Cross Crusade

Portland, OR
Sun, October 3 to Sun, November 14, 2010

Beginner Men

Name Team Points
1 Wick Ashley 81
2 Cesar Villanueva 79
3 Kale Chalmers 71
4 Steve Williams Buy Local Cycling 71
5 Michael Fetters 70
6 John Fortes 59
7 Kevin Sepulveda 58
8 Erik Denninghoff 57
9 Juergen Orlich Daimler Trucks North America 51
10 David Szymanski 44
11 Cristophe Francoeur Emotaconsis 38
12 David Lipps 29
13 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 26
14 mike meier 23
15 Lloyd Connelly DNR Cycling 21
16 Soren Clark 20
17 Jason Smith 19
18 David Proctor 19
19 Brad Paymar 18
20 Bradley Buselli Oregon Bike Shop 16
21 Stefan Furst 13
22 Thomas Gugg Eastbank Software 13
23 Chris Roberts 12
24 Phillip Ayoub 12
25 Shannon Boroff 11
26 Todd Oaris 11
27 Ross Bryan 10
28 Judson McCauley The Spokesmen 8
29 Preston Roth 8
30 Robert Anderson 8
31 john nicholas Multnomah Athletic Club 8
32 Alex Bigazzi 7
33 John Gill 7
34 Brian Meyer 5
35 erik goodfriend 5
36 Rutherford Brakke-Pound 3
37 Justin Watkins 3
38 MG Smith 3
39 Eric Schmidt 2
40 Michael Van Domelen 2
41 Nick Wagner Beermongers Cycle Club 2
42 Thomas Schoenborn 1
43 Evan Corey Trusty Switchblade 1

Beginner Women

Name Team Points
1 Justine Saudan 62
2 Robin Gumpert 60
3 Amy Solana 57
4 Sonya Rheingold 54
5 Diane Dutcher 52
6 Beth Ross Ladies Auxiliary 50
7 Anna Streuli 47
8 Amanda Sundvor Trusty Switchblade 46
9 Kate Dunning Pine Mountain Sports 46
10 Katherine Bauman 46
11 jennifer Hagen 46
12 Jade Koide 44
13 Emily Brew 42
14 wynne lobel Filth and Fury 40
15 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 37
16 Sarah Cunningham 36
17 Natalie Ramsland 34
18 Sarah Fitzgerald Close to My Act 33
19 Kate Ayers 28
20 Tina Rainforth Portland Velo 26
21 Bianca Pyko 24
22 Alynda Lingwood Gregg's/Trek/VW 20
23 Toni Kessler 16
24 Lorelei Draper Trusty Switchblade 16
25 Kendra Duong Portland Velo 16
26 Amy Moody Mountain View Cycles 14
27 Leslie Carlson Ladies Auxiliary 13
28 Petra Whitacre 13
29 Melissa Cate Team Endless Cycle 12
30 Gabriela O'Neill Cyclepath Racing 9
31 Julie Hoffman 8
32 Liz Holt 8
33 Elisabeth A. Mahoney 6
34 Krissy Brunsman Green Submarine Records 5
35 Annie Leat 3
36 Jennifer Shasserre 2
37 Bridget Brown 1

Category A

Name Team Points
1 Shannon Skerritt Corsa Concepts 128
2 Chris Sheppard Rocky Mountain Bicycles P/B Shimano 124
3 Aaron Tuckerman Corsa Concepts 90
4 Ian Brown Tonic Fab 85
5 michael gallagher cyclocrossracing.com 81
6 Brett Luelling Buy Local Cycling 73
7 Damian Schmitt Sunnyside Sports 69
8 Ben Thompson Rocky Mountain Bicycles P/B Shimano 54
9 donald Reeb Rocky Mountain Bicycles P/B Shimano 52
10 Eric Sheagley Veloce Racing 52
11 Eirik Schulz Specialized River City Bicycles 48
12 Erik Tonkin Team S+M 42
13 Brett Nichols Scott USA 41
14 Patrick Jackson Buy Local Cycling 39
15 Scott Bradway Team S+M 37
16 Steven Hunter Embrocation Cycling Journal 35
17 Benjamin Kubas Therapeutic Associates Cycling/GENR8 28
18 Patrick Means Team S+M 26
19 Ross Brody Buy Local Cycling 22
20 Michael Benno Veloce Racing 17
21 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 10
22 Graham Howard Rocky Mountain Bicycles P/B Shimano 10
23 joel madrone Courage 9
24 Ben Chaddock Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 9
25 Ian Leitheiser Cyclepath Racing 9
26 Tony Kic Gentle Lovers 7
27 Jeff Curtes EMBROCATION/Speedvagen Racing 6
28 Will Ross Kaladi Bros 6
29 matt wills Courage Cycles 6
30 Chad Swanson Team S+M 5
31 Tim Joslin Cyclepath Racing 4
32 Ryan Weaver River City Bicycles 4
33 Kolben Preble Clif Bar Development Cyclocross Team 3
34 James Ceccorulli Team Dirt/Mudslinger Events 3
35 Michael Manning Pilots Cycling 2
36 Brennan Wodtli Hutch's Westside 2
37 Joshua Liberles Ten Speed Drive Racing 1
38 Matt Fox Sunnyside Sports 1
39 brad winn Primal Racing p/b 1st Bank 1

Category B

Name Team Points
1 Jake Salcone Ride More, Wear Less 100
2 James Bradley Hammer Velo 94
3 Ryan Brown Chinook Cycling Club 82
4 brant ness Lakeside Bicycles 79
5 Jeff Ballantine Portland Velo 74
6 Shawn Rader Sunset Cycles 70
7 Kevin Pinkstaff 69
8 Ryan King Weir's Cyclery 68
9 Julian Deiss 58
10 Forrest Scott 48
11 Stephen Fitzgerald Liberty Cycle 47
12 Mitch Lee Portland Velo 43
13 Ryan Garner HTFU 38
14 Aaron Lee Staccato Gelato 36
15 Matt Hutchinson 33
16 Stephen Glass 22
17 Ben Johnson Portland Velo 21
18 Taylor Bushnell B2C2 - Back Bay Cycling Club 21
19 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes 19
20 Michael Manning Pilots Cycling 18
21 Sean Burles Sean Burles 17
22 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16
23 Steve O'Neill Cyclepath Racing 15
24 Trevor Pratt Team Flannel 15
25 Brian Jorgensen 13
26 Justin DeMallie Filth and Fury 11
27 Sean Corey Trusty Switchblade 9
28 Daniel Penner Ironclad Performance Wear 9
29 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 9
30 Josh Cady Cyclepath Racing 8
31 Christian Reed Green Submarine Records 8
32 Andy Barczak 1 Error 7
33 Ken Reed Green Submarine Records 6
34 Ryan Eisele www.evanplews.com/KENDAUSA 5
35 Byron Breeden Team Cthulhu 4
36 Spencer Callahan Bush League Wrenching 3
37 Daniel Weikel 2
38 Jonah Porter River City Bicycles 2
39 Gus Juffer 1
40 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 1

Category C

Name Team Points
1 Kevin Andrews Tireless Velo 95
2 justin Burton 94
3 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas 92
4 Brent Harmon 90
5 Eric Larson Cyclepath Racing 86
6 Austin Crenshaw 83
7 Aaron Nett Trusty Switchblade 69
8 Luke Sosnowski 57
9 Kevin Drake Liberty Cycle 52
10 Brian Bowman Cyclepath Racing 51
11 Nathan Gibson 51
12 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop 49
13 Ryan Garrison Cyclepath Racing 47
14 Jesse Kinlaw 45
15 Steve Dale bicycleattorney.com 43
16 Gus Juffer 37
17 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 26
18 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 24
19 Mark Gyulafia Guinness Cycling Team 21
20 David Rasca Pacific Pedaling 20
21 Bo Thunell 20
22 Kyle Morris Therapeutic Associates Cycling/GENR8 17
23 Lance Nelson 16
24 Justin Roberts Cyclepath Racing 13
25 Matthew Smith Old Town Bicycles 12
26 Sterling Hill 11
27 matthew spadoni Staccato Gelato 9
28 David Sterry Green Submarine Records 9
29 Jordan Norris Camas Bike and Sport 7
30 franz bruggemeier 6
31 Jeff Ehleringer Filth and Fury 5
32 Josh Speer 4
33 Jack Olsen Unicycle Bastards 3
34 Jonathan Miller 3
35 Mark Skiffington Chinook Cycling Club 2
36 John Baldwin 2
37 Jonathan Perlman Filth and Fury 1
38 Mark Widlund The Spokesmen 1
39 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1

Clydesdale

Name Team Points
1 David Taylor Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 144
2 Aaron Coker HPChiro/Scott's Cycling of Salem 117
3 Mike Hall Ten Guys Named Alex 116
4 Shane Gibson CycleOne CrossWorld 75
5 Thomas Lyttle 73
6 Joe Cadwell Bike City Racing 72
7 Seth Daniels BRIHOP Cycling 67
8 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 62
9 Joe Larson TikesBikes.com 62
10 David Rosen Half Fast Velo 61
11 Scott Smith 61
12 Tyson Hart Filth and Fury 45
13 Andrew Hayes Mountain View Cycles 37
14 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 36
15 Damon Schaefer Absolute Six-Pack 35
16 James Peale Coffee Plant 31
17 Todd Robert Engblom-Stryker The Spokesmen 29
18 Chad Hartley CycleOne CrossWorld 28
19 Bryan Smith Hammer Velo 26
20 Jamie Fitzgerald Hammer Velo 26
21 harvey visser 20
22 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 18
23 Ed Jones Showers Pass 14
24 Matt Wilkin Staccato Gelato 10
25 Eric Sletmoe Mountain View Cycles 10
26 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 8
27 Evan Wilson Team Lazy Tarantulas 6
28 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
29 Mike Chombeau Team Rose City 4
30 William Glasson 4
31 Chipp Ross River City Bicycles 3
32 Mark Frost Mountain View Cycles 1

Junior Men

Name Team Points
1 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 144
2 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 124
3 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 98
4 Stephen Roberts 83
5 Zach Mikkelson Mountain View Cycles 63
6 Dawson Stallings Bend Endurance Academy 56
7 Adam Oliver Hutch's-Eugene 52
8 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 41
9 Kevin Phomma Trusty Switchblade 40
10 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 37
11 Henry Peterson Existential Velo 36
12 Julian Roden Cyclepath Racing 35
13 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club 30
14 Massimo Larsen Sunnyside Sports 29
15 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 28
16 Cameron Beard Bend Endurance Academy 22
17 Cameron Millar-Griffin NoMad Sports Club 18
18 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 17
19 Joe Gulley 17
20 Mitchell Stevens Sunnyside Sports 17
21 Rubin Field 16
22 Keegan O'Neill Word-RCB 8
23 Mark Van Bergen 6
24 Tyler Jones 5
25 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 3
26 Tristan Kern 3
27 Skyler Gober rogue Bicycle Works 2
28 Elkin Parker Super Relax Concept 1

Junior Women

Name Team Points
1 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles 156
2 Dana Martel Pacific Power Blue Sky 94
3 Anna Peterson Existential Velo 81
4 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab 77
5 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club 70
6 Sharon Hart Camas Bike and Sport 60
7 Susannah Hart Camas Bike and Sport 58
8 Hannah Hart Camas Bike and Sport 37
9 Samantha Schauer Specialized River City Bicycles 28

Masters 35+ A

Name Team Points
1 Chris Snyder bicycleattorney.com 144
2 Tim Butler Specialized River City Bicycles 119
3 John McCaffrey bicycleattorney.com 112
4 Tim Jones WebCyclery.com 96
5 John Bravard Cyclepath Racing 87
6 Rich Cramer bicycleattorney.com 82
7 David Diviney Cyclepath Racing 65
8 John Mitchem Specialized River City Bicycles 62
9 Mike Schindler Sunnyside Sports 56
10 Tre Hendricks Mountain View Cycles 50
11 Todd Rosier Portland Velo 46
12 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR8 42
13 joe martin Veloce Racing 40
14 Andrew Sargent WebCyclery.com 36
15 Joel Wilson SLOCUM Rebound Racing 33
16 John Weathers Sunset Cycles 25
17 Patrick Wilder Cyclepath Racing 24
18 Greg Talbert Scott/Mavic USA 22
19 Martin Baker bicycleattorney.com 21
20 Paolo Dabbeni Filth and Fury 21
21 Jake Rosenfeld 1 Error 19
22 Shane Fletcher Veloce Racing 15
23 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 14
24 Slate Olson Rapha Focus 13
25 Thomas Cody Rapha Racing 10
26 Aaron Leritz Team S+M 9
27 Brent Casady Existential Velo 9
28 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club 7
29 Doug Evans bicycleattorney.com 5
30 Mike Bene Yard Dawgs Book Club 5
31 Jeffery Otto Portland Velo 5
32 Michael Szwaya bicycleattorney.com 3
33 Jason Crago Lakeside Bicycles 3
34 Derwyn Harris Specialized River City Bicycles 2
35 Mike Alligood Therapeutic Associates Cycling/GENR8 2
36 Bret Berner River City Bicycles 1
37 Eddie French Guinness Cycling Team 1

Masters 35+ B

Name Team Points
1 Scott Jerger Witness the Fitness 93
2 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 91
3 Tim Smith Tireless Velo 74
4 Wade Goff Half Fast Velo 68
5 David Ripp Specialized River City Bicycles 66
6 Daniel Sharp Embrocation Cycling Journal 65
7 Max Heckscher 63
8 Jerry Inscoe Cyclesoles/Sagebrush Cycles 58
9 Tom Hill NoMad Sports Club 55
10 Roger Meier Cyclepath Racing 50
11 Chris Boyce 48
12 Seth Graham Pine Mountain Sports 47
13 Christopher Van Tilburg Mountain View Cycles 46
14 Mark Macklin Filth and Fury 40
15 John Foulston Portland Velo 39
16 John Droege Filth and Fury 38
17 Hugh Gapay Hammer Velo 38
18 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 31
19 Brian Foresta Filth and Fury 28
20 Greg O'Brien Word-RCB 27
21 Kirk Edwards Therapeutic Associates Cycling/GENR8 27
22 Ted Lamb Tireless Velo 26
23 Mike Stockton Capitol Velo p/b Lifesource 22
24 Darrell Beck Olson's Hammer 20
25 Karl Mikkelson Mountain View Cycles 19
26 David Tsai SLOCUM Rebound Racing 17
27 Patrick O'Herron 16
28 Edward (Ted) Chaplain Bike City Racing 14
29 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 14
30 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 12
31 William Henterly RGF/Felt 10
32 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 9
33 Josh Cooper Pacific Power Blue Sky 8
34 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 8
35 Dave Cockburn bicycleattorney.com 6
36 Jeff Stevens 5
37 Scott Ballard Half Fast Velo 4
38 Jonathan Harbin 1 Error 4
39 Robert Uetrecht WebCyclery.com 4
40 Eric Teel Flywheel Bicycle Solutions 4
41 Dan Werle Team S+M 3
42 Mark Proia Bailey Bikes 3
43 David Roulo Filth and Fury 3
44 Brian Anthony Keen 2
45 James Bender Beaverton Bicycle Club 1
46 Tony Daversa Filth and Fury 1
47 Marcelo silva Team ButterCup 1
48 Harald Graham Specialized River City Bicycles 1

Masters 35+ C

Name Team Points
1 Nicholas Leritz Team S+M 109
2 David Austin 102
3 jon pearson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 94
4 Eric Moody Mountain View Cycles 63
5 Michael Girard Portland Velo 62
6 Kevin Thompson Half Fast Velo 58
7 Bob Croucher Tireless Velo 52
8 James Williams Ironheads Multisport Racing 50
9 quinn jackson 49
10 Daniel Lopez Specialized River City Bicycles 45
11 jonathan kraska 42
12 Brion Barnett Portland Velo 41
13 Jamie Whalen Super Relax Concept 39
14 Todd Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 38
15 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 37
16 Michael Grieser 37
17 Rick Wilks 34
18 Matt Radich Dr Will Bar 33
19 Jay Wisowaty Artisan Family Racing 32
20 Tim Goss Tireless Velo 29
21 Jay Rishel 28
22 Chris Ramsey Team Psycho 26
23 Phillip Ohnstad 25
24 Peter Casey Portland Velo 25
25 Eric Pool 22
26 Troy Nelson 22
27 Jesse Saks 19
28 Paul Kelly Jelly's Pirates 14
29 John Martin Team Lazy Tarantulas 13
30 Scott McKnight Team Bike Tires Direct 13
31 Matthew Schwartz Team Dirt/Mudslinger Events 12
32 Mike Packer Tireless Velo 10
33 Tony Curtis North River Racing 10
34 Kris Schamp 8
35 tony wolff 6
36 Jeff Steiner Showers Pass 6
37 Paul O'Connor 6
38 steve popp Cats Moon Coffee Roasters 5
39 Abraham Freeman 5
40 Rob Kerr 4
41 Chris Brannen Team S+M 3
42 Michael Kender Portland Velo 3
43 Michael Billings cyclocrossracing.com 3
44 Jim Malcarne Green Submarine Records 3
45 chris nelson Green Submarine Records 2
46 Satoru Igarashi 2
47 Matt McGuire ZteaM 1
48 Matt Ramp 1
49 James Y Gantz 1

Masters 50+

Name Team Points
1 John Wilson Pacific Power Blue Sky 140
2 Evan Griffiths United Finance 114
3 William Zale Specialized River City Bicycles 106
4 Jim Miller bicycleattorney.com 99
5 Johnny Vergis Cyclepath Racing 96
6 Steve Yenne Pacific Pedaling 92
7 Kurt Robinson bicycleattorney.com 78
8 Alan Ott Bay 101/HRS/Rock Lobster 69
9 Chris Tauscher Tireless Velo 68
10 Gregg Leion Mountain View Cycles 66
11 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 63
12 Dave Burnard Olson's Bicycles 49
13 Joseph Hoerner 40
14 Michael Jones Mountain View Cycles 40
15 Jeff Parker Super Relax Concept 27
16 Brian Towey Ten Guys Named Alex 24
17 Ivan Meadors United Finance 22
18 Steve Lacey Showers Pass 21
19 Tim Ellerbruch Portland Velo 17
20 David Luoma Guinness Cycling Team 17
21 Edward Tyynismaa Mountain View Cycles 17
22 Dan MacNaughton Guinness Cycling Team 12
23 Jeff Tedder Hammer Velo 10
24 Roger Joys United Finance 7
25 Vern Krist Showers Pass 7
26 Mark Miller Pacific Power Blue Sky 4
27 David Miller Team Rose City 4
28 Doug Smith 3
29 Michael Mann Word-RCB 2
30 Daniel Rohlf 2
31 Rick Gregory 2
32 Jim Hinkley Southtown Velo 1

Masters 60+

Name Team Points
1 Ron Strasser Team S+M 150
2 Don Leet Sunnyside Sports 118
3 Ken Rodgers Whitewater Designs 112
4 Amory Cheney 94
5 Russell Speirn Portland Velo 86
6 Steve Rearden Blondie Velo 84
7 Malcolm Johnson Portland Velo 75
8 Richard Marantz Richard Marantz 66
9 Einar Traa Portland Velo 59
10 Larry Stryker 31
11 James Devaney 29

Masters Women 35+ A

Name Team Points
1 Jill Hardiman Existential Velo 128
2 Julie Swearingen Mountain View Cycles 125
3 Susan Grandjean Showers Pass 113
4 Beth Burns Veloce Racing 95
5 Rhonda Morin Sorella Forte 87
6 Mielle Blomberg Word-RCB 72
7 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 66
8 Sarah Eustis bicycleattorney.com 66
9 Margi Bradway Bridgetown Velo 63
10 Christy Love 62
11 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 56
12 Virginie Calme Cyclepath Racing 56
13 Megan Schubel 50
14 Sarah Tisdale Sorella Forte 38
15 Ann Kennedy 35
16 Anna Vaughn Hammer Velo 34
17 Sarah Sturdy Tireless Velo 26
18 Joanne Stevens Sunnyside Sports 22
19 Catherine Diviney Cyclepath Racing 20
20 Eileen Kelly-Foulston Sorella Forte 10
21 Gina Miller Sunnyside Sports 8
22 Karen Kenlan Sunnyside Sports 8
23 Cynthia Engel WebCyclery.com 7
24 Michelle Mishoe Specialized River City Bicycles 6
25 Elaine Bothe Sorella Forte 4

Masters Women 35+ B

Name Team Points
1 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 89
2 Sharon Schulz Specialized River City Bicycles 83
3 Angela Mart WebCyclery.com 81
4 Tonya Roe Sorella Forte 76
5 Martina Ralle Sorella Forte 65
6 angelina salerno 64
7 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 61
8 Erica McKenzie Sorella Forte 56
9 Elaine Prause Super Relax Concept 52
10 Diana Rempe 51
11 Gina Garnero-Hill Super Relax Concept 50
12 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 49
13 Martha Paulus Pacific Pedaling 37
14 Gwyn Blanton 32
15 Holly Kotsovos Tireless Velo 29
16 Sarah Reichle Team Lazy Tarantulas 29
17 Miel Nelson 28
18 Tara Carlson Veloce Racing 26
19 Christine Jerko Sorella Forte 20
20 Cassie Nobbs Athletes for a Cure 19
21 Kronda Adair Sorella Forte 18
22 Julie Kramer Cyclepath Racing 10
23 Linda Caporicci Muffin Top 9
24 Tess Simpsom Missadventure 9
25 Suzy Renn Reed Cycling 8
26 Amanda Durkee bicycleattorney.com 8
27 Cara VanGorder Lasof Sorella Forte 7
28 tess weir 4
29 Carol Petersen Capitol Velo p/b Lifesource 3
30 Irene Concepcion Therapeutic Associates Cycling/GENR8 2
31 Melissa Chureau 2
32 Barbara Fisher Sorella Forte 1

Masters Women 45+

Name Team Points
1 Karen Goritski Tireless Velo 128
2 Katherine Christensen Showers Pass 122
3 Angela Horton Gapay Hammer Velo 111
4 Pam Fairchild Tireless Velo 105
5 Jan Moss Sorella Forte 100
6 Linda Fanning Lakeside Bicycles 78
7 Sue Ripp Specialized River City Bicycles 66
8 Evelyn West Team S+M 65
9 Laura Trace 63
10 Maggie Rising 63
11 Susan Moote speedshot Racing 58
12 Lynne Cuevas Sorella Forte 50
13 Pam Reid Team Rose City 45
14 rebecca bozarth Rebecca Bozarth 42
15 Sheilagh Griffin NoMad Sports Club 32
16 Melanie Pratt Portland Velo 16
17 willee broberg Lakeside Bicycles 16
18 Kysa Vassily Team Lazy Tarantulas 14
19 Sue Hanna Tireless Velo 12
20 Loraine Blake Sorella Forte 11
21 Joanne Leyva Team Rose City 10
22 Shari Matyas Sorella Forte 8
23 Carol Pelmas Fat Cobra 7
24 Kay Pinkstaff 5
25 Renee Pype Team S+M 1

Singlespeed

Name Team Points
1 John Rollert WebCyclery.com 156
2 Andy Redden NoLimitz/ICE 104
3 Seth Patla River City Bicycles 100
4 Luke DeMoe HTFU 85
5 Leland Gilmore River City Bicycles 83
6 Jason Lemieux NoLimitz/ICE 71
7 Matt Mahoney Gentle Lovers 69
8 Adrian Richardson Guinness Cycling Team 64
9 Jonathan Smith Team S+M 58
10 Jacob Furniss Eddy Merkin 47
11 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 42
12 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 42
13 Brian Kesselman 39
14 Ethan Furniss Eddy Merkin 38
15 James Crowe Revolver-Cascadia 36
16 Nat Johnson Green Submarine Records 34
17 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 29
18 Brian Gerow Ironclad Performance Wear 26
19 Pete Zlatnik signal cycles 11
20 adam schwind 11
21 Greg Adams Bridgetown Velo 10
22 Larry Ehmke Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 10
23 John Dorfer RFIA 8
24 Bryan Voytilla Corsa Concepts 7
25 Dylan VanWeelden Yakima Bike Vigilantes 6
26 Erik Hofland Cyclesoles/Sagebrush Cycles 6
27 Brett DeCou 5
28 Mat Barton 5
29 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 4
30 Crossett Freilinger 3
31 David Bisers Tireless Velo 2
32 Michael Lilienthal Team S+M 2
33 Andy Meschke 1
34 Boone Tompkins BMR 1

Unicycle

Name Team Points
1 Jack Olsen Unicycle Bastards 156
2 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 120
3 Josh Armagost Fat Cobra 87
4 Adam Oliver Hutch's-Eugene 84
5 Ben Schoenberg Seriousjuggling.com 81
6 Chase McNeill 51
7 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 48
8 Shawn McBride Hugbomb 44
9 Susannah Hart Camas Bike and Sport 41
10 Monty McFly Unicycle Bastards 41
11 Karen Zink 26

Women A

Name Team Points
1 Wendy Williams River City Bicycles 150
2 Alice Pennington Veloforma 112
3 Brigette Brown River City Bicycles 107
4 Serena Bishop Sunnyside Sports 100
5 Tina Brubaker Veloforma 77
6 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 72
7 Megan Chinburg Veloforma 71
8 Abby Watson Embrocation Cycling Journal 70
9 Julie Browning Cyclepath Racing 66
10 Laura Winberry 65
11 Nissy Cobb Veloforma 55
12 Anne Davis Usher Bridgetown Velo 48
13 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 44
14 Renee Scott Sunnyside Sports 42
15 Lindsay Jones HTFU 36
16 Colleen Mcclenahan Sorella Forte 33
17 Becky Bjork Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 29
18 Anona Whitley Ironclad Performance Wear 28
19 Karen Oppenheimer Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16
20 Rachel Bagley 15
21 Sarah Tingey Bridgetown Velo 14
22 Alexandra Burton 8
23 Anna Vaughn Hammer Velo 7
24 Kim Rueter Sorella Forte 5
25 Taylor Shekell 5
26 Susan Peithman Veloforma 3

Women B

Name Team Points
1 Abra McNair Showers Pass 108
2 Sarah Max Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 98
3 Sara Fletcher Bridgetown Velo 91
4 Elise Huggins Veloforma 82
5 Marylynn King Ironclad Performance Wear 66
6 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 62
7 Bree Edwards Cyclepath Racing 51
8 Kristen Minarik 51
9 Alexandra Burton 44
10 hannah moore Green Submarine Records 40
11 Taylor Shekell 38
12 Susan Sherman Showers Pass 36
13 Erin Goodall Hammer Velo 35
14 Jenny Powell BKB 34
15 sarah barkley Chinook Cycling Club 33
16 Beth Orton Staccato Gelato 33
17 Kim Matheson 33
18 Tori Bortman 33
19 Remy Maguire 33
20 Leah de Forest 31
21 Mary Zucconi Staccato Gelato 29
22 India King Loose Nuts 23
23 Hailey Foster Team Awesome 22
24 Eryn Barker Specialized River City Bicycles 21
25 Carey Schleicher-Haselhorst Eddy Merkin 21
26 Rebecca Richards Tireless Velo 20
27 Heidi Swift Veloforma 14
28 Jenn Levo Bridgetown Velo 13
29 Annika Johannesen 13
30 Jill Hutchinson Green Submarine Records 12
31 Ann Leitheiser Cyclepath Racing 12
32 Laurie Hotovy Gentle Lovers 11
33 Allison Halpin Sunnyside Sports 10
34 Joy Armagost 9
35 Sierra Callahan Ladies Auxiliary 9
36 DeeAnn Nelson 7
37 Amy Shepard BRIHOP Cycling 7