Eugene Celebration: GC after stage 2

Eugene, OR
August 23, 2015

Part of the Eugene Celebration

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Masters Men 40+

Num Name Team Gc Time Time Down In Gc City
1 961 Larry Jackson 3:14:32.5 00:00.0 Eugene
2 968 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles 3:16:12.4 01:39.9 Bend
3 971 Joe Chaves 3:17:01.8 02:29.3
4 962 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 3:18:13.6 03:41.1 Ashland
5 969 Chris Peariso Adventure212/Specialized 3:18:23.2 03:50.7 Bend
6 965 Scott Goldstein Hop Valley Brewing 3:25:26.8 10:54.3 Eugene
7 970 Joel Wilson Ralph Prima 3:49:51.3 35:18.8 Eugene
8 966 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 3:57:04.7 42:32.2 Portland

Masters Men 50+

Num Name Team Gc Time Time Down In Gc City
1 483 Sean Phillips Garage Racing 3:14:56.3 00:00.0
2 487 Tim Marcotte Hop Valley Brewing 3:16:47.2 01:50.9 Eugene
3 484 David Sherman Therapeutic Associates Racing 3:18:26.8 03:30.5 Portland
4 489 Michael Wilson Team S+M 3:19:40.5 04:44.2 Corvallis
5 492 Jonathan Sharp 3:21:55.5 06:59.2 Corvallis
6 493 John Slawta Land Shark 3:26:08.5 11:12.2 Talent
7 485 eric schehen Team Cycle Sport 3:27:55.7 12:59.4 Ashland
8 486 David Root Therapeutic Associates Racing 3:30:32.4 15:36.1 Vancouver
9 488 Bill Fields Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 3:37:34.0 22:37.7 eugene
10 494 Ed Wheeler 3:41:48.2 26:51.9 Cottage Grove
11 482 Alan Whitney Rogue 3:47:41.7 32:45.4 Tualatin

Masters Men 60+

Num Name Team Gc Time Time Down In Gc City
1 461 David Zimbelman Land Shark 3:13:32.01 00:00.00 The Dalles
2 463 Michael Longmire MBW 3:24:35.30 11:03.29 Corvallis
3 460 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 3:42:38.80 29:06.79 Bend
4 462 Steve Borer Monster Media Racing p/b Fight Meso 3:47:34.80 34:02.79 Bend

Men 1/2

Num Name Team Gc Time Time Down In Gc City
1 362 Dillon Caldwell Audi 3:49:36.20 00:00.00 Bend
2 377 Nigel Kinney Langlois Brown Racing 3:50:56.90 01:20.70 Vancouver
3 357 Galen Mittermann Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 3:51:20.32 01:44.12 Eugene
4 376 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental 3:52:04.70 02:28.50 bend
5 369 Rob English English Cycles 3:52:07.70 02:31.50 Eugene
6 374 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 3:52:17.10 02:40.90 Eugene
7 358 Stefan Zavislan US Military Cycling Team 3:52:22.51 02:46.31 LA CA
8 363 Dwayne Farr US Military Cycling Team 3:57:21.30 07:45.10 Vancouver
9 385 Marek Litinsky Portland Bicycle Studio 3:59:27.90 09:51.70 Beaverton
10 360 Colby Wait-Molyneux English Cycles 4:02:24.70 12:48.50 Vancouver
11 378 Austin Arguello Therapeutic Associates Racing 4:02:48.80 13:12.60 Bend
12 365 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 4:03:55.70 14:19.50 Eugene
13 366 Grant Berry 4:06:39.10 17:02.90 Albany
14 368 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 4:07:01.50 17:25.30 Eugene
15 367 Lee Ordonez English Cycles 4:12:40.80 23:04.60 Milwaulkie
16 386 Carl Hoefer Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 4:13:07.40 23:31.20 Tigard
17 375 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 4:15:20.10 25:43.90 Portland
18 372 Joel Fletcher Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 4:24:02.60 34:26.40 Portland
19 370 Michael Gallagher US Military Cycling Team 4:26:10.50 36:34.30 Portland

Men 3

Num Name Team Gc Time Time Down In Gc City
1 844 Cassidy Bigsby Smith&Nephew p/b West End Bikes 3:11:59.5 00:00.0 eugene
2 832 Calon Russell Therapeutic Associates Racing 3:12:28.9 00:29.4 Portland
3 842 Justin Onusko 3:12:42.0 00:42.5 Portland
4 835 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing 3:13:29.0 01:29.5 Portland
5 833 Adrian Bennett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3:14:21.2 02:21.7 Portland
6 837 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 3:16:39.0 04:39.5 albany
7 831 Felipe Nystrom Athletes Lounge Cycling Team 3:17:03.2 05:03.7 Vancouver
8 839 Scott Carroll Team Dirt and WVCT Pacific Power Blue Sky 3:18:02.5 06:03.0 Corvallis
9 840 David Prats Pacific Power Blue Sky 3:18:14.5 06:15.0 Corvallis
10 836 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 3:18:26.1 06:26.6 Bend
11 843 Mark Schroeder Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3:19:10.6 07:11.1 Corvallis
12 841 Steven Walkier Apex Racing Team 3:23:18.3 11:18.8
13 834 Tim Farrell 3:30:19.5 18:20.0

Men 4/5

Num Name Team Gc Time Time Down In Gc City
1 924 Justin Guidroz Audi 3:23:20.5 00:00.0 Bend
2 935 Troy Duppenthaler Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3:24:39.1 01:18.6 Sherwood
3 927 Jason Whitley Unattached 3:26:00.8 02:40.3 The Dalles
4 939 Spencer Fields Rio Strada Racing 3:26:08.1 02:47.6 Plarerville
5 922 Joe Tysoe 3:27:03.4 03:42.9 Portland
6 916 Alexander Wilson 3:27:37.1 04:16.6 Portland
7 925 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 3:28:06.0 04:45.5 Eugene
8 943 Jason Elstad Portland Bicycle Studio 3:29:18.7 05:58.2 Portland
9 926 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 3:29:21.5 06:01.0 Medford
10 938 Sid Hariharan GET FIT Cycling 3:29:35.1 06:14.6 Salem
11 944 Charles Hall Hutch's-Slocum-Co-Motion 3:29:53.1 06:32.6 Eugene
12 930 Andy Stahl Hutch's-Slocum-Co-Motion 3:30:05.1 06:44.6 Eugene
13 918 Andrew Young 3:30:12.5 06:52.0 Bend
14 941 Matthew White Corvallis Cyclery Racing 3:30:36.0 07:15.5 CORVALLIS
15 929 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky 3:32:14.3 08:53.8 Albany
16 940 Galen Blair Reed College 3:32:18.4 08:57.9 Portland
17 921 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 3:32:28.0 09:07.5 Portland
18 942 Adam Goering 3:32:34.4 09:13.9 Eugene
19 932 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 3:32:46.3 09:25.8 Tigard
20 915 Kellen Rear Team First City 3:33:11.6 09:51.1 Portland
21 936 Mark Lipchick Hutch's-Slocum-Co-Motion 3:33:13.3 09:52.8 eugene
22 923 Robert Bautista Cycle U/Apex 3:33:16.1 09:55.6 Seattle
23 931 Ben Tankus Vertebrata Chiropractic Cycling 3:36:25.8 13:05.3 corvallis
24 920 Kevin Fuller US Military Cycling Team 3:37:27.4 14:06.9 Corvallis
25 934 James Bishop Apex Racing Team 3:43:25.7 20:05.2 Seattle
26 933 Jason Ford Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 3:44:30.4 21:09.9 Eugene
27 917 David McKinnie Apex Racing Team 3:45:06.7 21:46.2 Seattle
28 919 Ed Zulyevic Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 4:01:24.2 38:03.7 Eugene
29 928 Max Rink Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 4:07:54.3 44:33.8 Eugene

Women 1/2/3

Num Name Team Gc Time Time Down In Gc City
1 278 Jennifer Luebke Portland Bicycle Studio 3:27:26.0 0:00:00.0 Bend
2 275 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso 3:30:35.9 0:03:09.9 Sherwood
3 274 Laura Winberry Speedvagen Family Racing 3:38:52.0 0:11:26.0 Bend
4 277 Anne Ouellett EV/Devo/P/B Catalyst Kinetics 3:45:10.0 0:17:44.0 Vancouver
5 276 Clara Terrell Co-Motion Cycles Factory Team 4:04:41.3 0:37:15.3 Eugene
6 273 Sara youmans Audi 4:59:17.6 1:31:51.6

Women 4/5

Num Name Team Gc Time Time Down In Gc City
1 905 Michelle Peariso Adventure212/Specialized 2:56:37.7 00:00.0 Bend
2 904 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 3:00:35.4 03:57.7 Tigard
3 901 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy 3:00:55.9 04:18.2 Bend
4 900 Deven Smith 3:09:21.2 12:43.5 eugene
5 906 Leslie Thomas Hutch's-Slocum-Co-Motion 3:20:26.3 23:48.6 Sprinfield
6 902 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 3:37:55.7 41:18.0 Corvallis
7 903 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 3:39:51.5 43:13.8 Corvallis