Mt. Tabor Series

Portland, OR
Wed, May 30 to Wed, July 11, 2012

Category 3 Men

Name Team Points
1 Blair Warner Portland State University 300
2 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 274
3 Chris Thomas Veloce Racing powered by Smith & Nephew 250
4 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme 210
5 Ben Guernsey Trusty Switchblade 170
6 Austin Aske CAPA-Soraz Racing 152
7 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab 139
8 John Hartnett CAPA-Soraz Racing 132
9 Alex Yale Ten Guys Named Alex 128
10 Eric Nelson CAPA-Soraz Racing 112
11 Kyle Murphy 100
12 Adam Artner Land Shark 100
13 Erik Bakker Ironclad Performance Wear 72
14 Kyle Brown Team Western Bike Works 70
15 dave davis Ironclad Performance Wear 70
16 Zac Strode Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 68
17 Shane Fletcher Veloce Racing powered by Smith & Nephew 68
18 Jason Borum Jens Voigt's Army 66
19 Sean Corey Trusty Switchblade 60
20 Bennett Shane Trailhead Coffee Roasters 60
21 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing 59
22 Trevor O'Neal Gentle Lovers 56
23 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 56
24 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 55
25 Chris Ward Guinness Cycling Team 50
26 Jeremy Dunn 48
27 Zachary Utz Ruckus Test Team 40
28 Michael Girard Portland Velo 32
29 bryan richardson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30
30 Calon Russell Bridgetown Velo 30
31 Jeremy Russell bicycleattorney.com 28
32 christopher brown River City Bicycles 28
33 David Burke Trailhead Coffee Roasters 24
34 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 24
35 Timothy Lang Trailhead Coffee Roasters 24
36 Mike Bene Jens Voigt's Army 22
37 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters 22
38 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters 15
39 cole lalomia Portland State University 15
40 Shawn Small Ruckus Test Team 14
41 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 14
42 Cal Stone 13
43 benjamin weaver Ironclad Performance Wear 12
44 Robert Grunau Trailhead Coffee Roasters 11

Category 4 Men

Name Team Points
1 Mike Selinger 360
2 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme 250
3 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 200
4 Matt Edler 1 Error 188
5 Justin Tutor Trailhead Coffee Roasters 176
6 Craig Armstrong Craptastic 160
7 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 154
8 Andrew Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 126
9 John Williams Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 110
10 Benjamin Farver Jens Voigt''s Army 100
11 Isaac Potoczny-Jones Hammer Velo 98
12 Brian Stalnaker CAPA-Soraz Racing 86
13 Zach Rotstein West End Bikes/Specialized 85
14 Crossett Freilinger 72
15 Crossett Freilinger Team S+M 70
16 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 64
17 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio 56
18 Daniel Sharp Embrocation Cycling 47
19 Freddy Tincher Bridgetown Velo 44
20 Ben Guernsey Trusty Switchblade 40
21 Matt Cline bicycleattorney.com 39
22 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32
23 Josiah Zukowski 28
24 Kyle Holmes Portland State University 28
25 Austin Aske CAPA-Soraz Racing 26
26 Andy Edick 24
27 Christopher McKinnon West End Bikes/Specialized 24
28 Rogier Ducloo Pacific Power Blue Sky 15
29 Andrew Springer Team Colleen 14
30 Scott Broadway Team S+M 13
31 Sam Shiffman Portland Velo 12
32 Sasha Lacey Portland Velo 12
33 John Lin 12
34 Mark Koller Ironclad Performance Wear 11
35 Daniel Evans Ruckus Test Team 11
36 Garren Watkins USC Cycling Team 11
37 Michael Aylward Portland Velo 11

Category 4 Women

Name Team Points
1 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles 528
2 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 330
3 Beth Ann Orton Team S+M 326
4 Shelley Dunlop Portland State University 258
5 Stacy Westbrook Stacy Westbrook 176
6 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 176
7 Kim Matheson Team S+M 176
8 mallory tyler 140
9 Adrienne Fischl Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 126
10 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 126
11 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 91
12 Beth Flannigan 80
13 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 66
14 Kristi Carver Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 64
15 Lori Bergeron Ghisallo foundation 57
16 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 54
17 Alana Armstrong Ironclad Performance Wear 47
18 rachel bagley IRA Ryan Cycles Cross Team 47
19 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44
20 Rachel Danz 40
21 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team 32
22 Carole Delanay 28
23 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 28
24 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 27
25 Remy Maguire Team S+M 25
26 Jennifer Pereau Trusty Switchblade 20
27 Paula Lockwood 20
28 Veronica Parkin crank 16
29 Lara Kessler Cyclesport.com 15
30 Sarah Busse 13
31 Sarah LoGiudice 13
32 Maria Schur Team Slow 12
33 Laurie Hotovy Team S+M 12

Category 5 Men

Name Team Points
1 Josh Mitchell 370
2 Andrej Miske Dr Will Bar 270
3 Jesse Merrithew 200
4 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 186
5 Jordan Landstrom Ironheads Multisport Racing Team 170
6 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle 164
7 Noah Beggs Word-RCB by Cyclisme 156
8 Scott Jerger Field Jerger Cycling 144
9 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 121
10 Ken Reed Green Submarine Records 100
11 Paul LaCava Giant 100
12 johnny williams OHPV 100
13 Riley McCammon Beaverton Bicycle Club 100
14 Mat Barton Staccato Gelato/Bartonpdx.com 94
15 Peter Blenkiron 85
16 Will Hawkens 80
17 Robert Thayer bicycleattorney.com 71
18 Daniel Evans Ruckus Test Team 70
19 Brian Lynch Dr Will Bar 62
20 Andre Myske 50
21 Craig Armstrong Craptastic 50
22 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46
23 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio 44
24 Jeff Tummelson Portobello-A Better Cycle 41
25 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40
26 Rick Boston Bellovaci United 39
27 Dominic Mara 32
28 Matt Cline bicycleattorney.com 32
29 Ben Chinburg Trailhead Coffee Roasters 28
30 Freddy Tincher Bridgetown Velo 28
31 Chris Smith Hammer Velo 26
32 Dakota Gale 24
33 Jered Wikander 20
34 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 16
35 Stephen Pechtol 16
36 Will Hankirs 15
37 Julian Lawrence 15
38 Johnny Burrell 15
39 Christopher Moon 14
40 Josh Armagost Fat Cobra Video 14
41 brian Hobelman Trusty Switchblade 13
42 ronald kizziar Stumptown Cycling Club 13
43 Tim Baumarie 13
44 Kim Neve 1 Error 12
45 Scott McKnight Team Western Bike Works 12
46 Todd Bauch 12
47 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 11
48 adam chully 11
49 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Racing Team 11
50 Matt Wilkin Team S+M 11

Fixed Gear

Name Team Points
1 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 540
2 Bruce Siefker Planet X p/b On One 314
3 Steven Beardsley Gentle Lovers 263
4 Nate Frost Team Slow 242
5 Dieter Hoffmann Team S+M 174
6 Kirk Paulsen 160
7 Erik Fabrizius 140
8 Daniel Lurvey lonewolf 136
9 Erinne Goodell Team Slow 124
10 Ben Salzberg Team Slow 114
11 Ryan Good Team Slow 107
12 Christian Sundquist 90
13 James Webb Beaverton Bicycle Club 76
14 Einar Traa Portland Velo 74
15 Kyle Turner Tuffstone 70
16 Kevin Phomma Trusty Switchblade 68
17 James Puttman 64
18 John Fritz Team Slow 64
19 Tomas Quinones Team Slow 54
20 Bill Alsup 48
21 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 40
22 Edward Groth Team Slow 36
23 Joshua Diep-Anderson Team Cthulhu 28
24 Candi Murray NoMads Bicycle Racing Team 23
25 Kristin Bott Team Slow 12

Masters Men

Name Team Points
1 John Browning Evolution Racing Team 540
2 Eric Sheagley Veloce Racing powered by Smith & Nephew 440
3 john mitchem West End Bikes/Specialized 288
4 Tim Butler Evolution Racing Team 206
5 John Bravard Cyclepath Racing 164
6 Steve Schwaeber Veloce Racing powered by Smith & Nephew 158
7 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 135
8 Michael Girard Portland Velo 134
9 christian tresser Evolution Racing Team 122
10 Matthew Slater Evolution Racing Team 104
11 joseph fricke Cyclepath Racing 97
12 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 88
13 Billy Zale West End Bikes/Specialized 81
14 Michael Benno Veloce Racing powered by Smith & Nephew 72
15 Craig Schommer leopard cycles 72
16 Casey Patton 67
17 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer 57
18 Brad Gebhard Multnomah Athletic Club 56
19 Craig Schommer leopard cycles 50
20 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44
21 William Henterly RGF/Felt 43
22 Cal Stone 39
23 Matthew Carlson 28
24 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 28
25 Luis Valls Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 25
26 Brent Casady 25
27 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 24
28 John Bruvard Cyclepath Racing 20
29 Harald Graham Evolution Racing Team 16
30 Sal Collura SLOCUM Race Team 16
31 Ian Leitheiser Cyclepath Racing 16
32 Christopher Tuttle Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 15
33 Tom Hill Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 13
34 Daniel Quirk Veloce Racing powered by Smith & Nephew 12
35 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 11
36 Rogier Ducloo Pacific Power Blue Sky 11

Masters Women

Name Team Points
1 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 210
2 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 200
3 Laura Trace Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 140
4 Mielle Blomberg Team S+M 120
5 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 110
6 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 36
7 Daphne Moore Hammer Velo 36
8 Kim Rueter Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 32
9 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 32
10 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28

Senior Men

Name Team Points
1 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 390
2 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 258
3 Michael Palmer Veloce Racing powered by Smith & Nephew 236
4 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 228
5 Dwayne Farr CAPA-Soraz Racing 214
6 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 194
7 Austin Arguello Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 140
8 John Browning Evolution Racing Team 132
9 Kyle Medlin CAPA-Soraz Racing 116
10 Tim Reinhart River City Bicycles 114
11 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 112
12 Steven Beardsley Gentle Lovers 100
13 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 93
14 brad winn Team S+M 81
15 Joshua Liberles Corsa Concepts Cycling Team 80
16 Ian Leitheiser Cyclepath Racing 77
17 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles 75
18 Austin Arguello Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 70
19 Timothy Lang Trailhead Coffee Roasters 56
20 Peter Buco Portland State University 50
21 Aaron Sander Cyclepath Racing 48
22 Mark Blackwelder Gentle Lovers 40
23 Hamilton Christopher Rapha Racing NW 40
24 Brandon Smith Austin Bikes 32
25 Colby Wait-Molyneux Hammer Nutrition/CMG Racing Team 29
26 John Bravard Cyclepath Racing 28
27 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28
28 Clint Culpepper 27
29 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 25
30 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 24
31 Bennett Shane Trailhead Coffee Roasters 22
32 Ben Guernsey Trusty Switchblade 20
33 Dillon Caldwell University of Oregon Cycling Club 20
34 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 16
35 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 15
36 Kyle Brown Team Western Bike Works 15
37 Jonathan McCoy Ironclad Performance Wear 15
38 Mathew Braun Team Audi 14
39 William Henterly RGF/Felt 12
40 christian tresser Evolution Racing Team 11

Senior Women

Name Team Points
1 Amy Campbell Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 480
2 Sue Butler River City Bicycles 426
3 Lindsay Fox Athletes Lounge Cycling Team 236
4 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 220
5 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 200
6 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 190
7 Erin Playman Gentle Lovers 170
8 Anona Whitley Ironclad Performance Wear 160
9 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 108
10 Aleah Davis Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 92
11 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion 76
12 Stacy Westbrook Stacy Westbrook 64
13 Laura Trace Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 56
14 Margi Bradway Team S+M 48
15 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44
16 Mielle Blomberg Team S+M 44
17 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 36
18 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 32
19 Megan Chinburg Corsa Concepts Cycling Team 28
20 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 24
21 Alynda Lingwood Gregg's/Trek 24
22 Leanne Marinace West End Bikes/Specialized 20
23 Amy Shepard Cyclesport.com 16
24 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 16
25 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team 15