Mt. Tabor Series

Portland, OR
Wed, June 4 to Wed, July 9, 2014

Part of the Mt. Tabor Series

Updated September 21, 2014 at 3:02 AM

Category 3 Men

Name Team Points
1 Kyle Mensing Black Lodge Cycling 390
2 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing 380
3 Justin Tutor crank 258
4 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing 258
5 Eben Horacek 257
6 Logan Evans GET FIT Cycling 180
7 Mike Selinger 166
8 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 138
9 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 132
10 Christopher Connelly Therapeutic Associates Racing 108
11 Dave Davis Ironclad Cycling Team 98
12 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 85
13 Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA 64
14 Ahmed Zuhairy Showers Pass Elite Road Team 62
15 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 53
16 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing 45
17 Connor Reardon Therapeutic Associates Racing 44
18 Shane Fletcher Smith&Nephew p/b West End Bikes 44
19 Richard Horacek 41
20 Ryan Hieb Gentle Lovers 36
21 Robert Brown GET FIT Cycling 36
22 Brett Kirby 32
23 Andrew Hawley Team Lost Highway 32
24 Robert Carver 32
25 Andi Greisel Therapeutic Associates Racing 28
26 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair 28
27 David Masuda Therapeutic Associates Racing 28
28 Sean Thielen HCH-RPM Mortgage Cycling Team 27
29 Will Hahn 24
30 Andrew Warren Team S+M 24
31 Justin Buell Therapeutic Associates Racing 24
32 Mario Nicholas 20
33 Thomas Pikaart 16
34 Adam Angert BriHOP Racing 15
35 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 14
36 Eddie DeLisle Soraz Racing p/b CAPA 12
37 Paul LaCava Giant 12
38 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
39 Craig Armstrong Ironclad Cycling Team 11
40 Colin Rowan Look Good Feel Good 11

Category 4 Men

Name Team Points
1 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 290
2 Sam Spicer Team Planet X USA 238
3 Cullen Guinn Trusty Switchblade 231
4 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 202
5 Tim Goodall Islabikes 200
6 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 154
7 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing 147
8 John Lin Therapeutic Associates Racing 138
9 Nick Manz 134
10 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing 116
11 Andrej Miske Dr Will Bar 102
12 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing 100
13 Bradley Hogan Team Lost Highway 100
14 Keelan Ontiveros West End Jr 98
15 Andrew Daniels 94
16 Daniel Kurylo 85
17 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 84
18 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 73
19 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 62
20 Xander Viray Portland State University 61
21 Isaac Potoczny-Jones Hammer Velo 56
22 Adam Engelmeyer Team Lost Highway 48
23 Sean Kellogg Ruckus Test Team 46
24 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40
25 Jake Szymanski 40
26 Michael Aylward 40
27 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling 34
28 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team 32
29 Jeff Wygant 32
30 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 30
31 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 26
32 Lloyd Connelly DNR Cycling 24
33 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20
34 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 16
35 Michael Hopkins Team Planet X USA 15
36 Kyle McCall HCH-RPM Mortgage Cycling Team 14
37 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 13
38 Connor Reardon Therapeutic Associates Racing 13
39 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12
40 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 12
41 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 11

Category 4 Women

Name Team Points
1 Kristin Duyn Portland Bicycle Studio 300
2 Hazel Gross Trusty Switchblade 262
3 Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 250
4 CHARLOTTE TURNER 238
5 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 229
6 Kim Peer River City Bicycles Women's Team 212
7 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 120
8 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 120
9 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 102
10 Nong Poonsukwattana 70
11 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 70
12 Sarah Dorning 50
13 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 49
14 Suzanne Marcoe Portland Bicycle Studio 48
15 Kristy Fleming 42
16 Haley Guettler River City Bicycles 36
17 Kelly Laustsen 32
18 Laila Deardorf bicycleattorney.com 32
19 Amanda Thomas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28
20 Calloway Meiners West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 28
21 Charolette Turner 20
22 Emily Heleva-Ponaski River City Bicycles Women's Team 20
23 Rebecca Jacobson Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 15

Category 5 Men

Name Team Points
1 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 328
2 Tim Goodall Islabikes 326
3 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team 283
4 Alex Dickinson 236
5 Josh Mitchell 194
6 Nat Johnson Green Submarine Records 188
7 Ken Reed Green Submarine Records 154
8 Stephen Laurent 150
9 Danny Arellano Showers Pass Elite Road Team 133
10 Webster Wilson Velominati Racing 120
11 Dan Norman Black Lodge Cycling 119
12 Aaron Miller Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 113
13 Aaron McClintock 91
14 Stefan Swift 90
15 Pearce Beissinger 88
16 Guy Lorshbaugh Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 85
17 Nick Schreiner Metropolis Cycle Repair 78
18 Jordan Reid 70
19 Josh Jones 55
20 Christopher Moon Guinness Cycling Team 40
21 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 40
22 Jason Clark Dr Will Bar 40
23 sven geirnaert 31
24 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club 28
25 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky 28
26 David M Miller Team Lazy Tarantulas 26
27 Tobin Owen Black Lodge Cycling 24
28 Keenan Wells 24
29 Michael Collins 22
30 Matthew Westerbeck Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 20
31 Jason Tunker 16
32 Nicholas Gustafson 15
33 Charles Barrett 15
34 Quinn Jackson DNR Cycling 15
35 Kim Neve 14
36 Erik Denninghoff DNR Cycling 14
37 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 12
38 Sebastian Wetzel 11
39 Alexander Pettit Estell Guinness Cycling Team 11

Masters Men

Name Team Points
1 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles 436
2 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 366
3 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 362
4 Mark Crawford Ironclad Cycling Team 228
5 Michael Medina Team Rokform 196
6 christian tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes 156
7 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 156
8 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 140
9 Greg Stokes Hammer Velo 138
10 Mathew Braun 123
11 Erik Bakker Ironclad Cycling Team 112
12 David Klipper Guinness Cycling Team 110
13 Yann Blindert 100
14 Jonathan Nelson Team ESC Bio Racer 93
15 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 91
16 Casey Patton 76
17 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 53
18 John McCaffrey Kesho Bicycles 40
19 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair 36
20 Josh Armagost 35
21 Joseph Holcomb Smith&Nephew p/b West End Bikes 32
22 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 27
23 Martin Baker Kesho Bicycles 24
24 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 24
25 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles 24
26 Bob Mionske 24
27 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 15
28 Peter Serrurier 15
29 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 15
30 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 14
31 David Masuda Therapeutic Associates Racing 14
32 Matt Edler Portland Bicycle Studio 13
33 Bret Berner River City Bicycles 12
34 Stephen McDade Veloforma 12
35 Ryan Linville 11

Senior Men

Name Team Points
1 Steven Beardsley Gentle Lovers 420
2 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 348
3 David Sherman Therapeutic Associates Racing 314
4 Adrian Richardson Showers Pass Elite Road Team 262
5 Trevor Spahr HCH-RPM Mortgage Cycling Team 190
6 Marek Litinsky Trusty Switchblade 144
7 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 128
8 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team 110
9 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 105
10 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 102
11 Jeremy Russell bicycleattorney.com 90
12 Owen Gillett Hagens-Berman LLP Cycling 80
13 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 79
14 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles 73
15 Dwayne Farr US Military Cycling Team 72
16 Blair Warner Showers Pass Elite Road Team 60
17 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 53
18 Joseph King Guinness Cycling Team 49
19 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46
20 Tim Goodall Islabikes 40
21 Erik Tonkin Team S+M 36
22 Andrew Warren Team S+M 32
23 Kyle Brown Therapeutic Associates Racing 32
24 Stephen Lockwood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30
25 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28
26 Colé Lalomia Team Wooly Mammoth 27
27 Dave Davis Ironclad Cycling Team 24
28 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 24
29 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio 22
30 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 20
31 Lonny Knabe 20
32 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing 16
33 Paul LaCava Giant 15
34 Robert Carver 14
35 David Klipper Guinness Cycling Team 14
36 Harrison Harb Guinness Cycling Team 12
37 Joel Fletcher HCH-RPM Mortgage Cycling Team 12
38 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 11

Senior Women

Name Team Points
1 Sue Butler River City Bicycles 340
2 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 226
3 Beth Ann Orton River City Bicycles Women's Team 212
4 Brenna Wrye-Simpson Ironclad Cycling Team 202
5 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team 200
6 Lindsay Fox 176
7 Brianna Walle Optum pb Kelly Benefit Strategies 170
8 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 146
9 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 134
10 Starla Teddergreen 114
11 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 112
12 Stacy Westbrook Highfive Cycling 106
13 Anna Christiansen HiFi Sound Cycling Components 100
14 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 84
15 Daphne Moore Hammer Velo 74
16 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 70
17 Cristina Mihaescu Ruckus Test Team 64
18 Abby Watson Breadwinner Cycles 60
19 Shelley Dunlop Therapeutic Associates Racing 60
20 Kristin Duyn Portland Bicycle Studio 40
21 Sydney Running Ironclad Cycling Team 40
22 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32
23 Jenn Levo Ironclad Cycling Team 30
24 rachel bagley Breadwinner Cycles 29
25 Emily Heleva-Ponaski River City Bicycles Women's Team 28
26 Jan Moss Highfive Cycling 28
27 Kristina Hughes Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 24
28 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 24
29 Lori Brault Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 24
30 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 20
31 Jen Pereau River City Bicycles 20
32 Mielle Blomberg Team S+M 16
33 Kaitlin Borstelmann Portland Bicycle Studio 16
34 Susanna Nelson Tempo/KWC 15
35 Vivian Satterfield Ironclad Cycling Team 14
36 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 14
37 Alana Armstrong Ironclad Cycling Team 13