Portland Short Track Series

Portland, OR
June 20, 2011

Part of the Portland Short Track Series

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated June 22, 2011 at 9:55 PM

Cat 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 200 Chris Johnston bicycleattorney.com 26 Portland 9
2 212 Mat Barton Staccato Gelato 31 9
3 201 Cody Edeline bicycleattorney.com 34 Happy Valley 9
4 202 Greg Adams Bridgetown Velo 32 Portland 8
5 208 David Boerner Trail Head Coffee Roasters 30 Portland 8
6 209 Sean Corey Trusty Switchblade 28 Portland 8
7 213 Stephan Roberts Cyclepath Racing 17 Portland 8
8 205 Matthew Case Team Beer 34 Portland 7

Cat 1 Men 35+

Num Name Team Age City Laps
1 305 Joe Santos Bridgetown Velo 39 Portland 9
2 326 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 44 Portland 9
3 333 Michael Szwaya bicycleattorney.com 41 Portland 9
4 330 Ian Leitheiser Moots/Cyclepath 40 portland 9
5 309 Paolo Dabbeni Filth and Fury 43 Portland 9
6 329 David Hemming Rapha Racing NW 38 Portland 8
7 303 Brent Wallace Portobello-A Better Cycle 37 Portland 8
8 317 Javad Simonsen Portland Velo 41 Milwaukie 8
9 302 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes 35 Portland 8
10 300 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 Gresham 8
11 312 James Jonke Oregon Bike Shop 45 Portland 8
12 320 Brian Foresta Filth and Fury 37 Portland 8
13 334 Todd Rosier Portland Velo 46 Hillsboro 8
14 315 Jerry Inscoe Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 42 Portland 8
15 327 Johnny Vergis Cyclepath Racing 51 Portland 8
16 318 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 45 Portland 8
17 331 Jeff Vine Sunset Cycles 47 Portland 8
18 301 mark Emry Oregon Bike Shop 47 Gresham 8
DNF 332 Chris Chapman OBB 49 Portland 4

Cat 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 385 David Roulo Filth and Fury 35 Portland 5
2 358 Tony Daversa Filth and Fury 37 Beaverton 5
3 306 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 43 Camas 5
4 310 Jake Linford Velo Loco 38 Tualatin 5
5 305 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 35 Happy Valley 5
6 300 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 41 camas 5
7 335 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 35 Washougal 5
8 365 David Rosen Half Fast Velo 38 Beaverton 5
9 318 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland 5
10 353 Johnny Burrell Filth and Fury 37 portland 5
11 378 Rob Crocker Portland Mercury Racing 44 Hood River 5
12 357 Kevin Condron Gentle Lovers 38 Portland 5
13 391 Roger Meier Cyclepath Racing 43 Beaverton 5
14 346 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 42 Camas 5
15 373 Todd Klapwyk Portland Velo 41 Hillsboro 5
16 302 Shane DeMars 36 Portland 5
17 384 Ted Byram Beer Powered Bike 36 Portland 5
18 395 Michael Girard Portland Velo 43 Portland 5
19 388 Peter Casey Portland Velo 42 Portland 5
20 322 Andrew Holder 38 Portland 5
21 372 Todd Stryker The Spokesmen 36 Vancouver 5
22 382 Christian Martin River City Bicycles 35 Portland 5
23 324 Peter Lines Staccato Gelato 37 Portland 5
24 392 Kenneth Reed Green Submarine Records 35 Beaverton 5
25 352 Chris Nolke Rogue / Mt. View Cycles 40 Portland 5
26 356 Tony Curtis North River Racing 44 Vancouver 5
27 336 chris brannen Team S+M 38 Vancouver 5
28 361 Chester Artman 40 Portland 5
29 308 Scott Gerwig 43 Portland 5
30 330 Mike Rosenfeld Half Fast Velo 39 Portland 5
31 376 William larson Cyclepath Racing 39 5
32 386 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5
33 340 Matthew Tetton 42 5
34 314 Ed Fischer Camas Bike and Sport 43 Camas 5
35 344 James Malcarne Green Submarine Records 37 Portland 5
36 387 Kenneth Pace Team S+M 43 5
37 327 Jay Wisowaty 38 Portland 5
38 328 steve tyrrill 40 Portland 5
39 351 Eric Aldinger 40 Portland 5
40 369 Chris Nelson Green Submarine Records 36 Portland 5
41 389 Marc Romano Portobello-A Better Cycle 42 Portland 5
42 317 Mike Nettleton 38 Portland 5
43 304 Michael Clark 41 5
44 319 Charles Barrett 44 Portland 5
45 393 Uwe Hermes 37 portland 5
46 321 Kahlin Kurilik Staccato Gelato 39 Portland 5
47 360 Brian Johnson 41 Lake Oswego 5
48 303 Ben Salzberg Team Slow 40 Portland 4
49 349 Keith Martin 35 Hillsboro 4
50 371 Scott Hamness Artisan Family Racing 41 4
51 363 Eric Roden Cyclepath Racing 39 4
DNF 315 John Droege Filth and Fury 45 Portland
DNF 390 Dennis Hughes 32 Portland

Cat 2 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 205 Terry Knight 57 Vancouver 6
2 234 Harald Graham West End Bikes/Specialized 45 Vancouver 6
3 200 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 46 Beaverton 6
4 250 Karl Choltus 6
5 208 David Saltzberg Half Fast Velo 45 Vancouver 6
6 233 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 50 Portland 6
7 228 John Droege Filth and Fury 45 Portland 6
8 247 Trig Rogers bicycleattorney.com 45 Portland 6
9 214 David Luoma Guinness Cycling Team 54 Portland 6
10 215 Mike Van Hoose Team Bike Tires Direct 45 Kalama 6
11 213 mark damon Hutch's-Eugene 48 Portland 6
12 226 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 portland 6
13 244 Paul Greenwalt Sunset Cycles 45 Beaverton 6
14 248 Dave Warwick 45 Clackamas 5
15 209 Kevin O'Connell Hammer Velo 54 Portland 5
16 224 Steve Volz Oregon Bike Shop 50 Portland 5
17 204 Tom Boyd 46 5
18 203 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 45 Camas 5
19 232 David English Filth and Fury 49 Portland 5
20 229 John Karfouni Rebound Physical Therapy 45 portland 5
21 246 Peter Spir Team S+M 56 Lake Oswego 5
22 202 William Waring Camas Bike and Sport 46 Camas 5
23 211 Jeff Spencer Team Bike Tires Direct 47 Clackamas 5
24 217 Wayne Nussbaum 48 Happy Valley 5
25 222 David Andres 47 Newberg 5
26 216 Howard Boryer 47 5
27 243 David Smith Showers Pass 52 Portland 5
28 207 Dave Wingard Word-RCB by Cyclisme 50 Portland 5
29 206 David Lofstead 48 Camas 5
30 231 Richard Potestio Rapha Racing NW 55 Portland 5
31 245 John Morehead Camas Bike and Sport 48 Washougal 4
DNF 249 Scott Ballard Half Fast Velo 45 Portland

Cat 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 36 Tyler Fought Guinness Cycling Team 30 Portland 5
2 29 Steve O'Neill Cyclepath Racing 25 5
3 1 Jordan Norris Camas Bike and Sport 33 Portland 5
4 20 Brian Buskirk Trinity Bikes 26 Grants Pass 5
5 10 Dustin Miller Buy Local Cycling 32 Keizer 5
6 25 Gabe Doebler 34 Tigard 5
7 2 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 28 Portland 5
8 28 Michael Harrison 33 5
9 8 Jon DeLeonardo 31 Portland 5
10 14 David Sterry Green Submarine Records 28 Portland 5
11 41 Jack Olsen Fat Cobra Video 28 Portland 5
12 16 Stephen Holmberg Filth and Fury 34 Portland 5
13 4 Silas Collentine Bad Monkey Bikes 19 Vancouver 5
14 37 Chase Banna 28 Portland 5
15 9 Eric Provost bicycleattorney.com 31 Milwaukie 5
16 35 Nathan Hilmer Green Submarine Records 31 Portland 5
17 30 Isaac Frost Green Submarine Records 32 Portland 5
18 7 Jacques Lafortune HTFU 25 Tigard 5
19 34 Matthew Cittadini 31 5
20 38 Michael Newton 29 Portland 4
21 40 Paul Johnson 22 Portland 4
22 27 Christian Ellsworth Camas Bike and Sport 27 4

Cat 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 400 Laura Trace 45 Portland 5
2 401 Mielle Blomberg Team S+M 40 Portland 5
3 404 Virginie Calme Cyclepath Racing 41 Portland 5
4 408 Amy Rice Team Lazy Tarantulas Portland 5
5 415 Beth Burns Veloce Racing 39 Portland 5
6 413 Dawn Guildner 40 Portland 5
7 411 Suzy Renn 41 5
8 407 Julia Shea Fat Cobra Video 35 Portland 4
9 410 Kronda Adair Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Portland 4
10 414 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized 40 Portland 4
11 412 jennifer donnelly 43 4
12 406 Jessica Niggemann Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 36 Portland 4

Cat 2 Women 45+

Num Name Team Age Laps
1 505 Pam Reid Team Rose City 54 5
2 501 Everlyn West Team S+M 51 5
3 503 Loraine Blake Guinness Cycling Team 46 5
4 500 Renee Pype Team S+M 53 4
5 502 Sue Hanna Oregon Bike Shop 55 4

Cat 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 321 Kamila Carwile 27 Beaverton 5
2 305 Joy Armagost Fat Cobra Video 33 Portland 5
3 314 Sarah Widdon Camas Bike and Sport 34 5
4 315 Kim Matheson Team S+M 32 Portland 5
5 301 Bree Edwards Cyclepath Racing 34 Portland 5
6 322 Beth Flanagan Beermongers Cycle Club 34 Portland 5
7 306 Jocelyn Gaudi Upper Echelon Fitness 28 Portland 5
8 320 Sara Wright 34 Portland 5
9 311 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 5
10 319 hannah moore Green Submarine Records 28 Portland 5
11 313 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 31 Portland 5
12 304 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 33 Portland 5

Cat 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 305 Justin Ziehnert 13 Tigard 4
2 301 Eben Horacek Stumptown Cycling Club 12 4
3 313 Brady Stotts 12 Washougal 4
4 303 Owen Szwaya bicycleattorney.com 11 Portland 4
5 322 Quinlan McIntire 13 Portland 4
6 319 Richard Velasco 13 Gresham 4
7 315 Avery Russell NoMads Bicycle Racing Team 11 Portland 4
8 302 Linus Clark 12 Portland 4
9 323 Grayson Goodwin 12 Ambry 4
10 310 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 11 Portland 4
11 311 Evan Mobley Camas Bike and Sport 11 Vancouver 3
12 324 Calvin Bryant 11 oregon city 3
13 321 Ryan Caputo The Spokesmen 10 3

Cat 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 410 Stephan Roberts Cyclepath Racing 17 Portland 5
2 407 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized 16 Camas 5
3 400 Zach Vergillo 17 Camas 5
4 405 Erik Hahn Team Rose City 15 Portland 5
5 401 Standish Zachary Therapeutic Associates Cycling/GENR8 16 Gresham 5
6 409 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 15 Portland 5
7 408 Tristan Kern 15 Newberg 4
8 402 Billy Waring 16 4
9 403 Brian Morehead Camas Bike and Sport 15 Wahougal 4

Cat 3 Men 19+

Num Name Team Age City Laps
1 109 Andrew Yeoman Team Pegasus 29 Portland 5
2 3 Spencer White LOS TENDERS 39 Portland 5
3 4 Scott Trautman Camas Bike and Sport 45 Camas 5
4 80 Quinn Jackson 42 portland 5
5 118 John Williams 37 Portland 5
6 116 Jens MacAller 27 Portland 5
7 77 Jesse Saks 39 5
8 13 Tim Schoonmaker The Spokesmen 49 Vancouver 5
9 73 Judson McCauley The Spokesmen 37 Vancouver 5
10 76 soren clark Amnesia 32 5
11 112 Geoff Rogers Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Portland 5
12 107 Mark Widlund The Spokesmen 34 Brush Prairie 5
13 115 Joe Larson Team Bacon 36 tigard 5
14 22 Craig DeAmbrose Yakima Bike Vigilantes 34 5
15 106 Danny Stevens 31 Portland 5
16 70 DAvid Webb Camas Bike and Sport 48 5
17 39 Jimmy Canderlaria Close2myart Cycling Team 41 Vancouver 5
18 47 Brad Paymar The Spokesmen 39 Portland 5
19 94 Steve Shaw 45 5
20 2 David Hewett The Spokesmen 36 Vancouver 5
21 96 Kyle Morris Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 23 5
22 27 Ryan Morrisey The Spokesmen 35 Vancouver 5
23 7 Michael Dehner 46 Portland 5
24 78 Erik Denninghoff 32 Portland 5
25 71 Eric Stotts Camas Bike and Sport 38 5
26 24 Dylan Cernitz Half Fast Velo 36 Oregon City 5
27 105 Alan Gunn 31 5
28 93 Shannon Boroff 36 5
29 34 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 34 salem 5
30 103 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Portland 5
31 119 Chris Roberts 40 Portland 5
32 67 Brent Misfeldt 36 5
33 111 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club 35 Portland 5
34 37 Greg Stiles 37 5
35 21 Robert Stefanowicz 44 Portland 5
36 100 Shawn Kelly Green Submarine Records 34 Beaverton 5
37 40 Adam Gomez 35 Newberg 5
38 49 Matt Richmond Showers Pass 47 Portland 5
39 98 Malcolm Johnson Portland Velo 63 Portland 5
40 43 Victor Duong Portland Velo 39 Portland 5
41 90 Ricardo Velasco 38 5
42 114 grant collins Team Bacon 38 5
43 45 Jeff Birdsall 36 Portland 5
44 9 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport 44 Portland 5
45 74 Tommy Fieweger The Spokesmen 35 5
46 66 Bret Berner 35 5
47 42 Tomas Quinones Team Slow 35 Portland 5
48 99 Cameron Steineckert 25 Portland 5
49 33 Russ Rainforth Portland Velo 49 Portland 5
50 53 Ron Craig 49 Portland 5
51 95 Cory Bindner 5
52 97 Raymond Egan The Spokesmen 35 West Linn 5
53 117 Stephan Morris 27 Portland 5
54 63 Shane Sipe 39 Portland 5
55 86 Dave Wrast The Spokesmen 43 5
56 104 Brian Sisk RBR 41 Happy Valley 5
57 61 Dmitry Linchuk 24 5
58 23 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer 37 5
59 59 william welch 35 Portland 5
60 110 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 38 Portland 5
61 102 Chris Barney Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 37 Portland 5
62 10 Todd Shank Rebound/Tireless Velo 42 Vancouver 5
63 14 Ken Pliska 45 Portland 4
64 26 Tim Hughes Camas Bike and Sport 32 Portland 4
65 113 James Webb Beaverton Bicycle Club 45 Portland 4
66 1 Edward Knight Camas Bike and Sport 43 Battle Ground 4
67 89 Reynaldo Ortiz 40 4
68 55 Rudy Vega 33 4
69 15 Karl Winston 43 4
DNF 12 Matt Stuemke 27 Lake Oswego
DNF 84 Jeff Steiner Showers Pass 45 Saint Helens
DNF 5 Brian Peterson Camas Bike and Sport 46 Camas
DNF 69 Matt Savage TTS 35 Portland
DNF 101 Jacob Tong Trusty Switchblade 29 Portland

Cat 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 506 Samantha Schauer West End Bikes/Specialized 14 Camas 4
2 502 Mikaela Saltzberg Forza Jet Velo 14 Vancouver 3
3 500 Sarah Arnett Camas Bike and Sport 11 Camas 3

Cat 3 Women 15-18

Num Name Team Age Laps
1 603 Elena Zale West End Bikes/Specialized 18 5
2 605 Sierra Reid Westview High School Cyclocats 18 4
3 604 Marisa Reid ZteaM 15 3

Cat 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 224 Sara Siwanowicz 33 Portland 5
2 220 Heather Wills Embrocation Cycling 36 5
3 222 Cara VanGorder Lasof Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 Portland 4
4 230 Jennifer Pereau Trusty Switchblade 31 Portland 4
5 221 Jennifer Clunie bicyclinghub.com 35 Portland 4
6 204 Tina Rainforth Portland Velo 46 Portland 4
7 200 christina cowgill 36 Portland 4
8 219 Devin Moeller 32 4
9 223 Darlene Nastansky 40 Portland 4
10 226 rebecca miller Portobello-A Better Cycle 31 Portland 4
11 228 Kristin Bott Team Slow 30 portland 4
12 215 Katina Fischer Camas Bike and Sport 39 Camas 4
13 206 Camilia Kafrouni 34 Portland 4
14 225 Carina Hahn Team Rose City 19 Portland 4
15 229 Marie Major Rebound/Tireless Velo 29 Vancouver 4
16 217 Janet Bryant 39 oregon city 3
17 213 Jill Craig 45 Portland 3

Pro Men

Num Name Team Age City Laps
1 1 Shannon Skerritt Corsa Concepts 40 Portland 9
2 11 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA 29 Beaverton 9
3 3 Chris Snyder bicycleattorney.com 38 Portland 9
4 19 Ben Thompson Rocky Mountain Bicycles 35 Bend 9
5 4 Aaron Tuckerman 29er Crew-Bike Gallery 27 Portland 9
6 16 James Ceccorulli Trek29er crew 24 Portland 9
7 18 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 34 Portland 9
8 10 Ryan Weaver River City Bicycles 34 Portland 9
9 2 Ross Bowden HPChiro/Alpine Mortgage Planning 26 Portland 9
10 6 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes 31 Vancouver 9
11 13 Martin Baker bicycleattorney.com 44 Hillsboro 9

Pro/Cat 1 Women

Num Name Team Age Laps
1 102 Brooke McDermid bicycleattorney.com 31 8
2 104 Christy Love Team S+M 37 8
3 101 Julie Browning 42 8
4 106 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 7

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps
1 63 Nick Gibson Yakima Bike Vigilantes 32 Portland 6
2 11 Joe Santos Bridgetown Velo 39 Portland 6
3 15 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes 31 Vancouver 6
4 32 Walton Brush Mash SF 21 Portland 6
5 10 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo 33 Portland 6
6 3 Mat Barton Staccato Gelato 31 Portland 6
7 39 Ryan Weaver River City Bicycles 34 Portland 6
8 12 John Lin Hammer Velo 28 Portland 6
9 21 James Tervo Artisan Family Racing 41 Portland 6
10 35 Greg Adams Bridgetown Velo 32 Portland 6
11 28 Jake Rosenfeld 39 Portland 6
12 60 Nat Johnson Green Submarine Records 33 Portland 6
13 38 joel armstrong River City Bicycles 42 6
14 43 Jason Crago Yakima Bike Vigilantes 43 Portland 6
15 41 John Walrod River City Bicycles 35 PORTLAND 6
16 30 Dan Porter Cyclepath Racing 39 Portland 6
17 48 Johnny Vergis Cyclepath Racing 51 Portland 6
18 18 Scott Barker Team Dirt/Mudslinger Events 42 Portland 6
19 8 Dan Cheever 43 Portland 6
20 64 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 45 Portland 6
21 17 Shawn Small Ruckus Test Team 27 Portland 6
22 7 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 45 Portland 6
23 2 Adam Swail Mountain View Cycles 47 Portland 6
24 40 Christopher Ryan Team Slow 34 Portland 6
25 25 Mike Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 44 Portland 6
26 26 Mike Rosenfeld Half Fast Velo 39 forest grove 6
27 45 tony pereira Team Beer 42 Portland 6
28 50 Zach Jarrett 33 Portland 6
29 4 Michael Clark 41 Portland 6
30 47 Todd Sexton Guinness Cycling Team 41 Portland 6
31 1 Bob Libby Rebound/Tireless Velo 42 Portland 5
32 57 Brice Stivers River City Bicycles 39 Portland 5
33 19 Edward Groth Team Slow 30 Portland 5
34 42 Justin Drawbert Portobello-A Better Cycle 24 Portland 5
35 58 Steven Bryant 42 Oregon City 4
36 62 Jeffrey O'Malley 40 beaverton 4
37 59 Kevin Ziemke Team Beer 31 Portland 4
38 52 Robert Herrington 28 Carlton 3
DNF 61 Noel Bergren-Dizon 44 Portland 3

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 603 Susan Sherman Showers Pass 42 Portland 5
2 607 Dani Dance River City Bicycles 39 5
3 601 Shawn Postera 37 Portland 5
4 604 Kristin Bott Team Slow 30 portland 4
5 600 beth hamon Team Slow 48 portland 3