Blind Date at the Dairy

Portland, OR
Wed, September 16 to Wed, October 14, 2015

Updated September 14, 2015 at 4:57 PM

Beginner Men

Name Team Points
1 Daniel Kirkham Team 10 Barrel 38
2 Scott LaPlante Indy 32
3 Nikolas Davis 30
4 Keith McIntire KimMongers Cycle Club 27
5 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 26
6 Stephen Griffin 22
7 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas 21
8 David Wilkes 20
9 Doug Merritt KimMongers Cycle Club 20
10 Matt Taini 18
11 Cesar Carrillo 14
12 Rob McDonough 12
13 Sam Pitcavage 12
14 Brian Fuller Athletes Lounge Cycling Team 11
15 Evan Tufte Beaverton Bicycle Club 10
16 oliver jepsen 10
17 Drew Trapnell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 9
18 Will Lewis Can I change this later? 9
19 D.J. DeAustria Athletes Lounge Cycling Team 8
20 Matt Barney Team Velo Cult 8
21 Andreas Stridsland 7
22 Eric Schmitt OTHR 7
23 michael khamsot Grouptrail Cycling 6
24 Quinn Rohlf 6
25 matthew giem CVC Racing 6
26 Bryan Gauntt 4
27 Steven Degregorio 3
28 Roy Wilke 3
29 Carl Steinke Unattached 3
30 Ryan Coons 3
31 Will Hockett 2
32 David Peabody Team Flying Tigers 2
33 Kevin Claggett O2 Endurance 1

Beginner Women

Name Team Points
1 lyndsay Price 54
2 Gwen Hryciw 36
3 Lori Laws 28
4 Leah Iwasa 27
5 Cindy Werhane Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 25
6 Mary Grace Baxendale Athletes Lounge Cycling Team 19
7 Milli Chennell 19
8 Sara Thomas 16
9 Heather Winfrey Cyclepath Racing 14
10 Kristen Ash Athletes Lounge Cycling Team 14
11 Emily Hall 13
12 Elisa Litworaner 12
13 Rachel Cameron 11
14 Lucy Glaize 10
15 Leah Benson 9
16 Casey Ferguson 9
17 Corrine Vegter Dogs by Bri-BELLA 8
18 Hannah Carlos Metropolis Cycle Repair 8
19 Allie Keogh Stumptown Cycling Club 7
20 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 7
21 Brittany Stover 7
22 Jody Rose Grouptrail Cycling 6
23 leslie bottomly 6
24 Jessica Zahnow 6
25 Day Piwonka 6
26 Nicole Davenport 4
27 Kacy Manahan 4
28 Jen Zak 3
29 Kellyn Smith 2
30 Kathleen Noonan 2

Junior Men 10-13

Name Team Points
1 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 60
2 Owen L Rogers Beaverton Bicycle Club 42
3 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 39
4 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 34
5 Benicio Thorne Grouptrail Cycling 27
6 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas 25
7 Jacob Litton 25
8 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 17
9 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 16
10 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling 12
11 Ian Baer 11
12 Ryan DeVries bicilista 5
13 Jackson Pringle 4
14 Jakob Stoller Jake and Dad 3
15 Calum pierce 3
16 Federico Spedini Biciclista Test Team 2
17 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 2

Junior Men 14-18

Name Team Points
1 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 60
2 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 44
3 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling 40
4 Elijah Shulman 28
5 Cooper Irwin Hapi-Go! 25
6 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 10

Junior Women 10-13

Name Team Points
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 60
2 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 48
3 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 40
4 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 34
5 Eleanor Martin Team Lazy Tarantulas 15
6 Anna Rosenberg 9
7 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas 9

Junior Women 14-18

Name Team Points
1 Kristina Owen Capitol Velo 39
2 Elizabeth McKnight Trusty Switchblade 32
3 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 30

Masters Men 50+

Name Team Points
1 Jeff Otto Audi 60
2 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51
3 Dave Burnard 38
4 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 27
5 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 25
6 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 21
7 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 20
8 Joe Field Field/Jerger 17
9 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 17
10 Danny Knudsen bicycleattorney.com 15
11 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 14
12 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13
13 Steven Thorne BikeFlights.com 12
14 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12
15 Jon Gove Grouptrail Cycling 10
16 Ian Kennedy bicycleattorney.com 10
17 David Luoma Cyclepath Racing 9
18 Barry Rich Beaverton Bicycle Club 9
19 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
20 Brian Abers BriHOP Racing 4
21 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 3
22 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 3

Masters Men 60+

Name Team Points
1 Ron Strasser Team S+M 52
2 Steve Lacey Team S+M 52
3 Steve Rearden Blondie Velo 51
4 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 36
5 Edward Lanton 32
6 Gary Holm 28
7 Einar Traa Portland Velo Racing Team 23
8 John Nicholas DNR Cycling 18
9 Bill Alsup bicycleattorney.com 11

Masters Men A 40+

Name Team Points
1 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 49
2 John Weathers Audi 43
3 Shannon Boroff bicycleattorney.com 35
4 Webster Wilson VMR Racing 26
5 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 26
6 Aaron Leritz Team S+M 24
7 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team 24
8 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 22
9 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 20
10 Bob Jacobs bicycleattorney.com 20
11 Ronald Kizziar Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 17
12 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 15
13 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 13
14 Devin Bailly Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 13
15 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 12
16 Rick Metz bicycleattorney.com 10
17 Martin Baker bicycleattorney.com 9
18 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 7
19 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 6
20 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team 5
21 Scott Willson Gentle Lovers 4
22 Michael Risner Guinness Cycling Team 2
23 Andy Meeks bicycleattorney.com 2
24 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 1
25 Nicholas Leritz Team S+M 1
26 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1

Masters Men B 40+

Name Team Points
1 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 40
2 Paul Zagacki bicycleattorney.com 37
3 Jesse Lea Cyclepath Racing 36
4 Terry Campbell KimMongers Cycle Club 36
5 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team 33
6 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 26
7 Scott A Rider Grouptrail Cycling 20
8 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 17
9 Matt Radich Dr Will Bar 17
10 Brant Buchholz Therapeutic Associates Racing 15
11 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 15
12 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 15
13 Peter Rueegger Team Mudman 15
14 Troy Nelson Twin Six 15
15 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15
16 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10
17 Joshua Johansen Team 10 Barrel 9
18 Kelly Myers Portland Velo Racing Team 8
19 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 8
20 Robert Christensen Team S+M 6
21 Brian Little KimMongers Cycle Club 4
22 Tom Palke Team Mudman 3
23 Doug Minarik bicycleattorney.com 3
24 Scott Goodrich Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 2
25 David Rosen Sage/Lucky Envelope Brewing 2
26 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 1
27 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 1
28 Matt Hooge 1

Masters Men C 40+

Name Team Points
1 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing 36
2 Scott Goodrich Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 36
3 Chris Thoman VMR Racing 34
4 Joshua Johansen Team 10 Barrel 32
5 Troy Nelson Twin Six 24
6 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team 22
7 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22
8 Banjo Weymouth West End Bikes/Specialized 20
9 Jeff Chochon 17
10 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 16
11 Kelly Myers Portland Velo Racing Team 15
12 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 14
13 Michael Clark Stumptown Cycling Club 14
14 Aaron Even VMR Racing 14
15 David Smith 12
15 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 7
16 Jeff Copus Team 10 Barrel 11
17 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing 10
18 Max Frixione 8
19 Joe Gomez Team Mudman 8
20 Eric Pool Team 10 Barrel 7
21 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team 7
22 Nick Gilbert Unattached 6
23 Jason Bietz 4
24 Jeff Horn 4
25 Greg Shaffer Nossa Familia Coffee Cycling 3
26 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 3
27 Joe Tysoe 3
28 George Mount 2
29 Dean Maclean Team Planet X USA 2
30 Peter Iverson 2
31 Ben Salzberg Team Slow 1
32 Matthew Jetton 1

Men A

Name Team Points
1 James Ceccorulli Team S+M 47
2 Michael Gallagher Breadwinner Cycles 42
3 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 42
4 Joel Madrone Breadwinner Cycles 37
5 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 35
6 Andrej Miske Dr Will Bar 16
7 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 15
8 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 15
9 Stephen Laurent Ruckus Test Team 14
10 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 12
11 Leland Gilmore The Athletic 12
12 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11
13 Ryan Kelly 10
14 Ryan Comeau Portland Bicycle Studio 8
15 Colin Rowan Portland Bicycle Studio 8
16 Jason Elstad Portland Bicycle Studio 8
17 Craig Aaker 8
18 Christopher Wood Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 7
19 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 7
20 Nathan Coffey Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 6
21 Andrio Abero Muscle Milk/Specialized 6
22 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team 6
23 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 5
24 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 5
25 Joshua DeGraff Grouptrail Cycling 4
26 Chris Johnston bicycleattorney.com 3
27 David Cushman Grouptrail Cycling 3
28 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 1

Men B

Name Team Points
1 Matthew Piekutowski 35
2 Alan Barton Olympia Cycling Team 35
3 Geoffrey Bee Athletes Lounge Cycling Team 34
4 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 30
5 Christopher Wood Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 27
6 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 27
7 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 27
8 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing 21
9 Shawn Small Ruckus Test Team 20
10 Kyle Berg 18
11 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 16
12 Stephen Laurent Ruckus Test Team 15
13 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 15
14 Matthew White Corvallis Cyclery Racing 13
15 Jacob Hull Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
16 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 11
17 Mike Chamblin 10
18 Brian Meyer 9
19 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 7
20 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 5
21 Micah Sardell Hutch's-Slocum-Co-Motion 5
22 Neil Byzick GET FIT Cycling 4
23 Doug Minarik bicycleattorney.com 3
24 Jared Holm 2
25 Nathan Agalzoff 2
26 Banjo Weymouth West End Bikes/Specialized 1
27 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 1

Men C

Name Team Points
1 Brian Meyer 42
2 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling 37
3 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 37
4 Jared Holm 35
5 David George 34
6 Geoffrey Bee Athletes Lounge Cycling Team 30
7 Brandon Bilyeu Beaverton Bicycle Club 21
8 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 19
9 John Berrigan Twin Six 18
10 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 16
11 Ian Boggs #HOTDADZ 14
12 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 13
13 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 12
14 Adrian Jensen Zemo Zefo 11
15 Banjo Weymouth West End Bikes/Specialized 8
16 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 8
17 Andy Evans Trusty Switchblade 7
18 Kyle D'Auria 7
19 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 6
20 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 6
21 Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes 5
22 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair 4
23 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 3
24 Sean Kellogg Ruckus Test Team 3
25 Russell Walker 2
26 Matthew Paez CX Pistols p/b Gigantic Brewing 2
27 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 2
28 John Pearson GET FIT Cycling 1

Singlespeed

Name Team Points
1 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 49
2 Brian Kesselman Ruckus Test Team 42
3 Steven Beardsley HiFi Sound Cycling Components 39
4 David Boerner Ruckus Test Team 35
5 Lee Ordonez English Cycles 29
6 Brian Lynch Dr Will Bar 26
7 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 21
8 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing 19
9 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 19
10 Joseph Reynolds Rapha/River City Bicycles 15
11 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 15
12 Ryan Comeau Portland Bicycle Studio 10
13 David M Miller Team Lazy Tarantulas 10
14 Ian Eglitis Team S+M 9
15 Chris Snyder bicycleattorney.com 9
16 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 9
17 Sven Geirnaert 7
18 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 6
19 Mike Bene Jens Voigt's Army 6
20 Jerald Winfrey Cyclepath Racing 6
21 Tony Kic Gentle Lovers 5
22 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 4
23 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 4
24 Cole Sprague 3
25 Damon Dimick 2
26 Ryan Barrett Polerstuff.com 2
27 Kevin Neidorf River City Bicycles 1

Stampede

Name Team Points
1 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 41
2 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 40
3 Einar Traa Portland Velo Racing Team 38
4 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 38
5 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 28
6 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 25
7 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 25
8 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 21
9 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 20
10 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team 15
11 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 12
12 Susannah Hart Hapi-Go! 10
13 Brad Winn Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 10
14 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team 9
15 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 9
16 Colleen Douglas 8
17 Dave Burnard 7
18 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team 7
19 Dan Grabski Portland Bicycle Studio 7
20 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 6
21 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team 6
22 Zach Weins 6
23 Grey shirt 5
24 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
25 Joseph Boquiren Hammer Velo 5
26 Hannah Hart Hapi-Go! 4
27 Stephen McLaughry Bike Central/Barbur Vet 3
28 Fred Smelser 2
29 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 2

Women A

Name Team Points
1 Julie Browning Cyclepath Racing 60
2 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 49
3 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42
4 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34
5 Julie Baird Olympia Cycling Team 33
6 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 26
7 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 25
8 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 21
9 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 19
10 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 15
11 Mielle Blomberg Team S+M 14
12 Erica Lurie bicycleattorney.com 13
13 Susannah Hart Hapi-Go! 12
14 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 12
15 Kristen Minarik bicycleattorney.com 8
16 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team 5
17 Holland LaRue Team Finger 2
18 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 2
19 Courtney Gould Highfive Cycling 1
20 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 1

Women B

Name Team Points
1 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 48
2 Holland LaRue Team Finger 39
3 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 29
4 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 27
5 Erinne Goodell Team Slow 27
6 Cecilia Becerra BikeFlights.com 24
7 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 22
8 Katy Applin 22
9 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team 21
10 Julie Russell Athletes Lounge Cycling Team 18
11 Iris Dougherty Club Taco 17
12 Starla Teddergreen Ruckus Test Team 15
13 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 15
14 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 15
15 Elizabeth Bassett Hutch's Bicycles Racing Team 12
16 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 9
17 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club 9
18 Mari Little KimMongers Cycle Club 6
19 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 5
20 Sarah Eustis bicycleattorney.com 5
21 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 4
22 Tanya Littrell Cyclepath Racing 4
23 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 3
24 Laura Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 2
25 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1
26 Val Griffeth 1

Women C

Name Team Points
1 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 45
2 Christy Hawkins Monkey Wrench Bicycle Club 42
3 Alana McDonough Athletes Lounge Cycling Team 37
4 Sarah Heckles Feist Club 28
5 Paisley Meekin 27
6 Leah Bazzano Sprout Cycles/Lucky Lab 20
7 Cindy Werhane Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 19
8 Leah Medure West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 18
9 Melissa Chureau 17
10 Melissa Powers 16
11 Erin Tambs 15
12 lyndsay Price 12
13 Amanda Abel Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 11
14 Kelsey Cardwell CX Machines 8
15 Rebecca Hillary Portland Triathlon Club 8
16 Colleen Douglas 7
17 Taylor Phillips Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 6
18 Lisa DiTommaso 6
19 Elizabeth McKnight Trusty Switchblade 4
20 Sherry Schwenderlauf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 4
21 Halley Shultz Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 4
22 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 4
23 Lisa Campbell Beaverton Bicycle Club 2
24 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 1