Blind Date at the Dairy

Portland, OR
September 30, 2015

Part of the Blind Date at the Dairy

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated October 1, 2015 at 7:42 AM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 260 Keith McIntire KimMongers Cycle Club 36 Portland 4 30:56
2 261 Doug Merritt KimMongers Cycle Club 35 Portland 4 31:03
3 277 Nikolas Davis 27 Portland 4 31:34
4 258 Sam Pitcavage 23 Beaverton 4 31:34
5 213 Daniel Kirkham Team 10 Barrel 30 Tigard 4 31:48
6 243 Stephen Griffin 4 31:58
7 247 Matt Taini 48 Lake Oswego 4 32:30
8 271 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 49 Portland 4 32:44
9 234 matthew giem CVC Racing 30 Oak Harbor 4 33:11
10 222 Carl Steinke Unattached 39 Portland 4 33:22
11 263 David Peabody Team Flying Tigers 45 Portland 4 33:28
12 229 Kevin Claggett Portland Triathlon Club 48 Canby 4 33:33
13 269 D.J. DeAustria 4 33:37
14 202 Ryan Coons 29 Portland 4 33:39
15 272 John Miskey 34 Portland 4 33:44
16 255 Matt Jaszkowiak 42 Portland 4 33:55
17 262 michael khamsot Grouptrail Cycling 39 beaverton 4 34:00
18 233 Alastair Cox 27 Beaverton 4 34:13
19 266 Jared Ames 33 Portland 4 34:13
20 210 Will Hockett 32 Portland 4 34:34
21 275 Kyle Duford Rapha Cycling Club 41 Portland 4 34:48
22 206 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 3 26:36
23 209 Don Gutzmann 43 Portland 3 26:51
24 281 Ryan Nyberg 3 26:55
25 267 Savyasaachi Keshava Murthy 32 Portland 3 27:11
26 270 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 27:11
27 278 John Abel 3 27:17
28 303 George Laird 3 27:19 Please get Blind Date Number
29 242 Rob Crow Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 3 27:58
30 279 Anthony Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 23 Portland 3 28:07
31 273 Zachary Goude Team Planet X USA 33 Portland 3 28:58
32 257 Craig Mitchelldyer 35 milwaukie 3 29:04
33 282 Scott Mizée Team Flying Tigers 35 Portland 3 29:05
34 274 Morgan Spriggs Athletes Lounge Cycling Team 47 Aloha 3 29:06
35 264 Jonathan Morse Team Flying Tigers 49 Portland 3 29:34
36 276 Joseph Michael Edelen Athletes Lounge Cycling Team 54 Vancouver 3 30:57
37 237 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas 39 Portland 2 28:59
38 280 Dylan Wiggins Full Contact Racing 34 Portland 2 30:01
DNF 268 John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 52 Washougal 2 30:01
DNF 254 Anthony Smith 30:01

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 106 Cindy Werhane Athletes Lounge Cycling Team 46 Portland 3 28:12
2 111 lyndsay Price 39 Portland 3 28:47
3 126 Sara Thomas 3 29:01
4 119 Gwen Hryciw 24 3 29:06
5 104 Lori Laws 52 Portland 3 29:18
6 118 Madeline Stover 41 3 29:48
7 120 Rachel Cameron 3 30:34
8 102 Emily Hall 41 Portland 3 30:53
9 101 Milli Chennell 33 Portland 3 31:18
10 105 Day Piwonka 49 Portland 3 32:44
11 124 Jessica Zahnow 41 Portland 3 34:21
DNF 103 Leah Iwasa 26 Portland 2 34:21

Junior Men 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 16 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
2 13 Owen L Rogers Beaverton Bicycle Club 12 Portland 4
3 30 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
4 5 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 107 Portland 4
5 20 Benicio Thorne Grouptrail Cycling 10 Portland 3
6 2 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 10 PORTLAND 3
7 7 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10 Tigard 3
8 18 Jacob Litton 12 3
9 1 Ian Baer 12 Portland 3
10 25 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling 10 Portland 3
11 29 Ryan DeVries 3
12 27 Jackson Pringle 11 Portland 3
13 21 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 3
14 31 felix sidener 3
15 32 alistair sidener 2

Junior Men 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 55 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 4
2 52 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 15 Lake Oswego 4
3 54 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 4
4 53 Elijah Shulman 16 Portland 4

Junior Women 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 8 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
2 28 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3
3 9 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
4 10 Madeline Stover 3
5 Eleanor Martin 2

Junior Women 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 58 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 14 Tigard 4
2 56 Kristina Owen Capitol Velo 17 Salem 3
3 57 Elizabeth McKnight 3

Masters Men 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 512 Jeff Otto Audi 53 Beaverton 6 47:16
2 502 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland 6 49:48
3 500 Joe Field Field Jerger Cycling 58 Portland 6 50:47
4 510 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 50 Portland 6 51:12
5 503 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 59 Tigard 6 51:51
6 517 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 6 53:35
7 513 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 56 Portland 5 46:11
8 518 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 59 Vancouver 5 46:53
9 501 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 50 Portland 5 47:43
10 506 Barry Rich Beaverton Bicycle Club 57 Portland 5 48:17
11 516 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 58 Portland 5 50:50

Masters Men 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 6 Steve Lacey Team S+M 61 Portland 5 41:33
2 2 Ron Strasser Team S+M 66 Portland 5 44:35
3 1 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 62 Portland 4 36:03
4 5 Edward Lanton 65 Portland 4 37:07
5 7 Gary Holm 61 Portland 4 39:21
6 8 Bill Alsup bicycleattorney.com 61 Beaverton 4 41:08
7 3 Einar Traa Portland Velo Racing Team 72 Portland 4 41:25
DNF 4 Steve Rearden Blondie Velo 64 Portland 1 41:25

Masters Men A 40+

Num Name Team Age City Laps Time
1 605 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 42 Beaverton 7 49:31
2 601 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team 45 Portland 7 49:49
3 617 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 53 Portland 7 49:56
4 632 Martin Baker bicycleattorney.com 48 Portland 7 50:07
5 611 Bob Jacobs bicycleattorney.com 49 Portland 7 50:11
6 619 Shannon Boroff bicycleattorney.com 40 Portland 7 50:40
7 612 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 46 Portland 7 50:48
8 618 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland 7 50:55
9 625 Devin Bailly Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland 7 50:56
10 622 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 7 51:17
11 630 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 40 lake oswego 7 51:27
12 627 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 49 Gresham 7 51:44
13 607 John Weathers Audi 45 Tigard 7 52:04
14 631 Donald Newlands bicycleattorney.com 51 Portland 7 52:26
15 614 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Portland 7 53:14
16 626 Michael Risner Guinness Cycling Team 7 53:18
DNF 602 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 45 Happy Valley 4 53:18
DNF 609 Webster Wilson VMR Racing 43 Portland 1 53:18

Masters Men B 40+

Num Name Team Age City Laps Time
1 317 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team 40 Oregon city 6 47:21
2 319 Paul Zagacki bicycleattorney.com 44 Lake Oswego 6 47:39
3 326 Terry Campbell KimMongers Cycle Club 41 Portland 6 48:25
4 300 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 44 Portland 6 48:27
5 342 Kelly Myers Portland Velo Racing Team 45 Tigard 6 48:27
6 310 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Beaverton 6 48:28
7 341 Troy Nelson Twin Six 46 Beaverton 6 48:28
8 337 Scott A Rider Grouptrail Cycling 47 Portland 6 48:28
9 332 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 6 48:39
10 335 Tom Palke Team Mudman 49 Portland 6 49:11
11 331 David Rosen Sage/Lucky Envelope Brewing 42 Beaverton 6 49:15
12 311 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 6 49:57
13 345 Jim Mudd 6 49:59
14 329 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 42 Portland 6 50:10
15 343 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 48 Portland 6 50:30
16 336 Dave Dezellem Olympia Cycling Team 45 Hillsboro 6 50:37
17 325 Jon Coney 45 Portland 6 50:55
18 316 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Lake Oswego 6 51:14
19 344 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 6 51:42
20 308 Andy Platt Columbia Sportswear 45 Portland 5 46:29
21 307 Josh Platis Rubicon 44 Portland 5 48:07
22 305 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 41 Portland 5 48:36
DNF 312 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 1 48:36
DNF 313 Peter Rueegger Team Mudman 47 Portland 1 48:36

Masters Men C 40+

Num Name Team Age City Laps Time
1 665 Joshua Johansen Team 10 Barrel 42 West Linn 5 37:35
2 694 Chris Thoman VMR Racing 45 Portland 5 37:36
3 754 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team 40 Portland 5 38:09
4 722 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing 45 lake oswego 5 38:21
5 659 Scott Goodrich Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 40 Camas 5 38:26
6 721 Eric Pool Team 10 Barrel 49 West Linn 5 38:28
7 680 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team 41 Hillsboro 5 38:48
8 703 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 54 Portland 5 38:51
9 720 Joe Gomez Team Mudman 45 Portland 5 39:03
10 702 Michael Clark Stumptown Cycling Club 46 Portland 5 39:16
11 748 Dean Maclean Team Planet X USA 45 Portland 5 39:20
12 756 Max Frixione 42 Portland 5 39:22
13 710 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing 49 Tigard 5 39:46
14 741 David Spurr 45 Lake Oswego 5 39:47
15 745 Ryan McIntyre 5 39:54
16 717 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 49 Portland 5 39:58
17 661 Jeff Horn 47 Lake Oswego 5 39:58
18 674 Ben Salzberg Team Slow 44 Portland 5 40:02
19 654 Jeff Copus Team 10 Barrel 46 portland 5 40:02
20 698 Scott Oitto 5 40:16
21 755 John Shorb 42 Portland 5 40:25
22 727 Jason Skelton Word-RCB by Cyclisme 41 Portland 5 40:39
23 726 Neill gibson 43 Portland 5 40:52
24 740 Joe Carpenter Team 10 Barrel 46 Portland 5 41:04
25 714 Mark Hand Team Planet X USA 56 Tigard 5 41:04
26 738 Brian Kash 5 41:11
27 695 Jeffrey H. Garrett Team Lazy Tarantulas 47 Lake Oswego 5 41:16
28 708 Beau Burggraff Longshanks 43 Portland 5 41:16
29 669 John Martin Team Lazy Tarantulas 46 Portland 5 41:16
30 668 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team 52 Tigard 5 41:18
31 753 Kyle Gunsul 46 Portland 5 41:19
32 655 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 41 Portland 5 41:30
33 744 Scott Pierce Service Course Velo 49 Eugene 5 41:34
34 675 Mark Sather Team 10 Barrel 44 Wilsonville 5 41:35
35 733 Scott Berggren 41 Portland 5 41:37
36 725 Greg Eyerly 51 Salem 5 41:46
37 651 Tom Bird 47 Tigard 5 41:50
38 719 Sean McCarthy Team 10 Barrel 5 41:54
39 750 Grant Rochelle 48 Lake Oswego 5 41:55
40 734 John Nicholas 5 42:00
41 736 Richard Fattic Ruckus Test Team 44 Portland 5 42:06
42 667 Steve Kresl 53 Portland 5 42:20
43 686 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 51 Canby 5 43:06
44 677 David Smith 46 Hillsboro 5 44:34
45 730 Bjoern Brunner 46 Portland 4 34:15
46 679 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 40 Portland 4 34:21
47 704 James Owen Capitol Velo 46 Salem 4 34:22
48 747 Dean Bailey 50 Vancouver 4 34:34
49 759 Jason Haase 4 34:47
50 657 Geir Eide 43 Portland 4 35:38
51 751 Steven Pike 4 35:41
52 685 Wes Woosley 4 35:49
53 742 Paul DeVries 4 36:15
54 758 Patrick Meigs 4 36:39
55 752 Jason Karls 4 37:12
56 757 Matt Forness 4 37:51
57 746 Craig Diehl 51 Portland 4 38:52
58 666 Andrew Kaylor Hapi-Go! 46 Beaverton 4 40:06
59 687 Joshua Boelter 39 Portland 4 42:11
DNF 684 Andy Casebeer Team S+M 48 Washougal 3 42:11
DNF 749 Daniel Rohlf Unattached 54 Portland 3 42:11
DNF 709 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 51 Portland 2 42:11
DNF 743 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team 52 Oregon City 2 42:11
DNF 706 Trig Rogers bicycleattorney.com 49 Portland 1 42:11

Men A

Num Name Team Age City Laps Time
1 821 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 39 Portland 7 46:15
2 824 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 44 Portland 7 46:36
3 803 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 33 Portland 7 47:13
4 808 Joel Madrone Breadwinner Cycles 40 portland 7 47:27
5 800 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland 7 47:30
6 813 James Ceccorulli Team S+M 28 Portland 7 48:09
7 810 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 7 48:42
8 820 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 34 Portland 7 49:00
9 828 Craig Aaker 7 49:32
10 825 Chris Johnston bicycleattorney.com 30 Portland 7 49:33
11 811 Andrej Miske Dr Will Bar 37 Portland 7 49:36
12 802 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 vancouver, 7 49:43
13 823 Jason Elstad Portland Bicycle Studio 34 Portland 7 49:44
14 816 Ryan Kelly 7 50:23
15 827 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing 36 Portland 7 51:45
16 829 Quinn Keogh 31 Lake Oswego 7 52:10
DNF 826 Jake Szymanski Leave It On The Road/Tenspeed Hero 27 Portland 6 52:10
DNF 822 Andrew Hawley Team Lost Highway 39 Portland 3 52:10
DNF 805 Andrio Abero Muscle Milk/Specialized 35 Portland 2 52:10
DNF 812 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team 30 Salem 1 52:10

Men B

Num Name Team Age City Laps Time
1 157 Matthew Piekutowski 20 Portland 7 52:28
2 161 Christopher Wood Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 27 Portland 7 52:32
3 186 Geoffrey Bee Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 7 52:34
4 162 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Tigard 7 52:43
5 174 Alan Barton Olympia Cycling Team 31 Portland 6 45:52
6 177 Mike Chamblin 32 Portland 6 46:03
7 150 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Portland 6 46:20
8 159 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 6 46:27
9 158 Micah Sardell Hutch's-Slocum-Co-Motion 34 Eugene 6 46:30
10 185 Doug Minarik bicycleattorney.com 38 Portland 6 46:37
11 200 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 6 46:37
12 165 Shawn Small Ruckus Test Team 31 Portland 6 46:47
13 154 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 6 46:50
14 155 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 31 Beaverton 6 46:52
15 160 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 39 Hillsboro 6 47:10
16 188 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 33 Portland 6 47:22
17 189 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 38 Portland 6 47:36
18 178 Justin Onusko Therapeutic Associates Racing 19 Portland 6 48:02
19 179 Scott Heinz 6 48:19
20 172 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 28 Portland 6 48:22
21 167 Matt Jamison Grouptrail Cycling 34 Portland 6 48:27
22 182 Grant Headley Dundee Cycles Portland 6 48:29
23 180 Nico Parkes-Perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 6 48:33
24 176 Christian Martin River City Bicycles 39 Portland 6 48:56
25 184 David Rasca Half Penny Cycling Team 38 Salem 6 49:21
26 187 Bill Klingler KimMongers Cycle Club 37 Portland 6 49:24
27 183 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 16 Portland 6 49:29
28 151 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Beaverton 6 51:49
29 164 Ben Tabor 21st Ave Bikes 33 Portland 6 53:13
DNF 175 Kyle Berg 28 Portland 1 53:13

Men C

Num Name Team Age City Laps Time
1 551 Brian Meyer 33 Portland 5 35:02
2 546 Josh Hulst 34 Portland 5 35:09
3 530 Jared Holm 29 Portland 5 35:43
4 532 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 5 36:10
5 549 David George 33 Portland 5 36:12
6 506 Kyle D'Auria 27 Portland 5 36:13
7 558 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 5 36:13
8 525 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 34 Beaverton 5 36:17
9 563 Garret Holbrook 22 portland 5 36:24
10 550 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 27 Portland 5 36:25
11 573 Russell Walker 28 Portland 5 36:27
12 565 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 29 Portland 5 36:32
13 502 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 30 vancouver 5 36:34
14 534 Brandon Bilyeu Beaverton Bicycle Club 31 Lake Oswego 5 36:34
15 531 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 5 36:52
16 568 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 5 36:55
17 599 Adrian Jensen Zemo Zefo 31 Milwaukie 5 37:13
18 529 Ben iwasa 31 Portland 5 37:23
19 508 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 39 Portland 5 37:26
20 582 Andrew Nelson Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 5 37:43
21 542 Michael Kolb Team Mudman 38 Portland 5 37:52
22 596 Chris Born Grouptrail Cycling 36 Portland 5 37:57
23 523 Tanner Schulz 35 Hillsboro 5 37:58
24 545 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 5 37:59
25 504 Riley Combs 31 Portland 5 38:00
26 602 Sean Kellogg Ruckus Test Team 38 PORTLAND 5 38:06
27 595 Thomas Fenush 38 Wilmington 5 38:07
28 575 Raymond Egan The Spokesmen 39 Portland 5 38:08
29 572 Kevin Rayburn Team Planet X USA 25 Tualatin 5 38:09
30 509 Travis Dutton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 5 38:25
31 578 Nick Gilbert Unattached 45 Dundee 5 38:36
32 564 Ryan Daugherty Walken 32 Tualatin 5 38:36
33 555 Elias Espino Team Flying Tigers 33 Portland 5 38:41
34 600 Devin Salinas Athletes Lounge Cycling Team 27 Portland 5 38:42
35 567 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 37 Portland 5 38:53
36 537 John Pearson GET FIT Cycling 26 portland 5 39:03
37 574 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 28 West Linn 5 39:31
38 511 Joseph French Team Lost Highway 41 Portland 5 39:38
39 512 Jimmy Gladish 37 Portland 5 39:41
40 587 Toby Schmidt Joe Bike Racing 34 Portland 5 39:43
41 597 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club 23 Portland 5 39:44
42 557 Zack Ham Ride with GPS 30 Portland 5 40:07
43 556 Casey Varnum 29 Portland 5 40:14
44 593 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 5 40:36
45 601 Patrick Hunt 5 41:06
46 594 Nick Cardoza 29 Wilsonville 5 41:10
47 598 Raul Bonifacio 5 41:49
48 503 Stephen Carter The Spokesmen 36 Camas 5 42:42
49 510 James Fortner 29 Los Gatos 4 34:17
50 592 Chris Mccraw Team Slow 39 portland 4 34:21
51 505 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland 4 44:35
DNF 521 Cory Nann Suicide Squirrels 24 tualatin 3 44:35
DNF 519 James Mitchell 31 Beaverton 1 44:35

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 27 Steven Beardsley HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 7 49:52
2 5 Brian Kesselman Ruckus Test Team 39 Portland 7 49:57
3 9 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 7 50:06
4 37 Chris Snyder 7 50:07
5 21 Lee Ordonez Ruckus Test Team 33 Milwaulkie 7 51:55
6 6 Brian Lynch Dr Will Bar 39 Portland 7 52:10
7 2 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 41 Portland 7 52:21
8 7 David M Miller Team Lazy Tarantulas 38 Portland 7 52:35
9 19 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 33 PORTLAND 7 52:38
10 16 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 33 Portland 7 52:38
11 34 Mike Bene Jens Voigt's Army 48 Portland 7 53:00
12 523 7 53:08 Must have Blind Date Number
13 12 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 49 Portland 6 46:13
14 36 Tony Kic 6 46:19
15 39 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 6 46:25
16 13 Jerald Winfrey Cyclepath Racing 40 Tigard 6 46:49
17 29 Scott Barker 46 Portland 6 48:03
18 1 Damon Dimick 39 Tigard 6 48:11
19 35 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 6 50:05
DNF 38 Forest Wilson League of Sportsing Gentlemen 32 Portland 1 50:05

Stampede

Num Name Team Age City Notes
1 317 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team Oregon city
1 800 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team Portland 2 laps
2 482 Sue Hanna
3 525 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team Beaverton
4 668 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team Tigard
5 416 Colleen Douglas
6 154 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team Portland
7 173 Zach Weins Athletes Lounge Cycling Team
8 332 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
9 457 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team Portland
10 1 Russ Patterson Portland Velo Racing Team
11 606 Erik Voldengen
12 125
13 744 Scott Pierce Service Course Velo Eugene
14 27 Steven Beardsley HiFi Sound Cycling Components
15 molly Molly Cameron Portland Bicycle Studio
16 brad Brad Winn
17 703 Mark Stoller Stumptown Cycling Club Portland
18 465 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club
19 404 Melissa Powers PORTLAND
20 422 Lisa Campbell Beaverton Bicycle Club
21 121 Joseph Reynolds River City Bicycles
22 122 Ryan Kelly
23 605 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 42 Beaverton
24 36 Tony Kic
25 9 Geoff Rice
26 einar Einar Traa
27 568 Steven Morris Athletes Lounge Cycling Team
28 2 Ron Strasser Team S+M
29 Joe Field Field/Jerger
30 123 Rubin Field
31 800 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team Portland

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 452 Julie Browning Cyclepath Racing 46 Portland 7 52:12
2 470 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 6 46:17
3 465 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 6 46:17
4 457 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 6 46:18
5 459 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 29 Beaverton 6 46:46
6 456 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Vancouver 6 47:51
7 453 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 6 48:23
8 468 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Beaverton 6 48:36
9 451 Mielle Blomberg Team S+M 44 Portland 6 49:50
10 454 Erica Lurie 38 Portland 6 52:49
DNF 463 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 30 Portland 1 52:49

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 463 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland 4 30:45
2 481 Holland LaRue Team Finger 38 Hood River 4 30:47
3 468 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 45 Portland 4 32:00
4 486 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 4 32:02
5 462 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 36 Portland 4 32:16
6 474 Cecilia Becerra BikeFlights.com 45 Portland 4 32:36
7 485 Erinne Goodell Team Slow 35 Portland 4 32:52
8 461 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 4 33:14
9 488 Tanya Littrell Cyclepath Racing 47 Portland 4 33:27
10 465 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club 46 Portland 4 34:30
11 487 Laura Beko 4 34:46

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 417 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32 Portland 3 26:52
2 421 Leah Medure West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 3 27:31
3 401 Christy Hawkins Monkey Wrench Bicycle Club 38 portland 3 27:36
4 420 Leah Bazzano Sprout Cycles/Lucky Lab 36 Portland 3 27:45
5 409 Sarah Heckles Feist Club 42 Portland 3 27:49
6 407 Alana McDonough Athletes Lounge Cycling Team 30 portland 3 27:50
7 404 Melissa Powers 45 PORTLAND 3 27:51
8 419 Amanda Abel Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Portland 3 29:33
9 423 Sherry Schwenderlauf Vanderkitten 41 Portland 3 29:45
10 408 Melissa Chureau 45 Portland 3 29:45
11 422 Lisa Campbell Beaverton Bicycle Club 56 Aloha 3 30:56
12 413 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 47 Lake Oswego 3 32:14