Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks

Portland, OR
October 7, 2014

Part of the Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated October 9, 2014 at 9:11 AM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 256 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 5
2 252 Tyler Holmes Team Planet X USA 32 Portland 5
3 207 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground 5
4 269 John Furtado 29 Portland 5
5 209 Robert Mansolillo 38 Portland 5
6 230 James Green 43 Portland 5
7 259 Russell Walker 27 Portland 5
8 201 justin tunis 34 portland 4
9 233 Rick Tanous CX Pistols p/b Cyclocross.com 24 Lake Oswego 4
10 270 Drew Trapnell Camas Bike and Sport 26 Camas 4
11 215 Danny Pettit 52 Happy Valley 4
12 217 Alastair Cox 26 portland 4
13 253 Max Holfert 34 Portland 4
14 271 Trevor Levitt 35 Portland 4
15 210 Ed Waters 55 Eagle Creek 4
16 268 Jason Miranda 4
17 266 Carlos Moreno 29 Portland 4
18 265 Marcus Avery 25 Vancouver 4
19 264 Takeshi Okuno 40 Portland 4
20 206 Reyaz Rohani 33 Portland 4
21 267 Jevon Simerly 37 portland 3
DNF 257 Eric Hagen 34 Portland

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 127 Alyssa Hagen Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 4
2 119 Tonya Durkin 39 Portland 4
3 120 Erin Corcoran Trusty Switchblade 29 Newberg 4
4 101 Amy Seymour Trusty Switchblade 41 Oregon city 4
5 106 Emily D Krug 33 Portland 4
6 126 Andrea SMITH 28 Portland 4
7 122 sara stille 34 Portland 4
8 124 Megan Snelling 31 Portland 4
9 107 Catherine Gould 25 Portland 4
10 125 Samantha Trost Team S+M 14 Battle Ground 3
11 128 erica levitt 34 portland 3

Junior

Num Name Team Age City Laps
1 10 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 3
2 12 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 3
3 2 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 3
4 14 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
5 18 Jaben Gayheart Trusty Switchblade 13 Portland 3
6 13 Parker Green Beaverton Bicycle Club 12 Fairview 3
7 20 Carter Hagedorn Grouptrail Cycling 11 Portland 3
8 23 Samantha Trost Team S+M 14 Battle Ground 2

Masters A 40+

Num Name Team Age City Laps
1 601 Brian Foresta Civilian Velonauts 40 Portland 9
2 604 Mathew Braun 41 Portland 9
3 635 William Alcorn BikeFlights.com 47 Portland 9
4 637 Jason Benford The Spokesmen 40 San Francisco 9
5 609 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio 44 Portland 9
6 625 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 42 Keizer 9
7 624 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 44 Portland 9
8 622 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 46 Portland 9
9 628 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 42 Portland 9
10 603 Roger Meier Cyclepath Racing 46 Beaverton 9
11 631 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 9
12 638 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 47 Portland 9
13 616 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 9
14 636 Steven Thorne BikeFlights.com 53 Portland 9
15 600 Sean Rees Cyclepath Racing 48 Portland 9
16 640 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Lake Oswego 9
17 639 Scott Ballard Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland 9
18 612 Bjorn Clouten HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44 Happy Valley 8
19 626 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 57 Portland 8
20 623 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 8
21 633 Bret Berner River City Bicycles 50 Portland 8

Masters B 40+

Num Name Team Age City Laps
1 301 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 50 Portland 9
2 356 Dan Werle 42 Portland 9
3 348 Spencer White Stumptown Cycling Club 42 Portland 9
4 342 Thomas Royce The Spokesmen 46 Ridgefield 8
5 308 Rick Boston Velominati Racing 48 Portland 8
6 354 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 40 Portland 8
7 306 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Scappoose 8
8 336 George Gardner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 8
9 315 Judson McCauley The Spokesmen 40 Vancouver 8
10 310 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 40 Portland 8
11 357 Stuart Bratton 48 Folsom 8
12 327 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Beaverton 8
13 346 Jon Frommelt bicycleattorney.com 44 Portland 8
14 309 Trig Rogers bicycleattorney.com 48 Portland 8

Masters Men C 40+

Num Name Team Age City Laps
1 681 Ryan Morgan Trusty Switchblade 40 Portland 7
2 705 Josh Platis 43 Portland 7
3 715 Scott Trautman Camas Bike and Sport 48 Camas 7
4 721 Greg Eyerly 50 Salem 7
5 678 Brian Carrico The Spokesmen 43 Vancouver 7
6 683 steven ohlhaber 42 Portland 7
7 660 Jeremy Zane 44 Portland 7
8 714 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Milwaukie 7
9 702 Britton Gentry Cyclepath Racing 47 Portland 7
10 665 erik goodfriend Showers Pass MTB/CX Team 54 portland 7
11 700 Mark Stoller 53 Portland 7
12 716 Michael Clark 45 Portland 7
13 656 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 40 Portland 7
14 729 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Beaverton 7
15 661 Charles Barrett 47 Portland 6
16 692 Mike Lurie 45 Portland 6
17 728 Marc Angelo TheClymb.com 43 Portland 6
18 720 Randy Scott 51 Bend 6
19 725 John Porter 43 Portland 6
20 727 Dave Wrast The Spokesmen 45 Vancouver 6
21 723 Jason Jones Team Planet X USA 40 Portland 6
22 652 James Webb Beaverton Bicycle Club 48 Portland 6
DNF 717 Scot Jarchow Threshold Velo 48 Beaverton

Men A

Num Name Team Age City Laps
1 506 Josh Kelley 31 Portland 10
2 524 Mitchell Trux REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles 34 Portland 10
3 523 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 26 Portland 10
4 529 Steven Beardsley Gentle Lovers 32 Portland 10
5 530 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 31 Portland 9
6 512 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 37 Portland 9
7 502 Colé Lalomia Team Wooly Mammoth 21 Portland 9
8 536 Marek Litinsky Trusty Switchblade 34 Beaverton 9
9 555 Jeremy Dunn 34 Portland 9
10 514 Jake Szymanski 26 Portland 9
11 537 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Portland 9
12 517 Ira Ryan Breadwinner Cycles 38 portland 9
13 532 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 9
14 538 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 9
15 531 Nathan Gibson Trusty Switchblade 28 Portland 9
16 533 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 31 Portland 9
17 63 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com 29 Portland 9
18 504 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 32 Portland 9
19 539 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Gresham 9
20 522 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 30 Portland 9
21 509 Crossett Freilinger 28 Portland 9
22 508 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 9
DNF 525 Sean Corey Breadwinner Cycles 31 Vancouver
DNF 540 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Happy Valley
DNF 519 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 41 Keizer
DNF 535 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 Portland

Men B

Num Name Team Age City Laps
1 151 Stephen Laurent 30 Portland 9
2 210 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland 9
3 159 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 9
4 196 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland 9
5 194 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing 29 Portland 9
6 208 Ben Chinburg CX Pistols p/b Cyclocross.com 31 Portland 9
7 209 Jared White 33 Portland 9
8 188 Erik Hammerquist Capitol Velo 16 Salem 9
9 207 Kevin Ruszel 33 Portland 9
10 178 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 36 Portland 9
11 201 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard 9
12 182 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 38 Portland 9
13 181 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 32 Battle Ground 8
14 189 Dennis Stafford CX Pistols p/b Cyclocross.com 38 Portland 8
15 150 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 43 Portland 8
16 173 Andrew Grueninger 28 Portland 8
17 184 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 37 salem 8
18 152 Sean Cook Cyclepath Racing 42 Beaverton 8
19 206 Matthew Case Steve Young has a Posse p/b Trusty Switchblade 37 Portland 8
DNF 168 Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA 25 Portland
DNF 200 Daniel Penner 28 Portland

Men C

Num Name Team Age City Laps
1 575 Cameron Duff Metropolis Cycle Repair 26 Portland 7
2 510 Robb Sutton 31 Portland 7
3 524 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 38 Portland 7
4 536 Brett Cassidy TheClymb.com 33 Portland 7
5 523 Derek Ehlers CX Pistols p/b Cyclocross.com 27 Portland 7
6 545 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling 32 Portland 7
7 505 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Link 31 Portland 7
8 550 Brandon Jennings Grouptrail Cycling 30 Portland 7
9 528 Matt Jamison 33 Portland 7
10 260 Matt Good 25 Portland 7
11 542 Brad Davidson 32 Portland 7
12 503 David Hymans Metropolis Cycle Repair 35 Portland 7
13 580 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair 29 Portland 7
14 584 Souk Soulinthone 37 Portland 7
15 506 Ian Lethbridge 32 Portland 7
16 553 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 7
17 567 David Baldwin 31 Portland 7
18 559 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 38 Portland 7
19 579 Stephen Carter The Spokesmen 35 Camas 7
20 582 jeff copus 45 portland 7
21 581 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 6
22 546 Adam Newman CX Pistols p/b Cyclocross.com 34 Portland 6
23 554 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club 34 Portland 6
24 577 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 52 Washougal 6
25 533 Jeremiah Hartley 31 Portland 6
26 563 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 6
27 522 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky 35 Portland 6
DNF 566 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver
DNF 572 Norm Swygert 45 Portland

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 4 Austin Crenshaw 37 Portland 9
2 58 Robert Carver HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 9
3 26 Peter Rubijono 38 Portland 9
4 69 Ryan Barrett 34 Portland 9
5 17 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 26 Portland 9
6 6 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 9
7 68 9
8 66 Nolan Restivo TheClymb.com 36 Portland 8
9 25 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 40 Portland 8
10 52 Steve Black 42 Portland 8
11 5 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 8
12 62 Gabriel Cabatic 38 Portland 8
13 9 Peter Rueegger Team Mudman 46 Portland 8
14 64 Kate Ayres 29 Portland 8
15 57 Chevil Knevil 46 Portland 8
16 2 Christopher Burge Green Submarine Records 33 Portland 8
17 23 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40 Portland 8
18 47 Cindy Lewellen 47 Portland 8
19 61 Mark McMurtry Velominati Racing 44 Portland 8
20 7 Greg Eyerly 50 Salem 7
21 36 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 7
22 53 chris mccraw Team Slow 38 portland 7
DNF 59 Ben Guernsey Trusty Switchblade 30 Portland
DNF 21 Norrene Godfrey 49 Vancouver
DNF 65 Kevin Phomma Trusty Switchblade 20 Portland

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 460 Abby Watson Breadwinner Cycles 30 Portland 8
2 465 Brigette Brown River City Bicycles 39 Portland 8
3 456 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 8
4 473 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42 Portland 8
5 468 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland 8
6 453 Elise Huggins River City Bicycles Women's Team 45 Portland 8
7 457 Erika Miranda Trusty Switchblade 39 Portland 8
DNF 474 Stephanie Croy 40 Portland
DNF 451 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 39 Vancouver

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 474 Aunika Miranda Trusty Switchblade 14 Portland 5
2 480 Annalisa Fish 30 Portland 5
3 469 Angharad Porteous bicycleattorney.com 26 Portland 5
4 470 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 28 Beaverton 5
5 468 Krissy Brunsman Green Submarine Records 37 Portland 5
6 467 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 5
7 479 Stacy Westbrook Highfive Cycling 39 Portland 5
8 477 Hannah Moore Green Submarine Records 31 Portland 5
9 476 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 35 Portland 5
10 460 Jan Moss Highfive Cycling 53 Portland 4
11 471 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 43 Portland 4
12 465 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 4
13 478 Erin Chipps Green Submarine Records 34 Portland 4
DNF 463 Hazel Gross Trusty Switchblade 38 Portland

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 422 Ashley Lance BeerMongers Cycle Club 29 Portland 4
2 418 Allison Quick BeerMongers Cycle Club 28 Portland 4
3 408 Kate Ayres 29 Hillsboro 4
4 424 Kristen Dahlquist 40 Portland 4
5 409 Erica Menze Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Portland 4
6 413 Candida Hart Hapi-Go! 50 Washougal 4
7 410 Leanne Marinace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Portland 4
8 425 Stephanie Stauber BeerMongers Cycle Club 33 Portland 4
9 416 Lauren Dunbar 30 Portland 4
10 412 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Happy Valley 4
11 401 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 42 Portland 4