Blind Date at the Dairy

Portland, OR
September 16, 2015

Part of the Blind Date at the Dairy

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated September 17, 2015 at 3:14 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 213 Daniel Kirkham Team 10 Barrel 30 Tigard 4 29:29
2 208 Rob McDonough 4 29:41
3 227 Cesar Carrillo 33 Hillsboro 4 29:52
4 203 Nikolas Davis 4 30:00
5 243 Stephen Griffin 4 30:04
6 230 Matt Barney Team Velo Cult 41 Portland 4 30:04
7 215 Scott LaPlante Indy 42 Tualatin 4 30:13
8 240 David Wilkes 32 Portland 4 30:32
9 239 Bryan Gauntt 35 Beaverton 4 30:40
10 202 Ryan Coons 29 Portland 4 30:40
11 207 Brian Fuller Athletes Lounge Cycling Team 41 Milwaukie 4 30:41
12 241 Quinn Rohlf 22 Portland 4 30:42
13 231 Scott Rath Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 45 Wilsonville 4 30:52
14 216 Will Lewis Can I change this later? 36 Portland 4 31:06
15 217 Travis Maurer 40 97220.0 4 31:09
16 229 Kevin Claggett Portland Triathlon Club 48 Canby 4 31:11
17 200 Jared Ames 33 Portland 4 31:20
18 201 Dan Beaman 4 31:22
19 233 Alastair Cox 27 Beaverton 4 31:29
20 232 Austen Sofhauser 29 Portland 4 31:34
21 220 David Peabody Team Flying Tigers 45 Portland 4 31:35 incorrect # placement
22 206 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 4 31:57
23 234 matthew giem 4 32:02
24 236 Mike Schwoebel 33 Tigard 4 32:02
25 210 Will Hockett 32 Portland 4 32:17
26 223 Dennis Sweeten 50 Oregon City 4 32:31
27 237 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas 39 Portland 4 32:58
28 225 Halsey McGowan 4 33:23
29 224 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team 37 Canby 4 34:00
30 209 Don Gutzmann 43 Portland 4 34:45
31 219 John Neish 53 Portland 4 34:46
32 226 Danny Oltmanna Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 4 35:14
33 238 Craig Diehl 51 Portland 3 27:02
34 228 Lyle Gates 3 27:13
35 242 Rob Crow Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 3 27:20
36 221 Eron Riddle 37 Portland 3 27:44
37 205 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 3 34:52
DNF 235 Garret Holbrook 22 portland 1 34:52

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 111 lyndsay Price 4 34:53
2 103 Leah Iwasa 26 Portland 3 27:16
3 104 Lori Laws 52 Portland 3 27:59
4 109 Casey Ferguson 3 28:00
5 102 Emily Hall 41 Portland 3 28:33
6 101 Milli Chennell 33 Portland 3 28:54
7 100 leslie bottomly 3 29:12
DNF 107 Kristen Ash Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 2 29:12

Junior Men 10-13

Num Name Team Age City Laps Time
1 16 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4 30:18
2 5 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 4 30:32
3 13 Owen L Rogers Beaverton Bicycle Club 12 Portland 4 32:19
4 3 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 26:24
5 18 Jacob Litton 12 3 26:55
6 12 Benicio Thorne Grouptrail Cycling 10 Portland 3 27:29
7 2 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 10 PORTLAND 3 27:29
8 11 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling 10 Portland 3 27:53
9 7 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10 Tigard 3 29:43
10 4 Calum pierce 3 31:44
11 14 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 11 Portland 3 34:11

Junior Men 14-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 55 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 4 26:11
2 54 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 4 27:04
3 53 Elijah Shulman 16 Portland 4 27:06
4 51 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 4 29:51
5 52 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 15 Lake Oswego 3 28:00

Junior Women 10-13

Num Name Team Age City Laps Time
1 8 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 4 33:49
2 15 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 4 34:23
3 9 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 27:15
4 10 Madeline Stover 3 35:32

Masters Men 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 512 Jeff Otto Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 53 Beaverton 7 48:39
2 502 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland 7 50:53
3 508 Jon Gove Grouptrail Cycling 7 52:01
4 504 Dave Burnard 59 Forest Grove 7 52:25
5 509 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 52 Portland 7 53:03
6 505 Danny Knudsen bicycleattorney.com 50 Portland 7 53:11
7 510 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 50 Portland 7 53:41
8 503 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 59 Tigard 7 54:38
9 513 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 56 Portland 6 48:12
10 511 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 53 Portland 6 48:21
11 506 Barry Rich Beaverton Bicycle Club 57 Portland 6 52:32
12 501 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 50 Portland 6 53:07
DNF 500 Joe Field Field Jerger Cycling 58 Portland 4 53:07
DNF 507 Daniel Rohlf 2 53:07

Masters Men 60+

Num Name Team Age Laps Time
1 6 Steve Lacey Team S+M 61 5 37:10
2 4 Steve Rearden Blondie Velo 64 5 37:12
3 2 Ron Strasser Team S+M 66 5 37:35
4 1 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 62 5 40:52
5 5 Edward Lanton 65 5 43:29
6 7 Gary Holm 61 4 35:54
7 3 Einar Traa Portland Velo Racing Team 72 4 36:45

Masters Men A 40+

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 607 John Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Tigard 8 51:53 Folded number prohibited
2 601 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team 45 Portland 8 51:59
3 617 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 53 Portland 8 52:42
4 605 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 42 Beaverton 8 52:49
5 603 Ronald Kizziar Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 46 Portland 8 52:55
6 618 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland 8 54:05
7 611 Bob Jacobs bicycleattorney.com 49 Portland 8 54:10
8 606 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 44 Portland 8 54:14
9 619 Shannon Boroff bicycleattorney.com 40 Portland 7 48:09
10 612 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 46 Portland 7 48:14
11 615 Andy Meeks bicycleattorney.com 41 Portland 7 48:48
12 614 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Portland 7 48:59
13 613 David Saltzberg Monster Media Racing p/b Fight Meso 49 Vancouver 7 49:01
14 602 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 45 Happy Valley 7 51:43
15 608 Scott Willson Gentle Lovers 45 Portland 7 55:10
DNF 609 Webster Wilson VMR Racing 43 Portland 5 55:10

Masters Men B 40+

Num Name Team Age City Laps Time
1 320 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 42 portland 7 48:34
2 321 Jesse Lea Cyclepath Racing 42 Portland 7 49:05
3 312 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 7 49:35
4 300 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 44 Portland 7 49:39
5 309 Matt Radich Dr Will Bar 46 Lake Oswego 7 49:53
6 326 Terry Campbell KimMongers Cycle Club 41 Portland 7 50:04
7 324 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 43 Portland 7 50:04
8 319 Paul Zagacki bicycleattorney.com 44 Lake Oswego 7 50:08
9 315 Brian Little KimMongers Cycle Club 41 Portland 7 50:10
10 313 Peter Rueegger Team Mudman 47 Portland 7 50:17
11 317 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team 40 Oregon city 7 50:34
12 304 Matt Hooge 43 Portland 7 51:03
13 303 Wade Hewitt Pentangeli 44 Portland 7 51:12
14 302 Kerry Halligan 44 Portland 7 51:17
15 307 Josh Platis Rubicon 44 Portland 7 51:37
16 323 JJ Blackwood 7 51:45
17 311 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 7 51:58
18 314 Tom Scully 49 Parkdale 7 52:44
19 325 Jon Coney 45 Portland 7 52:54
20 318 Marc Riera Gentle Lovers 41 Portland 7 53:39
21 327 Douglas Johnson 7 54:12
22 316 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Lake Oswego 7 54:33
23 308 Andy Platt Columbia Sportswear 45 Portland 6 48:14
24 322 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components 43 Tualatin 6 51:52
25 305 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 41 Portland 6 55:56
DNF 301 Bradford Goodson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 PORTLAND 4 55:56

Masters Men C 40+

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 670 Kelly Myers Portland Velo Racing Team 45 Tigard 6 40:20
2 671 Troy Nelson Twin Six 46 Beaverton 6 40:46
3 691 Banjo Weymouth 6 40:54
4 665 Joshua Johansen Team 10 Barrel 42 West Linn 6 41:01
5 653 Jeff Chochon 50 Portland 6 41:05
6 694 Chris Thoman Chain poppers 45 Portland 6 41:21
7 659 Scott Goodrich Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 40 Camas 6 41:57
8 654 Jeff Copus Team 10 Barrel 46 portland 6 42:02
9 683 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Milwaukie 5 35:53
10 700 Joe Tysoe Portland 5 36:02
11 664 Peter Iverson 40 Lake Oswego 5 36:15
12 697 Matthew Jetton 5 36:31
13 661 Jeff Horn 47 Lake Oswego 5 36:31
14 690 George Mount 42 Lakewood 5 36:37
15 677 David Smith 46 Hillsboro 5 36:43
16 668 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team 52 Tigard 5 36:46
17 689 Darin Hale 52 Tigard 5 36:49
18 680 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team 41 Hillsboro 5 36:51
19 699 Jeff Butler Portland 5 36:55
20 693 Kyle Gunsul 46 Portland 5 37:13
21 674 Ben Salzberg Team Slow 44 Portland 5 37:15
22 675 Mark Sather Team 10 Barrel 44 Wilsonville 5 37:17
23 698 Scott Oitto Portland 5 37:18
24 692 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas 40 portland 5 37:24
25 672 Michael Perrotti Black Cat 45 Mulino 5 37:33
26 651 Tom Bird 47 Tigard 5 37:35
27 667 Steve Kresl 53 Portland 5 37:46
28 701 Eric Wilson 5 38:07
29 650 Paul Allen 40 Portland 5 38:10
30 686 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 51 Canby 5 38:12
31 684 Andy Casebeer Team S+M 48 Washougal 5 38:29
32 533 Scott Beerggren 5 38:43 please get correct number
33 679 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5 38:57
34 663 Jeremy Hudson 44 Gresham 5 38:57
35 682 Pascal Chureau 5 39:16
36 696 Brad Houle 46 Portland 5 39:24
37 695 Jeffrey H. Garrett Team Lazy Tarantulas 47 Lake Oswego 5 40:12
38 685 Wes woolsey 5 40:18
39 657 Geir Eide 43 Portland 5 40:42
40 687 Joshua Boelter 5 42:38
41 666 Andrew Kaylor Hapi-Go! 46 Beaverton 4 38:40
DNF 658 Joe Gomez Team Mudman 45 Portland 3 38:40
DNF 669 John Martin Team Lazy Tarantulas 46 Portland 2 38:40

Men A

Num Name Team Age City Laps Time
1 804 Michael Gallagher Breadwinner Cycles 42 Portland 8 48:13
2 800 Christopher Bagg Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 36 Portland 8 48:52
3 803 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 33 Portland 8 49:23
4 808 Joel Madrone Breadwinner Cycles 40 portland 8 50:11
5 809 Jason Elstad Portland Bicycle Studio 34 Portland 8 50:41
6 806 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 29 Portland 8 50:54
7 811 Andrej Miske Dr Will Bar 37 Portland 8 50:56
8 810 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 8 51:07
9 805 Andrio Abero Muscle Milk/Specialized 35 Portland 8 51:24
10 807 David Cushman Grouptrail Cycling 34 Portland 8 51:30
11 802 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 vancouver, 8 52:51
12 801 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 38 Beaverton 8 52:58
13 812 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team 30 Salem 8 53:29
14 813 James Ceccorulli Team S+M 28 Portland 7 56:21

Men B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 153 Stephen Laurent 31 Portland 8 53:30
2 170 Jacob Hull 28 Portland 8 53:30
3 157 Matthew Piekutowski 20 Portland 8 53:45
4 162 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Tigard 8 54:07
5 166 Matthew White Corvallis Cyclery Racing 35 CORVALLIS 8 54:12
6 150 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Portland 8 54:16
7 154 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 8 54:28
8 159 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 8 54:40
9 151 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Beaverton 7 48:08
10 165 Shawn Small Ruckus Test Team 31 Portland 7 48:12
11 155 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 31 Beaverton 7 49:03
12 158 Micah Sardell Hutch's-Slocum-Co-Motion 34 Eugene 7 49:07
13 169 Adam Moore Grouptrail Cycling 30 Portland 7 49:31
14 168 Nathan Agalzoff 33 Forest Grove 7 49:54
15 200 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 7 49:58
16 167 Matt Jamison Grouptrail Cycling 34 Portland 7 50:22 unreadable number
17 160 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 39 Hillsboro 7 50:26
18 171 Conor Fitzgerald Portland Bicycle Studio 28 Portland 7 50:49
19 152 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 7 50:52
20 163 Michael Shearer Team 10 Barrel 34 Tigard 7 51:30
21 164 Ben Tabor 21st Ave Bikes 33 Portland 7 52:46
DNF 161 Christopher Wood Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 27 Portland 6 52:46

Men C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 500 Geoffrey Bee Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 6 38:19
2 528 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 34 Vancouver 6 38:31
3 546 Josh Hulst 34 Portland 6 38:49
4 549 David George 6 39:00
5 507 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 33 Portland 6 39:20
6 558 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 6 39:30
7 501 Ian Boggs HOTDADZ 35 Portland 6 39:31
8 530 Jared Holm 29 Portland 6 39:33
9 534 Brandon Bilyeu Beaverton Bicycle Club 31 Lake Oswego 6 39:35
10 543 John Berrigan twix six 32 Tualatin 6 39:35
11 544 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 37 West Linn 6 39:44
12 537 John Pearson GET FIT Cycling Portland 6 39:45
13 560 Jesse Boudart Grouptrail Cycling 29 Portland 6 39:55
14 502 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 30 vancouver 6 40:08
15 526 Sam Swan KimMongers Cycle Club 34 Portland 6 40:20
16 522 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 34 lake oswego 6 40:29
17 550 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 27 Portland 6 40:31
18 541 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 37 Portland 6 41:01
19 506 Kyle D'Auria 27 Portland 6 41:04
20 527 Ben Swanson Murder of Crows 31 Portland 6 41:05
21 531 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 6 41:18
22 559 Kyle Stephens KimMongers Cycle Club 39 Portland 6 41:29
23 529 Ben iwasa 31 Portland 6 41:41
24 554 Ross Lane Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 30 Spokane 6 41:58
25 536 Andrew Nelson Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 6 42:05
26 509 Travis Dutton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 6 42:11
27 545 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 6 42:17
28 511 Joseph French Team Lost Highway 41 Portland 6 42:21
29 504 Riley Combs 31 Portland 6 42:22
30 521 Cory Nann Suicide Squirrels 24 tualatin 6 42:27
31 524 Jason Skelton Word-RCB by Cyclisme 41 Portland 6 42:32
32 517 Ross Lane Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 30 Spokane 5 35:20
33 542 Michael Kolb Team Mudman 38 Portland 5 35:55
34 523 Tanner Schulz 35 Hillsboro 5 35:58
35 551 Brian Meyer 33 Portland 5 36:12
36 508 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 39 Portland 5 36:14
37 547 Scott Smith 5 36:25
38 538 Matt Bloom GET FIT Cycling Portland 5 36:25
39 514 Eric Hagen 35 Portland 5 36:29
40 512 Jimmy Gladish 37 Portland 5 36:47
41 513 Ian Gleason 37 beaverton 5 36:53
42 535 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 5 37:07
43 518 Jared McClintock 38 portland 5 37:11
44 515 Mark Hansen 36 Portland 5 37:13
45 519 James Mitchell 31 Beaverton 5 37:33
46 557 Zack Ham 5 37:39
47 556 Casey Vernum 5 37:42
48 555 Elias Espino 5 37:59 Incorrect number placement
49 503 Stephen Carter The Spokesmen 36 Camas 5 38:08
50 561 John Lehman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Portland 5 38:22
51 552 Dustin Long 5 38:50
52 539 Aaron Singer-Englar 5 39:45
53 562 Anthony Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 23 Portland 5 40:43
54 520 Scott Miyako 30 Portland 5 40:54
55 540 Matthew Hoover Team Mud Man 35 Portland 5 40:59
56 510 James Fortner 5 41:56
57 505 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland 5 44:12
DNF 525 Josh Sutton Josh Sutton 34 Beaverton 4 44:12
DNF 548 Dennis Lui 3 44:12
DNF 532 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 2 44:12

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 5 Brian Kesselman Ruckus Test Team 39 Portland 8 50:50
2 21 Lee Ordonez Ruckus Test Team 33 Milwaulkie 8 52:03
3 6 Brian Lynch Dr Will Bar 39 Portland 8 52:32
4 14 David Boerner Ruckus Test Team 34 Portland 8 52:37
5 19 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 33 PORTLAND 8 52:45
6 9 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 8 52:52
7 2 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 41 Portland 8 53:51
8 16 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 33 Portland 8 54:03
9 12 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 49 Portland 7 49:10
10 11 Cole Sprague 22 portland 7 49:11
11 13 Jerald Winfrey Cyclepath Racing 40 Tigard 7 49:19
12 8 Kevin Neidorf River City Bicycles 25 Portland 7 51:01
13 1 Damon Dimick 39 Tigard 7 51:22
14 3 Erin Goodall Olympia Cycling Team 26 Portland 7 55:22
15 7 David M Miller Team Lazy Tarantulas 38 Portland 5 50:15
DNF 20 Cliff Heaberlin Rapha/River City Bicycles 35 Portland 7 50:15
DNF 22 Sven Geirnaert 34 Portland 6 50:15
DNF 18 Todd Sprague 2 50:15
DNF 17 Tim Coffey VC Roger 47 Portland 1 50:15

Stampede

Num Name Team Age City
1 528 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 34 Vancouver
2 154 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team Portland
3 Brad Winn
4 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
5 457 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland
6 508 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 39 Portland
7 600 Christopher Bagg
8 525 Josh Sutton Josh Sutton 34 Beaverton
9 1 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 62 Portland
10 605 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 42 Beaverton
11 Einar Traa Portland Velo Racing Team
12 Joseph Boquiren Hammer Velo

Women A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 452 Julie Browning Cyclepath Racing 46 Portland 8
2 466 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 34 Portland 8 54:02
3 465 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 7 48:15
4 450 Julie Baird Olympia Cycling Team 32 Portland 7 48:54
5 456 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Vancouver 7 49:03
6 455 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 7 49:04
7 457 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 7 49:09
8 453 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 7 50:13
9 454 Erica Lurie 38 Portland 7 51:22
10 459 Holly Henderson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 29 Beaverton 7 51:35
11 460 Stephanie Hahn Stump Town Cycling Club 35 Portland 7 52:23
12 461 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 50 Portland 7 54:05
13 458 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Beaverton 6 50:16
DNF 463 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 30 Portland 4 50:16
DNF 451 Mielle Blomberg Team S+M 44 Portland 3 50:16 hair covers number
DNF 464 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso 44 Sherwood 2 50:16

Women B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 470 Starla Teddergreen Unattached 36 Portland 4 27:41
2 467 Holland LaRue Team Finger 38 Hood River 4 28:39
3 477 Katy Applin 4 28:47 Incorrect number placement
4 466 Julie Russell Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 4 29:07
5 463 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland 4 29:14
6 472 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 14 Tigard 4 29:19
7 473 Mari Little KimMongers Cycle Club 36 Portland 4 29:28
8 468 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 45 Portland 4 29:53
9 462 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 36 Portland 4 30:21
10 475 Sarah Eustis bicycleattorney.com 1 Portland 4 30:39
11 474 Cecilia Becerra BikeFlights.com 45 Portland 4 31:26
12 478 Val Griffeth 4 31:50
13 460 Leah Bazzano Sprout Cycles/Lucky Lab 36 Portland 4 33:50
14 476 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Happy Valley 3 27:28

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 410 Paisley Meekin 4 33:23
2 401 Christy Hawkins Monkey Wrench Bicycle Club 38 portland 4 33:56
3 404 Melissa Powers 45 PORTLAND 4 34:40
4 407 Alana McDonough Athletes Lounge Cycling Team 30 portland 4 35:05
5 414 Rebecca Hillary Portland Triathlon Club 39 Portland 4 35:17
6 408 Melissa Chureau 3 27:37
7 403 Taylor Phillips Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 24 Portland 3 27:41
8 409 Sarah Heckles 3 27:46
9 412 Halley Shultz Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 3 29:20
10 413 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 47 Lake Oswego 3 29:42
11 411 Lisa DiTommaso 3 33:40
DNF 406 Colleen Douglas 1 33:40