Keizer Rapids Cross Series

OR
September 2, 2015

Part of the Keizer Rapids Cross Series

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Beginner

Num Name Team Age City Laps
1 162 Josh Kneedler Portland 4
2 163 Luke Bergerson Capitol Velo 42 Aumsville 4
3 159 Dennis Sweeten 50 Oregon City 4
4 153 Jorge Lara Capitol Velo 55 Salem 3
5 152 Scott Wood 40 Keizer 3
6 155 Brian Quigley Capitol Velo 49 Stayton 3
7 170 Matt Jaszkowiak 42 Portland 3
8 172 JP Petrin Capitol Velo 63 Salem 3
9 169 David Groskopf 61 2

Beginner Women

Num Name Age City Laps
1 156 Paige Jackson Salem 3
2 168 Cheryl Raeburn 59 3
3 167 Darien Stiles 21 Corvallis 2
4 166 Taunie Alley 49 Stayton 2

Category A Men

Num Name Team Age City Laps
1 5 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 39 Portland 7
2 3 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 44 Portland 7
3 11 Patrick Jackson Buy Local Cycling 36 Salem 7
4 17 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Salem 7
5 7 Graham Howard Scott's Cycle and Sports 30 Salem 7
6 15 Jeff Otto Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 53 Beaverton 7
7 14 Brad Sigurdson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Keizer 6
8 16 Greg MacDonald Dodge City Racing 45 6
9 2 Dusty Miller Keizer 6
10 6 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team 30 Salem 6
11 10 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Philomath 6

Category A Women

Num Name Team Age City Laps
1 32 Emile Thy Dodge City Racing 32 6
2 28 Erika Miranda Trusty Switchblade 40 Portland 6
3 30 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 44 Salem 5

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 44 Steve Williams Salem 4
2 43 David Rasca Half Penny Cycling Team 38 Salem 4
3 49 Billy Holcomb Trusty Switchblade 40 Portland 4
4 138 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 37 Salem 4
5 50 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 38 salem 4
6 52 Chris Moore Salem 4
7 42 Michael Shearer Team 10 Barrel 34 Tigard 4
8 57 Erik Borghoff Trusty Switchblade portland 3
9 48 Jason Elstad Portland Bicycle Studio 34 Portland 4
10 55 Kyler Resnik Albany 4
DNF 56 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 46 albany 3

Category B Women

Num Name Team Age City Laps
1 46 Amy Seymour Trusty Switchblade 42 Oregon city 3

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 125 Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes 15 Gaston 4
2 121 Joshua Johansen Team 10 Barrel 42 West Linn 4
3 136 Kelly Myers Portland Velo Racing Team 45 Tigard 4
4 122 Ryan Holt 40 Salem 4
5 128 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 30 vancouver 4
6 129 Mark Rasmussen RIDGE Cyclesport 47 Salem 4
7 131 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 43 salem 4
8 142 Joshua Hanselman 343 Racing 40 Newberg 4
9 199 Ryan Sudbury 36 4
10 146 Jeff Copus Team 10 Barrel 46 portland 4
11 143 Michael Perrotti Black Cat 45 Mulino 4
12 141 Earl Hazekamp Capitol Velo 40 Salem 4
13 147 Kevin Rayburn Team Planet X USA 25 Tualatin 4
14 144 James Owen Capitol Velo 46 Salem 4
15 123 Adam Bergerson Capitol Velo 40 Salem 4
16 198 Steven Rose Steven Rose 42 Portland 3
17 200 Chris Brown 29 3
DNF 148 Wesley Woosley 44 1

Category C Women

Num Name Team Age City Laps
1 135 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 3
2 195 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 64 Corvallis 2

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 189 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
2 188 Sean Miller 12 Keizer 3

Junior Women

Num Name Team Age Laps
1 181 Kristina Owen Capitol Velo 17 3
2 185 Linnea Owen Capitol Velo 13 3

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 194 Jeff Otto Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 53 Beaverton 4
2 113 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 52 Portland 4
3 118 Matthew S Martel Interurban 50 Portland 4
4 105 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 64 Eugene 4
5 120 Justin Bannerman Allegro Cyclery 55 Walla Walla 4
6 196 David Luoma Cyclepath Racing 58 Portland 4
7 193 Steve Yenne Half Penny Cycling Team 59 Salem 4
8 104 Greg Eyerly 51 Salem 4
9 109 Philip Litchfield Half Penny Cycling Team 65 Salem 4
10 108 Emanuel McGladrey Holy Moly Velo 57 Keizer 4
11 102 Robert Luoma 64 Keizer 4
12 101 Jim White 57 4
13 110 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 53 Portland 4
14 115 Dennis Sweeten 50 Oregon City 4
15 106 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 51 Canby 4
16 39 Edward Lanton 65 Portland 3

Masters 50+ Women

Num Name Team Age Laps
1 103 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 60 3
2 40 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 64 2

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 99 Patrick Jackson Buy Local Cycling 36 Salem 4
2 80 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 39 Portland 4
3 86 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team 30 Salem 4
4 76 James Graves 44 Tigard 4
5 81 Paul Kanz 46 Portland 4
6 77 Jake Witty Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 21 Corvallis 3