Baker City Cycling Classic: Stage 3

Baker City, OR
June 30, 2013

Part of the Baker City Cycling Classic

If you have questions or corrections, please email Bill Wykoff.

Updated August 18, 2013 at 8:18 PM

Category 3 Men

Num Name Team Time Down Time
1 303 Josef Carlson Adventures Edge 00:00:00 47:32
2 301 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 00:00:00 47:32
3 352 Robert Hargrove 00:00:00 47:32
4 353 Stephen Henry 00:00:09 47:41
5 346 Justin Tutor Trailhead Coffee Roasters 00:00:10 47:42
6 318 David Neubeck Fanatik Bike Co. 00:00:10 47:42
7 315 Sam Caroca Elite Protocol p/b LOOK! 00:00:10 47:42
8 331 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 00:00:10 47:42
9 351 Kevin Bernstein Willamette University Cycling Team 00:00:10 47:42
10 311 Glenn Johnson Dr Will Bar 00:00:10 47:42
11 341 Perry Hall Team TOSH Cycling 00:00:10 47:42
12 344 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters 00:00:10 47:42
13 317 Brian Dagnon Fanatik Bike Co. 00:00:10 47:42
14 335 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 00:00:10 47:42
15 321 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 00:00:10 47:42
16 326 Ryan Thompson Joyride-cycles.com Cycling Team 00:00:10 47:42
17 343 Greg Petersen Team TOSH Cycling 00:00:10 47:42
18 345 Mike Selinger Trailhead Coffee Roasters 00:00:10 47:42
19 325 Josh Martell Jacobson Schutte Racing 00:00:10 47:42
20 337 Davis Hand Soraz Racing p/b CAPA 00:00:10 47:42
21 350 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 00:00:10 47:42
22 306 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 00:00:10 47:42
23 324 Robert Carver Ironclad/Yakima 00:00:10 47:42
24 333 Erik Peterson Recycled Cycles presented by Raleigh 00:00:10 47:42
25 328 Andrew Harris Joyride-cycles.com Cycling Team 00:00:10 47:42
26 340 David Carter Team TOSH Cycling 00:00:10 47:42
27 349 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 00:00:10 47:42
28 314 jon thomsen Dr Will Bar 00:00:10 47:42
29 310 Vince Blaney Dr Will Bar 00:00:10 47:42
30 354 Bennett Shane 00:00:10 47:42
31 308 Cristian Fuentes crank 00:00:10 47:42
32 322 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 00:00:10 47:42
33 313 Will Harden Dr Will Bar 00:00:10 47:42
34 332 Allen Butler Ravenna Capital Management 00:00:10 47:42
35 329 Sean Bergman Portland Velo Racing Team 00:00:10 47:42
36 334 Larry Jackson Rolf Prima 00:00:10 47:42
37 347 Chris Ward Trailhead Coffee Roasters 00:00:10 47:42
38 305 Richard Lorenz Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 00:00:10 47:42
39 339 Josh Carter Team TOSH Cycling 00:00:10 47:42
40 309 David Christenson DirectAsia.com 00:00:10 47:42
41 323 Cameron Clark Hutch's Development Team 00:00:10 47:42
42 327 Jeff Coffman Joyride-cycles.com Cycling Team 00:00:22 47:54
43 336 Eddie DeLisle Soraz Racing p/b CAPA 00:00:30 48:02
44 312 Peter Seelig Dr Will Bar 00:00:33 48:05
45 304 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 00:00:38 48:10
46 342 Brooks Stevenson Team TOSH Cycling 00:00:43 48:15
47 320 Henry Hamby GS Gap/River City Red 00:00:48 48:20
48 355 Tony Coca 00:00:53 48:25
49 330 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 00:02:03 49:35
50 319 Edward Rosenberg Garage Racing 00:02:38 50:10
51 307 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 00:04:23 51:55
DNF 316 michael hocking Elite Protocol p/b LOOK!

Category 3 Women

Num Name Team Time Down Time
1 226 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 00:00:00 37:49
2 220 Alana Armstrong Ironclad/Yakima 00:00:00 37:49
3 219 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 00:00:00 37:49
4 225 Caroline Dezendorf West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 00:00:00 37:49
5 227 Brooke Stehley West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 00:00:00 37:49
6 221 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima 00:00:00 37:49
7 228 Lara Kessler Ironclad/Yakima 00:00:00 37:49
8 229 Tawnie Mcdonald West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 00:00:15 38:04
9 224 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 00:01:30 39:19
10 223 Amanda McNabb Team Group Health 00:03:01 40:50

Category 4 Women

Num Name Team Time Down Time
1 230 Lisa Kolesar Boise VeloWomen 00:00:00 27:31
2 231 rachel bagley Ironclad/Yakima 00:00:00 27:31
3 232 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 00:03:41 31:12


Category 4/5 Men

Num Name Team Time Down Time
1 403 Douglass Cook Team Bobs-bicycles.com 00:00:00 24:50
2 409 Chad Olson Cucina Fresca 00:00:00 24:50
3 401 Jesus Sanchez Joyride-cycles.com Cycling Team 00:00:09 24:59
4 408 Chris Jackson Cucina Fresca - Seattle Super Squadra 00:00:28 25:18
5 423 Dominic Clay Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride 00:00:28 25:18
6 412 Brady Callahan Larry H. Miller BCC Wheelmen 00:00:31 25:21
7 410 Andrej Miske Dr Will Bar 00:00:34 25:24
8 428 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 00:00:34 25:24
9 419 Bradley Hogan Lost Highway 00:00:34 25:24
10 436 Kyle McCall Trailhead Coffee Roasters 00:00:34 25:24
11 421 Eric Speakman Lost Highway 00:00:34 25:24
12 417 Andrew Hawley Lost Highway 00:00:34 25:24
13 402 Adam Vogt Adam Vogt 00:00:34 25:24
14 404 jake armstrong Team Bobs-bicycles.com 00:00:34 25:24
15 442 Michael Heidenreich 00:00:34 25:24
16 406 Zachary Jabin Capitol Velo 00:00:34 25:24
17 411 Michael Finley Fanatik Bike/Shuksan Velo Club 00:00:34 25:24
18 415 Adam Engelmeyer Lost Highway 00:00:34 25:24
19 443 Trevor Moon 00:00:34 25:24
20 433 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:00:34 25:24
21 434 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:00:34 25:24
22 438 John Wannarka Wheatland Wheelers 00:00:34 25:24
23 407 Dan Liberator Cucina Fresca 00:00:36 25:26
24 439 Matt Briggs XC Oregon 00:00:36 25:26
25 426 Nick Hudson Portland State University 00:00:43 25:33
26 422 Conor Collins Old Town Bicycle: Narrows Velo 00:00:43 25:33
27 444 Chris Scanlon 00:00:46 25:36
28 441 Will Hahn 00:00:46 25:36
29 437 Ryan Morgan Trailhead Coffee Roasters 00:00:52 25:42
30 420 Anthony Roberts Lost Highway 00:00:52 25:42
31 418 Charles Henderson Lost Highway 00:00:59 25:49
32 405 John Palumbo Team Bobs-bicycles.com 00:00:59 25:49
33 430 Tim Backoff Team Bobs-bicycles.com 00:00:59 25:49
34 429 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA 00:00:59 25:49
35 432 Chris Haskell Joyride-cycles.com Cycling Team 00:01:12 26:02
36 435 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 00:01:34 26:24
37 427 Nathan Etzel Soraz Racing p/b CAPA 00:01:52 26:42
38 424 Jonathan Howland PDX Devo Junior Cycling 00:02:10 27:00
39 414 Tim Coghlan Lost Highway 00:02:15 27:05
40 445 Joseph French Lost Highway 00:02:46 27:36
41 431 Kyle Thornton Team Bobs-bicycles.com 00:02:46 27:36

Masters Category 1/2/3 Men

Num Name Team Time Down Time
1 604 Matthew Carinio ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines 00:00:00 41:12
2 631 michael rushton 00:00:28 41:40
3 618 Mike Henry Evolution Racing Team-WA 00:00:45 41:57
4 610 Matt Williams BendBroadband/WebCyclery.com 00:00:45 41:57
5 628 Alison Frye Ski Utah-MarketStar 00:00:45 41:57
6 607 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 00:00:45 41:57
7 622 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 00:00:45 41:57
8 608 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com 00:00:45 41:57
9 630 Corey Anderson Solo 00:00:45 41:57
10 602 Mark Schaefer Microseal Racing 00:00:45 41:57
11 624 Alex Rosenast Garage Racing 00:00:45 41:57
12 603 Greg Arden Apex Racing Team 00:00:45 41:57
13 609 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 00:00:45 41:57
14 625 Donald Armstrong Harmony Homes Cycling 00:00:45 41:57
15 601 louie amelburu Microseal Racing 00:00:45 41:57
16 612 Wes Stephens Block Bikes 00:00:45 41:57
17 627 Andrew Kulmatiski Logan Race Club/Mt Logan Cyclery 00:00:45 41:57
18 605 Patrick Hampton ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines 00:00:45 41:57
19 617 Marcus Nedelmann Apex Racing Team 00:00:45 41:57
20 606 Craig Nunes ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines 00:00:45 41:57
21 616 Todd Baumeister Apex Racing Team 00:00:45 41:57
22 614 James Ferguson Bountiful Mazda Cycling Team 00:00:45 41:57
23 626 Gary Porter Harristone/Sunvalley 00:00:45 41:57
24 615 Stephen Tueller Bountiful Mazda Cycling Team 00:00:45 41:57
25 629 Richard Thomas SoCalCycling.com 00:00:45 41:57
26 611 Dave Matthews Bikesale.com 00:00:48 42:00
DNS 623 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles

Masters Category 4/5 Men

Num Name Team Time Down Time
1 502 Michael P Austin L'Ecole No. 41/Wheatland Wheeler 00:00:00 25:24
2 505 Gene Raphaelian Polli Veloce 00:00:00 25:24
3 503 Craig Larsen Monta Vista Velo 00:00:00 25:24
4 504 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 00:00:00 25:24
5 512 Jeff Hunteman 00:00:00 25:24
6 513 Jonathan Sharp 00:00:02 25:26
7 510 David Caplan WebCyclery.com 00:00:51 26:15
8 511 Charles Barrett 00:03:42 29:06

Pro/1/2 Men

Num Name Team Time Down Time
1 134 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 00:00:00 0:59:33
2 130 Steve Fisher Hagens-Berman LLP Cycling 00:00:00 0:59:33
3 124 Joe Baum Garage Racing 00:00:00 0:59:33
4 118 Hugo Fregoso Elite Protocol p/b LOOK! 00:00:00 0:59:33
5 128 David Fleischhauer Hagens-Berman LLP Cycling 00:00:00 0:59:33
6 148 Ian Baldwin Lake WA Velo/Hagens Berman/Society Consulting 00:00:00 0:59:33
7 121 Tim Root Elite Protocol p/b LOOK! 00:00:00 0:59:33
8 137 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 00:00:00 0:59:33
9 108 Ben Monahgan Team Bobs-bicycles.com 00:00:00 0:59:33
10 158 Steven Davis Spy Giant 00:00:00 0:59:33
11 122 Jeremy Ward Elite Protocol p/b LOOK! 00:00:00 0:59:33
12 117 Robb Floth Elite Protocol p/b LOOK! 00:00:00 0:59:33
13 157 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 00:00:00 0:59:33
14 110 Garrett McAllister Canyon Bicycles Racing Team 00:00:00 0:59:33
15 154 Robert Pasco SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus 00:00:00 0:59:33
16 113 Bill Booth Apex Racing Team 00:00:00 0:59:33
16 156 Dwayne Farr Soraz Racing p/b CAPA 00:00:00 0:59:33
18 139 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 00:00:00 0:59:33
19 166 Kaler MARSHALL 00:00:00 0:59:33
20 149 Brian Funk Metromint Cycling 00:00:00 0:59:33
21 114 Jason Cemanski Apex Racing Team 00:00:00 0:59:33
22 140 Brad Winn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 00:00:00 0:59:33
23 127 David Bangor GigaOM-ARO Pistachios 00:00:00 0:59:33
24 138 Galen Mittermann HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 00:00:00 0:59:33
25 105 Brent Carlson Audi Cycling Team 00:00:00 0:59:33
26 101 Colton Hlavinka Joyride-cycles.com Cycling Team 00:00:00 0:59:33
27 168 Rusty Dodge Fanatik Bike Co. 00:00:00 0:59:33
28 102 Seth Merriman Joyride-cycles.com Cycling Team 00:00:00 0:59:33
29 165 Josh LaGrange 00:00:00 0:59:33
30 163 Zach Heskett 00:00:00 0:59:33
31 123 Lang Reynolds Garage Billiards 00:00:00 0:59:33
32 131 Stuart Wight Hagens-Berman LLP Cycling 00:00:00 0:59:33
33 120 Brandon Lynch Elite Protocol p/b LOOK! 00:00:00 0:59:33
34 106 Tavish Taylor Audi Cycling Team 00:00:00 0:59:33
35 107 Joshua Howard Team Bobs-bicycles.com 00:00:00 0:59:33
36 119 Jesse Kroll Elite Protocol p/b LOOK! 00:00:00 0:59:33
37 104 Travis Biechele Apex Racing Team 00:00:00 0:59:33
38 126 Kyle Farrell Garage Racing 00:00:00 0:59:33
39 160 Dillon Caldwell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:00:00 0:59:33
40 162 Doug Laplaca Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 00:00:00 0:59:33
41 109 John ROGERS Team Bobs-bicycles.com 00:00:00 0:59:33
42 164 Andrew Coe 00:00:00 0:59:33
43 125 Jason Bethel Garage Racing 00:00:00 0:59:33
44 153 Kevin Hansen Ravenna Capital Management 00:00:00 0:59:33
45 103 Mark Franks Apex Racing Team 00:00:00 0:59:33
46 159 Robert HOENE Team Bobs-bicycles.com 00:00:00 0:59:33
47 145 Steven Wilssens Herriott Sports Performance 00:00:00 0:59:33
48 161 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 00:00:00 0:59:33
49 115 Alex Telitsine Apex Racing Team 00:00:00 0:59:33
50 133 Christopher Bagg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 00:00:00 0:59:33
51 135 David Kuhns HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 00:00:00 0:59:33
52 151 Zach Heath Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride 00:00:00 0:59:33
53 167 Brian Sather Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride 00:00:00 0:59:33
54 136 Timothy Lang HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 00:00:40 1:00:13
55 150 Tim Smith Olympia Orthopaedic Associates 00:00:47 1:00:20
56 112 Jonathan McCoy HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 00:01:01 1:00:34

Pro/1/2 Women

Num Name Team Time Down Time
1 202 Anna Christiansen Ironclad/Yakima 00:00:00 37:49
2 201 Leia Tyrrell Ironclad/Yakima 00:00:00 37:49
3 212 Heather Albert Team Rep 00:00:00 37:49
4 207 Jennifer Burtner Olympia Orthopaedic Associates 00:00:00 37:49
5 203 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:00:00 37:49
6 206 Jane Despas Leopard-Sapporo 00:00:00 37:49
7 209 Alison Frye Ski Utah-MarketStar 00:00:00 37:49
8 211 Izette Swan Team Group Health 00:00:56 38:45
9 204 gina kavesh Bikesale.com 00:00:56 38:45
10 213 Betsy Cordes 00:01:46 39:35
11 208 Martha Walsh RAO/Imperial River Racing 00:06:21 44:10