Eugene Celebration

Eugene, OR
August 21, 2015

Part of the Eugene Celebration

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Masters Men 40+

Num Name Team City Time
1 961 Larry Jackson Eugene 11:31.6
2 969 Chris Peariso Adventure212/Specialized Bend 11:50.4
3 968 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles Bend 12:22.1
4 964 Dave Reitz Team Cycle Sport Medford 12:35.2
5 971 Joe Chaves 12:43.2
6 967 Mark Williams Team Cycle Sport Medford 12:52.9
7 965 Scott Goldstein Hop Valley Brewing Eugene 13:26.3
8 963 Tom Keller Marty's Cycles Central Point 13:27.4
9 962 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions Ashland 13:35.2
10 966 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston Portland 13:51.6
11 970 Joel Wilson Ralph Prima Eugene 13:55.5

Masters Men 50+

Num Name Team City Time
1 483 Sean Phillips Garage Racing 12:21.2
2 484 David Sherman Therapeutic Associates Racing Portland 12:27.0
3 487 Tim Marcotte Hop Valley Brewing Eugene 12:40.0
4 492 Jonathan Sharp Corvallis 13:02.9
5 489 Michael Wilson Team S+M Corvallis 13:05.4
6 485 eric schehen Team Cycle Sport Ashland 13:42.0
7 488 Bill Fields Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports eugene 13:46.6
8 493 John Slawta Land Shark Talent 14:08.7
9 491 Kyle Kotwica Kyle Kotwica Corvallis 14:17.6
10 486 David Root Therapeutic Associates Racing Vancouver 14:44.2
11 482 Alan Whitney Rogue Tualatin 15:02.5
12 494 Ed Wheeler Cottage Grove 15:08.0

Masters Men 60+

Num Name Team City Time
1 461 David Zimbelman Land Shark The Dalles 12:04.11
2 463 Michael Longmire MBW Corvallis 13:41.10
3 460 Daniel Caldwell Sunnyside Sports Bend 14:22.30
4 462 Steve Borer Monster Media Racing p/b Fight Meso Bend 14:58.00

Men 1/2

Num Name Team City Time
1 362 Dillon Caldwell Audi Bend 10:28.30
2 357 Galen Mittermann Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team Eugene 10:39.42
3 360 Colby Wait-Molyneux English Cycles Vancouver 10:40.30
4 377 Nigel Kinney Langlois Brown Racing Vancouver 10:48.10
5 359 Daniel Lincoln Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team Portland 10:50.90
6 361 Johnathan Crandall Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Eugene 10:51.00
7 369 Rob English English Cycles Eugene 10:58.90
8 363 Dwayne Farr US Military Cycling Team Vancouver 11:00.40
9 358 Stefan Zavislan US Military Cycling Team LA CA 11:10.11
10 376 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental bend 11:12.00
11 372 Joel Fletcher Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team Portland 11:17.40
12 374 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes Eugene 11:32.20
13 371 Billy Truelove Co-Motion Cycles Factory Team Eugene 11:32.90
14 386 Carl Hoefer Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team Tigard 11:48.40
15 365 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team Eugene 11:50.90
16 366 Grant Berry Albany 12:00.20
17 367 Lee Ordonez English Cycles Milwaulkie 12:07.00
18 385 Marek Litinsky Portland Bicycle Studio Beaverton 12:09.60
19 368 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 12:13.10
20 375 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing Portland 12:35.10
21 370 Michael Gallagher US Military Cycling Team Portland 12:53.20
22 373 Lonny Knabe Team Novo Nordisk Elite Portland 12:54.20
23 364 Adam Kennedy English Cycles Corvallis 13:17.60
24 378 Austin Arguello Therapeutic Associates Racing Bend 14:48.80

Men 3

Num Name Team City Time
1 844 Cassidy Bigsby Smith&Nephew p/b West End Bikes eugene 11:10.8
2 838 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky Corvallis 12:01.3
3 835 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing Portland 12:01.8
4 842 Justin Onusko Portland 12:02.0
5 832 Calon Russell Therapeutic Associates Racing Portland 12:05.0
6 833 Adrian Bennett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 12:15.5
7 843 Mark Schroeder Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Corvallis 12:46.3
8 837 Ron Sines Pacific Power Blue Sky albany 12:57.4
9 836 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team Bend 13:00.0
10 845 Ryan Garner Olympia Cycling Team Eugene 13:05.8
11 831 Felipe Nystrom Athletes Lounge Cycling Team Vancouver 13:12.8
12 840 David Prats Pacific Power Blue Sky Corvallis 13:13.0
13 839 Scott Carroll Team Dirt and WVCT Pacific Power Blue Sky Corvallis 13:38.9
14 841 Steven Walkier Apex Racing Team 13:39.3
15 834 Tim Farrell 14:11.9

Men 4/5

Num Name Team City Time
1 924 Justin Guidroz Audi Bend 11:50.3
2 925 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 12:14.6
3 935 Troy Duppenthaler Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Sherwood 12:36.2
4 918 Andrew Young Bend 12:42.6
5 938 Sid Hariharan GET FIT Cycling Salem 12:51.6
6 939 Spencer Fields Rio Strada Racing Plarerville 12:54.9
7 922 Joe Tysoe Portland 13:00.0
8 927 Jason Whitley Unattached The Dalles 13:03.2
9 926 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions Medford 13:22.5
10 940 Galen Blair Reed College Portland 13:29.9
11 942 Adam Goering Eugene 13:33.0
12 921 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles Portland 13:39.1
13 916 Alexander Wilson Portland 13:39.7
14 932 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes Tigard 13:40.5
15 941 Matthew White Corvallis Cyclery Racing CORVALLIS 14:01.8
16 915 Kellen Rear Team First City Portland 14:16.1
17 923 Robert Bautista Cycle U/Apex Seattle 14:26.4
18 930 Andy Stahl Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 14:29.3
19 944 Charles Hall Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 14:43.7
20 936 Mark Lipchick Hutch's-Slocum-Co-Motion eugene 14:48.0
21 920 Kevin Fuller US Military Cycling Team Corvallis 14:53.8
22 943 Jason Elstad Portland Bicycle Studio Portland 14:59.6
23 931 Ben Tankus Vertebrata Chiropractic Cycling corvallis 15:00.3
24 929 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky Albany 15:01.7
25 934 James Bishop Apex Racing Team Seattle 15:16.1
26 917 David McKinnie Apex Racing Team Seattle 15:16.8
27 937 Brick Lantz Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 15:17.4
28 933 Jason Ford Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 15:22.2
29 919 Ed Zulyevic Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 15:57.4
30 928 Max Rink Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 16:21.2

Women 1/2/3

Num Name Team City Time
1 278 Jennifer Luebke Portland Bicycle Studio Bend 12:53.5
2 274 Laura Winberry Speedvagen Family Racing Bend 13:46.1
3 275 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso Sherwood 13:51.2
4 273 Sara youmans Audi 13:51.6
5 276 Clara Terrell Co-Motion Cycles Factory Team Eugene 13:54.0
6 277 Anne Ouellett EV/Devo/P/B Catalyst Kinetics Vancouver 13:57.3

Women 4/5

Num Name Team City Time
1 901 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy Bend 16:04.4
2 905 Michelle Peariso Adventure212/Specialized Bend 16:09.2
3 904 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes Tigard 16:37.8
4 900 Deven Smith eugene 18:57.8
5 906 Leslie Thomas Hutch's-Slocum-Co-Motion Sprinfield 19:28.7
6 903 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky Corvallis 20:57.9
7 902 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky Corvallis 21:39.2