Rapha Portland Trophy Cup

Portland, OR
September 22, 2015

Part of the Rapha Portland Trophy Cup

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated September 23, 2015 at 9:40 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 713 Jeffrey Whitaker Portland 4
2 726 Ty Goldsby Portland 4
3 722 Brad Crowe 4
4 701 Aaron Kravitz 27 portland 4
5 705 Stephen Zadrozny 32 Portland 4
6 727 Jason Dotts Grouptrail Cycling 4
7 707 Jerry Pruiett 46 Camas, WA 4
8 740 Dave Petermeier Team Planet X USA 50 Portland 4
9 752 David Wilkes 32 Portland 4
10 715 Drew Trapnell Norco/Camas Bike 27 Camas 4
11 753 Jeremiah Crosswhite Portland 4
12 754 Evan Tufte 19 4
13 733 Andy Borell Portland 4
14 729 Sam Pitcavage 23 Beaverton 4
15 737 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club 23 Portland 4
16 750 Gabriele Canzi Portland 4
17 757 Alastair Cox 27 Beaverton 4
18 760 Paul Nguyen 28 Portland 4
19 718 Dennis Sweeten 50 Oregon City 4
20 702 Kyle Duford Rapha Cycling Club 41 Portland 4
21 756 Fred Smelser 36 portland 4
22 735 John Condon Camas, WA 4
23 739 Daniel McKenna Portland 4
24 751 James Page Brightwood 4
25 758 Takeshi Okuno portland 3
26 759 Nick White 33 vancouver, WA 3
27 704 Reyaz Rohani 34 Portland 3
28 755 Edwin Menendez 3
29 749 Sonny Tamez Portland 3

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 130 Leah Iwasa 26 Portland 4
2 133 Taylor Snider Portland 4
3 103 Emily Krug Portland 4
4 128 Casey Granbois 4
5 121 Mira Engler CX Machines 31 Portland 4
6 117 Stacy Larsen Portland 4
7 136 Lauren Gill 13 4
8 131 Monique Devasquez 29 Portland 4
9 134 Rachel Zaidman Koochella 29 Portland 4
10 126 Lynne Cuevas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Vancouver 4
11 112 Hannah Carlos Metropolis Cycles Repair 29 Portland 4
12 135 Shari Chapman 55 Portland 3
13 118 Wendy Morgan Portland 3
14 132 Barbara Nellor portland 3
15 129 Karon Rakoz Athletes Lounge Cycling Team 3
16 125 Jennifer Thompson Athletes Lounge Cycling Team Portland 3
DNF 127 julianne Allison Portland 2
DNF 111 Shannon Tauscher Camas, WA 1

Junior Men

Num Name Team Age Laps
1 10 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 16 3
2 2 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 3
3 5 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 3
4 3 Collin Turner Big Little Men 12 3
5 9 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 12 2
6 4 Jack Hodson Team Lazy Tarantulas 10 2

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 7 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2
2 1 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal 2

Masters A 35+

Num Name Team Age Laps
1 438 Andrio Abero Muscle Milk/Specialized 35 7
2 420 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team 45 7
3 403 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio 45 7
4 419 Matt Edler Portland Bicycle Studio 41 7
5 427 Jeff Turner Dallas Bike Works 45 7
6 402 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW 42 7
7 414 Donald Newlands bicycleattorney.com 51 7
8 424 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 44 7
9 415 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 7
10 457 Rob Mayer The Athletic 35 7
11 433 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 7
12 437 Andy Meeks bicycleattorney.com 41 7
13 452 Nate Magaret VC Roger 44 7
14 431 Ted Byram bicycleattorney.com 40 7
15 416 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 48 7
16 435 Steven Thorne BikeFlights.com 54 6
17 444 Mike Heenan 41 6

Masters B 35+

Num Name Team Age City Laps
1 503 Brian Anthony Portland Bicycle Studio 41 Portland 4
2 557 Dave Kosanke Metropolis Cycles Repair 39 Portland 4
3 540 Dennis Starkey Metropolis Cycles Repair 53 Vancouver 4
4 520 Johnny Burrell Portland Bicycle Studio 41 portland 4
5 545 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing 36 Portland 4
6 513 Chris Roberts Hammer Velo 44 Portland 4
7 526 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 49 Portland 4
8 536 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland 4
9 554 Matt Newman San Francisco 4
10 550 Cal Stone 56 Camas 4
11 530 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 37 Salem 4
12 500 Gabriel Cabatic 39 Portland 4
13 524 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 39 Vancouver 4
14 512 Ryan Morgan Trusty Switchblade 41 Portland 4
15 517 Peter Rueegger Team Mudman 47 Portland 4
16 527 Dave Burnard 59 Forest Grove 4
17 534 Steve Black 43 Portland 4
18 514 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 49 Camas 4
19 555 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio Portland 4
20 532 Tom Palke Team Mudman Portland 4
21 523 Steven Ohlhaber Garner Northbrook Cycling Club 43 Portland 4
22 334 Marc Riera Gentle Lovers 41 Portland 4
23 515 Terry Campbell KimMongers Cycle Club 41 Portland 4
24 506 Josh Platis Rubicon 44 Portland 4
25 556 Todd Lewis ATB Lubricants portland 4
26 509 Yuji Sumimoto 45 Troutdale 4
27 549 Chris Tauscher Washougal, WA 4
28 537 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 53 Portland 4
29 538 Bill Klingler KimMongers Cycle Club 37 Portland 4
30 505 Jeff Hough 41 Portland 4
31 546 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 50 Portland 4
DNF 553 Richard Potestio VC Roger 59 Portland 2

Masters Men C 35+

Num Name Team Age City Laps
1 661 Chris Page 47 Brightwood 4
2 728 Bryan McGeeny Team Finger 37 hood river 4
3 662 Eric Hagstette 43 Portland 4
4 656 Erik Offner Erik 42 Portland 4
5 667 Phillip M Trost Team S+M 39 Battle Ground 4
6 676 Joe Gomez Team Mudman 45 Portland 4
7 672 Scott Kleiner Portland 4
8 700 Marc Angelo CX Machines 44 Portland 4
9 684 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 43 Portland 4
10 686 Jason Ellis 45 4
11 651 Joel Sherman 37 Portland 4
12 694 Jeff Copus Team 10 Barrel 46 portland 4
13 726 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Milwaukie 4
14 715 Chris Bathke 43 Portland 4
15 691 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 43 salem 4
16 653 Charles Barrett 48 Portland 4
17 708 James Green 44 Portland 4
18 719 Ben Baltazar Portland 4
19 655 Mitch Gold Dr Will Bar 54 Portland 4
20 702 Tom Kay The Spokesmen 40 Portland 4
21 682 D'Arcy Owen 43 Portland 4
22 716 Wick Ashley 44 Portland 4
23 660 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Portland 4
24 727 Bob Rakoz Athletes Lounge Cycling Team 53 Vancouver 4
25 658 Mike Lurie bicycleattorney.com 46 Portland 4
26 665 Jeff Dill Team Mudman 43 Portland 4
27 710 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 53 Portland 4
28 685 Michael Perrotti Black Cat 45 Mulino 4
29 693 Martin Matsumura 50 Portland 4
30 725 Stephen Gomez Super Relax Concept Portland 4
31 669 Ryan Spaulding 37 Portland 4
32 722 Gerald Train Grouptrail Cycling Hillsboro 4
33 677 Ethan Fuld Unattached 50 Portland 4
34 652 Greg Eyerly 51 Salem 4
35 509a Ed Waters 56 Eagle Creek 4
36 720 Justin Yuen Grouptrail Cycling 41 Portland 4
37 729 Manny Marquez Team Finger hood river 4
38 730 Eric Zytowski republic of cancer 51 portland 3
DNF 4432 Chad Atkinson 49 Jacksonville 2
DNF 724 John Kafrouni Rebound/Tireless Velo Vancouver 1

Men A

Num Name Team Age City Laps
1 1 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 32 Portland 7
2 11 Stephen Hartzel Metropolis Cycles Repair 32 Portland 7
3 8 Colin Rowan Portland Bicycle Studio 33 Portland 7
4 6 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB 35 Portland 7
5 47 Shannon Skerritt Trek 44 Portland 7
6 15 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 27 Portland 7
7 17 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland 7
8 28 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 38 Portland 7
9 43 David Wilcox The Athletic 7
10 29 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 29 Portland 7
11 16 Joe Santos Cyclepath Racing 43 Portland 7
12 49 Jacob Hull 28 Portland 7
13 7 Cole Lalomia The Athletic 22 Portland 7
14 2 Leland Gilmore The Athletic 32 Portland 7
15 35 Crossett Freilinger 29 Portland 7
16 51 David Cushman Grouptrail Cycling 34 Portland 7
17 40 Sean Corey Breadwinner Cycles 32 Vancouver 7
18 9 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth 35 Portland 7
19 45 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Happy Valley 7
20 21 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Vancouver 7
21 48 Mark Gyulafia River City Bicycles 32 Portland 7
22 31 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 7
23 36 Ira Ryan Breadwinner Cycles 39 portland 6
DNF 50 Stephen Laurent 31 Portland 5

Men B

Num Name Team Age City Laps
1 328 Patrick Beeson Portland 4
2 309 Daniel Steinle CX Pistols p/b Gigantic Brewing 28 Portland 4
3 357 Ross Sherbak Portland Bicycle Studio Portland 4
4 355 Timothy Scheumann Portland 4
5 321 Zach Rotstein The Athletic 25 Portland 4
6 323 Kyle Berg 28 Portland 4
7 302 Craig Aaker 38 Portland 4
8 326 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Portland 4
9 356 Max Miller Portland 4
10 312 Adam Moore Grouptrail Cycling 30 Portland 4
11 308 Billy Holcomb Trusty Switchblade 40 Portland 4
12 351 Matthew Piekutowski 4
13 362 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 33 Portland 4
14 353 Matt Jamison Grouptrail Cycling 34 Portland 4
15 354 Alan Barton Olympia Cycling Team 31 Portland 4
16 310 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 4
17 330 Conor Fitzgerald Portland Bicycle Studio 28 Portland 4
18 313 Jonathan Buck Tonic Cycles 33 Portland 4
19 358 Justin Onusko 19 4
20 319 Chuck Hood 4
21 360 Joel Bradley Rogue 32 portland 4
22 361 James Bradley Rogue 34 Portland 4
23 329 Dylan VanWeelden 37 Portland 4
24 345 Xander Viray Team First City 21 Portland 4
25 316 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 38 salem 4
26 359 Erik Albright 33 4
27 304 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 4
28 413 Matthew Case Trusty Switchblade Portland 4

Men C

Num Name Team Age City Laps
1 575 Jordan Barber Eugene 4
2 534 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 16 Vancouver 4
3 584 Phil Webster Hammer Velo 32 Portland 4
4 527 Nathanael Hart Big Little Men 13 Washougal 4
5 580 Craig Harrison portland 4
6 533 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 4
7 537 Matthew Wilkins 30 Portland 4
8 511 Andy Evans Team Velo Cult 32 Portland 4
9 526 John Berrigan 4
10 590 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 27 Portland 4
11 567 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling Portland 4
12 532 Jesse Boudart Look Good Feel Good 29 Portland 4
13 550 Andrew Baxter River City Bicycles Portland 4
14 558 Brian Meyer 4
15 587 Jeff Condry 27 usa 4
16 529 Russell Walker 4
17 578 Joe Ollila Glukos 37 4
18 513 Jesse Boudart 4
19 523 Randy Scott Deschutes Brewery 52 Bend 4
20 586 Charlie Douthwaite 29 Portland 4
21 582 Garret Holbrook 22 Portland 4
22 579 Timothy Breault 34 Portland 4
23 535 Brandon Jennings 30 4
24 577 Aaron Mcpike Metropolis Cycles Repair Portland 4
25 504 Justin Tunis 35 portland 4
26 540 Eric Hagen 35 Portland 4
27 501 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 4
28 583 Matthew Herr portland 4
29 589 Martin Joyce 33 Portland 4
30 581 Missing Name 4
31 569 Hannah Hart Hapi-Go! 22 Washougal 4
32 588 Bill Holmes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 53 milwaukie 4
33 585 Kellen Rear Team First City 20 Portland 4
34 573 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland 4
35 564 Keith Smallwood CX Pistols p/b Gigantic Brewing Broomfield, CO 3

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 375 Steven Beardsley HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 7
2 308 David Boerner Ruckus Test Team 34 Portland 7
3 354 Cliff Heaberlin Rapha/River City Bicycles 35 Portland 7
4 349 Kyle Mensing Portland Bicycle Studio 28 Portland 7
5 313 Sven Geirnaert 34 Portland 7
6 315 Kevin Templeton 31 Portland 7
7 334 Craig Ruby League of Sportsing Gentlemen 45 Portland 7
8 373 Matthew Edwards Portland 7
9 343 Jacob Furniss Polrt 7
10 318 Sam Caviglione 30 Portland 7
11 316 Tyler Goforth 31 Portland 6
12 325 David Sterry Green Submarine Records 32 Portland 6
13 341 Sven MacAller 29 Portland 6
14 311 Tommy Tuite Tuite Bicycle Repair 35 Portland 6
15 376 Cole Sprague 6
16 328 Tyler Bump Ruckus Test Team 33 Portland 6
17 345 Damon Dimick 39 Tigard 6
18 336 Rachel Bagley 37 6
19 377 Scott Barker 46 Portland 6
20 347 Steve Black 43 Portland 6
21 320 Derek Ehlers 28 Portland 6
22 372 Maxwell Merkle Ruckus Test Team 33 Portland 6
23 378 Brett Cassidy 34 portland 6
24 362 Cindy Lewellen Portland 6
25 381 Kevin Phomma portland 6
26 380 Todd Foreman-Kinder Veloforma 29 Portland 5
DNF 379 Robert Mayfield Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 30 portland 4
DNF 337 Justin Brauner KimMongers Cycle Club 27 Portland 3
DNF 368 Corey Fish Portland Bicycle Studio 33 Portland 2

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 222 Clara Honsinger River City Bicycles 18 Ashland 6
2 220 Annalisa Fish Portland Bicycle Studio 31 Portland 6
3 203 Brown Bridgette 40 6
4 214 Julie Baird Olympia Cycling Team 32 Portland 6
5 229 Jenn Levo Speedvagen Family Racing 35 Portland 6
6 211 Holly Henderson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 29 Beaverton 6
7 209 Courtney Gould Highfive Cycling 33 Portland 6
8 231 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 27 Eugene 6
9 210 Erika Miranda Trusty Switchblade 40 Portland 6
10 206 Elise Huggins Portland Bicycle Studio 46 Portland 6
11 213 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Happy Valley 6
12 217 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 6
13 232 Anna Vaughn West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 39 portland 6
14 207 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 40 Vancouver 6
15 224 Margi Bradway Team S+M 41 Portland 6
16 233 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 50 Portland 6
17 230 Marayah Sipe Portland Bicycle Studio 30 Portland 6
DNF 205 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling 27 Portland 1

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 216 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 38 Lake Oswego 4
2 225 Iris Dougherty Club Taco Portland 4
3 227 Stacy Westbrook Highfive Cycling 40 Portland 4
4 203 Sadie Grossman bicycleattorney.com 33 Portland 4
5 207 Jo Fidler Metropolis Cycles Repair 36 Portland 4
6 212 Petra Whitacre Metropolis Cycles Repair 30 Portland 4
7 223 Starr Walker 30 Portland 4
8 204 Christine A Holland Portland Bicycle Studio 48 Portland 4
9 213 Taylor Schefstrom 4
10 218 Sarah Eustis bicycleattorney.com 42 Portland 4
11 200 Hazel Gross 39 Portland 4
12 211 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 33 Vancouver 4
13 222 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 42 Portland 4
14 201 Jan Moss Highfive Cycling 54 Portland 4
15 215 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Happy Valley 4

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 314 Mary Lytle 4
2 328 Elissa Bradley Team Rogue 32 Portland, ME 4
3 308 Emily Robey Oregon Bike Shop Racing Team 22 portland 4
4 300 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 4
5 318 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Portland 4
6 309 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland 4
7 302 Melissa Powers 45 PORTLAND 4
8 319 Nita Galambos League of Sportsing Gentlemen 34 Portland 4
9 324 Becca Smith Stumptown Cycling Club 37 Portland 4
10 329 Amanda Pile 28 Portland 4
11 327 Rebecca Hillary Portland Triathlon Club 39 Portland 4