Eugene Celebration

Eugene, OR
August 23, 2015

Part of the Eugene Celebration

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Masters Men 40+

Num Name Team Time Down In Stage City Time
1 961 Larry Jackson 00:00.0 Eugene 32:23.9
2 968 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles 01:04.4 Bend 33:28.3
3 971 Joe Chaves 01:32.7 33:56.6
4 962 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 02:56.3 Ashland 35:20.2
5 969 Chris Peariso Adventure212/Specialized 03:46.9 Bend 36:10.8
6 970 Joel Wilson Ralph Prima 06:10.9 Eugene 38:34.8
7 965 Scott Goldstein Hop Valley Brewing 07:17.6 Eugene 39:41.5
8 966 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 08:35.2 Portland 40:59.1
DNS 963 Tom Keller Marty's Cycles Central Point 40:59.1
DNS 967 Mark Williams Team Cycle Sport Medford 40:59.1
DNS 964 Dave Reitz Team Cycle Sport Medford 40:59.1

Masters Men 50+

Num Name Team Time Down In Stage City Time
1 483 Sean Phillips Garage Racing 00:00.0 32:13.1
2 487 Tim Marcotte Hop Valley Brewing 01:32.1 Eugene 33:45.2
3 493 John Slawta Land Shark 02:26.7 Talent 34:39.8
4 482 Alan Whitney Rogue 02:44.1 Tualatin 34:57.2
5 484 David Sherman Therapeutic Associates Racing 03:24.7 Portland 35:37.8
6 488 Bill Fields Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 03:38.3 eugene 35:51.4
7 489 Michael Wilson Team S+M 04:00.0 Corvallis 36:13.1
8 494 Ed Wheeler 04:11.1 Cottage Grove 36:24.2
9 485 eric schehen Team Cycle Sport 04:53.6 Ashland 37:06.7
10 486 David Root Therapeutic Associates Racing 06:15.1 Vancouver 38:28.2
11 492 Jonathan Sharp 06:17.5 Corvallis 38:30.6

Masters Men 60+

Num Name Team Time Down In Stage City Time
1 461 David Zimbelman Land Shark 00:00.0 The Dalles 32:15.9
2 463 Michael Longmire MBW 02:45.3 Corvallis 35:01.2
3 462 Steve Borer Monster Media Racing p/b Fight Meso 04:35.9 Bend 36:51.8
4 460 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 04:49.6 Bend 37:05.5

Men 1/2

Num Name Team Time Down In Stage City Time
1 362 Dillon Caldwell Audi 00:00.0 Bend 29:49.9
2 360 Colby Wait-Molyneux English Cycles 01:04.5 Vancouver 30:54.4
3 377 Nigel Kinney Langlois Brown Racing 01:10.9 Vancouver 31:00.8
4 357 Galen Mittermann Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 01:33.0 Eugene 31:22.9
5 374 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 01:37.0 Eugene 31:26.9
6 376 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental 01:44.8 bend 31:34.7
7 367 Lee Ordonez English Cycles 01:47.9 Milwaulkie 31:37.8
8 369 Rob English English Cycles 02:00.9 Eugene 31:50.8
9 358 Stefan Zavislan US Military Cycling Team 02:04.5 LA CA 31:54.4
10 386 Carl Hoefer Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 02:33.1 Tigard 32:23.0
11 366 Grant Berry 03:43.0 Albany 33:32.9
12 368 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 03:52.5 Eugene 33:42.4
13 375 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 03:59.1 Portland 33:49.0
14 365 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 04:40.9 Eugene 34:30.8
15 370 Michael Gallagher US Military Cycling Team 06:11.4 Portland 36:01.3
16 372 Joel Fletcher Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 07:02.3 Portland 36:52.2
17 363 Dwayne Farr US Military Cycling Team 07:13.0 Vancouver 37:02.9
18 385 Marek Litinsky Portland Bicycle Studio 08:10.4 Beaverton 38:00.3
19 378 Austin Arguello Therapeutic Associates Racing 08:52.1 Bend 38:42.0
DNS 359 Daniel Lincoln Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team Portland 38:42.0

Men 3

Num Name Team Time Down In Stage City Time
1 832 Calon Russell Therapeutic Associates Racing 00:00.0 Portland 32:22.9
2 842 Justin Onusko 00:16.1 Portland 32:39.0
3 844 Cassidy Bigsby Smith&Nephew p/b West End Bikes 00:24.8 eugene 32:47.7
4 837 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 00:27.7 albany 32:50.6
5 835 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing 01:03.3 Portland 33:26.2
6 841 Steven Walkier Apex Racing Team 01:15.1 33:38.0
7 833 Adrian Bennett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 01:41.8 Portland 34:04.7
8 840 David Prats Pacific Power Blue Sky 01:47.6 Corvallis 34:10.5
9 839 Scott Carroll Team Dirt and WVCT Pacific Power Blue Sky 01:58.7 Corvallis 34:21.6
10 836 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 02:12.2 Bend 34:35.1
11 834 Tim Farrell 02:30.7 34:53.6
12 831 Felipe Nystrom Athletes Lounge Cycling Team 03:27.5 Vancouver 35:50.4
13 843 Mark Schroeder Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 04:15.4 Corvallis 36:38.3
DNS 845 Ryan Garner Olympia Cycling Team Eugene 36:38.3
DNS 838 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky Corvallis 36:38.3

Men 4/5

Num Name Team Time Down In Stage City Time
1 924 Justin Guidroz Audi 00:00.0 Bend 32:16.2
2 935 Troy Duppenthaler Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:32.7 Sherwood 32:48.9
3 927 Jason Whitley Unattached 01:27.4 The Dalles 33:43.6
4 916 Alexander Wilson 01:42.2 Portland 33:58.4
5 939 Spencer Fields Rio Strada Racing 01:43.0 Plarerville 33:59.2
6 926 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 01:55.8 Medford 34:12.0
7 929 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky 02:05.4 Albany 34:21.6
8 922 Joe Tysoe 02:33.2 Portland 34:49.4
9 936 Mark Lipchick Hutch's-Slocum-Co-Motion 02:37.1 eugene 34:53.3
10 944 Charles Hall Hutch's-Slocum-Co-Motion 02:48.2 Eugene 35:04.4
11 943 Jason Elstad Portland Bicycle Studio 02:48.9 Portland 35:05.1
12 930 Andy Stahl Hutch's-Slocum-Co-Motion 03:14.6 Eugene 35:30.8
13 941 Matthew White Corvallis Cyclery Racing 04:13.0 CORVALLIS 36:29.2
14 925 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 04:21.2 Eugene 36:37.4
15 932 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 05:07.6 Tigard 37:23.8
16 938 Sid Hariharan GET FIT Cycling 05:13.3 Salem 37:29.5
17 918 Andrew Young 05:16.7 Bend 37:32.9
18 934 James Bishop Apex Racing Team 05:48.4 Seattle 38:04.6
19 940 Galen Blair Reed College 06:19.3 Portland 38:35.5
20 919 Ed Zulyevic Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 06:26.6 Eugene 38:42.8
21 923 Robert Bautista Cycle U/Apex 06:28.5 Seattle 38:44.7
22 915 Kellen Rear Team First City 06:34.3 Portland 38:50.5
23 942 Adam Goering 06:40.2 Eugene 38:56.4
24 921 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 07:18.7 Portland 39:34.9
25 931 Ben Tankus Vertebrata Chiropractic Cycling 07:19.3 corvallis 39:35.5
26 917 David McKinnie Apex Racing Team 07:28.7 Seattle 39:44.9
27 920 Kevin Fuller US Military Cycling Team 08:27.4 Corvallis 40:43.6
28 928 Max Rink Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 11:01.9 Eugene 43:18.1
29 933 Jason Ford Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 12:50.0 Eugene 45:06.2
DNS 937 Brick Lantz Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 45:06.2

Women 1/2/3

Num Name Team Time Down In Stage City Time
1 278 Jennifer Luebke Portland Bicycle Studio 00:00.0 Bend 34:13.5
2 273 Sara youmans Audi 00:46.5 35:00.0
3 275 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso 01:31.2 Sherwood 35:44.7
4 276 Clara Terrell Co-Motion Cycles Factory Team 03:37.5 Eugene 37:51.0
5 274 Laura Winberry Speedvagen Family Racing 03:41.4 Bend 37:54.9
6 277 Anne Ouellett EV/Devo/P/B Catalyst Kinetics 04:05.2 Vancouver 38:18.7

Women 4/5

Num Name Team Time Down In Stage City Time
1 905 Michelle Peariso Adventure212/Specialized 00:00.0 Bend 41:09.5
2 906 Leslie Thomas Hutch's-Slocum-Co-Motion 01:53.1 Sprinfield 43:02.6
3 900 Deven Smith 02:24.9 eugene 43:34.4
4 902 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 04:55.0 Corvallis 46:04.5
5 904 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 03:29.1 Tigard 44:38.6
6 901 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy 04:23.0 Bend 45:32.5
7 903 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 07:17.1 Corvallis 48:26.6