Mt Tabor Circuit Race

Portland, OR
July 25, 2015
If you have questions or corrections, please email Dirk.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Masters 40+

Num Name Team Age City
1 790 Joseph Holcomb Smith&Nephew p/b West End Bikes 44 Portland
2 469 Mark Crawford Olympia Cycling Team 49 Lake Oswego
3 971 Todd Fawcett 52 Portland
4 760 Christian Tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes 48 portland
5 4027 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 43 Portland
6 604 Matt Edler Portland Bicycle Studio 41 Portland
7 5520 Webster Wilson VMR Racing 43 Portland
8 663 Brent Casady 44 Portland
9 324 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland
DNF 175 Yann Blindert Perthes Awareness p/b PANW 41 Portland

Masters 50+

Num Name Team Age City
1 161 David Sherman Therapeutic Associates Racing 50 Portland
2 4347 Michael Longmire MBW 61 Corvallis
3 376 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland
4 561 Paul Mautner Veloforma 57 Portland
5 301 Darell Provencher Team Rose City 61 West Linn

Men 3

Num Name Team Age City
1 5463 Cassidy Bigsby Smith&Nephew p/b West End Bikes 25 eugene
2 622 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 29 Portland
3 94 Kyle Roberts 28 Portland
4 540 Colin Rowan Portland Bicycle Studio 33 Portland
5 587 Calon Russell Therapeutic Associates Racing 37 Portland
6 656 Will Hahn 26 Portland
7 305 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Portland
8 95 Kelsey Ramsey 26 Portland
9 649 Johnny Burrell Portland Bicycle Studio 41 portland
10 970 Crossett Freilinger 29 Portland
11 4334 Xander Viray Team First City 21 Portland
12 4165 Cullen Guinn Trusty Switchblade 38 Portland
13 98 Mark Grant 16 bc
14 5326 Kyle Berg 28 Portland
15 97 john stuart 16 almonte
DNF 607 Eddie DeLisle Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland

Men 4

Num Name Team Age City
1 5448 Michael Sather Guinness Cycling Team 23 Portland
2 4226 Jeff McMahon Hammer Velo 32 Portland
3 4269 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland
4 4244 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 27 Portland
5 4239 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing 32 Portland
6 4046 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland
7 5081 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 29 Portland
8 5161 Kellen Rear Team First City 20 Portland
9 5455 Evan Tufte Beaverton Bicycle Club 19 West Linn

Men 5

Num Name Team Age City
1 9024 Matthew Paez Good 24 Portland
2 5538 Josh Mitchell Trailhead Coffee Roasters 28 Portland
3 5083 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club 23 Portland
4 9011 Charlie Douthwaite 29 Portland
5 5138 Jeff Chochon 50 Portland
6 5407 John Pearson GET FIT Cycling 26 portland
7 99 David Johnson 32 portland
8 5644 Dave Petermeier Team Planet X USA 50 Portland
9 4467 Kelly Myers Simple Green 45 Tigard
10 3096 Jacob S. Haugen Unaffilated 32 Portland
11 8006 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland
12 8004 Parker Green Beaverton Bicycle Club 13 Fairview

Senior Men

Num Name Team Age City
1 905 Austin Arguello Therapeutic Associates Racing 24 Bend
2 851 Adrian Richardson Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 27 Portland
3 803 Marek Litinsky Portland Bicycle Studio 35 Beaverton
4 969 Wyatt Myers Guinness Cycling Team 20 Tigard
5 876 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 47 Eugene
6 103 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 36 Eugene
7 732 Cole Lalomia Team Wooly Mammoth 22 Portland
8 938 John Leonard VC Roger 45 Portland
9 857 Harrison Harb Guinness Cycling Team 26 Portland
10 795 Christopher Wood Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 27 Portland
11 115 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 33 Portland
12 817 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 27 Portland
13 130 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove
14 5463 Cassidy Bigsby Smith&Nephew p/b West End Bikes 25 eugene
15 188 Joseph Dengel Dr Will Bar 32 Tigard
DNF 93 Andrew Austin Therapeutic Associates Racing universtiy place
DNF 96 James Grant 17 bc

Senior Women

Num Name Team Age
1 205 Megan Chinburg None 36
2 217 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team 28
3 453 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling 27
4 206 Sydney Running Olympia Cycling Team 29
5 229 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49

Women 4/5

Num Name Team Age City
1 5993 Colleen Kawamoto Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 32 Portland
2 414 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 38 Portland
3 7037 Holland LaRue Team Finger 38 Hood River
4 7063 Julie Baird Olympia Cycling Team 32 Portland
5 8082 Taylor Phillips Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 24 Portland
6 7122 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland