Cross Crusade: Deschutes Brewery

Bend, OR
November 1, 2015

Part of the Cross Crusade

Candi Murray If you have questions or corrections, please email Candi Murray. Laps time available on request

Updated November 2, 2015 at 4:51 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps Time
1 976 Lori Brazel 5 41:01
2 744 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 56 Bend 5 41:57
3 975 Julie Deal 5 43:09
4 973 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 43 Portland 4 41:24
5 803 Sarah Umberhandt 4 41:35

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 119 matthew giem CVC Racing 30 Oak Harbor 5 39:16
2 34 Andy Borell Threshold Velo 28 Portland 5 39:24
3 187 Carl Aldrich 31 Portland 5 40:13
4 220 Mike Wolber Team 10 Barrel 5 40:25
5 181 Jason Whittinton Team 10 Barrel 5 40:29
6 223 Nolan King 5 40:52
7 222 Nathan Ulrich 5 41:00
8 16 Jeff Baratta Team Planet X USA 54 Portland 5 41:25
9 202 Martin Lisk Hutch's-Slocum-Co-Motion 47 Eugene 5 41:27
10 216 Kyle Morris 5 41:34
11 218 George Crown 5 41:45
12 23 Austen Sofhauser 29 Portland 5 42:18
13 14 Kevin Claggett O2 Endurance 48 Canby 5 42:18
14 762 5 43:03 wrong number used
15 88 Alastair Cox 27 Beaverton 5 43:17
16 200 John Worthington 4 34:55
17 188 Nathan Boyett 32 Portland 4 35:03
18 122 Cesar Carrillo 33 Hillsboro 4 35:04
19 204 David Swope 4 35:31
20 98 Ryan Parker Zuzu's Pedals 41 Portland 4 35:41
21 215 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 4 35:50
22 7 Scott Coleman Team Planet X USA 45 Beaverton 4 36:11
23 2 Brian Quigley Capitol Velo 49 Stayton 4 36:15
24 219 David Dodge 4 37:03
25 227 Elisa Litwora Athletes Lounge Cycling Team 35 Forest Grove 4 37:15
26 27 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 4 37:36
27 127 Steven Powell 58 Beaverton 4 37:48
28 228 Jacob Fortunas 4 38:47
29 203 Brent Peterson 4 38:48
30 205 Jason Flanagan Capitol Velo 40 Salem 4 38:49
31 180 Donna Russell Half Penny Cycling Team 56 Beavercreek 4 39:06
32 145 Dave Dallas Laughing Dog Team 53 Bend 4 39:19
33 31 John Degenhardt 60 Portland 4 39:27
34 21 Zachary Goude Team Planet X USA 33 Portland 4 40:22
35 62 Jorge Lara Capitol Velo 55 Salem 4 40:29
36 192 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 39 Portland 4 40:55
37 221 Renee Patrick 4 41:18
38 687 4 41:18 wrong nyumber used
39 225 Adryon Wong 4 41:18
40 209 Bill Ellis 4 41:44
41 110 JP Petrin Capitol Velo 63 Salem 3 35:13
42 217 Jennifer Kulle-Jones Team Planet X USA 46 Portland 3 39:03
43 224 Stephanie Brook Evans 2 35:38
DNF 226 Krystal Duncan 3 35:38
DNF 183 David Groskopf 61 Vancouver 1 35:38

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 746 Julia Gonzales Hood River Velo Hood River 5 44:19
2 799 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 5 44:37
3 749 Brittany Stover 41 Portland 5 45:04
4 813 luce peterson 5 46:57
5 824 Epiphany Couch 5 47:04
6 754 Megan Horst 35 Portland 5 47:29
7 717 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling 41 Portland 4 39:14
8 747 Nadege Dubuisson Rolling Thunder p/b The Missing Link 29 Portland 4 39:38
9 814 Tracy Miller Deschutes Brewery 54 Bend 4 39:38
10 798 Donna Roddvik Hood River Velo 4 41:39
11 822 Janet O'Leary 4 41:52
12 743 Jody Rose Grouptrail Cycling 37 Portland 4 42:35
13 821 Allison Combs 4 44:29
14 811 Karon Rakoz Athletes Lounge Cycling Team 55 Vancouver 4 44:29
15 823 Haley Guettler 3 44:29

Category A

Num Name Team Age City Laps Time
1 70 Sean Babcock Team S+M 32 Corvallis 10 0:58:27
2 6 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 39 Portland 10 0:58:51
3 127 Joshua Johnston 34 Bend 10 0:59:12
4 21 Erik Tonkin Team S+M 41 Portland 10 0:59:26
5 75 Brennan Wodtli Speedvagen Family Racing 27 Bend 10 0:59:41
6 82 Ben Thompson Thump Coffee 39 Bend 10 0:59:46
7 4 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 32 Portland 10 1:00:10
8 18 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB 35 Portland 10 1:00:35
9 111 Matt Russell Hutch's/Bend Dental 36 Bend 10 1:00:39
10 59 Paul LaCava Giant 37 Portland 10 1:00:48
11 96 Quinn Keogh 31 Lake Oswego 10 1:00:59
12 83 Leland Gilmore The Athletic 32 Portland 10 1:01:01
13 118 James Williams Deschutes Brewery 35 Bend 10 1:01:13
14 130 Christopher Jones United Health Care 36 Bend 10 1:01:15
15 5 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 33 Portland 10 1:01:19
16 2 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 10 1:01:19
17 92 Javier Colton Eastside Cycles 19 Bend 10 1:01:24
18 3 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 34 portland 10 1:01:53
19 117 Damian Schmitt Portland Bicycle Studio 37 Bend 10 1:02:02
20 22 Donovan Birky Breadwinner Cycles 16 Bend 10 1:02:07
21 133 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Bend 10 1:02:16
22 10 Grant Berry HiFi Sound Cycling Components 39 Albany 10 1:02:29
23 90 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 27 Portland 10 1:02:57
24 71 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 10 1:03:01
25 73 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 32 Portland 10 1:03:11
26 46 Michael Gallagher Breadwinner Cycles 42 Portland 10 1:03:16
27 146 Chris Peariso Adventure212/Specialized 41 Bend 10 1:03:22
28 56 Joel Madrone Breadwinner Cycles 40 portland 10 1:03:23
29 107 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 42 Portland 10 1:03:36
30 54 Jonathan Myers Team S+M 48 Portland 9 0:57:35
31 13 Gabriel Linn Trusty Switchblade 38 Bend 9 0:57:45
32 142 Tyler Fox Trinity Bikes 21 Redmond 9 0:57:52
33 105 Joseph Reynolds 39 Portland 9 0:57:53
34 47 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 29 Portland 9 0:58:17
35 40 Ira Ryan Breadwinner Cycles 39 portland 9 0:58:27
36 30 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team 30 Salem 9 0:58:50
37 12 Colin Rowan Portland Bicycle Studio 33 Portland 9 0:58:54
38 8 David Krause Trusty Switchblade 38 Bend 9 0:58:56
39 112 Kyle Thornton BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad) 18 Boise 9 0:58:56
40 138 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components 37 Portland 9 0:59:54
41 20 Brian Hart Jr. Breadwinner Cycles 16 Washougal 9 1:00:17
42 1 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 vancouver, 9 1:00:23
43 144 Trevor Lane Boneyard Cycling 26 Bend 9 1:00:30
44 101 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Portland 9 1:00:37
45 136 Przenek antczak 9 1:00:45
46 113 Chaz Hogenauer BYRDS 17 boise 9 1:01:05
47 74 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 9 1:01:35
48 85 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 34 Portland 9 1:01:42
49 61 Stephen Laurent 31 Portland 9 1:01:42
50 68 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Happy Valley 8 1:01:43
DNF 9 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland 7 1:01:43
DNF 109 Ryan Funke Deschutes Brewery 30 Bend 7 1:01:43
DNF 137 Matthew Paez CX Pistols p/b Gigantic Brewing 24 Portland 5 1:01:43
DNF 49 Ian Wilson Bend Endurance Academy 18 Bend 4 1:01:43
DNF 139 Perry Lund Hutch's-Slocum-Co-Motion 52 EUGENE 3 1:01:43
DNF 28 Sean Corey Breadwinner Cycles 32 Vancouver 2 1:01:43
DNF 42 Ryan Garner Olympia Cycling Team 34 Eugene 1 1:01:43
DNF 145 Daniel Recordon Portland Bicycle Studio 26 Portland 1 1:01:43

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 184 Evan Pardi Team Planet X USA 22 Yachats 7 44:16
2 79 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 eugene 7 44:42
3 162 Brian Meyer 33 Portland 7 45:21
4 115 Thomas McDonagh B.Y.R.D.S. 16 Boise 7 45:37
5 121 Mahlon Houk Audi 22 Seattle 7 45:37
6 191 Matthew T Briggs Transient/Picky Bars 28 Bend 7 45:38
7 111 Keelan Ontiveros Smith&Nephew p/b West End Bikes 15 Portland 7 45:44
8 14 Micah Sardell Hutch's-Slocum-Co-Motion 34 Eugene 7 45:47
9 187 nicolas baudin 7 45:57
10 177 Timber Weiss Velo Reno 26 Reno 7 46:03
11 120 Jon Houk Audi 35 Seattle 7 46:16
12 61 Kyle Berg 28 Portland 7 46:17
13 135 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 32 Bend 7 46:39
14 169 Clinton R Hodges III 34 Anchorage 7 47:12
15 116 Bradford White Wanderlust Tours 31 Bend 7 47:15
16 38 Matt Jamison Grouptrail Cycling 34 Portland 7 47:38
17 165 Jordan Wilson Pacific Power Blue Sky 22 Corvallis 7 47:45
18 188 Damon Runberg Team 10 Barrel 28 Bend 7 47:51
19 173 Neil Byzick GET FIT Cycling 25 Hillsboro 7 47:54
20 154 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 7 48:05
21 195 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene 7 48:14
22 159 David Marchi Murder of Crows 39 Bend 7 48:14
23 34 Alan Barton Olympia Cycling Team 31 Portland 7 48:37
24 31 Adam Moore Grouptrail Cycling 30 Portland 7 48:39
25 73 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 33 Portland 7 48:39
26 2 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 7 48:49
27 63 Timothy Scheumann Athletes Lounge Cycling Team 27 Portland 7 48:52
28 166 Jared Holm 29 Portland 7 49:12
29 172 John Pearson GET FIT Cycling 26 portland 7 49:45
30 164 Grant Headley Dundee Cycles Portland 6 42:32
31 89 Christian Martin River City Bicycles 39 Portland 6 42:35
32 193 Josh Hulst 34 Portland 6 42:48
33 57 tristan bond Mountain View Cycles Racing Team 18 White Salmon 6 42:58
34 53 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 34 Vancouver 6 44:26
35 189 Marshall Greene TAI p/b Pine Mountain Sports 34 Bend 6 44:54
36 36 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 30 vancouver 6 44:54
37 66 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Keizer 6 46:06
38 160 Kristopher Frochlich Mountain View Cycles Racing Team 26 Stevenson 6 46:31
39 52 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 40 Forest Grove 6 46:38
40 108 Chris Page Bob's Burgers 47 Brightwood 6 46:58
41 9 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 6 47:13
42 146 Jared McClintock 38 portland 6 48:47
43 96 Thomas Pastor Deschutes Brewery 35 Bend 5 44:22
44 129 Jonathan Long US Outdoor Store 30 Portland 5 44:47
45 46 Nico Parkes-Perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 5 50:13
46 122 Chuck Meyer Murder of Crows 37 Bend 5 50:13
47 151 Billy Holcomb Trusty Switchblade 40 Portland 4 46:06
48 196 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 38 salem 4 46:11
DNF 41 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 28 Portland 6 46:11
DNF 100 Michael Shearer Team 10 Barrel 34 Tigard 4 46:11
DNF 182 Sterling Quinn Pizza Pals 4 46:11
DNF 102 Kevin Neidorf River City Bicycles 25 Portland 3 46:11
DNF 179 Adam Karch 3 46:11
DNF 6 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 3 46:11
DNF 194 Thad Jordan The Hub Cyclery 41 Bend 2 46:11

Category C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 112 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 34 Bend 6 43:18
2 197 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair 22 portland 6 43:45
3 21 Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes 15 Gaston 6 43:48
4 118 Justin Guidroz Audi 35 Bend 6 43:57
5 273 Mike Keller bikesport racing 27 Seattle 6 44:06
6 202 Tyler Wilson Pacific Power Blue Sky 24 Corvallis 6 44:07
7 130 Russell Walker 28 Portland 6 44:19
8 188 Ty Goldsby 33 Portland 6 44:37
9 13 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 34 Beaverton 6 44:40
10 152 Kyle D'Auria 27 Portland 6 44:58
11 136 Andy Evans Team Velo Cult 32 Portland 6 45:07
12 254 Skyler Bastian Boise Youth Riding Development Squad 15 Boise 6 45:15
13 150 Stephen Zadrozny Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 32 Portland 6 45:15
14 19 Cory Nann Suicide Squirrels 24 tualatin 6 45:17
15 149 Andrew Baxter River City Bicycles 29 Portland 6 45:30
16 87 Michael Collins bicycleattorney.com 33 Portland 6 45:38
17 14 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 29 Portland 6 45:39
18 172 Dan Dellitt 42 Portland 6 45:44
19 175 Kris Fischer Portland Bicycle Studio 26 Portland 6 46:00
20 247 Brad Haag Murder of Crows 25 Bend 6 46:00
21 170 Sam Swan KimMongers Cycle Club 34 Portland 6 46:01
22 78 Randall Fransen Team Lost Highway 35 Portland 6 46:18
23 144 John Berrigan Twin Six 32 Tualatin 6 46:20
24 157 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing 34 Corvallis 6 46:24
25 15 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 6 46:28
26 1 Joseph French Team Lost Highway 41 Portland 6 46:35
27 260 Mike Purcell 6 46:37
28 22 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky 36 Albany 6 46:46
29 262 Mike Tomlinson 6 47:02
30 161 Andrew Slater 28 Portland 6 47:08
31 141 Ryan Daugherty Walken 32 Tualatin 6 47:20
32 266 Matthew Robinson 6 47:25
33 249 Travis Dutton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 6 47:28
34 190 Daniel Kirkham Team 10 Barrel 30 Tigard 6 47:28
35 278 Gabriel Dommers Dawsen 5 40:20
36 155 Andrew Nelson Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 5 40:28
37 69 Kevin Rayburn Team Planet X USA 25 Tualatin 5 40:29
38 103 Andrew Stewart Mountain View Cycles Racing Team 38 White Salmon 5 40:30
39 119 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 37 Portland 5 40:49
40 234 Brendan Flynn Champions of Krynn 35 Redmond 5 40:49
41 151 Matt Herr Olympia Cycling Team 29 Portland 5 40:49
42 248 Dave Hirsch Boneyard Cycling 37 Bend 5 41:08
43 282 Dustin Long 5 41:20
44 96 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club 23 Portland 5 41:20
45 9 Eric Hagen 35 Portland 5 41:40
46 47 Hannah Hart Hapi-Go! 22 Washougal 5 42:01
47 275 Jason Bavuso 5 42:08
48 250 Andres Pedersen 5 42:09
49 160 Dennis Lui Walken Enduco 27 Beaverton 5 42:11
50 187 Jason Davis Rolling Thunder p/b The Missing Link 29 Portland 5 42:23
51 261 Nicholas Leuenhagen BYRDS 12 Meridian 5 42:49
52 276 Perry Brooks 5 43:18
53 265 Jules Johnson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 24 Salem 5 43:27
54 127 James McDonagh B.Y.R.D.S. 14 Boise 5 43:36
55 274 matt reiner 5 43:50
56 89 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 61 Vancouver 5 44:11
57 277 Eric Taylor 5 44:22
58 257 Johnny Bolinder 5 45:18
59 79 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland 5 46:26 Illegal handup
60 280 Kate Ayres 5 48:47
61 281 Matthew Smith 4 40:55
62 279 Kali Abel 4 41:05
63 255 Spencer Severance 4 41:40
DNF 76 Ryan Chase Deschutes Brewery 37 Bend 4 45:44
DNF 209 Ryan McLaughlin 26 Bend 1 45:44
DNF 271 Zach Violett 1 45:44
DQ 99 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 5 45:44

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 773 David Taylor StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 45 Bend 6 41:18
2 716 Jack Trumbull Hood River Velo 41 Hood River 6 42:09
3 748 Walter Mcknight Deschutes Brewery 48 Bend 6 42:49
4 765 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 31 Beaverton 6 43:02
5 752 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 37 Salem 6 43:17
6 703 David Rosen Sage/Lucky Envelope Brewing 42 Beaverton 6 44:04
7 795 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bicycles 46 Bend 6 44:25
8 746 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 6 44:25
9 796 Josh Olfsen 6 44:38
10 794 Colby Nightingale Deschutes Brewery 45 Bend 6 44:58
11 762 Mark Sather Team 10 Barrel 44 Wilsonville 6 46:07
12 792 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 42 Portland 6 47:13
13 793 A' Mitchell 6 47:21
14 772 Jon Buffaloman Bouffleur Rolling Thunder p/b The Missing Link 54 Portland 6 47:55
15 787 Ron Lopez Marty's Cycles 48 Jacksonville 5 40:24
16 736 Earl Hazekamp Capitol Velo 40 Salem 5 41:07
17 799 Geoff Rogers 5 41:18
18 751 Kenny Prowse Half Penny Cycling Team 49 Salem 5 41:34
19 724 Tim Schauer Sage/Lucky Envelope Brewing 47 Camas 5 41:36
20 790 Steve Lamper Portland Velo Racing Team 50 eugene 5 42:03
21 726 Aaron Coker Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 5 42:37
22 797 Thomas Clawson 39 Bend 5 42:43 Incorrect number placement
23 780 Chris DiMinno Green Submarine Records 32 portland 5 42:44
24 753 Kyle Busse Rolling Thunder p/b The Missing Link 37 Portland 5 44:00
25 798 Daniel Oneill 5 44:05 incorrect number placement
26 781 John Livingston Murder of Crows 41 Bend 4 43:12
DNF 970 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 40 Vancouver 2 43:12

Junior Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 183 Henry Jones Bend Endurance Academy 15 Bend 4 24:25
2 3 Davis Melkonian Hood River Velo 16 Trout Lake 4 25:19
3 186 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Salem 4 25:24
4 5 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 eugene 4 25:38
5 59 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Tigard 4 25:44
6 12 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 4 26:28
7 74 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 15 Eugene 4 26:34
8 15 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 15 Lake Oswego 4 26:38
9 26 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 16 Portland 4 26:49
10 25 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene 4 26:52
11 72 Calvin Keane Bend Endurance Academy 14 Bend 4 27:20
12 53 Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes 15 Gaston 4 27:23
13 20 Caleb Trumbull Hood River Velo 14 Hood River 4 27:31
14 89 Jace Petersen Hood River Velo 13 Hood River 4 27:31
15 56 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene,Oregon 4 27:56
16 51 Spencer Scott Bend Endurance Academy 17 Bend 4 28:42
17 137 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 14 Bend 4 28:42
18 144 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 13 Bend 4 28:49
19 68 Tyler Lovejoy Bend Endurance Academy 14 Bend 4 28:49
20 31 Michael Szwaya bicycleattorney.com 15 Portland 4 29:18
21 19 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4 29:47
22 193 jackson jones BYRDS 12 Meridian 4 29:51
23 40 Cassell Lefevre Hood River Velo 14 Hood River 4 29:51
24 14 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 12 eugene 4 30:17
25 54 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4 30:23
26 39 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 13 Hood River 4 30:24
27 108 Zane Globus-OHarra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene 4 30:24
28 166 Nathanael Hart Big Little Men 13 Washougal 4 31:18
29 141 Duncan Howell 15 Portland 4 31:39
30 105 Ian Brown Bend Endurance Academy 10 4 31:41
31 65 Evan Grover Bend Endurance Academy 11 Bend 4 31:46
32 178 Chance Caruso 14 3 24:21
33 52 Jacob Olander Bend Endurance Academy 12 Bend 3 24:38
34 143 Jaben Gayheart Trusty Switchblade 14 Portland 3 24:41
35 192 Ethan Wong 13 3 24:49
36 136 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 25:09
37 184 Tanner Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 10 Bend 3 25:16
38 49 Carson Griffith Bend Endurance Academy 12 Bend 3 25:17
39 197 Johnny Bolinder 13 3 25:35
40 196 Emmett Reeb Pine Mountain Sports 14 Bend 3 25:44
41 194 Oscar Powell 13 3 26:00
42 181 Henry Winnenberg 12 Bend 3 27:11
43 155 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling 10 Portland 3 27:51
44 195 aidan gonzales Hood River Velo 11 Hood River 3 28:42
45 21 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Washougal 3 28:56
46 167 Jake Johansen Team 10 Barrel 10 3 29:02
47 198 Jack Rosell 11 3 29:21
48 7 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3 31:01
49 34 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 11 Portland 3 31:26
50 179 Jack Arildson 16 3 32:43
51 182 Tully Carrillo 10 Hillsboro 3 32:46
52 107 Benicio Thorne Grouptrail Cycling 10 Portland 3 33:01
53 180 Eli Tait 10 3 31:00
54 128 Aaron Lopez Pacific Pedaling 18 Keizer 2 25:24
DNF 130 Jesse Polay Bend Endurance Academy 14 Bend 3 25:24
DNF 78 Elijah Krause Bend Endurance Academy 13 Bend 2 25:24

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 19 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4 29:47
2 193 jackson jones BYRDS 12 Meridian 4 29:51
3 14 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 12 eugene 4 30:17
4 54 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 30:23
5 105 Ian Brown Bend Endurance Academy 10 4 31:41
6 65 Evan Grover Bend Endurance Academy 11 Bend 4 31:46
7 52 Jacob Olander Bend Endurance Academy 12 Bend 3 24:38
8 136 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 25:09
9 184 Tanner Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 10 Bend 3 25:16
10 49 Carson Griffith Bend Endurance Academy 12 Bend 3 25:17
11 181 Henry Winnenberg 12 Bend 3 27:11
12 155 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling 10 Portland 3 27:51
13 195 aidan gonzales Hood River Velo 11 Hood River 3 28:42
14 21 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Washougal 3 28:56
15 167 Jake Johansen Team 10 Barrel 10 3 29:02
16 198 Jack Rosell 11 3 29:21
17 7 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3 31:01
18 34 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 11 Portland 3 31:26
19 182 Tully Carrillo 10 Hillsboro 3 32:46
20 107 Benicio Thorne Grouptrail Cycling 10 Portland 3 33:01
21 180 Eli Tait 10 3 31:00

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 5 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 eugene 4 25:38
2 72 Calvin Keane Bend Endurance Academy 14 Bend 4 27:20
3 20 Caleb Trumbull Hood River Velo 14 Hood River 4 27:31
4 89 Jace Petersen Hood River Velo 13 Hood River 4 27:31
5 137 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 14 Bend 4 27:31
6 144 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 13 Bend 4 28:49
7 68 Tyler Lovejoy Bend Endurance Academy 14 Bend 4 28:49
8 40 Cassell Lefevre Hood River Velo 14 Hood River 4 28:49
9 39 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 13 Hood River 4 30:24
10 108 Zane Globus-OHarra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene 4 30:24
11 166 Nathanael Hart Big Little Men 13 Washougal 4 31:18
12 178 Chance Caruso 14 3 24:21
13 143 Jaben Gayheart Trusty Switchblade 14 Portland 3 24:41
14 192 Ethan Wong 13 3 24:49
15 197 Johnny Bolinder 13 3 25:35
16 196 Emmett Reeb Pine Mountain Sports 14 Bend 3 25:44
17 194 Oscar Powell 13 3 26:00
DNF 130 Jesse Polay Bend Endurance Academy 14 Bend 3 26:00
DNF 78 Elijah Krause Bend Endurance Academy 13 Bend 2 26:00

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 183 Henry Jones Bend Endurance Academy 15 Bend 4 24:25
2 3 Davis Melkonian Hood River Velo 16 Trout Lake 4 25:19
3 74 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 15 Eugene 4 26:34
4 15 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 15 Lake Oswego 4 26:38
5 26 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 16 Portland 4 26:49
6 25 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene 4 26:52
7 53 Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes 15 Gaston 4 27:23
8 56 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene,Oregon 4 27:56
9 31 Michael Szwaya bicycleattorney.com 15 Portland 4 29:18
10 141 Duncan Howell 15 Portland 4 31:39
11 179 Jack Arildson 16 3 32:43

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 186 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Salem 4 25:24
2 59 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Tigard 4 25:44
3 12 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 4 26:28
4 51 Spencer Scott Bend Endurance Academy 17 Bend 4 28:42
5 128 Aaron Lopez Pacific Pedaling 18 Keizer 2 25:24

Junior Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 869 Ellie Mitchell 15 4 29:53
2 877 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 16 Bend 4 29:58
3 872 Grace Green BYRDS 15 Boise 4 30:42
4 828 Ava Lilley 14 Bend 4 31:27
5 839 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 14 Tigard 3 24:24
6 813 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 3 25:08
7 879 Jennelle Holmes WebCyclery.com 14 bend 3 25:31
8 866 Kloe Pfannmuller BYRDS 13 Boise Idaho 83702 3 25:51
9 836 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 25:56
10 873 Natalie Shaw Therapeutic Associates Racing 17 Tigard 3 27:16
11 867 Allyson Selander BYRDS 12 Boise 3 27:35
12 824 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 17 Bend 3 28:35
13 808 Kristina Owen Capitol Velo 17 Salem 3 28:38
14 802 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 29:10
15 868 Mahileg Peterson 11 3 29:32
16 874 Madeline Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 10 Bend 3 29:32
17 875 Keeley Brownback 14 Hood River 3 30:50
18 812 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal 3 31:34
19 852 Madeline Stover 10 3 31:34
20 870 Katerina Amore 14 2 25:17
21 876 Isabella Umberhandt 10 2 28:45
DNF 865 Makena Gove Ruckus Test Team 14 Bellvue 2 28:45
DNF Linnea Owen 28:45

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 813 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 3 25:08
2 836 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 25:56
3 867 Allyson Selander BYRDS 12 Boise 3 27:35
4 802 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 29:10
5 868 Mahileg Peterson 11 3 29:32
6 874 Madeline Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 10 Bend 3 29:32
7 812 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal 3 31:34
8 852 Madeline Stover 10 3 31:34
9 876 Isabella Umberhandt 10 2 28:45

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 828 Ava Lilley 14 Bend 4 31:27
2 839 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 14 Tigard 3 24:24
3 879 Jennelle Holmes WebCyclery.com 14 bend 3 25:31
4 866 Kloe Pfannmuller BYRDS 13 Boise Idaho 83702 3 25:51
5 875 Keeley Brownback 14 Hood River 3 30:50
6 870 Katerina Amore 14 2 25:17
DNF 865 Makena Gove Ruckus Test Team 14 Bellvue 2 25:17

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 869 Ellie Mitchell 15 4 29:53
2 877 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 16 Bend 4 29:58
3 872 Grace Green BYRDS 15 Boise 4 30:42

Junior Women 17-18

Num Name Team City Laps Time
1 873 Natalie Shaw Therapeutic Associates Racing Tigard 3 27:16
2 824 Ivy Taylor Bend Endurance Academy Bend 3 28:35
3 808 Kristina Owen Capitol Velo Salem 3 28:38

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 412 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 44 Portland 10 1:02:34
2 473 Bart Bowen Deschutes Brewery 48 Bend 9 0:57:34
3 440 Matt Williams Thump Coffee 44 Bend 9 0:58:05
4 496 Stephen Bedford Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 37 Portland 9 0:58:05
5 413 Michael Wilson Team S+M 54 Corvallis 9 0:58:19
6 467 Owen Murphy Murder of Crows 41 Bend 9 0:58:20
7 415 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 47 Eugene 9 0:58:27
8 485 Jason Walker 9 0:58:28
9 409 Andy Olsson Hood River Velo 40 Hood River 9 0:58:37
10 365 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 9 0:59:02
11 330 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 45 Bend 9 0:59:08
12 389 Mike Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 44 Bend 9 0:59:18
13 452 Peter Vraniak 37 Bend 9 0:59:28
14 317 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 50 Damascus 9 0:59:47
15 306 Chris Moor Deschutes Brewery 38 Bend 9 0:59:59
16 494 Andie Michaud 9 1:00:31
17 423 Tony Broadman StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 37 Bend 9 1:00:32
18 407 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 44 Hood River 9 1:00:38
19 353 Webster Wilson VMR Racing 43 Portland 9 1:00:38
20 357 Joe Santos Cyclepath Racing 43 Portland 9 1:00:44
21 422 Dave Reitz Team Cycle Sport 46 Medford 9 1:00:54
22 337 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio 45 Portland 9 1:00:55
23 497 Tad Hamiltobn 9 1:01:12
24 391 Brian Anthony Portland Bicycle Studio 41 Portland 9 1:01:14
25 334 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 50 Hillsboro 9 1:01:16
26 352 Tim Joslin Cyclepath Racing 39 Portland 9 1:01:28
27 428 Matt Reeves WebCyclery.com 36 Bend 9 1:01:33
28 349 Mark DeResta Hood River Velo 45 Hood River 9 1:01:38
29 435 William Alcorn BikeFlights.com 48 Portland 9 1:01:41
30 486 Erik Hammer Deschutes Brewery 39 Bend 9 1:01:41
31 430 Michael Moody 45 Jacksonville 9 1:01:45
32 426 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 53 Portland 9 1:01:59
33 502 Matt Hickey Murder of Crows 36 Bend 9 1:02:05
34 427 Craig Ruby League of Sportsing Gentlemen 45 Portland 9 1:02:32
35 433 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles 41 Bend 9 1:02:46
36 308 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 49 Gresham 9 1:02:55
37 320 Donald Newlands bicycleattorney.com 51 Portland 9 1:03:00
38 492 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 38 Bend 9 1:03:11
39 469 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team 40 Oregon city 9 1:03:32
40 402 Eric Lanners 42 Portland 9 1:03:32
41 432 Wade Miller Sunnyside Sports 44 Bend 9 1:04:03
42 343 Bob Jacobs bicycleattorney.com 49 Portland 9 1:04:10
43 448 Craig Aaker 38 Portland 9 1:04:40
44 385 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 8 0:57:32
45 501 Jon Burrill 8 0:57:49
46 418 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 54 Camas 8 0:59:27
47 489 David Martin Deschutes Brewery 45 Bend 8 0:59:27
48 495 Alexander Roddvik Hood River Velo 42 Hood River 8 0:59:27
49 490 Mark Williams Team Cycle Sport 47 Medford 8 1:02:03
50 470 Matthew Crampton KimMongers Cycle Club 35 Portland 8 1:02:03
51 300 Bret Berner River City Bicycles 51 Portland 7 0:58:47
DNF 500 Ryan Ness Boneyard Cycling 40 Bend 7 0:58:47
DNF 425 Bear Perrin Marty's Cycles 45 Merlin 7 0:58:47
DNF 335 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 43 Portland 4 0:58:47
DNF 441 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 49 BEND 3 0:58:47
DNF 310 Michael Szwaya bicycleattorney.com 45 Portland 2 0:58:47
DNF 475 Richard Rosko Hammer Velo 47 Portland 2 0:58:47
DNF 483 Chris Winans Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 39 Bend 2 0:58:47
DNF 362 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 42 Portland 2 0:58:47

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 683 Andy Kunkler Hood River Velo 41 Hood River 6 40:04
2 739 Darren Smith StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 40 Bend 6 40:18
3 680 Skye Fitzgerald Spin Film 45 Happy Valley 6 40:18
4 560 Gabe Doebler 38 Tigard 6 40:54
5 693 Aaron Tarnow WebCyclery.com 37 Bend 6 40:59
6 791 Shaun Staples 6 41:00
7 792 Tristan Jones 40 Twin Falls 6 41:01
8 596 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 49 Camas 6 41:01
9 797 Greg Freyberg Boneyard Cycling 49 Bend 6 41:08
10 802 Brian Kohagen 6 41:08
11 684 Doug Minarik bicycleattorney.com 38 Portland 6 41:08
12 585 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 47 Bend 6 41:08
13 686 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 portland 6 40:49
14 755 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 39 Hillsboro 6 41:34
15 589 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 49 Portland 6 41:42
16 621 Chris Roberts Hammer Velo 44 Portland 6 41:47
17 663 Bill Klingler KimMongers Cycle Club 37 Portland 6 41:48
18 775 Andrew Steiner Boneyard Cycling 46 Bend 6 41:50
19 717 Troy Nelson Twin Six 46 Beaverton 6 41:52
20 721 Justin Johnson The Hub Cyclery 39 Bend 6 41:53
21 787 Drew Moore Team 10 Barrel 37 Bend 6 42:04
22 592 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 lake oswego 6 42:13
23 598 Thomas Pastor Deschutes Brewery 35 Bend 6 42:14
24 813 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 38 Portland 6 42:14
25 783 Doug Merritt KimMongers Cycle Club 35 Portland 6 42:20
26 737 Banjo Weymouth West End Bikes/Specialized 39 Portland 6 42:21
27 748 Bradford Goodson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 PORTLAND 6 42:23
28 805 paul miers 6 42:26
29 773 Darin Swan Trusty Switchblade 45 Vanvouver 6 42:26
30 726 Kevin Morgan Murder of Crows 45 Bend 6 42:30
31 713 Curtis Brawner Ace Window Tinting 41 Bend 6 42:34
32 816 Brett Golden 6 42:34
33 803 Jurgen Fennerl 6 42:39
34 610 David Rasca Half Penny Cycling Team 38 Salem 6 42:43
35 582 Brice Gary Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 47 Eugene 6 42:44
36 806 Stuart Pearson 6 42:46
37 650 Bryan McGeeny Hood River Velo 37 Hood River 6 42:46
38 782 Keith McIntire KimMongers Cycle Club 36 Portland 6 42:51
39 700 Chris Page Bob's Burgers 47 Brightwood 6 42:51
40 785 Todd Schmidt Foundry Cycles 45 Hopkins 6 43:03
41 789 Michael Marler 6 43:07
42 759 Matthew Dial Deschutes Brewery 39 Bend 6 43:15
43 673 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 6 43:20
44 731 Erik Offner 42 Portland 6 43:28
45 798 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 38 Medford 6 43:30
46 658 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 35 Eugene 6 43:31
47 687 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas 38 Beaverton 6 43:32
48 606 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Lake Oswego 6 43:39 Difficult number to read
49 557 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 48 Vancouver 6 43:45
50 815 Tiago Reis 45 Bend 6 43:46
51 804 john Adkins 35 Bend 6 43:51
52 660 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 45 Springfield 6 44:08
53 826 Mark Backus Boneyard Cycling 49 Bend 6 44:11
54 745 Michel Waller Deschutes Brewery 42 Bend 6 44:11
55 790 Nick Leggett 6 44:14
56 566 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Washougal 6 44:14
57 565 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Beaverton 6 44:14
58 656 Terry Campbell KimMongers Cycle Club 41 Portland 6 44:15
59 814 Juan Ramirez 6 44:15
60 636 Dan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 45 Eugene 6 44:15
61 824 Tyson Hart Civilian Velonauts 41 Portland 6 44:26
62 810 Josh Gobershock Boneyard Cycling 40 Bend 6 44:28
63 734 David Anderson Boneyard Cycling 49 Bend 6 44:31
64 651 Jon Frommelt bicycleattorney.com 45 Portland 6 44:35
65 827 Kyle Stephens KimMongers Cycle Club 39 Portland 6 44:38
66 664 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 41 Portland 6 44:43
67 714 George P.S. McConnell Ace Window Tinting 44 bend 6 44:53
68 772 Dean Maclean Team Planet X USA 45 Portland 6 44:55
69 718 Anthony Morales Boneyard Cycling 39 Bend 6 44:56
70 778 Adam Holt Boneyard Cycling 36 Bend 6 45:07
71 822 Matt Wilkin Team S+M 38 Portland 6 45:29
72 744 Kyle Mills Murder of Crows 36 Bend 6 45:33
73 795 Lars Pedersen First Strike Velo 46 Snohomish 6 46:03
74 720 Rob Kerr Boneyard Cycling 48 Bend 6 46:10
75 690 Billy Holcomb Trusty Switchblade 40 Portland 6 46:10
76 786 Chuck Hood Foundry Cycles 45 Eugene 6 46:16
77 801 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental 41 Bend 6 46:51
78 626 Josh Platis KimMongers Cycle Club 44 Portland 6 46:51
79 809 Barry Holman Sunnyside Sports 48 Bend 5 40:29
80 788 Michael Gordon 5 40:36
81 807 Chad Sage Sunnyside Sports 46 Bend 5 40:53
82 780 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Hood River 5 40:55
83 819 Mark Miskowiec Sunnyside Sports 45 Bend 5 41:27
84 820 Tim Peterson Boneyard Cycling 44 Bend 5 41:27
85 655 Andy Platt Columbia Sportswear 45 Portland 5 43:49
86 708 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 49 Medford 5 43:49
87 625 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Lake Oswego 5 43:55
88 762 Todd Grover Boneyard Cycling 47 Bend 5 45:00
89 711 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 41 Portland 5 48:34
90 800 Travis Dougan 4 48:34
91 825 David M Miller Team Lazy Tarantulas 38 Portland 4 41:19
92 776 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 45 Bend 4 44:10
DNF 619 Brian Little KimMongers Cycle Club 41 Portland 5 44:10
DNF 781 Dustin Henderson Murder of Crows 37 REDMOND 5 44:10
DNF 678 Brian Petrucci Cyclepath Racing 38 Portland 3 44:10
DNF 695 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 39 Vancouver 3 44:10
DNF 774 David Marchi Murder of Crows 39 Bend 3 44:10
DNF 821 Sheri Zwagerman Flywheel Bicycle Solutions 42 Medford 3 44:10
DNF 641 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 40 Forest Grove 2 44:10
DNF 649 Brian Schiller Guinness Cycling Team 47 Portland 2 44:10
DNF 812 Ryan Kephart Crosshairs Cycling p/b Bike Dr of Waldorf 35 Washington 2 44:10
DNF 811 Brian Witty Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 2 44:10
DNF 823 David Romilly 2 44:10
DNF 808 Scott Peterson Monster Media Racing p/b Fight Meso 51 Bend 1 44:10

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time
1 679 Josh Wilhite 36 Bend 6 42:07
2 462 Eric Pool Team 10 Barrel 49 West Linn 6 42:15
3 689 David Sjogren Sunnyside Sports 48 Bend 6 43:05
4 634 Ryan McIntyre 6 43:31
5 423 Chris Wierman 43 tualatin 6 43:37
6 429 Andrew Stewart Mountain View Cycles Racing Team 38 White Salmon 6 43:38
7 417 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team 41 Hillsboro 6 43:41
8 320 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 46 Portland 6 44:16
9 477 Curtis Hainie Hood River Velo Hood River 6 44:18
10 300 Dave Torrance 45 Portland 6 44:29
11 670 Jay Battleson Unattached 41 Bend 6 44:33
12 469 Jeff Copus Team 10 Barrel 46 portland 6 45:16
13 700 Nolan Restivo Workhorse Cycles 37 Portland 6 45:32
14 655 Phillip M Trost Team S+M 39 Battle Ground 6 45:35
15 611 Chris Thier Boneyard Cycling 41 Bend 6 45:51
16 631 Peter Iverson 40 Lake Oswego 6 45:52
17 548 Eric McKee 37 Medford 6 46:08
18 557 John Lehman 52 Gresham 6 46:13
19 576 Curtis Milander Civilian Velonauts 46 Portland 6 46:21
20 622 Joel Gaff Jr. Hagerty Cycling 36 Portland 6 46:22
21 461 James Bender Beaverton Bicycle Club 44 West Linn 6 46:30
22 685 Paul Barlow Barlow Bikes 45 Saint Helens 6 46:31
23 430 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing 49 Tigard 6 46:33
24 315 Toby Contreras 44 Portland 6 46:37
25 698 Robert Winnenberg 44 Bend 6 47:00
26 357 Matthew Cordeiro Hood River Velo 42 Hood River 6 47:10
27 342 Burk Webb Portland Velo Racing Team 48 Milwaukie 6 47:14
28 457 John Shorb 42 Portland 6 47:42
29 691 Eric Fykerud 6 47:45
30 668 Lee DeBruler 6 47:54
31 436 Darin Hale 52 Tigard 6 48:00
32 422 James Owen Capitol Velo 46 Salem 6 48:01
33 460 Mike Lurie bicycleattorney.com 46 Portland 6 48:07
34 560 Dan Kearsley 35 Portland 6 48:08
35 696 Owen Hutchinson Subculture Cyclery 41 Bend 6 48:13
36 337 Jason Jones Team Planet X USA 41 Portland 6 48:27
37 313 Jeff Dill Team Mudman 43 Portland 5 40:49
38 390 Sean McCarthy Team 10 Barrel 49 Tigard 5 41:12
39 309 Karl Bailey Rebound/Tireless Velo 44 Vancouver 5 41:13
40 697 jim scott 5 41:18
41 304 Albert Passadore Hammer Velo 43 Portland 5 41:39
42 603 Daniel McKenna 43 Portland 5 41:47
43 665 Jason Gearhart 5 41:52
44 677 Drexell Barnes Ace Window Tinting 47 Bend 5 41:54
45 454 Joshua Boelter Cyclepath Racing 39 Portland 5 41:57
46 346 Ian Gleason 37 beaverton 5 41:58
47 688 Jeff Clay 46 Powell Butte 5 42:06
48 549 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5 42:11
49 421 Mark Hand Team Planet X USA 56 Tigard 5 42:16
50 666 Benjamin Tomkins Cushman & Wakefield 45 Orinda 5 42:19
51 352 Marc Brodehl KimMongers Cycle Club 38 Portland 5 42:29
52 581 Greg Scott KimMongers Cycle Club 41 Portland 5 42:32
53 684 Dave Molenaar 5 42:38
54 699 Jonathan Elek Team 10 Barrel 42 Bend 5 42:39
55 371 Adam Clement 48 Portland 5 42:43
56 356 Mark Hansen 36 Portland 5 42:57
57 463 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team 40 Portland 5 43:04
58 330 Ethan Fuld Unattached 50 Portland 5 43:20
59 489 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team 52 Tigard 5 43:23
60 683 Beau Eastes Woodpecker Trucking 36 Bend 5 43:27
61 492 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team 52 Oregon City 5 44:21
62 554 Tim Schallberger Sunnyside Sports 48 Bend 5 45:13
63 693 Jeff Muehling 5 46:10
64 692 Jason Dimmig 5 46:10
65 690 Ike Anuneiado 5 48:13
66 633 Ian Stromquist Team Finger 38 Hood River 5 48:43
67 372 Chris Valencia Boneyard Cycling 52 Bend 5 49:23
68 361 Wesley Woosley Portland 5 49:28
69 695 Will Symms Civilian Velonauts 41 Portland 5 49:32
70 491 Paul DeVries bicilista 47 Portland 3 41:26
71 694 Bret Madrigal 3 41:26
DNF 333 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 49 Portland 4 41:26
DNF 468 Joe Carpenter Team 10 Barrel 46 Portland 3 41:26

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 404 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery 6
2 277 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 54 Camas 6 42:30
3 306 Rodney Trepess Deschutes Brewery 50 bend 6 42:37
4 395 Michael Brazel Old Town Bicycles 51 Federal Way 6 42:46
5 314 John Wilson Team S+M 57 Corvallis 6 42:48
6 363 Nathan Sheafor Marty's Cycles 54 Grants Pass 6 42:53
7 343 Mark Bradley Unattached 55 Roseburg 6 42:54
8 270 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 55 Washougal 6 42:54
9 324 Terry Knight 60 Vancouver 6 43:12
10 257 Michael Metz bicycleattorney.com Portland 6 43:18
11 362 Charles Stearns Team Bobs-bicycles.com 53 Boise 6 43:22
12 408 Perry Lund Hutch's-Slocum-Co-Motion 6 43:23
13 302 Steven Thorne BikeFlights.com 54 Portland 6 43:25
14 295 Alan Ott Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 58 Eugene 6 43:40
15 329 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End Bikes 56 Portland 6 43:40
16 366 Michael Nyberg Sunnyside Sports 55 Bend 6 43:56
17 258 Daniel Melkonian Hood River Velo 55 Trout Lake 6 44:09
18 273 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 58 Eugene 6 44:16
19 315 Steve Petersen Hood River Velo 54 Hood River 6 44:16
20 elvis Stephen Smith The Hub Cyclery 50 Bend 6 44:16 no visible number
21 309 Mike Taylor Deschutes Brewery 51 Bend 6 45:20
22 279 Mike Packer Rebound/Tireless Velo 51 Vancouver 6 45:27
23 403 David Edic 6 45:42
24 353 Dale Nelson ICO 54 Boise 6 45:55
25 364 Kent Cramer Boneyard Cycling 53 Bend 6 46:28
26 356 Don Wright Boneyard Cycling 57 Bend 6 46:47
27 409 Thane Jennings Sunnyside Sports 54 Richland 6 46:51
28 411 James Thompson Spoke & Sprocket 57 New Westminster 6 46:52
29 313 Mike Gilbert Rebound/Tireless Velo 50 vancouver 6 46:56
30 388 Brian Smith WebCyclery.com 51 Bend 6 46:58
31 260 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Portland 6 47:00
32 369 Dan Davis WebCyclery.com 57 Bend 6 47:10
33 250 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland 6 47:15
34 253 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 51 Brush Prairie 6 47:47
35 368 Kent Reynolds Murder of Crows 53 Bend 6 47:47
36 359 Dale Webster Bike Newport-Bier One 57 South Beach 5 40:23
37 391 David Kaysen 51 5 40:40
38 254 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 59 Tigard 5 40:47
39 410 Dieter Hoffmann Team S+M 58 Portland 5 40:54
40 312 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 53 Portland 5 40:58
41 350 Ian Kennedy bicycleattorney.com 51 Portland 5 41:00
42 323 David Luoma Cyclepath Racing 58 Portland 5 41:01
43 283 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 53 Portland 5 41:13
44 398 Matt Muehlhausen 5 41:15
45 400 Michael McCandres 5 41:19
46 397 Bob Rakoz Athletes Lounge Cycling Team 53 Vancouver 5 41:29
47 266 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 51 Portland 5 41:41
48 287 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 51 Portland 5 42:12
49 374 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 55 Beaverton 5 42:12
50 333 David Dorocke Deschutes Brewery 53 Bend 5 42:17
51 334 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack Portland 5 42:21
52 361 Robert Smith-Gillespie Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 57 Eugene 5 43:17
53 380 Billy Thomas Deschutes Brewery 51 Bend 5 43:28
54 358 David Lenhart Boneyard Cycling 54 Bend 5 45:48
55 271 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Wilsonville 5 46:15
56 367 Michael Coe Boneyard Cycling 51 Bend 4 40:31
DNF 274 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 50 Eugene 3 40:31

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 548 Michael Longmire MBW 61 Corvallis 6 46:10
2 506 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 64 Eugene 6 46:55
3 501 Tom Webb Team Rose City 63 Portland 6 47:02
4 510 Craig Mavis Deschutes Brewery 61 Bend 5 40:39
5 504 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 61 Eugene 5 40:50
6 531 Mark Miller Team Dirt 60 Corvallis 5 40:58
7 532 Stan Kiefer Boneyard Cycling 60 Bend 5 41:05
8 545 Jerry Radant Boneyard Cycling 64 BEND 5 41:50
9 530 John Ramey 62 Anchorage 5 42:38
10 515 Steven Miller Team S+M 62 Portland 5 42:57
11 540 Tim Hanrahan unaffiliated at moment 62 Portland 5 44:14
12 537 Ralph Tolli Boneyard Cycling 63 Bend 5 44:51
13 517 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 61 Vancouver 5 45:11
14 529 Robert Luoma 64 Keizer 5 45:43
15 511 Edward Lanton 65 Portland 5 46:12
16 535 Bob Kuehn Boneyard Cycling 64 Bend 4 45:07
DNF 524 Tad Hodgert Deschutes Brewery 69 Bend 2 43:49
DNF 549 Russell Brownyer 2 43:49
DNF 490 Jeff Monson Boneyard Cycling 62 Bend 2 43:49
DNF 523 Amory Cheney Boneyard Cycling 64 Bend 1 43:49
DNF 546 Sam Medrano 62 Bend 1 43:49
DQ 525 Bob Daugherty Cyclepath Racing 64 Portland 5 43:49 11.2

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 35 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion 44 Eugene 6 41:55
2 31 Erica Wescott Sunnyside Sports 45 Bend 6 42:01
3 14 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com/Twin Six 45 Bend 6 42:10
4 53 Anne Davis Usher Portland Bicycle Studio 36 Portland 6 42:16
5 38 Jaini Van Scholtzen Hutch's-Slocum-Co-Motion 40 Eugene 6 43:13
6 20 Elise Huggins Portland Bicycle Studio 46 Portland 6 43:22
7 33 Michelle Mills Sunnyside Sports 37 BEND 6 41:42
8 8 Ann Kennedy bicycleattorney.com 47 Portland 6 43:45
9 52 Linda Tesman 45 Klamath Falls 6 43:47
10 21 Juliette Oldfield 38 Portland 6 44:41
11 36 Jennifer Johnson Hood River Velo 6 44:46
12 30 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso 44 Sherwood 6 44:46
13 32 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 6 45:04
14 48 Joanne Eastwood Deschutes Brewery 48 Bend 6 45:13
15 9 Sheri Zwagerman Flywheel Bicycle Solutions 42 Medford 6 45:39
16 10 Tracey March Deschutes Brewery 46 Bend 6 39:20
17 28 Amber Clark Murder of Crows 6 46:03
18 18 Patricia Strange Deschutes Brewery 44 Bend 6 46:10
19 17 Jill Petersen Hood River Velo 43 Hood River 5 39:21
20 50 Hazel Gross 39 Portland 5 41:18
21 3 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 40 Vancouver 5 42:08
22 23 Deb Bauer Smith&Nephew p/b West End Bikes 40 Eugene 5 42:34
23 7 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 5 42:42

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 550 Heidi Hansel-Pauly 40 Bend 6 45:42
2 533 Leslie Griffith Boneyard Cycling 47 Bend 5 40:16
3 526 Jennifer Bartloff Team Alex 35 Medford 5 40:20
4 523 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 48 Bend 5 40:20
5 505 Holly Pfeiffer Deschutes Brewery 43 Bend 5 41:41
6 543 Jenny Kneece 39 Bend 5 41:41
7 545 Michaela Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 42 Beaverton 5 41:42
8 547 Erin Reis Braking Bad 38 Bend 5 42:26
9 501 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 5 42:34
10 514 Sara LaBarge Sweetpea Ladies Auxiliary 41 Portland 5 42:34
DNF 549 Sara Thomas 36 Portland 3 42:34
DNF 539 Shellie Heggenberger Deschutes Multisport Club 43 Bend 1 42:34

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 603 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 53 Camas 6 44:44
2 610 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 51 Bend 6 44:51
3 601 Lora Melkonian Hood River Velo 56 Trout Lake 6 45:10
4 612 Susan Foster Deschutes Brewery 57 Bend 6 45:53
5 618 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 50 Portland 5 39:13
6 617 Mary Skrzynski Deschutes Brewery 53 Bend 5 39:31
7 615 Michelle Mercer Deschutes Brewery 48 Bend 5 40:11
8 633 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental 53 Bend 5 40:56
9 624 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 52 Portland 5 41:44
10 642 Cynthia Engel Deschutes Brewery 45 Bend 5 41:52
11 647 Nancy Odle 5 42:15
12 628 Sheilagh Griffin Grouptrail Cycling 51 Portland 5 42:18
13 649 Heather Lynch Boneyard Cycling 45 Bend 5 42:34
14 607 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 5 42:35
15 651 Michelle Thorstrom 5 42:42
16 600 Donna Rosenberg Donna Rosenberg 51 Renton 5 43:34
17 626 Loraine Blake Cyclepath Racing 50 Portland 5 45:23
18 650 Devon Jero 5 45:23
DNF 632 Gina Miller Sunnyside Sports 48 Bend 2 45:23

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 590 Steven Beardsley HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 7 45:29
2 804 Parker Bloom 7 45:31
3 632 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 38 Portland 7 46:15
4 673 James Rowan Black Magic Sweeps 29 Bend 7 46:20
5 536 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 7 46:36
6 511 Lee Ordonez Ruckus Test Team 33 Milwaulkie 7 46:52
7 688 Brent Poole Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 28 Bend 7 47:11
8 587 Matt Fox Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 37 Bend 7 47:11
9 592 Joseph Reynolds 39 Portland 7 47:45
10 681 David Boerner Ruckus Test Team 34 Portland 7 47:47
11 767 Andy Redden 33 Bend 7 47:50
12 633 Cliff Eslinger StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 37 bend 7 47:50
13 708 Trevor Spahr Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 30 Portland 7 48:03
14 630 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 27 Portland 7 48:06
15 508 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 7 48:11
16 687 Kyle Mensing Portland Bicycle Studio 28 Portland 7 48:18
17 776 Matthew HORNLAND 7 48:41
18 760 Brad Collins 7 49:00
19 666 Mike Bene Jens Voigt's Army 48 Portland 6 42:36
20 692 Tony Kic Gentle Lovers 37 portland 6 42:36
21 795 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 41 Portland 6 42:53
22 676 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 39 Portland 6 43:00
23 608 Daniel Steinle CX Pistols p/b Gigantic Brewing 28 Portland 6 43:00
24 601 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 46 Corvallis 6 43:12
25 679 Byron Breeden 39 Hood River 6 43:37
26 526 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 53 Vancouver 6 44:17
27 806 Matt Snow The Hub Cyclery 30 Bend 6 44:23
28 717 Shawn Small Ruckus Test Team 31 Portland 6 44:28
29 613 Scott Barker 46 Portland 6 44:46
30 788 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 6 44:59
31 800 David Mitchell 6 45:43
32 766 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 6 46:13
33 761 Gabriel Cabatic 39 Portland 6 46:34
34 729 Donald Newlands bicycleattorney.com 51 Portland 6 47:02
35 611 Sam Caviglione 30 Portland 6 47:06
36 551 Damon Dimick 39 Tigard 6 47:13
37 808 Brian Smith WebCyclery.com 57 Bend 6 48:14
38 528 Steve Black 43 Portland 6 49:09
39 504 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 6 49:23
40 575 David Luoma Cyclepath Racing 58 Portland 6 50:06
41 620 Don Moote Athletes Lounge Cycling Team 58 Portland 5 50:06
42 609 Daniel Carter KimMongers Cycle Club 34 Portland 5 43:14
43 685 Justin Brauner KimMongers Cycle Club 27 Portland 5 43:14
44 621 Mielle Blomberg Team S+M 44 Portland 5 45:26
45 807 Cory Nann Suicide Squirrels 24 tualatin 5 45:59
46 705 Kevin Rayburn Team Planet X USA 25 Tualatin 5 46:11
47 805 Mark Campbell 5 48:13
48 770 mARK Reineke 4 51:02
DNF 612 Gabriel Linn Trusty Switchblade 38 Bend 4 51:02
DNF 809 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 39 Hillsboro 3 51:02
DNF 586 Cole Sprague 22 portland 2 51:02
DNF 802 Jacob Tong Trusty Switchblade 33 Portland 1 51:02
DNF 801 Danny Lopez Trusty Switchblade 47 Portland 1 51:02

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 646 Susannah Hart Hapi-Go! 18 Washougal 5 36:38
2 547 Jade Koide Grouptrail Cycling 32 Portland 5 36:51
3 552 Tina Brubaker Speedvagen Family Racing 47 Bend 5 36:53
4 584 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 5 37:07
5 663 Annalisa Fish Portland Bicycle Studio 31 Portland 5 37:56
6 542 Holland LaRue Hood River Velo 38 Hood River 5 38:07
7 596 Julie Russell Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 5 39:58
8 773 Melissaa Sher 5 40:13
9 538 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Hood River 5 40:22
10 799 Cate Hass Boneyard Cycling Bend 5 41:21
11 662 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Beaverton 5 41:30
12 665 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5 41:34
13 798 Paisley Meekin Portland 5 42:16
14 622 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Happy Valley 4 40:28
15 624 Sherry Schwenderlauf Vanderkitten 41 Portland 4 43:14
DNF 764 Anne Gagnon 3 43:14
DNF 591 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 0 43:14

Unicycle

Num Name Team Age City Laps Notes
1 Alex Freiman wrong number used
2 U7 Nicholia Morowkian 1
3 U0 Hannah Hart Hapi-Go! 18 Washougal 1

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 899 Clara Honsinger Team S+M 18 Ashland 9 1:03:16
2 910 Serena Bishop Gordon LIV | Giant Co-Factory 36 bend 9 1:03:33
3 866 Laura Winberry Speedvagen Family Racing 31 Bend 9 1:03:42
4 909 Tiziana DeHorney Laughing Dog 18 Bend 9 1:03:53
5 897 Megan Chinburg Team S+M 36 Portland 8 0:58:21
6 864 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 34 Portland 8 0:58:31
7 865 Allison Halpin 28 Bend 8 0:59:03
8 878 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 8 0:59:06
9 898 Megan Faris PDX TI / HUB / RCB 36 Portland 8 0:59:42
10 932 Abby Youngwerth Twenty16 15 Boise 8 0:59:42
11 907 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 36 Medford 8 0:59:42
12 925 Starla Teddergreen Ruckus Test Team 36 Portland 8 1:00:35
13 915 Solana Kline Thump Coffee/Coco Hydro 33 Bend 8 1:00:46
14 858 Susannah Hart Hapi-Go! 18 Washougal 8 1:01:04
15 933 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 14 Eugene 8 1:01:21
16 879 Kristen Minarik bicycleattorney.com 34 Portland 8 1:01:44
17 912 Kristin Duyn Portland Bicycle Studio 36 Portland 8 1:01:49
18 882 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Happy Valley 8 1:02:30
19 851 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 8 1:03:01
20 903 Jade Koide Grouptrail Cycling 32 Portland 8 1:03:17
21 900 Annalisa Fish Portland Bicycle Studio 31 Portland 8 1:03:33
22 884 Jenn Levo Olympia Cycling Team 35 Portland 8 1:03:46
23 890 Sarah Max West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 40 Bend 8 1:03:52
24 856 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 27 Eugene 8 1:03:55
25 850 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Vancouver 8 1:04:04
26 917 Jennifer Luebke Portland Bicycle Studio 29 Bend 8 1:04:42
27 927 Holland LaRue Hood River Velo 38 Hood River 7 0:57:31
28 939 Erica Lurie 38 Portland 7 0:57:48
29 853 Julie Baird Olympia Cycling Team 32 Portland 7 0:57:51
30 938 Lori Brault 44 Portland 7 0:57:55
31 931 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 34 Portland 7 0:59:12
32 937 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 39 Portland 7 0:59:51
33 891 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 7 0:59:51
34 936 Iris Dougherty Club Taco 27 Portland 6 1:02:02
DNF 901 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 29 Beaverton 5 1:02:02
DNF 855 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 4 1:02:02
DNF 871 Julie Wilson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 3 1:02:02

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 144 Laura Fox 6 44:45
2 148 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 16 Bend 6 45:23
3 146 Nicole Jorgenson 6 45:40
4 142 Carolyn Day 43 Bend 6 45:50
5 136 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 33 Portland 6 45:53
6 104 Julie Russell Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 5 39:00
7 132 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 5 39:12
8 105 Emily Paxson Team S+M 24 Trout Lake 5 39:12
9 116 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 37 Portland 5 39:31
10 128 Jericho Winter KimMongers Cycle Club 30 Portland 5 39:43
11 147 Lauren Trolley Team Cycle Sport 33 Ashland 5 40:04
12 150 Ashley Lance KimMongers Cycle Club 30 Portland 5 40:14
13 145 Alycia Sykora Bend 5 40:31
14 124 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 33 Bend 5 41:07
15 138 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Portland 5 41:23
16 133 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32 Portland 5 41:23
17 120 Laura Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Canby 5 41:43
18 109 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 33 Vancouver 5 41:56
19 121 Hilary Luther 43 Degrees 39 Portland 5 42:33
20 152 Kali Abel Nacht und Tag Fahrt 30 Portland 5 47:04
21 153 Amy Hale Natural Grocers 26 Bend 4 47:04
DNF 131 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 4 47:04

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 355 Makena Gove Ruckus Test Team 14 Bellvue 5 40:10
2 368 Summer Baird Boneyard Cycling 34 Bend 5 41:06
3 311 Nita Galambos League of Sportsing Gentlemen 34 Portland 5 41:18
4 283 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland 5 41:18
5 357 Elisa Litwora Athletes Lounge Cycling Team 35 Forest Grove 5 42:03
6 338 Kelsey Cardwell CX Machines 26 Portland 5 42:17
7 328 Hannah Yorra Boneyard Cycling 38 Bend 5 42:22
8 325 Kate Stribling 31 Portland 5 42:59
9 364 Ashley Lucas 28 SLC 5 43:13
10 352 lyndsay Price 39 Portland 5 43:42
11 366 Holly Wenzel 5 43:47
12 331 Abby Bohannan 5 44:18
13 350 Hayley McClure 29 Bend 5 44:36
14 362 Kayt Mathers Olympia Cycling Team 32 Portland 5 44:48
15 279 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 29 Portland 5 44:54
16 318 Alana McDonough Athletes Lounge Cycling Team 30 portland 5 44:54
17 360 Erin Corcoran Trusty Switchblade 30 Newberg 5 46:04
18 327 Lisa Gentz 34 Bend 5 46:31
19 367 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4 39:00
20 342 Sara Caldwell-Kan Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 28 Corvallis 4 39:31
21 361 Lauren Magalska 4 41:19
22 358 Kristen Ash Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 4 41:54
23 258 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 47 Lake Oswego 4 42:04
24 359 Kelsie Maloney 4 44:00
DNF 351 Emily Alcott Athletes Lounge Cycling Team 30 Hood River 1 44:00