Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks

Portland, OR
September 30, 2014

Part of the Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated October 1, 2014 at 6:47 AM

Beginner Men

Num Name Team Comments Age City Laps
1 208 Jason Elstad Rolling Thunder p/b The Missing Link Please contact Chief Judge 33 PORTLAND 4
2 256 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 4
3 252 Tyler Holmes Team Planet X USA 32 Portland 4
4 260 Matt Good 25 Portland 4
5 212 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 4
6 207 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground 4
7 230 James Green 43 Portland 4
8 232 Logan Davis Oregon Bike Shop Racing Team 22 Camas 4
9 237 jeff copus 45 portland 4
10 233 Rick Tanous CX Pistols p/b Cyclocross.com 24 Lake Oswego 4
11 263 David Showalter 50 Portland 4
12 257 Eric Hagen 34 Portland 4
13 201 justin tunis 34 portland 4
14 259 Russell Walker 27 Portland 4
15 215 Danny Pettit 52 Happy Valley 4
16 255 Richard Sayre lake oswego 4
17 253 Max Holfert 34 Portland 4
18 225 Justin Yuen Grouptrail Cycling 40 Portland 4
19 262 Sunny Fisher 33 Portland 4
20 217 Alastair Cox 26 portland 4
21 258 Bruce Avery 59 Vancouver 4
22 261 Sam Stadler 32 Portland 4
23 254 Miguel Reyes Grouptrail Cycling 26 Portland 4
24 210 Ed Waters 55 Eagle Creek 4
25 235 Craig Mitchelldyer 33 Milwaukie 3
26 206 Reyaz Rohani 33 Portland 3

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 117 Kristen Dahlquist 40 Portland 4
2 120 Erin Corcoran Trusty Switchblade 29 Newberg 4
3 119 Tonya Durkin 39 Portland 4
4 101 Amy Seymour Trusty Switchblade 41 Oregon city 3
5 123 Lauren Gill 12 Happy Valley 3
6 124 Megan Snelling 31 Portland 3
7 122 sara stille 34 Portland 3
8 107 Catherine Gould 25 Portland 3
9 108 Allison Duncan 46 Portland 3

Junior

Num Name Team Age City Laps
1 10 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 3
2 2 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 3
3 12 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 3
4 14 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
5 18 Jaben Gayheart 14 3
6 21 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
7 13 Parker Green Beaverton Bicycle Club 12 Fairview 3
8 4 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 11 Portland 3
9 20 Carter Hagedorn Grouptrail Cycling 11 Portland 3
10 22 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
11 11 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal 2

Masters A 40+

Num Name Team Age City Laps
1 601 Brian Foresta Civilian Velonauts 40 Portland 9
2 604 Mathew Braun 41 Portland 9
3 609 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio 44 Portland 9
4 635 William Alcorn BikeFlights.com 47 Portland 9
5 621 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 41 Portland 9
6 634 Neil Green Therapeutic Associates Racing 40 Fairview 9
7 631 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 9
8 605 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 9
9 622 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 46 Portland 9
10 625 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 42 Keizer 9
11 636 Steven Thorne BikeFlights.com 53 Portland 9
12 612 Bjorn Clouten HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44 Happy Valley 9
13 626 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 57 Portland 8
14 633 Bret Berner River City Bicycles 50 Portland 8

Masters B 40+

Num Name Team Age City Laps
1 301 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 50 Portland 9
2 353 Jason Uland Metropolis Cycle Repair 44 Portland 9
3 356 Dan Werle 42 Portland 9
4 308 Rick Boston Velominati Racing 48 Portland 9
5 306 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Scappoose 8
6 344 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 52 Portland 8
7 341 Khari Gates Civilian Velonauts 43 Portland 8
8 354 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 40 Portland 8
9 355 Mike Murphy 48 Portland 8
10 310 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 40 Portland 8
11 343 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 8
12 327 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Beaverton 8
13 352 David Anderson Boneyard Cycling 48 Bend 8
14 330 Mike Mercer Grouptrail Cycling 53 Portland 8

Masters Men C 40+

Num Name Team Age City Laps
1 681 Ryan Morgan Trusty Switchblade 40 Portland 7
2 709 Ted Gresh 49 Portland 7
3 705 Josh Platis 43 Portland 7
4 683 steven ohlhaber 42 Portland 7
5 715 Scott Trautman Camas Bike and Sport 48 Camas 7
6 700 Mark Stoller 53 Portland 7
7 665 erik goodfriend Showers Pass MTB/CX Team 54 portland 7
8 660 Jeremy Zane 44 Portland 7
9 719 Kip Mikler 45 Portland 7
10 678 Brian Carrico The Spokesmen 43 Vancouver 7
11 721 Greg Eyerly 50 Salem 6
12 666 Jeff Dill Team Mudman 42 Portland 6
13 716 Michael Clark 45 Portland 6
14 724 Paul Barlow 44 Saint Helens 6
15 669 Michael Horwitz 47 Lake Oswego 6
16 692 Mike Lurie 45 Portland 6
17 656 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 40 Portland 6
18 661 Charles Barrett 47 Portland 6
19 693 Andrew Davidhazy 47 Portland 6
20 699 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 6
21 725 John Porter 43 Portland 6
22 682 David Gratke Showers Pass MTB/CX Team 56 Portland 6
23 723 Jason Jones Team Planet X USA 40 Portland 6
24 652 James Webb Beaverton Bicycle Club 48 Portland 6
25 717 Scot Jarchow Threshold Velo 48 Beaverton 6
26 722 Michael Squire 41 Camas 6
27 708 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 55 Portland 6
28 704 Lester Luallin 46 Vancouver 6
DNF 726 Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 49 Vancouver
DNF 689 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas

Men A

Num Name Team Comments Age City Laps
1 530 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 31 Portland 10
2 529 Steven Beardsley Gentle Lovers 32 Portland 10
3 523 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 26 Portland 10
4 532 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 10
5 525 Sean Corey Breadwinner Cycles 31 Vancouver 10
6 502 Colé Lalomia Team Wooly Mammoth Warning 21 Portland 10
7 555 Jeremy Dunn 34 Portland 10
8 517 Ira Ryan Breadwinner Cycles 38 portland 10
9 508 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 10
10 516 Colin Rowan Look Good Feel Good 32 Portland 10
11 536 Marek Litinsky Trusty Switchblade 34 Beaverton 10
12 533 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 31 Portland 10
13 534 Jeff Ballantine Cyclepath Racing 29 Portland 10
14 531 Nathan Gibson Trusty Switchblade 28 Portland 10
15 527 Stephen Glass 41 Portland 9
16 535 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 9
17 522 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 30 Portland 9
DNF 526 Jonathan Maus Grouptrail Cycling 39 Portland
DNF 512 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 37 Portland
DNF 519 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 41 Keizer

Men B

Num Name Team Age City Laps
1 191 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Happy Valley 9
2 202 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 9
3 166 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 9
4 194 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing 29 Portland 9
5 190 David Cushman 33 Portland 9
6 153 Erik Borghoff Trusty Switchblade 29 Portland 9
7 196 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland 9
8 159 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 9
9 186 Ben Chinburg CX Pistols p/b Cyclocross.com 31 Portland 9
10 204 Michael Kaunitz Sunset Cycles 33 Portland 9
11 181 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 32 Battle Ground 9
12 158 Kyle McCall HCH-RPM Mortgage Cycling Team 23 Portland 9
13 200 Daniel Penner 28 Portland 9
14 184 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 37 salem 9
15 189 Dennis Stafford CX Pistols p/b Cyclocross.com 38 Portland 9
16 152 Sean Cook Cyclepath Racing 42 Beaverton 8
17 203 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland 8
18 182 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 38 Portland 8
19 205 Eddie Wang River City Bicycles 37 Portland 8
DNF 154 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 26 Portland
DNF 178 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 36 Portland

Men C

Num Name Team Age City Laps
1 547 Daniel Steinle CX Pistols p/b Cyclocross.com 27 Portland 7
2 509 Jared White 33 Portland 7
3 523 Derek Ehlers CX Pistols p/b Cyclocross.com 27 Portland 7
4 575 Cameron Duff Metropolis Cycle Repair 26 Portland 7
5 524 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 38 Portland 7
6 510 Robb Sutton 31 Portland 7
7 536 Brett Cassidy TheClymb.com 33 Portland 7
8 528 Matt Jamison 33 Portland 7
9 507 Ross Sherbak 25 Portland 7
10 545 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling 32 Portland 7
11 571 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team 37 Beaverton 6
12 566 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver 6
13 503 David Hymans Metropolis Cycle Repair 35 Portland 6
14 572 Norm Swygert 45 Portland 6
15 574 Lucas Barash-David 21 Portland 6
16 559 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 38 Portland 6
17 554 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club 34 Portland 6
18 563 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 6
19 577 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 52 Washougal 6
20 573 luis vargas 39 PORTLAND 6
21 522 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky 35 Portland 6
22 542 Brad Davidson 32 Portland 6
23 576 Brandon whalen 6
24 533 Jeremiah Hartley 31 Portland 6
DNF 250 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 42 Portland
DNF 569 need name 33 Portland
DNF 537 Sam Caviglione 29 Portland

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 26 Peter Rubijono 38 Portland 9
2 4 Austin Crenshaw 37 Portland 9
3 17 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 26 Portland 9
4 39 Brian Gerow Breadwinner Cycles 33 Portland 9
5 14 Tyler Goforth 30 Portland 9
6 63 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com 29 Portland 9
7 6 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 9
8 23 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40 Portland 9
9 56 Dylan VanWeelden Chris King / Cielo Factory Team 36 Portland 9
10 5 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 9
11 64 Kate Ayres 29 Portland 9
12 9 Peter Rueegger Team Mudman 46 Portland 9
13 66 Nolan Restivo TheClymb.com 36 Portland 9
14 62 Gabriel Cabatic 38 Portland 9
15 52 Steve Black 42 Portland 9
16 65 Kevin Phomma Trusty Switchblade 20 Portland 8
17 7 Greg Eyerly 50 Salem 8
18 49 Randy Scott 51 Bend 8
19 61 Mark McMurtry Velominati Racing 44 Portland 8
20 36 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 7
21 21 Norrene Godfrey 49 Vancouver 7

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 456 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 8
2 471 Jenn Levo Ironclad Cycling Team 34 Portland 8
3 468 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland 8
4 452 Jessica Gill 37 Happy Valley 8
5 451 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 39 Vancouver 8
6 472 Courtney Gould Highfive Cycling 32 Portland 8
DNF 465 Brigette Brown River City Bicycles 39 Portland

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 411 Aunika Miranda Trusty Switchblade 14 Portland 4
2 470 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 28 Beaverton 4
3 463 Hazel Gross Trusty Switchblade 38 Portland 4
4 468 Krissy Brunsman Green Submarine Records 37 Portland 4
5 460 Jan Moss Highfive Cycling 53 Portland 4
6 465 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 4

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 422 Ashley Lance BeerMongers Cycle Club 29 Portland 4
2 423 Stacy Westbrook Highfive Cycling 39 Portland 4
3 408 Kate Ayres 29 Hillsboro 4
4 419 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 29 Portland 4
5 418 Allison Quick BeerMongers Cycle Club 28 Portland 4
6 421 Holland LaRue 37 Hood River 4
7 413 Candida Hart Hapi-Go! 50 Washougal 4
8 409 Erica Menze Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Portland 4
9 410 Leanne Marinace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Portland 4
10 412 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Happy Valley 3
11 416 Lauren Dunbar 30 Portland 3
12 415 Anna Ryan Green Submarine Records 29 Portland 3