Eugene Celebration

Eugene, OR
Fri, August 21 to Sun, August 23, 2015
Final General Classification

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Masters Men 40+

Num Name Team Gc Time Time Down In Gc City
1 961 Larry Jackson 3:51:36.5 00:00.0 Eugene
2 968 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles 3:53:16.4 01:39.9 Bend
3 971 Joe Chaves 3:54:09.8 02:33.3
4 962 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 3:55:17.6 03:41.1 Ashland
5 969 Chris Peariso Adventure212/Specialized 3:55:27.2 03:50.7 Bend
6 965 Scott Goldstein Hop Valley Brewing 4:02:30.8 10:54.3 Eugene
7 970 Joel Wilson Ralph Prima 4:26:55.3 35:18.8 Eugene
8 966 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 4:34:08.7 42:32.2 Portland

Masters Men 50+

Num Name Team Gc Time Time Down In Gc City
1 483 Sean Phillips Garage Racing 3:51:48.3 00:00.0
2 487 Tim Marcotte Hop Valley Brewing 3:53:51.2 02:02.9 Eugene
3 484 David Sherman Therapeutic Associates Racing 3:55:12.8 03:24.5 Portland
4 489 Michael Wilson Team S+M 3:56:44.5 04:56.2 Corvallis
5 492 Jonathan Sharp 3:58:59.5 07:11.2 Corvallis
6 493 John Slawta Land Shark 4:03:12.5 11:24.2 Talent
7 485 eric schehen Team Cycle Sport 4:04:59.7 13:11.4 Ashland
8 486 David Root Therapeutic Associates Racing 4:07:29.4 15:41.1 Vancouver
9 488 Bill Fields Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 4:14:38.0 22:49.7 eugene
10 494 Ed Wheeler 4:19:12.2 27:23.9 Cottage Grove

Masters Men 60+

Num Name Team Gc Time Time Down In Gc City
1 461 David Zimbelman Land Shark 3:50:45.01 00:00.00 The Dalles
2 463 Michael Longmire MBW 4:01:39.30 10:54.29 Corvallis
3 460 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 4:19:51.80 29:06.79 Bend

Men 1/2

Num Name Team Gc Time Time Down In Gc City
1 362 Dillon Caldwell Audi 4:45:12.20 00:00.00 Bend
2 377 Nigel Kinney Langlois Brown Racing 4:46:32.90 01:20.70 Vancouver
3 357 Galen Mittermann Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 4:46:56.32 01:44.12 Eugene
4 376 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental 4:47:40.70 02:28.50 bend
5 374 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 4:47:43.10 02:30.90 Eugene
6 369 Rob English English Cycles 4:47:43.70 02:31.50 Eugene
7 358 Stefan Zavislan US Military Cycling Team 4:47:58.51 02:46.31 LA CA
8 385 Marek Litinsky Portland Bicycle Studio 4:55:03.90 09:51.70 Beaverton
9 360 Colby Wait-Molyneux English Cycles 4:58:04.70 12:52.50 Vancouver
10 378 Austin Arguello Therapeutic Associates Racing 4:58:24.80 13:12.60 Bend
11 365 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 4:59:31.70 14:19.50 Eugene
12 366 Grant Berry 5:02:15.10 17:02.90 Albany
13 368 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 5:02:32.50 17:20.30 Eugene
14 367 Lee Ordonez English Cycles 5:08:16.80 23:04.60 Milwaulkie
15 386 Carl Hoefer Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 5:09:37.40 24:25.20 Tigard
16 375 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 5:10:41.10 25:28.90 Portland
17 372 Joel Fletcher Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 5:20:26.60 35:14.40 Portland
18 370 Michael Gallagher US Military Cycling Team 5:21:46.50 36:34.30 Portland

Men 3

Num Name Team Gc Time Time Down In Gc City
1 844 Cassidy Bigsby Smith&Nephew p/b West End Bikes 3:51:19.5 00:00.0 eugene
2 832 Calon Russell Therapeutic Associates Racing 3:51:48.9 00:29.4 Portland
3 842 Justin Onusko 3:52:02.0 00:42.5 Portland
4 835 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing 3:52:49.0 01:29.5 Portland
5 833 Adrian Bennett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3:53:41.2 02:21.7 Portland
6 837 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 3:55:31.0 04:11.5 albany
7 831 Felipe Nystrom Athletes Lounge Cycling Team 3:55:49.2 04:29.7 Vancouver
8 839 Scott Carroll Team Dirt and WVCT Pacific Power Blue Sky 3:57:22.5 06:03.0 Corvallis
9 840 David Prats Pacific Power Blue Sky 3:57:34.5 06:15.0 Corvallis
10 836 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 3:57:46.1 06:26.6 Bend
11 843 Mark Schroeder Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3:58:07.6 06:48.1 Corvallis
12 841 Steven Walkier Apex Racing Team 4:02:38.3 11:18.8
13 834 Tim Farrell 4:09:39.5 18:20.0

Men 4/5

Num Name Team Gc Time Time Down In Gc City
1 924 Justin Guidroz Audi 3:56:26.5 00:00.0 Bend
2 935 Troy Duppenthaler Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3:57:19.1 00:52.6 Sherwood
3 927 Jason Whitley Unattached 3:59:06.8 02:40.3 The Dalles
4 939 Spencer Fields Rio Strada Racing 3:59:14.1 02:47.6 Plarerville
5 922 Joe Tysoe 4:00:09.4 03:42.9 Portland
6 916 Alexander Wilson 4:00:43.1 04:16.6 Portland
7 925 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 4:01:12.0 04:45.5 Eugene
8 943 Jason Elstad Portland Bicycle Studio 4:02:03.7 05:37.2 Portland
9 926 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 4:02:32.5 06:06.0 Medford
10 938 Sid Hariharan GET FIT Cycling 4:02:41.1 06:14.6 Salem
11 944 Charles Hall Hutch's-Slocum-Co-Motion 4:02:59.1 06:32.6 Eugene
12 930 Andy Stahl Hutch's-Slocum-Co-Motion 4:03:11.1 06:44.6 Eugene
13 941 Matthew White Corvallis Cyclery Racing 4:03:42.0 07:15.5 CORVALLIS
14 929 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky 4:05:20.3 08:53.8 Albany
15 940 Galen Blair Reed College 4:05:24.4 08:57.9 Portland
16 921 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 4:05:34.0 09:07.5 Portland
17 942 Adam Goering 4:05:40.4 09:13.9 Eugene
18 932 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 4:05:52.3 09:25.8 Tigard
19 915 Kellen Rear Team First City 4:06:17.6 09:51.1 Portland
20 936 Mark Lipchick Hutch's-Slocum-Co-Motion 4:06:19.3 09:52.8 eugene
21 923 Robert Bautista Cycle U/Apex 4:06:22.1 09:55.6 Seattle
22 931 Ben Tankus Vertebrata Chiropractic Cycling 4:09:26.8 13:00.3 corvallis
23 920 Kevin Fuller US Military Cycling Team 4:11:43.4 15:16.9 Corvallis
24 934 James Bishop Apex Racing Team 4:16:31.7 20:05.2 Seattle
25 917 David McKinnie Apex Racing Team 4:21:43.7 25:17.2 Seattle
26 919 Ed Zulyevic Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 4:37:03.2 40:36.7 Eugene
27 928 Max Rink Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 4:47:09.3 50:42.8 Eugene

Women 1/2/3

Num Name Team City
1 278 Jennifer Luebke Portland Bicycle Studio Bend
2 275 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso Sherwood
3 274 Laura Winberry Speedvagen Family Racing Bend
4 277 Anne Ouellett EV/Devo/P/B Catalyst Kinetics Vancouver
5 276 Clara Terrell Co-Motion Cycles Factory Team Eugene

Women 4/5

Num Name Team Gc Time Time Down In Gc City
1 905 Michelle Peariso Adventure212/Specialized 2:56:32.7 00:00.0 Bend
2 904 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 3:00:20.4 03:47.7 Tigard
3 901 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy 3:00:45.9 04:13.2 Bend
4 900 Deven Smith 3:09:21.2 12:48.5 eugene
5 906 Leslie Thomas Hutch's-Slocum-Co-Motion 3:20:26.3 23:53.6 Sprinfield
6 902 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 3:37:55.7 41:23.0 Corvallis
7 903 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 3:39:51.5 43:18.8 Corvallis