OBRA Masters Track Championships

Portland, OR
August 28, 2010

Part of the OBRA Masters Track Championships

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated August 29, 2010 at 10:25 PM

Masters Men 30-34 Kilo

Name Team Time
1 Stephen Bedford Word-RCB 01:14.90
2 Brian Ratliff Portland Velo 01:17.47
3 Brian Kesselman 01:20.47
4 Jon DeShirley 01:27.53

Masters Men 30-39 Keirin

Name Team
1 Stephen McLaughry Bike Central
2 Mark Godfrey Bike Central
3 Niels Thogersen III Cucina Fresca

Masters Men 30-39 Sprints

Name Team Time
1 Stephen McLaughry Bike Central 11.77
2 Chris Deardorff BRIHOP Cycling 12.52
3 Stephen Bedford Word-RCB 12.93
4 Mark Godfrey Bike Central 12.68
5 Brian Kesselman 13.09
6 Brian Ratliff Portland Velo 12.69
7 Niels Thogersen III 13.70
DNF Jon DeShirley 14.67

Masters Men 35-39 Kilo

Name Team Time
1 Aaron "Rambo" Harrison Beaverton Bicycle Club 01:13.04
2 Stephen McLaughry Bike Central 01:15.98
3 Alexander Birman Beaverton Bicycle Club 01:19.64
4 Niels Thogersen III Cucina Fresca 01:21.15
5 Mitch Denham NoMad Sports Club 01:25.19
6 Csaba Kormendy Word-RCB 01:31.94

Masters Men 40+ Keirin

Name Team
1 Daryl Hemenway BRIHOP Cycling
2 Brian Abers Bike Central
3 Eric Amdahl Starbucks
4 Jamie Fitzgerald Hammer Velo

Masters Men 40-44 Kilo

Name Team Time
1 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 01:17.45
2 Robert Bigwood Portland Velo 01:20.14
3 Joseph Boquiren Portland Velo 01:21.47
4 Jamie Fitzgerald Hammer Velo 01:21.54
5 Ed Amdahl Starbucks 01:22.76
6 Daniel Quirk Veloce Racing 01:23.27
7 James Webb Beaverton Bicycle Club 01:25.16
8 John Corrica Gregg's/Specialized 01:27.64
9 Richard Rosko Hammer Velo 01:29.54

Masters Men 40-49 Sprints

Name Team Time
1 Brian Abers Bike Central 12.96
2 Daryl Hemenway BRIHOP Cycling 13.30
3 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 14.12
4 Jamie Fitzgerald Hammer Velo 13.73
5 Robert Bigwood Portland Velo 13.31
6 Ed Amdahl 13.54
7 John Corrica Gregg's/Specialized 14.30
8 Bob Bergdahl 13.96
9 Richard Rosko Hammer Velo 14.71
10 Brad Foster Hammer Velo 14.86
11 James Webb Beaverton Bicycle Club 15.08
12 Dan Dhonau Word-RCB 15.45

Masters Men 45-49 Kilo

Name Team Time
1 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 01:22.82
2 Bob Bergdahl 01:25.41
3 Brad Foster Hammer Velo 01:25.64
4 Dan Dhonau Word-RCB 01:33.48

Masters Men 50+ and Women Keirin

Name Team
1 Stan Gregg Puget Sound cycling
2 Paul Mautner Team Rose City
3 Steve Lindell Puget Sound cycling
4 Jessica Cutler Cuccina
5 Darell Provencher Team Rose City

Masters Men 50-54/500m

Name Team Time
1 James Thiele Team Rose City 38.35
2 Rich Wolf Sunnyside Sports 39.47
3 Joe Field 40.11
4 Ken Lee 40.21
5 Steve Lindell Gregg's/Specialized 40.37
6 Robert Burney Multnomah Athletic Club 40.53
7 Paul Mautner Team Rose City 42.49
8 James Walker Beaverton Bicycle Club 44.94

Masters Men 50-59 Sprints

Name Team Time
1 Rich Wolf Sunnyside Sports 13.70
2 Darell Provencher Team Rose City 13.72
3 Lee Ken 14.37
4 Steve Lindell Gregg's/Specialized 13.86
5 James Thiele Team Rose City 14.02
6 Paul Mautner Team Rose City 14.97
7 Bill Alsup BRIHOP Cycling 15.22
8 Bill Croswell Pacific Power Blue Sky 16.40

Masters Men 55-59 500m

Name Team Time
1 Darell Provencher Team Rose City 39.64
2 Steve Brown Multnomah Athletic Club 39.88
3 Gary Meinhardt Bike Central 41.98
4 Bill Alsup BRIHOP Cycling 43.82
5 Bill Croswell Pacific Power Blue Sky 47.43

Masters Men 60+ 500m

Name Team Time
1 Stan Gregg Puget Sound cycling 39.75
2 Ron Magnus NoMad Sports Club 43.81
3 John Forbes BRIHOP Cycling 45.25
4 Jerry Powell Multnomah Athletic Club 46.76
5 James Noonan ubc 50.53

Masters Men 60+ Sprints

Name Team
1 Stan Gregg Puget Sound cycling
2 Ron Magnus NoMad Sports Club
3 Jerry Powell Multnomah Athletic Club

Masters Men Team Sprints

Name Team Time
1 Mark Godfrey Bike Central 00:58.81
1 Brian Abers Bike Central
1 Stephen McLaughry Bike Central
2 Daryl Hemenway BRIHOP Cycling 01:01.02
2 Chris Deardorff BRIHOP Cycling
2 Aaron "Rambo" Harrison Beaverton Bicycle Club
3 Niels Thogersen III 01:02.93
3 Rich Wolf Sunnyside Velo
3 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky
4 Paul Mautner Team Rose City 01:03.81
4 James Thiele Team Rose City
4 Darell Provencher Team Rose City
5 Robert Bigwood Portland Velo
5 Bob Bergdahl
5 Ed Amdahl 01:04.68
6 Jamie Fitzgerald Hammer Velo 01:08.02
6 Brad Foster Hammer Velo
6 Richard Rosko Hammer Velo
7 Stan Gregg Puget Sound cycling 01:08.55
7 Steve Lindell Puget Sound cycling
7 John Corrica Puget Sound cycling
8 Stephen Bedford Word-RCB 01:08.78
8 Jerry Powell Multnomah Athletic Club
8 Dan Dhonau

Masters Women 30-39 500m

Name Team Time
1 Jen Featheringill Bike Central 38.26
2 Heather VanValkenburg Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 40.96
3 Jessica Cutler Cucina Fresca 44.73
4 Catherine Cooper Word-RCB 46.87
5 Sandra Clark Word-RCB 47.30
6 Mielle Blomberg Word-RCB 48.12
7 Jennifer Leonard Word-RCB 48.82

Masters Women 40-49 500m

Name Team Time
1 Karin Wohlert Sorella Forte 51.46

Masters Women 500+ 500m

Name Team Time
1 Lynn Hughes-Godfrey Bike Central 42.98
2 Barbara Thiele Team Rose City 48.73
3 Meg Mautner Bike Central 50.92

Masters Women Sprints

Name Team Time
1 Jen Featheringill Bike Central 13.27
2 Heather VanValkenburg Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 13.92
3 Jessica Cutler Cuccina 14.89
4 Lynn Hughes-Godfrey Bike Central 15.47
5 Catherine Cooper Word-RCB 16.33
6 Barbara Thiele Team Rose City 16.40
7 Mielle Blomberg Word-RCB 16.94

Masters Women Team Sprints

Name Team Time
1 Jen Featheringill Bike Central 43.81
1 Lynn Hughes-Godfrey Bike Central
2 Jessica Cutler Cuccina
2 Barbara Thiele Team Rose City 50.13
3 Sandra Clark Word-RCB
3 Catherine Cooper Word-RCB 50.90
4 Mielle Blomberg Word-RCB 51.52
4 Jennifer Leonard Word-RCB