Monday PIR

Portland, OR
April 28, 2014

Part of the Monday PIR

If you have questions or corrections, please email David Hart.

Updated April 30, 2014 at 10:08 PM

Masters 1/2/3

Num Name Team City Points
1 371 Ryan Hieb Gentle Lovers Portland 21
2 615 Jamie Mikami Veloforma Portland 12
3 101 Steven Beardsley Gentle Lovers Portland 12
4 163 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles Portland 10
5 502 Michael Medina Portland 7
6 623 Benjamin Farver Rapha/River City Bicycles Portland 6
7 760 christian tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes portland 6
8 708 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio Portland 5
9 702 Lonny Knabe Portland 5
10 790 Joseph Holcomb Smith&Nephew p/b West End Bikes Portland 3
11 117 Kyle Brown Therapeutic Associates Racing Portland 1
12 511 Patrick Palmer HCH-RPM Mortgage Cycling Team West Linn
13 976 Mark Crawford Ironclad Cycling Team Lake Oswego
14 781 Jason Mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
15 653 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio Portland
16 176 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing Portland
17 694 James Randall HCH-RPM Mortgage Cycling Team Portland
18 164 Steve Remy Guinness Cycling Team Gresham
19 810 Joshua Creem Smith&Nephew p/b West End Bikes Lake Oswego
20 1 Michael Squire
21 379 Peter Seelig Dr Will Bar Portland
22 136 David Root Therapeutic Associates Racing Vancouver
23 41 Erik Hofland
24 773 William Zale Smith&Nephew p/b West End Bikes Portland
25 128 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA portland
26 724 Tommie Ghilarducci Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
27 3003 Erik Bakker Ironclad Cycling Team Portland
28 814 Steve Schwaeber Smith&Nephew p/b West End Bikes portland
29 595 Richard Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team Happy Valley
30 365 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles Portland
31 717 Paul Zagacki bicycleattorney.com Lake Oswego
32 669 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
33 584 Cole Hilton GET FIT Cycling Portland
34 48 Shane Bennett
35 118 Mark Ginsberg HCH-RPM Mortgage Cycling Team Portland
36 761 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles Portland
37 3061 Marc Riera Gentle Lovers Portland
38 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
39 775 John Mitchem Portland
40 3 Bret Berner
41 51 Antonio Castaneda JR
42 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles Ridgefield
43 3025 Brian Foresta Portland
44 50 David Barnes
45 134 Eddie French Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
46 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
47 626 Keith Seed Rolf Prima Portland
48 670 Larry Hiday Ironclad Cycling Team Battle Ground
49 335 David Rosen HCH-RPM Mortgage Cycling Team Beaverton
50 322 Vince Blaney Dr Will Bar Portland
51 347 Greg Estes Hammer Velo Portland
52 390 Marek Litinsky Trusty Switchblade Beaverton
53 102 Joshua Liberles HCH-RPM Mortgage Cycling Team Portland
54 3115 Khari Gates Portland
55 3055 Brent Casady Portland
56 519 James Thiele Team Rose City Hillsboro
57 788 John Walrod Rapha/River City Bicycles Portland
58 563 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
59 516 Matt Radich Dr Will Bar Lake Oswego
60 590 Craig Armstrong Ironclad Cycling Team Portland
61 607 Eddie DeLisle Soraz Racing p/b CAPA Portland
62 830 Lana Atchley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
63 527 George Schreck Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
64 3041 Shane Fletcher Smith&Nephew p/b West End Bikes Portland
65 688 Joe Martin Ironclad Cycling Team Portland
66 690 Greg Russell NoMads Bicycle Racing Team Portland
67 182 Kelly Wieber Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
68 629 David Godfrey Vancouver
69 3111 Tim Schauer Camas
70 541 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
71 674 Calon Russell Therapeutic Associates Racing Portland
72 777 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team Portland

Masters 4/5

Num Name Team City Points
1 5184 WIM ROELS Rogue PORTLAND 18
2 432 John Droege Filth and Fury Portland 13
3 5153 Thomas Orth Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Beaverton 10
4 4112 Rick Boston Velominati Racing Portland 10
5 46 Tony Daversa 8
6 4004 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Scappoose 6
7 5054 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing Portland 5
8 5336 Rod Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 4
9 4256 Curtis Loeb Hammer Velo Portland 3
10 5508 Andrew Nelson Portland 2
11 5035 Matthew Curry Therapeutic Associates Racing Portland 2
12 5911 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 2
13 4077 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Happy Valley 1
14 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
15 452 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing portland
16 5691 sean galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
17 4160 John Porter Portland
18 5695 Y Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Tigard
19 5215 Bryan Swisshelm Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
20 5381 Vincent Plaza BriHOP Racing Lake Oswego
21 4041 Aaron Even Velominati Racing Portland
22 462 Mark Jensen Team Planet X USA Gladstone
23 4136 Andrew T. Burns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
24 34 Pete Luty
25 400 Cliff Allen Velominati Racing Portland
26 44 Jason Zadow
27 4214 David Smith Portland
28 5418 Chris Roberts Hammer Velo Portland
29 408 Lee Bauck Troutdale
30 5000 Michael Adams Amity
31 5304 Scott Damon Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene
32 51a Jeff LaViolette
33 36 Doug Stid
34 5105 Tom Kelly Team Planet X USA Portland
35 33 John Whitlew
36 4013 John Rosie Portland
37 234 mary ross Multnomah Athletic Club Portland
38 5604 John Prada Portland

Masters Novice

Num Name Team City Points
1 5332 Jim McGurl Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Tigard 15
2 5285 Stephan Morris Portland 12
3 39 Marc Heisterkamp 10
4 42 Brandon Jennings 8
5 37 Megan Mills 7
6 40 Andrew Marchington 6
7 5642 ben conte portland 5
8 28 Dipendra Rana 4
9 5220 Einar Traa Portland Velo Racing Team Portland 3
10 45 Jonathan Sweigert 2

Women

Num Name Team City Points
1 283 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team Portland 18
2 201 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 17
3 253 Sydney Running Ironclad Cycling Team Portland 12
4 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates Racing Portland 10
5 237 Brenna Wrye-Simpson Ironclad Cycling Team Portland 7
6 207 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team Portland 6
7 231 Niina Jamsja Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 5
8 7135 Kaitlin Borstelmann Portland Bicycle Studio Portland 4
9 247 Alana Armstrong Ironclad Cycling Team Portland 3
10 297 Erin Goodall Ironclad Cycling Team Portland 2
11 278 Barbara Thiele Team Rose City Hillsboro
12 254 Jan Moss Therapeutic Associates Racing Portland
13 7158 Marayah Deese Portland Bicycle Studio Portland

Women 4/5

Num Name Team City Points
1 7021 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Damascus 15
2 7079 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 12
3 456 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 10
4 7107 Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Happy Valley 8
5 13 Emily Heleva-Ponaski 7
6 7054 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland 6
7 7109 Leah Medure DNR Cycling Portland 5
8 7017 Hazel Gross West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland 4
9 38 Vicky Hanson 3
10 7268 Katie Nelson Soraz Racing p/b CAPA portland 2
11 7085 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team Portland
12 7066 Laura Wanker Silverton
13 7035 Leanne Marinace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland
14 7011 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
15 7186 Kristen Ash Athletes Lounge Cycling Team Portland
16 7018 Catherine Cooper Ironclad Cycling Team Portland
17 7065 Lisa Walker Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland