Psycho Cross

Eugene, OR
Sat, September 25 to Sun, November 28, 2010

Final Series Totals

If you have questions or corrections, please email Sal Collura.

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Beginner Men

Num Name Team Points
1 2653 Ted Sweeney University of Oregon Cycling Club 33
2 48 Dannon Canterbury 25
3 114 John Fortes 24
4 3395 Steve Williams Buy Local Cycling 19
5 110 Michael Van Domelen 18
6 3465 James Murez Cycle Sport 17
7 1191 Tyler Mangum Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 14
8 88 Dirk Siverts 12
9 298 Dan Delitt 10
10 313 Peter Burrows 10
11 2613 tim christie Life Cycle Bike Shop 10
12 2643 Matt Keeler Life Cycle Bike Shop 9
13 1889 Matthew White 9
14 2733 Donald Hawkyard 7
15 115 Matt Grause 5
16 461 Shawn Gilmour 4
17 285 Tyler Barrett Off the Couch 3
18 305 Burke Selbst Boneyard Cycling 3
19 3435 Chris Sterry Boneyard Cycling 2
20 6 Colin O'Rearden 2
21 239 Brian Mellander Team Dirt/Mudslinger Events 1
22 5 Brad Fritzke 1
23 17 Eugene Ezman 1
24 286 Gabriel Greiner 1
25 274 Patrick Phaneuf 1

Beginner Women

Num Name Team Points
1 972 Kelly Farrell OSU Cycling Club 10
2 16 Katie Aherns na 9
3 540 Charity Pape Team Endless Cycle 8
4 619 Gabi Miller 7
5 445 Marny Musielak 6
6 1756 Brooke Bauer Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 6
7 15 Jessica Warwick 6
8 1625 Carol Morgan Poplollies 5
9 8 Erin Koenig bicycleattorney.com 5
10 431 Nita Galambos 4
11 12 Lisa Hoogesteger 4
12 1624 Meridy Farmer Off the Couch 4
13 33 Allyson Tafilowski 3
14 13 Leslie Douchette 3
15 2933 Beth Stein SLOCUM Rebound Racing 3
16 1620 Tara Wallace 3
17 32 Kristin Vantrease 2
18 11 Connie White 2
19 3361 Kate Ayers 2
20 249 anne Siler 2
21 34 Krystan Menne 1
22 14 Debra Hollenback 1
23 480 Maire Osborn Life Cycle Bike Shop 1
24 298 Ashley Paul 1
25 1623 Jacquiline White 1

Clydesdale

Num Name Team Points
1 94 Jamie Fitzgerald Hammer Velo 3
2 7 Jim Hendrickson Team S+M 2
3 1493 Seth May 1 Error 2
4 24 Chad Hartley 1
5 842 Tige Harmon The Spokesmen 1

Fixed Gear

Num Name Team Points
1 2084 Dave MacFarlane UA 4
2 2130 Einar Traa Portland Velo 1

Masters 50+

Num Name Team Points
1 2059 Joe Huerner UA 38
2 1345 Alan Ott Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 24
3 561 Paul Mautner Team Rose City 20
4 485 Rick Gregory UA 20
5 2125 Ron Strasser Team S+M 15
6 852 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 11
7 573 James Thiele Team Rose City 11
8 25 Michael Longmire 10
9 21 Steve Lacey 8
10 465 David Burnard 7
11 453 Tim Ellerbruch Potland Velo 6
12 301 Darell Provencher Team Rose City 6
13 18 Don Leet 6
14 1259 Evan Cumpston Team Rose City 5
15 1342 David Donielson SLOCUM Rebound Racing 4
16 457 David Smith Showers Pass 4
17 1623 Brian Cripe Team Antartica 3
18 Rod Underhill 2
19 2 Vincent Plaza Team S+M 2
20 2130 Einar Traa Portland Velo 1

Masters Women

Num Name Team Points
1 803 Joanne Stevens Sunnyside Sports 11
2 1717 Julia Fudge Poplollies 11
3 809 Cynthia Engel WebCyclery.com 9
4 32 Karen Kenlan Sunnyside Sports 5
5 826 Sarah Dye Pacific Power Blue Sky 4
6 274 Maren Nelson Buy Local Cycling 4
7 465 Angela Mart WebCyclery.com 3
8 1679 Cassie Nobbs GVH Bikes 3
9 10 Maggie Rising 2
10 256 Barbara Thiele Team Rose City 2
11 230 Pam Reid Team Rose City 2
12 215 Meg Mautner Bike Central 1
13 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 1
14 1606 Lillian Schiavo Hutch's Bend 1
15 477 Sarah Dye Pacific Power Blue Sky 1

Men A

Num Name Team Points
1 820 Benjamin Kubas Therapeutic Associates Cycling/GENR8 17
2 871 Joel Wilson SLOCUM Rebound Racing 10
3 13 Brett Luelling 5
4 283 Steven Hunter Embrocation Cycling Journal 4
5 11 Eric Sheagley Rocky Mountain Bicycles 3
6 967 Ethan Stehley SLOCUM Rebound Racing 3
7 902 Andrew Bennett Specialized 2
8 2336 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 1
9 235 Jeremy Dunn 1
10 1426 Zach Gilmour 1

Men A 35+

Num Name Team Points
1 584 Jason Tavakolian SLOCUM Rebound Racing 19
2 338 Todd Dye Pacific Power Blue Sky 13
3 3334 Greg Talbert Team SCOTT 13
4 397 Geoffrey Huber Life Cycle Bike Shop 8
5 471 Russell Williford 5
6 406 John Wilson Pacific Power Blue Sky 4
7 334 Jason Crago 4
8 464 PAT KUDSZUS UA 3
9 158 Kyle Wuepper Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 2
10 244 Jess Palacios 2
11 318 Dave Masessa DeSalvo Custom Cycles/Flywheel Bicycle Solutions 2
12 35 Daniel Quirk Veloce Racing 1
13 582 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 1
14 951 David Tsai SLOCUM Rebound Racing 1
15 561 Paul Mautner Team Rose City 1

Men B

Num Name Team Points
1 2578 Ryan Garner HTFU 32
2 109 Taylor Bushnell B2C2 26
3 3408 Wes Cipriotti Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 21
4 702 Nicholas Alden Life Cycle Bike Shop 17
5 243 Zane Wheeler Off the Couch 11
6 14 Stephen Glass 10
7 25 justus mackintosh 10
8 84 Trevor Pratt 9
9 277 Scott Wallace UA 7
10 31 Chase Banna 7
11 500 Brian Spears Half Fast Velo 6
12 1635 Travis Gildner 5
13 182 Luke Todd 5
14 81 Andy Jones 4
15 42 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 2
16 137 Casey McDonald Portobello Bicycle Racing 2
17 28 Jay Wisowaty 1
18 276 Eric Taylor Hutch's-Eugene 1
19 545 Paul Anderson Half Fast Velo 1
20 3371 John Ayers 1

Men B 35+

Num Name Team Points
1 787 Alexander Lehnert SLOCUM Rebound Racing 46
2 1304 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 30
3 1542 paul zweigart www.evanplews.com/KENDAUSA 25
4 544 Brian Vollmer-Buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 18
5 2116 Dan Sheerin SLOCUM Rebound Racing 15
6 624 Dan Werle Portobello Bicycle Racing 13
7 537 Scott Hill Life Cycle Bike Shop 11
8 2692 chris wherity Team Dirt/Mudslinger Events 10
9 839 Greg VanScholten-Crawford SLOCUM Rebound Racing 9
10 1266 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 8
11 22 Wade Goff 7
12 728 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 7
13 692 David Saltzberg Half Fast Velo 7
14 1622 Brian Coontz Life Cycle Bike Shop 7
15 1128 Ryan Champion Pacific Power Blue Sky 5
16 2138 Mike Webb Team Dirt/Mudslinger Events 5
17 1278 Patrick McEnaney Pacific Power Blue Sky 4
18 1889 Dan Silvernail Half Fast Velo 3
19 1620 Todd Schock UA 2
20 267 Bud Napolio Wells Fargo 2
21 529 James Webb Beaverton Bicycle Club 1
22 1386 Eric Stouck Half Fast Velo 1
23 665 Brice Gary Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team

Men C

Num Name Team Points
1 1564 Eric Adams Pacific Power Blue Sky 36
2 2338 Frank Thaxter 29
3 1275 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 25
4 1421 Tim Richter Hutch's-Eugene 15
5 10 Jamie Fitzgerald Hammer Velo 11
6 1520 Ryan Seward CAPA Cycling Team 10
7 55 Jarrod Brubaker 9
8 2336 Trevor Schauer Specialized 7
9 2472 David DiMarco SLOCUM Rebound Racing 6
10 2320 Doug Howe 5
11 86 Brian Cannon Off the Couch 5
12 2733 Matt Hawkyard 5
13 3371 John Ayers 4
14 1178 Mark Koller 3
15 3 Scott Ahrens 3
16 308 Ben Chinburg 2
17 820 Todd Robert Engblom-Stryker The Spokesmen 2
18 3405 Andy Barram Boneyard Cycling 2
19 274 Kevin Bernstein Willamette University Cycling Team 2
20 1493 Seth May 1
21 1369 William Myers 1

Men C 35+

Num Name Team Points
1 1128 Ryan Champion Pacific Power Blue Sky 32
2 2757 Rob Bingham 15
3 786 Martin Holland-Bak Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 14
4 1944 Ken Rodgers Whitewater Designs 13
5 1476 Jason Ford 12
6 1226 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 10
7 1321 Mike Stafford Life Cycle Bike Shop 9
8 2472 David DiMarco SLOCUM Rebound Racing 9
9 1623 Dan Fitzpatrick SLOCUM Rebound Racing 9
10 2115 Matthew Schwartz OSU Cycling Club 8
11 555 Kevin Thompson Half Fast Velo 7
12 1477 Nick Glazener 6
13 0 Trig Rogers bicycleattorney.com 6
14 2183 blaine zumwalt 6
15 241 Brad Foster Hammer Velo 6
16 1889 Dan Silvernail Half Fast Velo 5
17 2025 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky 5
18 276 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 5
19 588 Paul Kelly Jelly's Pirates 5
20 287 Charles David 5
21 20 adam cosic 4
22 298 David Anderson 3
23 2125 Ron Strasser Team S+M 3
24 1342 David Donielson SLOCUM Rebound Racing 2
25 529 James Webb Beaverton Bicycle Club 1
26 242 Devin Flynn Team Butter Cup 1

Singlespeed

Num Name Team Points
1 1038 Luke DeMoe HTFU 38
2 813 Sal Collura SLOCUM Rebound Racing 30
3 503 James Medeiros Half Fast Velo 23
4 619 Jeremy Garbellano Life Cycle Bike Shop 20
5 13 Brett Luelling Buy Local Cycling 17
6 902 Andrew Bennett Team Specialized Racing 15
7 280 Bryan Voytilla Corsa Concepts 14
8 1434 David Bisers Tireless Velo 9
9 1112 Steven Basden Half Fast Velo 9
10 834 Craig Ruby 8
11 552 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repaor 7
12 566 Jared Reber UA 6
13 22 Wade Goff Half Fast Velo 5
14 2116 Dan Sheerin SLOCUM Rebound Racing 5
15 241 Brad Foster Hammer Velo 5
16 2252 Jeff Merwin UA 4
17 545 Paul Anderson Half Fast Velo 4
18 1543 Frank Chemotti UA 3
19 276 Patrick McEnaney Pacific Power Blue Sky 3
20 952 Kent Cramer Grants Pass 3
21 595 Craig Austin Half Fast Velo 2
22 1308 Joel Holly Ruckus Test Team 2
23 756 Jacques Lafortune HTFU 2
24 1888 Mark Szymanski 1
25 238 Marta Medcalf Cycle University 1
26 2772 Eric Taylor Hutch's-Eugene 1
27 2211 chapell miller Pacific Power Blue Sky
28 1071 Matthew Blakeley-Smith Pacific Power Blue Sky

Women A

Num Name Team Points
1 216 Heather Hill Life Cycle Bike Shop 6
2 237 Renee Scott Sunnyside Sports 3
3 217 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR8 3
4 409 Jaini Jaini SLOCUM Rebound Racing 1
5 1684 Lindsay Jones HTFU 1

Women B

Num Name Team Points
1 1709 Amy Champion Pacific Power Blue Sky 18
2 1790 Maire Osborn Life Cycle Bike Shop 15
3 409 jaini VS-Crawford SLOCUM Rebound Racing 9
4 1756 Brooke Bauer Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 9
5 468 Kelly Sandow Poplollies 6
6 487 Jenny Powell BKB 4
7 476 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 3
8 10 Maggie Rising na 3
9 224 Michelle Bazemore Sunnyside Sports 2
10 725 Taylor Tyynismaa Mountainview 2
11 833 Megan Edlin na 1