Dirty Circles 3

Woodland, WA
March 15, 2015

Part of the Dirty Circles

If you have questions or corrections, please email Kelli Schauer.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Junior Men

Num Name Team Age City
1 5561 Jaden Salama Word-RCB by Cyclisme 16 portland
2 5368 Joel Panttila 18 Tigard
3 5148 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver
4 5280 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland
5 8006 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland
6 5225 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 12 Portland
7 94 Rohan Wagh Beaverton Bicycle Club 13 Portland

Junior Women

Num Name Team Age City
1 7158 Samantha Trost 15
2 8029 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver
3 446 Anna Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 12 Vancouver
4 7124 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Clackamas

Masters 50+

Num Name Team Age City
1 376 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland
2 320 Darren Ferris Hammer Velo 51 Portland
3 378 Tony Dirks Rogue 51 Hood River
4 337 Louis Liu Audi 51 portland
5 861 Eric Anderson Dr Will Bar 53 Gresham
6 363 Stuart Anderson SBDC/Emerald Textiles 52 Vancouver

Masters Men 1/2/3

Num Name Team Age City
1 109 Joshua Liberles Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 42 Portland
2 164 Steve Remy Monster Media Racing p/b Fight Meso 48 Gresham
3 502 Michael Medina Monster Media Racing p/b Fight Meso 47 Portland
4 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 49 Lake Oswego
5 213 Julie Cutts Monster Media Racing p/b Fight Meso 47 Bend
6 507 Timothy Smith Therapeutic Associates Racing 52 Portland
7 550 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 49 Vancouver
8 668 Sean Thielen Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 42 Portland
9 673 Shawn Bostad Audi 38 Portland
10 324 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland
11 848 Drew Russell Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 40 Lake Oswego
DNF 810 Joshua Creem Smith&Nephew p/b West End Bikes 41 Lake Oswego

Masters Men 3/4

Num Name Team Age City
1 383 David Hopper NoMads Bicycle Racing Team 46 Beaverton
2 4065 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 42 portland
3 533 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team 48 Portland
4 4013 Chad Butler Hapi-Go! 48 Scio
5 547 Jeff Turner Dallas Bike Works 45 Portland
6 528 Andrew Hayes Rogue 40 White Salmon
7 395 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 53 Hillsboro

Masters Men 4/5

Num Name Team Age City Notes
1 5019 Robert Tornai Audi 42 Newberg
2 5027 Doug Brecht Multnomah Athletic Club 51 Portland
3 4246 Chris Wierman 43 tualatin
4 4191 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Portland
5 5236 Jonathon Hinkle 40 Oregon city Warning 15.1.2 Centerline
6 4198 James Webb Beaverton Bicycle Club 49 Portland
7 4083 Perry York Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Battle Ground
8 5291 Albert Passadore 43 Portland
9 5149 Stefan Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 58 Vancouver
10 5294 Barry Rich Beaverton Bicycle Club 57 Portland
11 5273 Bob Cromwell 44 Vancouver

Men 1/2/3

Num Name Team Age City
1 8000 Colby Wait-Molyneux English Cycles 21 Vancouver
2 803 Marek Litinsky Portland Bicycle Studio 35 Beaverton
3 805 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing 33 Portland
4 109 Joshua Liberles Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 42 Portland
5 138 Nathan Gibson Portland Bicycle Studio 29 Portland
6 96 John Elkern 31 Lexington
7 598 Justin Buell Therapeutic Associates Racing 35 Portland
8 161 David Sherman Therapeutic Associates Racing 50 Portland
9 172 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing 30 Portland
DNF 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 49 Lake Oswego
DNF 164 Steve Remy Monster Media Racing p/b Fight Meso 48 Gresham
DNF 502 Michael Medina Monster Media Racing p/b Fight Meso 47 Portland
DNF 3059 Nathan Etzel 28 Portland
DNF 668 Sean Thielen Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 42 Portland
DNF 521 Bill Dolan Dr Will Bar 38 Portland
DNF 829 Kyle Ward Dr Will Bar 32 Gresham

Men 4/5

Num Name Team Age City Notes
1 5160 Scott Peterson Monster Media Racing p/b Fight Meso 51 Bend
2 5120 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team 38 Beaverton
3 5326 Kyle Berg 28 Portland
4 5081 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 29 Portland
5 5039 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky 36 Albany
6 5358 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 40 Forest Grove
7 4268 Daniel Hough Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland
8 5448 Michael Sather Guinness Cycling Team 23 Portland
9 4174 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 42 Beaverton
10 5092 Brandon Bilyeu Beaverton Bicycle Club 31 West Linn
11 4046 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland
12 5333 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 33 Portland
13 5156 Chris Moon Monster Media Racing p/b Fight Meso 36 portland
14 5419 Blair Cook Portland Velo Racing Team 30 Beaverton
15 4170 Brendan Marnell Hammer Velo 32 Portland
16 4212 Will Cook Team Planet X USA 29 Lake Oswego
17 5297 Donovan Stewart Portland Velo Racing Team 41 Beaverton
18 5562 Evan Brooks 20 portland
19 4209 Dylan Carrico Rogers Monster Media Racing p/b Fight Meso 25 portland
20 4217 Andrew Hadd Monster Media Racing p/b Fight Meso 28 Portland
21 5398 Bryan Floyd Athletes Lounge Cycling Team 36 Washougal
22 4024 Stan Gardner Portland Velo Racing Team 51 Beaverton
23 4159 Nils Tillstrom BriHOP Racing 35 Portland
24 5361 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team 52 Tigard Relegation Rule #15.1.2 Centerline advancement & #11.2.2 Dangerous riding
DNF 4104 Christopher Kessler 35 portland
DNF 5300 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 34 Vancouver

Women 1/2/3

Num Name Team Age City
1 213 Julie Cutts Monster Media Racing p/b Fight Meso 47 Bend
2 7045 Stacy Westbrook Highfive Cycling 40 Portland
3 7012 Courtney Gould Highfive Cycling 33 Portland
4 266 Sarah Tisdale Highfive Cycling 45 Hillsboro
DNF 453 Jennifer Haliewicz 27 Portland
DNF 462 Tina Haugbro 47 Beaverton

Women 4/5

Num Name Team Age City
1 7109 Kelley Smith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Lake Oswego
2 7076 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland
3 406 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland
4 7037 Holland LaRue Hood River Velo 38 Hood River
5 414 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 38 Portland
6 7156 Cassie Nobbs GVH Bikes 44 Hood River
7 95 Andrea Martin Highfive Cycling 30 Portland
8 7014 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland
9 433 Heather Saviage Beaverton Bicycle Club 56 Gaston