Mt. Tabor Series

Portland, OR
Wed, June 3 to Sat, July 25, 2015

Part of the Mt. Tabor Series

Updated December 31, 2015 at 3:01 AM

Category 3 Men

Name Team Points
1 Kyle Roberts 480
2 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 366
3 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 343
4 Colin Rowan Portland Bicycle Studio 320
5 Calon Russell Therapeutic Associates Racing 242
6 Cassidy Bigsby Smith&Nephew p/b West End Bikes 200
7 Andrew Warren Olympia Cycling Team 198
8 Eben Horacek PDX Devo Junior Cycling 178
9 Brian Kesselman Ruckus Test Team 172
10 Paul LaCava Giant 165
11 Chris Thomas Smith&Nephew p/b West End Bikes 155
12 Xander Viray Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 127
13 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing 118
14 Crossett Freilinger 116
15 Will Hahn 102
16 Phillip Kearns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 100
17 Mike Selinger 100
18 Justin Buell Therapeutic Associates Racing 80
19 Kyle Berg 80
20 Keelan Ontiveros Smith&Nephew p/b West End Bikes 78
21 Adrian Bennett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 77
22 Ahmed Zuhairy Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 68
23 Kelsey Ramsey Portland State University 62
24 Johnny Burrell Portland Bicycle Studio 53
25 Shane Fletcher Smith&Nephew p/b West End Bikes 52
26 Cullen Guinn Trusty Switchblade 40
27 Greg Stokes Hammer Velo 36
28 Matt Edler Portland Bicycle Studio 34
29 Mark Grant VIPYRS 26
30 john stuart 22
31 Brett Kirby Audi 16
32 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 16
33 Adam Angert 16
34 Daniel Kurylo 15
35 noah biggs 14
36 Sam Spicer Team First City 14
37 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13
38 Kyle McCall Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13
39 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team 11
40 Mario Nicholas 11

Category 4 Men

Name Team Points
1 Michael Sather Guinness Cycling Team 476
2 Jeff McMahon Hammer Velo 428
3 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 401
4 Kyle Berg 370
5 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 276
6 Sky Nelson Guinness Cycling Team 272
7 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing 240
8 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 172
9 Stefan Swift West End Bikes/Specialized 128
10 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 128
11 Christopher Kessler 100
12 Isaac Potoczny-Jones Hammer Velo 97
13 Michael Aylward 84
14 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 84
15 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 83
16 Phil Webster Hammer Velo 82
17 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 70
18 J Pearce Beissinger J Pearce Beissinger 69
19 Isaac Tarter 64
20 Chris Roberts Hammer Velo 64
21 Michael Collins bicycleattorney.com 52
22 Kellen Rear Team First City 48
23 Joe Tysoe 43
24 Jonathan Buck Relentless Creativity 43
25 Evan Tufte Beaverton Bicycle Club 40
26 Brendan Marnell Hammer Velo 36
27 Conor Fitzgerald Portland Bicycle Studio 30
28 Emmanuel Guzman Rapha Racing NW 25
29 Aaron McClintock Team First City 24
30 Galen Blair Reed College 22
31 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing 20
32 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 16
33 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio 15
34 Chris Scanlon Therapeutic Associates Racing 14
35 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 14
36 Alexander Wilson 13
37 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
38 Sean Galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12

Category 4 Women

Name Team Points
1 Colleen Kawamoto Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 648
2 Holland LaRue Team Finger 548
3 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 516
4 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 344
5 Sadie Grossman bicycleattorney.com 172
6 Julie Baird Olympia Cycling Team 156
7 Robin Gumpert Highfive Cycling 130
8 Taylor Phillips Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 128
9 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 124
10 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 114
11 Suzanne Marcoe Portland Bicycle Studio 112
12 Laila Deardorff bicycleattorney.com 56
13 Rachel Wagner Highfive Cycling 52
14 Jacquelyn O'Grady Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48
15 Susannah Hart Hapi-Go! 28
16 Sasha Vidalon 24
17 Patti Dobrowolski Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 20
18 Emily Robey Oregon Bike Shop Racing Team 16
19 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized 15
20 Joelle Rowley 15

Category 5 Men

Name Team Points
1 Josh Mitchell Trailhead Coffee Roasters 746
2 Matthew Paez CX Pistols p/b Gigantic Brewing 490
3 Ken Reed Green Submarine Records 330
4 Andrew Landstrom 294
5 Dan Norman Stages Cycling 258
6 John Pearson GET FIT Cycling 227
7 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club 220
8 Jared Holm 194
9 Charlie Douthwaite 188
9 Charlie Douthwaite 28
10 Sven Geirnaert 181
11 Evan Brooks Monster Media Racing p/b Fight Meso 122
12 Dan Norman Stages Cycling 32
12 Dave Petermeier Team Planet X USA 104
13 Jeff Chochon 72
14 David Johnson COMP-NW Go Vegan 56
15 scott hein 48
16 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 44
17 Adam Moore Grouptrail Cycling 41
18 Kelly Myers Portland Velo Racing Team 40
19 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 40
20 Brian Anthony Portland Bicycle Studio 36
21 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36
22 Andrew Baxter River City Bicycles 36
23 Michael Collins bicycleattorney.com 32
24 Jacob S. Haugen 32
25 Devin Bailly Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 30
26 Conor Fitzgerald Portland Bicycle Studio 28
27 Parker Green Beaverton Bicycle Club 28
28 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 25
29 Danny Hoile bicycleattorney.com 24
30 Gavin McGregor 22
31 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 20
32 David Sterry Green Submarine Records 20
33 Eric Hagstette 16
34 Andrew Ratzke 15
35 Jason Skelton Word-RCB by Cyclisme 15
36 Nick Kendsersky 14
37 Joe Thoits 13
38 William Naito 13
39 Max Ramor 13
40 James Green 12
41 Andy Evans Trusty Switchblade 12
42 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team 12
43 Burk Webb Portland Velo Racing Team 11
44 Eric Hagen 11

Masters Men 40+

Name Team Points
1 David Sherman Therapeutic Associates Racing 550
2 Mark Crawford Olympia Cycling Team 372
3 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 306
4 Joseph Holcomb Smith&Nephew p/b West End Bikes 300
5 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 276
6 Todd Fawcett 260
7 Webster Wilson VMR Racing 219
8 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 206
9 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles 170
10 Christian Tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes 155
11 Matt Edler Portland Bicycle Studio 128
12 Jonathan Nelson Belgium Bike Bio Racer 102
13 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing 100
13 Todd Fawcett 80
14 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 80
15 Hans Ibold scholars inn bakehouse 74
16 Steve Schwaeber Smith&Nephew p/b West End Bikes 70
17 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 61
18 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 56
19 Casey Patton 51
20 Brad Sigurdson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50
21 Yann Blindert Perthes Awareness p/b PANW 50
22 Brent Casady 48
23 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 46
24 David Saltzberg Monster Media Racing p/b Fight Meso 43
25 David Klipper Guinness Cycling Team 40
26 Michael Benno Smith&Nephew p/b West End Bikes 40
27 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40
28 Rob Thompson Olympia Cycling Team 35
29 Peter Serrurier 32
30 Michael Szwaya bicycleattorney.com 24
31 Ronald Kizziar Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 24
32 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 20
33 Mark Shimahara 16
34 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 16
35 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 16
36 David Hart Monster Media Racing p/b Fight Meso 14
37 Michael Medina Monster Media Racing p/b Fight Meso 14
38 Jeff Chochon 14
39 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 13
40 Jon Frommelt bicycleattorney.com 13

Masters Men 50+

Name Team Points
1 David Sherman Therapeutic Associates Racing 500
2 Peter Serrurier 490
3 Jeff Chochon 234
4 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 208
5 Paul Mautner Veloforma 188
6 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 165
7 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 120
8 Shawn McCloud Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 114
9 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 90
10 Bret Berner River City Bicycles 76
11 Sean Galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 68
12 Tom Hill bicycleattorney.com 64
13 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team 53
14 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 50
15 Joseph Fricke Cyclepath Racing 40
16 Mark Schwyhart bicycleattorney.com 37
17 Greg Eyerly 37
18 Thomas HILL Tripleshot Cycling Club 36
19 Shawn McLeod Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 32
20 Rick Upton 32
21 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32
22 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28
23 Brian O'Grady Portland Velo Racing Team 16
24 Luis Valls Unattached 16
25 Dieter Hoffmann Team S+M 16
26 Steve Dubravac 15
27 Jeff Tedder Hammer Velo 15

Senior Men

Name Team Points
1 Adrian Richardson Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 596
2 Austin Arguello Therapeutic Associates Racing 570
3 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 321
4 Marek Litinsky Portland Bicycle Studio 300
5 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 271
6 Cole Lalomia The Athletic 262
7 Stephen Bedford Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 200
8 Kent Ross Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 144
9 John Leonard VC Roger 143
10 Wyatt Myers Guinness Cycling Team 140
11 Leland Gilmore The Athletic 132
12 Daniel Lincoln Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 86
13 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 72
14 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 71
15 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles 68
16 Christopher DuBois 64
17 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 64
18 Harrison Harb Guinness Cycling Team 64
19 John Morehouse Therapeutic Associates Racing 48
20 Christopher Wood Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 48
21 Dave Davis Olympia Cycling Team 44
22 Steven Beardsley HiFi Sound Cycling Components 40
23 Erik Tonkin Team S+M 40
24 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40
25 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing 34
26 Patrick Means Team S+M 32
27 James Ceccorulli Team S+M 30
28 Dwayne Farr US Military Cycling Team 28
29 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 28
30 Colby Wait-Molyneux English Cycles 27
31 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 26
32 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing 26
33 Zach Winter Therapeutic Associates Racing 24
34 Cassidy Bigsby Smith&Nephew p/b West End Bikes 24
35 Joseph Dengel Dr Will Bar 22
36 Nathan Gibson Portland Bicycle Studio 22
37 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth 20
38 Christopher Woods Beaverton Bicycle Club 15
39 Corey Fish Portland Bicycle Studio 15
40 Keegan O'Neill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 14
41 Joseph Reynolds Rapha/River City Bicycles 14
42 Stephen Lockwood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 14
43 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 13
44 Chris Dubious 13
45 Mark Gyulafia River City Bicycles 12
46 Blair Warner Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 12

Senior Women

Name Team Points
1 Beth Ann Orton Rapha/River City Bicycles Women's Team 500
2 Megan Chinburg Team S+M 472
3 Anne Davis Usher Portland Bicycle Studio 410
4 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team 336
5 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling 296
6 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 192
7 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 168
8 Sydney Running Olympia Cycling Team 144
9 Kae Erickson 104
10 Angharad Porteous bicycleattorney.com 100
11 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 94
12 Cristina Mihaescu Olympia Cycling Team 83
13 Lisa Heathman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 83
14 Hilary Billington Smith&Nephew p/b West End Bikes 80
15 Daphne Moore Hammer Velo 68
16 Annalisa Fish Portland Bicycle Studio 64
17 Julie Krasniak 60
18 Hazel Gross CX Pistols p/b Gigantic Brewing 52
19 Stacy Westbrook Highfive Cycling 40
20 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 40
21 Starla Teddergreen Ruckus Test Team 32
22 Courtney Gould Highfive Cycling 29
23 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 24
24 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 20