Jack Frost TT: Combined

Vancouver, OR
February 24, 2013

Part of the Jack Frost TT

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Combined

Name Team Category Time
1 Todd Marley Recumbent 0:24:56.01
2 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling Men 1/2 0:25:10.27
3 Mark Porcella Men 3 0:25:46.64
4 William O'Donnell Vertebrata Chiropractic Cycling Men 1/2 0:25:51.38
5 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Men 1/2 0:26:10.81
6 Alex Telitsine Apex Racing Team Men 1/2 0:26:35.15
7 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA Men 1/2 0:26:38.02
8 Will Teal Herriott Sports Performance Men 1/2 0:26:39.06
9 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Men 1/2 0:26:42.68
10 Rob Annen Masters Men 40-49 0:27:03.53
11 Timothy Lang HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Men 1/2 0:27:24.95
12 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters Men 40-49 0:27:25.77
13 Thomas Morgan bicycleattorney.com Masters Men 40-49 0:27:26.06
14 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling Men 3 0:27:29.75
15 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters Men 30-39 0:27:32.97
16 John Banks HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Men 3 0:27:33.83
17 Andrew Neill Rolf Prima Men 3 0:27:41.14
18 Daniel Lincoln Masters Men 30-39 0:27:41.43
19 Mick Walsh RAO/Imperial River Racing Masters Men 50-59 0:27:49.14
20 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized Masters Men 40-49 0:27:50.31
21 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Masters Men 40-49 0:27:56.35
22 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 40-49 0:28:04.14
23 Steve/Jeffrey Matson/Patterson Tandem 0:28:06.95
24 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Masters Men 40-49 0:28:08.02
25 Calon Russell Bridgetown Velo Men 3 0:28:08.40
26 Cameron Beard Bend Endurance Academy Men 3 0:28:27.24
27 David Masuda Masters Men 40-49 0:28:28.35
28 Nick Gilbert Unattached Men 4/5 0:28:33.10
29 Jonathan Puskas Jonathan Puskas Masters Men 40-49 0:28:35.54
30 Scott Kocher Men 4/5 0:28:43.96
31 Allen Kraft crank Masters Men 40-49 0:28:45.01
32 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling Masters Men 40-49 0:28:54.01
33 Tom Meese Masters Men 40-49 0:28:56.38
34 Grant McElroy Team Specialized Racing Jr. Men 15-16 0:28:57.89
35 Kyle Resnik Pacific Power Blue Sky Men 4/5 0:29:00.79
36 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles Masters Men 50-59 0:29:03.42
37 Tyler Fought Guinness Cycling Team Men 3 0:29:05.07
38 Adam Ward Men 4/5 0:29:05.10
39 Casey Davidson bicycleattorney.com Masters Men 40-49 0:29:07.76
40 Joe Tysoe Unattached Men 4/5 0:29:07.91
41 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men 3 0:29:15.14
42 Ryan Jarrell Masters Men 30-39 0:29:16.36
43 Craig Broberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Masters Men 40-49 0:29:19.70
44 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky Masters Men 60+ 0:29:20.13
45 Evan Cumpston Team Rose City Masters Men 50-59 0:29:21.90
46 Dean Anderson crank Masters Men 50-59 0:29:25.55
47 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club Masters Men 40-49 0:29:27.56
48 Jeff Tedder Hammer Velo Masters Men 50-59 0:29:30.20
49 Dan Gilden Masters Men 50-59 0:29:37.33
50 Richard Sather Emerald City Racing Men 4/5 0:29:42.36
51 bruce carter Team ESC Sports - Bio Racer Men 3 0:29:50.79
52 jon thomsen Dr Will Bar Masters Men 40-49 0:29:51.05
53 Dave Cockburn bicycleattorney.com Masters Men 40-49 0:29:54.01
54 Nick Blacklock crank Masters Men 40-49 0:30:00.28
55 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Women 3 0:30:01.74
56 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized Masters Men 50-59 0:30:07.66
57 Samuel Bradshaw Ironheads Multisport Racing Team Masters Men 30-39 0:30:07.99
58 Anna Christiansen Ironclad/Yakima Women 1/2 0:30:10.25
59 stephen Holmes crank Masters Men 40-49 0:30:18.43
60 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling Men 3 0:30:19.41
61 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing Masters Men 40-49 0:30:22.89
62 Patrick Jacks Bike Central Men 3 0:30:23.81
63 Darrin Guitreau Wolf Creek Racing-Kendall Subaru Men 4/5 0:30:23.83
64 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling Jr. Men 15-16 0:30:25.62
65 Sean A Carline Zing3 Men 4/5 0:30:29.73
66 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Eddy Senior Men 0:30:30.94
67 parice Juntradetdoungdee Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men 4/5 0:30:30.95
68 Russell Cree Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Men 1/2 0:30:31.01
69 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club Jr. Men 17-18 0:30:31.41
70 John Grandits Apex Racing Team Men 4/5 0:30:35.92
71 Ray Anderson Unattached Masters Men 60+ 0:30:37.29
72 Michael Cole Unattached Men 4/5 0:30:38.18
73 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club Jr. Men 17-18 0:30:39.73
74 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Jr. Men 17-18 0:30:42.38
75 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Masters Men 40-49 0:30:42.87
76 Ronald Brigham Team ESC Sports - Bio Racer Masters Men 40-49 0:30:45.08
77 Erik Spillman Portland Velo Racing Team Masters Men 40-49 0:30:47.27
78 Chris Ward Trailhead Coffee Roasters Eddy Senior Men 0:30:48.30
79 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling Eddy Senior Men 0:30:50.89
80 Martha Walsh RAO/Imperial River Racing Masters Women 50-59 0:31:00.33
81 Gregory Hartman Team Rose City Masters Men 60+ 0:31:02.91
82 Steve Ridgeway Disco Velo Masters Men 50-59 0:31:06.17
83 kevin short loco moco Masters Men 40-49 0:31:08.13
84 Cory Duncan Men 4/5 0:31:15.01
85 David Jackson Hutch's-Slocum-Co-Motion Masters Men 60+ 0:31:15.03
86 Greg Kempthorn Masters Men 40-49 0:31:15.76
87 brian villarete Men 4/5 0:31:17.79
88 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Women 1/2 0:31:19.66
89 Elisa Litwora Women 4/5 0:31:20.50
90 Elise Huggins Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Women 1/2 0:31:22.96
91 Lloyd Connelly Masters Men 40-49 0:31:23.71
92 jason saunders Masters Men 30-39 0:31:33.51
93 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club Jr. Men 17-18 0:31:35.17
94 Jim Stuck Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Men 3 0:31:36.80
95 Russ Patterson Portland Velo Racing Team Masters Men 60+ 0:31:39.17
96 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Masters Men 60+ 0:31:43.60
97 David Thielen II Dr Will Bar Eddy Senior Men 0:31:45.26
98 Rod Underhill Bridgetown Velo Masters Men 50-59 0:31:46.97
99 Dale Harless Cycle University Masters Men 60+ 0:31:47.89
100 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Masters Men 50-59 0:31:48.25
101 Mark Campillo Masters Men 50-59 0:31:48.67
102 Isaac Potoczny-Jones Hammer Velo Men 4/5 0:31:49.16
103 Jodie Bolt Old Town Bicycles Masters Women 50-59 0:31:49.69
104 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo Masters Men 40-49 0:31:49.71
105 James Bender Beaverton Bicycle Club Masters Men 40-49 0:31:50.90
106 Glenn Johnson Dr Will Bar Men 3 0:31:52.32
107 Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma Women 3 0:31:55.10
108 Joe Rothery Pacific Power Blue Sky Masters Men 50-59 0:31:57.08
109 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer Masters Men 60+ 0:31:57.78
110 Justin Watkins Masters Men 30-39 0:31:58.23
111 Lynn/Mark Hughes-Godfrey/Hughes-Godrey Bike Central Tandem 0:32:00.28
112 Helen Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling Women 4/5 0:32:01.46
113 David Prats Unattached Eddy Senior Men 0:32:02.80
114 Mike Cowden Tsunami Masters Men 50-59 0:32:02.82
115 Rick Kercheski Capitol Velo Masters Men 50-59 0:32:03.11
116 Mike Gilbert Masters Men 40-49 0:32:03.92
117 Andrew Nemecek Therapeutic Associates PDX Cycling Men 4/5 0:32:05.52
118 Logan Trammell Hapi-Go! Eddy Senior Men 0:32:06.87
119 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling Men 4/5 0:32:09.57
120 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club Men 4/5 0:32:09.70
121 Andy Armstrong Sunset Cycles Men 4/5 0:32:14.36
122 Andrew Osborn Masters Men 50-59 0:32:15.91
123 Ryan McCracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Eddy Senior Men 0:32:22.43
124 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas Masters Men 40-49 0:32:23.83
125 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Men 4/5 0:32:24.55
126 Jodie Bolt Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma Women 3 0:32:24.86
127 Tim White Scout Troopers of Vader's Fist Men 4/5 0:32:25.28
128 Tom Dean Masters Men 60+ 0:32:27.33
129 Larry Holzman Masters Men 40-49 0:32:33.09
130 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling Eddy Senior Men 0:32:34.42
131 Cara Jacobsen Masters Women 30-39 0:32:35.77
132 Kristy Huffman Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Women 4/5 0:32:41.87
133 Collin Brooks Masters Men 30-39 0:32:42.55
134 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club Women 3 0:32:45.20
135 John Henry Maurice RAO/Imperial River Racing Men 4/5 0:32:46.73
136 Alice Chang Masters Women 40-49 0:32:49.68
137 John Osborne Pacific Power Blue Sky Eddy Senior Men 0:32:52.35
138 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Masters Men 30-39 0:32:53.54
139 Adam Engelmeyer Lost Highway Men 4/5 0:32:57.30
140 Allison Medellin Hammer Velo Women 4/5 0:33:03.83
141 John Crandall Pacific Power Blue Sky Eddy Senior Men 0:33:04.83
142 Mark Buser Masters Men 40-49 0:33:04.87
143 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling Eddy Senior Men 0:33:05.07
144 Susan Moote RAO/Imperial River Racing Masters Women 50-59 0:33:05.85
145 Jeff Maurer Showers Pass Men 4/5 0:33:09.58
146 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Men 4/5 0:33:09.62
147 James McIntosh Masters Men 50-59 0:33:09.76
148 john nicholas DNR Cycling Masters Men 50-59 0:33:11.66
149 Tiffonie Carroll Unattached Women 4/5 0:33:15.89
150 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men 4/5 0:33:16.97
151 Alanna Woods Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Masters Women 30-39 0:33:23.41
152 Don Moote Unattached Masters Men 50-59 0:33:24.07
153 James Bell Hutch's-Slocum-Co-Motion Masters Men 50-59 0:33:28.02
154 Mark Armstrong Men 4/5 0:33:28.18
155 Daniel Johnson Masters Men 40-49 0:33:28.65
156 Matt Meskill Men 4/5 0:33:29.16
157 Matt LeGrand Masters Men 30-39 0:33:38.25
158 Sarah Havlik Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Masters Women 40-49 0:33:43.17
159 Erica McKenzie Vertebrata Chiropractic Cycling Women 4/5 0:33:43.33
160 Timothy Olin-sipe Beaverton Bicycle Club Men 4/5 0:33:44.96
161 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club Masters Men 50-59 0:33:45.17
162 Derek McCammon Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Eddy Senior Men 0:33:55.69
163 Darren Smith Rubicon Masters Men 40-49 0:34:00.26
164 Darell Provencher Team Rose City Masters Men 50-59 0:34:01.44
165 Jill Martinez Bicycle Centers/Collision One Masters Women 40-49 0:34:05.52
166 Kristin Yarris Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Women 4/5 0:34:08.01
167 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team Masters Men 60+ 0:34:09.37
168 Diane Smith Women 4/5 0:34:10.66
169 Stephen Carter The Spokesmen Men 4/5 0:34:11.22
170 david preston Multnomah Athletic Club Masters Men 50-59 0:34:11.99
171 Kevin Jacobs Men 4/5 0:34:12.71
172 Stewart Campbell Planet X p/b On One Masters Men 30-39 0:34:13.50
173 Peter Schwane Eddy Senior Men 0:34:18.70
174 Thomas Orth BriHOP Cycling Eddy Senior Men 0:34:20.53
175 Lisa George Trailhead Coffee Roasters Masters Women 50-59 0:34:21.74
176 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club Jr. Men 13-14 0:34:24.40
177 Michael Richardson Unattached Men 4/5 0:34:25.70
178 Bre Rue Eddy Senior Women 0:34:30.12
179 Julian Pscheid Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Men 4/5 0:34:30.39
180 Ryan Morgan Trailhead Coffee Roasters Eddy Senior Men 0:34:38.00
181 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Eddy Senior Women 0:34:39.97
182 Bridget Dawson Multnomah Athletic Club Masters Women 50-59 0:34:44.89
183 Stanley L. Saviage Beaverton Bicycle Club Masters Men 50-59 0:34:46.31
184 David Hewett The Spokesmen Eddy Senior Men 0:34:47.86
185 Braden Fridell Jr. Men 13-14 0:34:48.24
186 Hannah McDade Exergy Twenty16 Jnr Development Jr. Women 15-16 0:34:49.11
187 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team Masters Men 60+ 0:34:51.05
188 Jim Stuck Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Eddy Senior Men 0:34:51.74
189 Sandra Clark Hammer Velo Women 3 0:34:56.64
190 Einar Traa Portland Velo Racing Team Masters Men 60+ 0:35:02.03
191 Denise Croucher HeadHunters Masters Women 50-59 0:35:02.94
192 Rob Burton Masters Men 40-49 0:35:03.62
193 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club Jr. Men 17-18 0:35:06.94
194 Joe Rothery Pacific Power Blue Sky Eddy Senior Men 0:35:08.04
195 Carly Heron RAO/Imperial River Racing Masters Women 30-39 0:35:10.56
196 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Women 4/5 0:35:16.55
197 Rod Wanker Eddy Senior Men 0:35:17.29
198 Michael Hopkins Masters Men 30-39 0:35:17.40
199 David Smith Men 4/5 0:35:20.09
200 Mathew Barney Masters Men 30-39 0:35:20.63
201 Jorge Lara Masters Men 50-59 0:35:23.94
202 Sean Rees Cyclepath Racing Eddy Senior Men 0:35:27.40
203 julie Leffler O2endurance Women 4/5 0:35:45.57
204 Laura Wanker Masters Women 50-59 0:35:48.78
205 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club Eddy Senior Men 0:35:49.82
206 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Women 4/5 0:35:55.97
207 Tom Kelly Masters Men 60+ 0:35:58.85
208 Brandon whalen Trailhead Coffee Roasters Eddy Senior Men 0:36:02.03
209 Charles Reneau Eddy Senior Men 0:36:03.79
210 Annie Bertucio Women 4/5 0:36:24.79
211 Gary Meinhardt Bike Central Masters Men 60+ 0:36:28.77
212 andrew kroger Men 4/5 0:36:28.87
213 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club Jr. Men 15-16 0:36:32.55
214 Julie Hewitt Capitol Velo Masters Women 50-59 0:36:37.34
215 Joshua Tsen Jr. Men 17-18 0:36:37.78
216 Sara Stiles West End Bikes/Specialized Women 4/5 0:36:38.56
217 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing Masters Women 60+ 0:36:49.84
218 Kristen Marlo Warren Eastwind Endurance Masters Women 40-49 0:36:52.17
219 Tess Weir RAO/Imperial River Racing Masters Women 40-49 0:36:55.78
220 Lon Getlin Masters Men 60+ 0:36:55.84
221 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling Eddy Senior Men 0:36:56.39
222 Bryant Karner Flo Riders Jr. Men 15-16 0:36:57.70
223 Joe Cipale Team Rose City Men 3 0:37:01.64
224 Todd Hubbell Portland Velo Racing Team Eddy Senior Men 0:37:05.91
225 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Women 4/5 0:37:09.55
226 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Women 4/5 0:37:14.57
227 Vincent Plaza BriHOP Cycling Masters Men 50-59 0:37:17.60
228 Thomas Ring Jr. Men 17-18 0:37:26.93
229 Hao Xu Men 4/5 0:37:27.42
230 Jeremy Karner Flow Riders Jr. Men 17-18 0:37:33.72
231 Lara Kessler Eddy Senior Women 0:37:38.54
232 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Women 4/5 0:37:39.36
233 Stacy Stokes West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Eddy Senior Women 0:37:56.74
234 Phillip Bolt Old Town Bicycles Jr. Men 15-16 0:38:09.96
235 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club Jr. Men 13-14 0:38:17.54
236 Edward Lanton Masters Men 60+ 0:38:33.50
237 Alex White Scout Troopers of Vader's Fist Jr. Men 13-14 0:38:58.70
238 James Owen Capitol Velo Men 4/5 0:39:08.57
239 Christine Meyer Masters Women 30-39 0:39:11.56
240 Andrew Kaylor Hapi-Go! Men 4/5 0:39:18.05
241 Kristina Owen Capitol Velo Jr. Women 15-16 0:39:26.69
242 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Masters Women 50-59 0:39:30.71
243 Elizabeth Gardiner O2 Endurance Women 4/5 0:39:39.93
244 Cheryl Hryciw Masters Women 50-59 0:40:02.59
245 Zachary Goude Eddy Senior Men 0:40:07.21
246 Paul Furst Camas Bike and Sport Jr. Men 13-14 0:40:14.41
247 Effie Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Women 4/5 0:40:19.06
248 Jill Baker Eddy Senior Women 0:40:33.02
249 Jon Ragsdale Rubicon Masters Men 40-49 0:40:43.29
250 lori loesche Masters Women 50-59 0:40:50.22
251 Clark Henry Beaverton Bicycle Club Masters Men 60+ 0:41:16.20
252 Donald Geddes Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Masters Men 60+ 0:41:35.30
253 Walter Schwane HeadHunters Masters Men 60+ 0:41:36.00
254 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club Jr. Women 10-12 0:42:29.18
255 Charles Donaldson II Hapi-Go! Men 4/5 0:42:51.27
256 Shirley Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Masters Women 60+ 0:43:05.49
257 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky Jr. Women 15-16 0:43:28.64
258 Heather Myers Vertebrata Chiropractic Cycling Masters Women 30-39 0:43:38.45
259 Scott Ludford Capitol Velo Jr. Men 10-12 0:43:52.65
260 Luke Bolt Old Town Bicycles Jr. Men 13-14 0:44:12.69
261 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club Jr. Women 13-14 0:44:27.14
262 Kalen Beggs PDX Devo Junior Cycling Jr. Men 10-12 0:45:07.85
263 Rick Upton crank Masters Men 50-59 0:45:55.74
264 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling Jr. Women 15-16 0:46:12.50
265 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling Jr. Men 10-12 0:46:16.10
266 Robert Luoma Masters Men 60+ 0:46:22.93
267 Stefan Furst Camas Bike and Sport Masters Men 50-59 0:47:56.96
268 Marissa Montano Jr. Women 10-12 0:51:34.97
269 ben conte Masters Men 40-49 0:53:34.77
270 Linnea Owen Capitol Velo Jr. Women 10-12 0:59:37.37
271 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Jr. Women 15-16 1:11:25.20