Shiloh Cyclery Spring Fling DH #1 MTB

Mt Hood, OR
May 6, 2006

Updated July 8, 2009 at 2:30 PM

Beginner Men 15-18

Num Name Team Time
1 832 Harrison Phelps 5:03:54
2 833 Justin Fleming Destin for Dirt 5:26:58

Beginner Men 40+

Num Name Team Time
1 901 Randy Hicks Alki Bike and Board 5:30:40

Beginner Men Open

Num Name Team Time
1 902 Mikel Vankirk 4:48:02
2 903 Jeremy Scholz 4:51:17
3 827 Ed Arlint Outragous Audio 5:03:27
4 900 Ryan Kearn Team Fat 5:08:18
5 836 Justin Nichols 5:18:55
6 837 Adam Spriet 6:35:39

Beginner Men U14

Num Name Team Time
1 834 Ty Morton 5:21:14
2 831 Antonio Herrera Shiloh Cyclery 6:10:15
3 838 Joey Martinez Shiloh Cyclery 6:43:56
4 829 Tosh Young D. Young Designs 6:47:14
5 828 Draven Wheeland Trail Head Cycles 7:01:29

Beginner Women Open

Num Name Team Time
1 830 Jennifer Prock Cycle Cyndicate 9:23:59

Beginner Women U18

Num Name Team Time
1 766 Shelby Reilly Shiloh Cyclery 6:13:07
2 835 Hayley Olson Shiloh Cyclery 6:43:10

Elite Men

Num Name Team Time
1 41 Jim Karn 4:07:21
2 3352 Brad Watt 4:10:21
3 3357 Cedar Kyes Dangerboy Components 4:14:47
4 1179 Matt Jagger MJ Racing 4:19:02
5 11 Brett Luelling Shiloh Cyclery 4:20:12
6 1914-04-29 Ed Reilly 4:21:11
7 3351 Jesse Selman 4:21:41
8 3224 Ben Storrar Bear Naked, Cannondale M-BT 4:24:45
9 3356 Danny Swan Twister Cranks, FTF 4:40:09

Expert 40+ Men

Num Name Team Time
1 803 Darrell Jamieson Azonic 4:36:21
2 3374 Jason Hofman 4:36:38
3 3354 Monty Price Boone Dog Bikes 4:38:08
4 124 Todd Olson 4:43:55
5 3358 Martin Milsted Center Cycle 4:45:26
6 3361 Mike Anderson 4:47:09
7 3221 Bill Kieffer Team Psycho 4:50:10
8 3371 JEFFREY HECKSEL 4:50:08

Expert Men 19-29

Num Name Team Time
1 3367 Patrick Hennessey Alki Bike and Board 4:25:28
2 138 Joey Krom Kissler's Cyclery 4:33:14
3 3365 Patrick Funk Trail Head Cycles 4:33:39
4 149 Robert McCarthy Kissler's Cyclery 4:34:48
5 3364 Keneth Sponsel 4:37:05
6 3355 Jeff Jackson 4:41:25
7 3222 Bryan Kieffer Team Psycho 4:42:09
8 3360 Alex Hansen Boone Dog Bikes 4:42:44
9 3375 Steve Marsh 5:00:21
10 3220 Jesse Kieffer Team Psycho 5:09:37

Expert Men 30-39

Num Name Team Time
1 3370 Glenn Graham 4:30:34
2 3373 Brad Delzer Shiloh Cyclery 4:34:33
3 3369 Brent Long 4:43:51
4 3368 Larry Averitt THC Racing 4:49:09
5 116 Travis Tyrrell Fall Line Sports/SixSixOne 5:04:56

Expert Men U18

Num Name Team Time
1 372 Corey Tipton Shiloh Cyclery 4:27:59
2 3223 Casey Tane Trail Head Cycles 4:30:40
3 3366 Tyler Gilsdorf Utopia Optics/Downhill Zone 4:30:51
4 3363 Aaron Nachlab Trail Head Cycles 4:31:04
5 152 Cyrus Pishvai Destin for Dirt 4:32:20
6 151 Charlie Sponsel Trail Head Cycles 4:34:30
7 101 Taylor Bentz Shiloh Cyclery 4:40:53
8 4400 Steve Miller Mt. Tabor Sports 4:51:36
9 3359 Kody Moga 5:02:31

Hardtail Open

Num Name Time
1 703 Adam Lazen 4:29:38
2 707 LOGAN GODSIFF 4:52:11
3 851 Tim Cook 5:03:15
4 704 Nathan Ereth 5:26:32

Pro Men

Num Name Team Time
1 1177 Ethan Mutoli Rotec 4:05:11
2 3362 Darrell Young Arrow Racing 4:06:09
3 1178 Kim Eakin Bear Naked, Cannondale M-BT 4:13:25

Pro, Expert Women

Name Time
1 Sara Johnson 4:38:40
2 Laura Johnson 5:01:00

Pro, Semi-Pro Men

Name Team Time
1 Ethan Mutoli Rotec 4:05:11
2 Darrell Young Arrow Racing 4:06:09
3 Kim Eakin Bear Naked, Cannondale M-BT 4:13:25

Pro/Expert Women

Num Name Time
1 1180 Sara Johnson 4:38:40
2 1181 Laura Johnson 5:01:00

Sport Men 1-14

Num Name Team Time
1 558 Kaleb Moga Disco Velo 5:08:51

Sport Men 15-18

Num Name Team Time
1 564 Julian Hennessey Alki Bike and Board 4:36:21
2 556 Evan Gilsdorf Downhill Zone 4:39:56
3 4397 Josh Stank Utopia Optics/S.I.C/SixSixOne 4:46:51
4 555 Max Watters Alki Bike and Board 4:49:19
5 560 Michael Christensen Sixsixone 4:53:00
6 561 Cody Childers Destin for Dirt 4:56:22
7 534 Raymond Flores 4:58:09
8 710 Owen Zynda 5:02:11

Sport Men 19-29

Num Name Time
1 4398 Nickolas Franzen 4:24:37
2 705 Lyod Smith 4:28:10
3 709 Tyler Wyke 4:56:10

Sport Men 30-39

Num Name Team Time
1 529 Matt Both 4:34:32
2 148 Wylie Roach 4:36:34
3 701 Kevin Ryan 4:39:02
4 559 Ryan Hicks 4:39:00
5 702 Damon Flemming Speed Metal DH 4:44:25
6 552 Rodney Hasty Cycle World/Tribe503.com 4:55:35
7 562 Timothy Holm Trail Head Cycles 5:05:37
8 625 David McDermott Trail Head Cycles 5:21:25
9 553 Carl Wheeland Trail Head Cycles 5:21:53
10 3353 Michael Shuler Ride This 5:23:18
11 557 Matthew Thayer Cycle Cyndicate 5:24:13

Sport Men 40+

Num Name Team Time
1 706 George Smith Boone Dog Bikes 5:08:09
2 708 John Sullivan Rotec 5:29:16

Sport Women Open

Num Name Team Time
1 535 Cherry Thomas Shiloh Cyclery 5:15:31
2 701 Amy McGlothern 5:40:44
3 503 Julie Reilly Shiloh Cyclery 5:42:32