Twilight TT Series: May Series Standings

Eugene, Oregon, OR
May 26, 2015

Part of the Twilight TT Series

Questions about results should go to Ron Frerichs.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Eddy

Name Team Points
1 Rob English English Cycles 11
2 Bill Fields Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 7
3 Jayson Higgins Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 5
4 Kenneth Phillbrook Pacific Power Blue Sky 5
5 Andrew Neill English Cycles 4
6 Clara Terrell Co-Motion Cycles Factory Team 4
7 Max Rink Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 3
8 Ed Wheeler 3
9 Guy Polson 1

Junior

Name Team Points
1 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 5
2 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 2
3 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 2

Masters Men 40+

Name Team Points
1 Steven Savich Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 5
2 Steve Kjobech 3
3 Scott Carroll 3
4 Andrew Nemecek Therapeutic Associates Racing 2
5 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bicycles 2

Masters Men 50+

Name Team Points
1 Mark Newsome Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 8
2 Tim Marcotte Hop Valley Brewing 3
3 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2
4 Peter Eschbach Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 2
5 Tim Broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1

Masters Men 60+

Name Team Points
1 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 19
2 Steve Gerdemann Pacific Power Blue Sky 12
3 James Bell Hutch's-Slocum-Co-Motion 10
4 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 8
5 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 6
6 Roger Johnson Team Rose City 4
7 James Funch Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 3
8 Bruce Burke Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 3
9 Billy Ramsey Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 2

Masters Women 40+

Name Team Points
1 Kristin Yarris 11
2 Vikki Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 6
3 Beth Graff Reliant Recovery Water p/b Old Town Bicycles 5
4 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 5
5 Joanne Heilinger Panache/Imperial River Racing 4
6 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 1
7 Robin Forster 1

Men 1/2

Name Team Points
1 Colby Wait-Molyneux English Cycles 9
2 Billy Truelove Co-Motion Cycles Factory Team 6
3 Adam Kennedy English Cycles 6
4 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 5
5 Lee Ordonez English Cycles 4
6 Rob English English Cycles 1
7 John Morehouse Therapeutic Associates Racing 1

Men 3

Name Team Points
1 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 9
2 Zhaolong Wu 3
3 Matt Mallet 2
4 Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky 2
5 Kenneth Gilbert 1
6 David Prats Pacific Power Blue Sky 1

Men 4

Name Team Points
1 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky 18
2 Mark Lipchick Hutch's-Slocum-Co-Motion 13
3 Doug Spencer Hutch's-Slocum-Co-Motion 8
4 Martin Lisk Hutch's-Slocum-Co-Motion 4
5 Spencer Fields 3
6 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 3
7 Kyle Resnik 2

Men 5

Name Team Points
1 Cody Rushing 11
2 Ed Wheeler 6
3 Mark Johnson 5
4 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 2
5 Ness Zolan 2
6 Chad Everson 1

Women 1/2

Name Team Points
1 Lisa Turnbull Hutch's-Slocum-Co-Motion 4
2 Misha Fuller 3

Women 3

Name Team Points
1 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 3

Women 4/5

Name Team Points
1 Helen Kennedy West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 4
2 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion 3
3 Leslie Thomas Hutch's-Slocum-Co-Motion 1
4 Julia Frantz 1