Tuesday PIR

Portland, OR
April 16, 2013

Part of the Tuesday PIR

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated April 18, 2013 at 7:54 AM

Category 1/2/3

Num Name Team Points Notes
1 382 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA 23
2 777 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 13
3 816 Dean Treacy 12
4 176 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 10
5 749 Brad Gebhard Multnomah Athletic Club 10
6 109 Steven Beardsley Gentle Lovers 8
7 783 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 5
8 754 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 4
9 194 Thomas Cody Dark Horse 3
10 976 Mark Crawford Ironclad/Yakima 2
11 708 Marcel J Delisser Full Circle Cycling Powered by PureGear 1
12 3057 Anthony ONeal
13 118 Mark Ginsberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
14 389 Jonathan Vinson Gentle Lovers
15 8000 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling
16 5008 Kris Fischer Heartstrings Cycling
17 102 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
18 tl Todd Littlehales unable to see number
19 18 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling
20 3016 Alexander Clemens Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
21 512 Casey Ehrman Therapeutic Associates PDX Cycling
22 888 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
23 652 Rob Thompson Ironclad/Yakima
24 189 Chris Hamilton Dark Horse
25 3113 Joel Crouch Ironclad/Yakima
26 cb Christopher Bright unable to see number
27 3006 Byron Breeden Guinness Cycling Team
28 23 Jonathan Irick
29 851 Jason Mauer
30 162 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling
31 574 Richard Ensworth Therapeutic Associates PDX Cycling
32 30 not onregistration
33 179 Andrew Barrett tbd
34 811 Bob Grummel
35 185 Timothy Lang HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
36 815 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio
37 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
38 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
39 818 Patrick Marzullo
40 892 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles
41 134 Eddie French Guinness Cycling Team
42 755 Jason Riffle HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
43 3029 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
44 344 Dave Dezellem Ironclad/Yakima
45 3041 Adam Angert Beaverton Bicycle Club
46 689 dave davis Ironclad/Yakima
47 156 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
48 3100 Bret Berner RCB
49 626 jon thomsen Dr Will Bar
50 20 Casey Patton
51 158 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
52 787 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
53 810 Joshua Creem Cyclosportif
54 *** unable to see number
55 9 Robert Carver
56 781 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
57 3014 Ryan McCracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
58 3059 Paul Marci
59 3047 Davis Hand Unattached
60 743 jimmy lingwood Gentle Lovers
61 549 Richard Fattic Ruckus Test Team
62 739 Brent Emoff Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
63 8008 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
64 282 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team
65 3000 Bennett Shane Unattached
66 4155 Will Hawkins Trusty Switchblade
67 136 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling
68 3003 Erik Bakker Ironclad/Yakima
69 ***** unable to see number
70 609 Tyler Fought Trusty Switchblade
71 751 Brandt Hueser
72 518 Joel Fletcher With Heart Cycling
73 714 Joe Martin Ironclad/Yakima
74 627 Chris Ward Trailhead Coffee Roasters
75 3060 Ira Ryan Breadwinner Cycles
76 464 Anna Christiansen Ironclad/Yakima
77 309 Brian Austin bicycleattorney.com
78 481 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
79 jm Jeff Mitchem unable to see number
80 3055 Gary Cornilles not onregistration
81 105 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
82 4089 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
83 3037 Zach Rotstein With Heart Cycling
84 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
85 800 John Grochan
86 679 jared Roy Portland Bicycle Studio
87 798 Stephen Lockwood
88 678 Evan Siroky Guinness Cycling Team
89 817 Solomon Woras
90 205 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team
91 152 Kyle Valenta Rapha/River City Bicycles
92 760 christian tresser West End Bikes/Specialized
93 3040 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team
94 334 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
95 25 Nathan Gibson
96 2 Brett Casady
97 ng Norrene Godfrey hair obscures number

Category 3/4

Num Name Team Points Notes
1 685 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling 18
2 633 Mike Selinger Trailhead Coffee Roasters 12
3 4127 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10
4 421 Geoff Grummon crank 9
5 586 Jerrol Lackey West End Bikes/Specialized 8
6 507 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 6
7 4038 Drew Coleman Hammer Velo 5
8 5397 Andrew Marges Hammer Velo 4
9 4070 Sam Shiffman Portland Velo Racing Team 3
10 446 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 2
11 3045 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling 2
12 3061 Ryan Smith Ironclad/Yakima
13 317 Steve Swanson
14 4144 Rick Boston Bellovaci United
15 4101 Curtis Loeb Hammer Velo
16 682 Larry Hiday Ironclad/Yakima
17 4116 Eddie Wang River City Bicycles
18 4124 David McCasker Portland Velo Racing Team
19 420 Spencer Follen Soraz Racing p/b CAPA
20 4128 Joel McCarthy Word-RCB by Cyclisme
21 7132 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club
22 362 Jeff Tedder Hammer Velo
23 430 John Porter Bellovaci United
24 24 Will Blanton
25 252 Lori Brault
26 4060 James Webb Beaverton Bicycle Club
27 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
28 666 Dave Aldersebaes Ironclad/Yakima
29 4072 Richard Rosko Hammer Velo
30 4193 Jim Hinkley
31 4149 Kevin Driscoll Ironclad/Yakima
32 799 Greg Estes Hammer Velo
33 4424 Matt Cline bicycleattorney.com
34 4190 John W Siwinski
35 322 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling
36 7174 rachel bagley Ironclad/Yakima
37 236 Jordan Staples Ironclad/Yakima
38 Jordan Jordan Staples
39 7104 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima
40 4047 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club
41 3147 Ian Compton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
42 15 Christopher Kessler
43 ???? Trail Head Cycles no number
44 312 Michael Resnick Multnomah Athletic Club incorrect number placement
45 221 mary ross Multnomah Athletic Club no number
DQ 531 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling 2 failure to neutralize
DQ 5260 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling 3 failure to neutralize

Category 4/5

Num Name Team Points
1 4076 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 15
2 4156 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 12
3 4135 Stephen Pechtol Trailhead Coffee Roasters 10
4 4103 Gerard Smith Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 8
5 9006 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 7
6 9004 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club 6
7 4096 William McColloch 5
8 5145 Keyon Maljai Therapeutic Associates PDX Cycling 4
9 5244 Scott Kocher Planet X p/b On One 3
10 5509 Marcus Guilfoyle 2
11 4003 R Dean Bailey Beaverton Bicycle Club
12 4147 Tom Dempsey Harder Cycling
13 5468 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling
14 5475 Jon DeLeonardo Hammer Velo
15 4195 Kelly Cumiskey
16 22 Robert White
17 9016 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
18 4065 Brian List Bike Central

Category 5

Num Name Team Points
1 5191 Anthony Roberts Lost Highway 15
2 5266 Bradley Hogan Lost Highway 12
3 4 louis liu Portland Velo Racing Team 10
4 5572 Joe Malibu Kim Portland Velo Racing Team 8
5 5382 Dean Futrell Portland Velo Racing Team 7
6 3 Josh Jones 6
7 5373 Lorne Cross Team Poseur 5
8 5238 Dirk Alenduff 4
9 246 rebecca rose Trailhead Coffee Roasters 3
10 5274 Timothy Olin-sipe Beaverton Bicycle Club 2
11 5408 Eric Speakman Lost Highway
12 5569
13 5052 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
14 5209 Darren Smith Rubicon
15 19 Steve Zimba
16 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
17 5268 Tom Kelly Planet X p/b On One
18 7073 Vicky Hanson Trailhead Coffee Roasters
19 4194 Rick Carlson

Junior

Num Name Team Points
1 5573 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 15
2 9020 Eben Horacek PDX Devo Junior Cycling 12
3 10 conner nelson PDX Devo Junior Cycling 10
4 8007 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling 8
5 30 Legend Johnson PDX Devo Junior Cycling 7
6 5496 Kalen Beggs PDX Devo Junior Cycling 6
7 9036 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 5
8 9037 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 4
9 11 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3
10 9018 Parker Green PDX Devo Junior Cycling 2
11 9038 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
12 9031 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling
13 6 Ela Manarei PDX Devo Junior Cycling