Southern Oregon Outlaw CX: Race 1

Medford, OR
October 25, 2014

Part of the Southern Oregon Outlaw CX

If you have questions or corrections, please email Vern Niehaus.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Junior B/C 15-18

Num Name Points
1 138 Eli Turner 10

Junior B/C U14

Num Name Team Points
1 144 ADAM KELLER Sappo Hill Soapworks 10
2 161 Audrey Churchill 9

Masters A/B 35-49

Num Name Team Points
1 646 Dave Reitz Team Cycle Sport 10
2 4114 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 9
3 658 Mark Williams Team Cycle Sport 8
4 49 Scott Churchill Service Course Velo 7
5 5294 Michael Moody 6
6 4179 Thom Kneeland Service Course Velo 5
7 3012 Ron Laverty Team Cycle Sport 4
8 53 Nathan Sheafer Bob's Bikes 3
9 5358 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 2
10 368 Alex Hayes Team Cycle Sport 1
11 3020 Jeff Smith Team Cycle Sport
12 618 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
13 48 Andrew Maddox Cycle Analysis
14 54 Frank Nelson
15 5378 Eric McKee
16 5004 Cody Ames
17 51 Jason Singleton Service Course Velo
DNF 4125 Todd Stumpenhaus Team Cycle Sport
DNF 529 Dan Shepherd Team Cycle Sport

Masters A/B 50+

Num Name Team Points
1 58 Norm Kreiss California Giant Berry Farms/Specialized 10
2 401 Eugene Anderson Cycle Analysis 9
3 130 Marty Hammond Marty's Cycle & Moore 8
4 5856 paul wertzberger 7
5 55 Glen Johnson 6
DNF 60 Paul Page-Hanson roaring mouse
DNF 650 Jeff Quinn

Masters Men B/C 35-49

Num Name Team Points
1 159 Mark Harris UNREAL CYCLES 10
2 263 Michael Davis 9
3 5690 Eric Frye Rogue Valley Video 8
4 4117 Corey Qualls Service Course Velo 7
5 149 Destry Stoner 6
6 4204 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
7 261 Tim Krupp Cycle Analysis 4
8 152 Mike DeSalvo Desalvo Custom Cycles Racing 3
9 137 Ron Lopez 2
DNF 139 Colter Chancellor
DNF 140 Jeff Turner

Masters Men B/C 50+

Num Name Team Points
1 162 John Lulich 10
2 5205 chris stapleton Cycle Analysis 9
3 5616 Marc DiTammasso 8
4 143 Robert Bestor 7
5 269 Jeffery Judkins 6
6 922 Mike Bansmer 5
7 265 David Moss 4
8 158 Tom Venzon 3
9 147 Don Hartly 2
10 451 David Gustafson Back Country Bicycles 1

Masters Women A/B 35-49

Num Name Team Points
1 57 Linda Tesman 10
2 7193 Sheri Zwagerman Flywheel Bicycle Solutions 9
3 7209 Jody Schmidt Team Cycle Sport 8

Masters Women B/C 50+

Num Name Points
1 264 Deborah Moss 10

Senior Men Category A/B

Num Name Team Points
1 5368 Tom Keller Sappo Hill Soapworks 10
2 63 Sean Doyle Team dfL 9
3 4413 Przemek Antczak Sappo Hill Soapworks 8
4 59 Stephen Staha Team Cycle Sport 7
5 52 Michael Smelser Sappo Hill Soapworks 6
6 46 Stephen Gann Service Course Velo 5
7 198 Richard Hogan Land Shark 4
8 50 Andrew Thomas 3
9 5303 Kellan Cullan Cycle Analysis 2
DNF 3058 Matt Kline

Senior Men Category B/C

Num Name Points
1 165 Marco Boccato 10
2 163 Brett Baumann 9
3 47 Ross Begg 8

Senior Women B/C

Num Name Team Points
1 150 Sage Bosch 10
2 262 Constance Clark-Krupp Cycle Analysis 9

Senior Women Category A/B

Num Name Team Points
1 8096 Clara Honsinger Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 10
2 5987 Lauren Trolley 9
3 7103 Jennifer Bartloff 8
4 62 Claire Tenscher 7
5 61 Shanhong Lu 6

Singlespeed

Num Name Team Points
1 4183 Doug Striley Sappo Hill Soapworks 10
2 4184 Tim Turk Land Shark 9
3 5090 Aaron Hoppe Team 10 Barrel 8
4 5361 Joseph Davis Cycle Analysis 7
DNF 156 Dave Linthorst

Women B/C 35-49

Num Name Team Points
1 155 Tami McGonagle 10
2 290 Barbara Culver 9
3 157 Becky DeSalvo Desalvo Custom Cycles Racing 8
4 164 Aysha Staha 7
5 154 Cindi Girard 6
6 141 Renee Laird 5