Psycho Cross Series

Eugene, OR
October 25, 2015

Part of the Psycho Cross Series

If you have questions or corrections, please email Misty Mitchell.

Updated November 14, 2015 at 9:57 AM

Beginner

Num Name Points Laps
1 60 Nicole Beckwith 1 5

Beginner Men

Num Name Team Points Laps
1 33 Brian Fuller Athletes Lounge Cycling Team 8 5
2 4013 Elijah Salazar Hapi-Go! 7 5
3 4048 Martin Lisk Hutch's-Slocum-Co-Motion 6 5
4 62 kalani Scott Unattached 5 5
5 9021 John Miles 4 4
6 29 Matt Erdman Unattached 3 4
7 808 Kristina Owen Capitol Velo 2 4
8 15 Harold Miner Unattached 1 4
DNF 37 Koa Smith Unattached

Clydesdale

Num Name Team Points Laps
1 61 Colby Nightingale Deschutes Brewery 3 5
2 772 Jon Buffaloman Bouffleur Rolling Thunder p/b The Missing Link 2 4
3 704 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 1 4

Junior Boys 10-12

Num Name Team Age Points Laps
1 14 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 12 10 4
2 2 Owen L Rogers Beaverton Bicycle Club 12 9 4
3 49 Carson Griffith Bend Endurance Academy 12 8 4
4 62 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 11 7 4
5 16 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 6 3
6 65 Evan Grover Bend Endurance Academy 11 5 3
7 136 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 12 4 3
8 7 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 10 3 3
9 117 Ryan DeVries Filth and Fury 11 2 3
10 155 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling 10 1 3
11 17 Benicio Thorne Grouptrail Cycling 10 3
12 18 McKenzie Kelly Stumptown Cycling Club 10 3
13 79 Landon Flemmer PDX Devo Junior Cycling 10 2

Junior Boys 13-14

Num Name Team Age Points Laps
1 43 Ryder Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 13 10 4
2 5 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 9 4
3 72 Calvin Keane Bend Endurance Academy 14 8 4
4 78 Elijah Krause Bend Endurance Academy 13 7 4
5 144 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 13 6 4
6 130 Jesse Polay Bend Endurance Academy 14 5 4
7 137 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 14 4 4
8 40 Cassell Lefevre Hood River Velo 14 3 4
9 39 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 13 2 4
10 57 Bora Haller 13 1 4
11 108 Zane Globus Oharra Bicyleway 14 4
12 20 Caleb Trumbull Hood River Velo 14 3

Junior Boys 15-16

Num Name Team Age Points Laps
1 74 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 15 6 4
2 163 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 15 5 4
3 56 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 4 4
4 25 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 3 4
5 67 Nate Lelack Bend Endurance Academy 16 2 4
6 164 Riley Hooks Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 15 1 4

Junior Boys 17-18

Num Name Team Points Laps
1 41 Jack Sullivan Pacific Power Blue Sky 4 4
2 51 Spencer Scott Bend Endurance Academy 3 4
3 69 Jeremy King Corvallis United 2 4
4 33 Trevor Broderick 1 3

Junior Girls 10-12

Num Name Team Age Points Laps
1 836 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 5 3
2 801 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 11 4 3
3 813 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 3 3
4 18 McKenzie Kelly Stumptown Cycling Club 10 2 3
5 814 Katerina Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10 1 2

Junior Girls 13-14

Num Name Team Age Points Laps
1 828 Ava Lilley 14 2 4
2 815 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 1 3

Junior Girls 15-16

Num Name Team Points Laps
1 831 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 2 3
2 817 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1 2

Junior Girls 17-18

Num Name Team Age Points Laps
1 826 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky 17 4 3
2 822 Emma Kane Corvallis United 17 3 3
3 808 Kristina Owen Capitol Velo 17 2 3
4 816 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 18 1 2

Masters Men 35+

Num Name Team Points Laps
1 876 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 8 5
2 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7 5
3 680 Skye Fitzgerald Spin Film 6 5
4 60 Chuck Hood Foundry Cycles 5 5
5 590 Paul Kelly Stumptown Cycling Club 4 5
6 651 Jon Frommelt bicycleattorney.com 3 5
7 734 David Anderson Boneyard Cycling 2 5
8 646 Trig Rogers bicycleattorney.com 1 5
DNF 444 Joshua Hanselman 343 Racing
DNF 407 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team

Masters Men 35+ C

Num Name Team Points Laps
1 490 Ryan Sudbury 7 5
2 422 James Owen Unattached 6 5
3 37 Blaine Zumwalt 5 5
4 35 Tom Spofford Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 4 5
5 49 James Murez Hutch's Race Team 3 5
6 332 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 2 5
7 491 Paul DeVries Filth and Fury 1 5

Masters Men 50+

Num Name Team Points Laps
1 314 John Wilson Team S+M 10 5
2 255 Alan Thomason Deschutes Brewery 9 5
3 257 Michael Metz bicycleattorney.com 8 5
4 4370 Alan Ott Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 7 5
5 4289 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 6 5
6 272 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 5 5
7 286 Tim Broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 4 5
8 278 Paul Mautner Veloforma 3 5
9 359 Dale Webster Bike Newport-Bier One 2 5
10 24 Michael McLandress Boneyard Cycling 1 5
11 293 Dave Metz 5
DNF 5069 Dirk Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports

Masters Men 60+

Num Name Team Points Laps
1 506 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 8 5
2 510 Craig Mavis Deschutes Brewery 7 5
3 504 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 6 5
4 4398 Craig Bontly 5 5
5 508 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 4 4
6 540 Tim Hanrahan unaffiliated at moment 3 4
7 607 Loren Russell 2 4
8 5147 Frank Fleetham Boneyard Cycling 1 4

Masters Women 35+

Num Name Team Points Laps
1 48 Joanne Eastwood Deschutes Brewery 2 5
2 5985 Patti Wolfe Trinity Bikes 1 5

Masters Women 45+

Num Name Team Points Laps
1 600 Donna Rosenberg Donna Rosenberg 2 5
2 642 Cynthia Engel Deschutes Brewery 1 5

Men A

Num Name Team Points Laps
1 96 Quinn Keogh -- 6 8
2 473 Bowen Bart Deschutes Brewery 5 8
3 407 Tre Hendricks Moutainview cycle racing team 4 8
4 5359 Lund Perry 3 8
5 42 Ryan Garner -- 2 8
6 274 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 1 7

Men B

Num Name Team Points Laps
1 99 Evan Pardi -- 7 8
2 630 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 6 8
3 74 Guenemay Brian -- 5 8
4 14 Micah Sardell -- 4 8
5 38 Jamesomo Matt -- 3 7
6 23 Davidson Brad -- 2 7
7 66 Josh Anderson -- 1 7

Men C

Num Name Team Points Laps
1 12 Andy Evans Team Velo Cult 6 5
2 5039 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky 5 5
3 4417 Caleb Dickson 4 5
4 5656 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing 3 5
5 45 John Osborne Unattached 2 5
6 193 Phil Avery Team Beer 1 5
DNF 227 William wheless Deschutes Cycling

Singlespeed

Num Name Team Points Laps
1 508 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 5 8
2 91 Power Max -- 4 8
3 813 Sal Collura -- 3 7
4 628 Brian Spears -- 2 6
5 214 Kell gregory -- 1 6
DNF 665 Rice Becky Team Lazy Tarantulas 0

Women A

Num Name Team Points Laps
1 7200 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion 4 5
2 30 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 3 5
3 18 Patricia Strange Deschutes Brewery 2 5
4 10 Tracey March Deschutes Brewery 1 5

Women B

Num Name Team Points Laps
1 262 Clara Terrell Off The Couch Racing 1 5