GPTB: Heiser Farm CX: Junior Cyclocross Series

Dayton, OR
October 6, 2012

Part of the GPTB: Heiser Farm CX

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 62 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 12 Portland 3 26:24
2 117 Henry Jones Bend Endurance Academy 12 Bend 3 26:35
3 45 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy 12 Bend 3 26:42
4 54 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 12 Portland 3 27:53
5 24 Owen Szwaya bicycleattorney.com 12 Portland 3 28:18
6 52 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 12 Lake Oswego 3 28:47
7 18 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy 10 Bend 3 30:41
8 72 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway 10 Hood River 3 34:35
9 124 Cole Spencer 12 2 23:31
10 70 Nicholas Paesler 12 Portland 2 24:01
11 79 Nathanael Hart Hapi-Go! 10 Washougal 2 24:26
12 116 Alex Shepherd Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 10 Ashand 2 24:30
13 130 Parker Palubeski 11 Bend 2 26:47
14 118 Noah Steigerwald 11 Forest Grove 2 28:07
15 76 Ethan Kobrowski Portland Velo 11 Portland 2 29:02
16 129 Cooper Palubeski Bend Endurance Academy 12 Bend 2 32:06

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 37 Cameron Beard Bend Endurance Academy 14 Bend 4 28:11
2 38 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 14 Hood River 4 31:33
3 29 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 13 Trout Lake 3 24:17
4 6 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard 3 24:20
5 81 Linus Clark 13 Portland 3 24:34
6 68 Ben Van Raalte 14 Portland 3 24:39
7 44 Donovan Birky WebCyclery.com 13 Bend 3 24:51
8 49 Jack Sullivan Pacific Power Blue Sky 14 Corvallis 3 25:17
9 100 Eben Horacek PDX Devo Junior Cycling 13 Happy Valley 3 25:55
10 46 Nate Lelack Bend Endurance Academy 13 Bend 3 26:11
11 47 Connor Nelson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 13 portland 3 26:21
12 35 Aaron King Capitol Velo 13 Salem 3 28:31
13 94 Henry Westly Pacific Power Blue Sky 14 Corvallis 3 28:39
14 127 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling 13 Camas 3 31:05
15 119 Legend Johnson 14 3 32:10
16 123 Dominic Wells 13 3 32:15
17 105 Ian Steigerwald Kona Grassroots 14 Forest Grove 3 33:05
18 128 Jake Harmon 13 Albany 2 24:09
19 112 Devin Oar Pacific Power Blue Sky 14 Corvallis 2 24:30
20 125 Weston Bowman 14 2 28:25

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 39 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 15 Eugene 4 28:06
2 65 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend 4 28:07
3 27 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 16 Eugene 4 28:35
4 97 Javier Colton Bend Endurance Academy 16 Bend 4 28:42
5 28 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 15 Trout Lake 4 30:07
6 114 Mitchell Stevens 16 4 30:43
7 113 Will Reinking 16 Bend 4 31:02
8 96 Jordan Selker 15 Corvallis 3 24:37
9 93 Jeremy King Pacific Power Blue Sky 15 Corvallis 3 26:17
10 60 Sam Wiley Mountain View Cycles/Subway 16 Mt. Hood 3 26:19
11 90 Michael Samelson 15 Corvallis 3 26:28
12 111 Alex Angleinier 15 Corvallis 3 27:02
13 120 Bryant Karner Flow Riders 15 Salem 3 29:38

Junior Men 17-18

Num Name Team City Laps Time
1 91 John Crandall Pacific Power Blue Sky Corvallis 3 24:28
2 56 Connor Dunn Mountain View Cycles/Subway Hood River 3 24:34
3 122 Jonathon Karner Flow Riders Salem 3 27:45
4 121 Jeremy Karner Flow Riders Salem 3 28:07

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 616 Gabrielle Lehnert Evviva 11 Eugene 3 30:22
2 651 Jennelle Holmes WebCyclery.com 11 bend 3 32:46
3 601 Janessa Wilson Hapi-Go! 12 Camas 2 24:32
4 626 Sierra Kelly Stumptown Cycling Club 12 Lake Oswego 2 24:54
5 646 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky 11 corvallis 2 24:58
6 610 Juliana Smith Hammer Velo 10 Portland 2 25:21
7 609 Isabella Jacobs bicycleattorney.com 12 Portland 2 26:56

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 622 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 13 Bend 3 29:29
2 615 Catherine Lehman Pacific Power Blue Sky 13 Portland 3 30:20
3 649 Kristina Owen Jens Voigt's Army 14 Portland 3 31:03
4 635 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky 14 Corvallis 3 31:26
5 625 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 14 Tigard 3 31:47
6 629 Rachael Vega 14 Corvallis 3 31:55
7 617 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 2 24:05
8 650 Eleanor Schnorr 13 2 24:43
9 648 Caitlin Moreno 14 2 25:23

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 628 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 3 25:19
2 636 Katie LaFavre Pacific Power Blue Sky 15 Corvallis 3 29:34
3 638 Katie Ryan Bend Endurance Academy 15 Bend 3 31:07
4 605 Marisa Reid ZteaM 16 Portland 3 32:13

Junior Women 17-18

Num Name Team City Laps Time
1 611 Julia Schobben Portland 3 24:39
2 608 Sharon Hart Hapi-Go! Washougal 3 25:43
3 647 Maddy Cripe Corvallis United corvallis 3 30:44
4 652 Haley Leuband 2 25:51