Blind Date at the Dairy: September Standings

Portland, OR
Wed, September 16 to Wed, September 30, 2015

Part of the Blind Date at the Dairy

Updated December 31, 2015 at 3:03 AM

Beginner Men

Name Team Points
1 Nikolas Davis 28
2 Keith McIntire KimMongers Cycle Club 27
3 Daniel Kirkham Team 10 Barrel 23
4 Stephen Griffin 22
5 David Wilkes 20
6 Doug Merritt KimMongers Cycle Club 20
7 Cesar Carrillo 14
8 Rob McDonough 12
9 Sam Pitcavage 12
10 Scott LaPlante Indy 12
11 oliver jepsen 10
12 Matt Barney Team Velo Cult 8
13 Matt Taini 8
14 Quinn Rohlf 6
15 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 5
16 matthew giem CVC Racing 4
17 Bryan Gauntt 4
18 Carl Steinke Unattached 3
19 Ryan Coons 3
20 David Peabody Team Flying Tigers 2
21 Brian Fuller Athletes Lounge Cycling Team 2
22 Kevin Claggett O2 Endurance 1

Beginner Women

Name Team Points
1 lyndsay Price 39
2 Leah Iwasa 27
3 Lori Laws 27
4 Cindy Werhane Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 25
5 Emily Hall 13
6 Milli Chennell 11
7 Rachel Cameron 11
8 Sara Thomas 10
9 Gwen Hryciw 9
10 Casey Ferguson 9
11 Hannah Carlos Metropolis Cycle Repair 8
12 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 7
13 Kristen Ash Athletes Lounge Cycling Team 7
14 Jody Rose Grouptrail Cycling 6
15 leslie bottomly 6
16 Day Piwonka 6
17 Kacy Manahan 4
18 Jessica Zahnow 2
19 Kathleen Noonan 2

Junior Men 10-13

Name Team Points
1 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 45
2 Owen L Rogers Beaverton Bicycle Club 32
3 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 30
4 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 22
5 Benicio Thorne Grouptrail Cycling 22
6 Jacob Litton 18
7 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas 17
8 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 16
9 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 13
10 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling 12
11 Ian Baer 5
12 Jakob Stoller Jake and Dad 3
13 Calum pierce 3
14 Jackson Pringle 3
15 Ryan DeVries bicilista 2
16 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 2

Junior Men 14-18

Name Team Points
1 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 45
2 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 32
3 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling 30
4 Elijah Shulman 28
5 Cooper Irwin Hapi-Go! 16
6 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 10

Junior Women 10-13

Name Team Points
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 45
2 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 36
3 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 30
4 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 26
5 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas 9
6 Eleanor Martin Team Lazy Tarantulas 8

Junior Women 14-18

Name Team Points
1 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 30
2 Kristina Owen Capitol Velo 24
3 Elizabeth McKnight Trusty Switchblade 20

Masters Men 50+

Name Team Points
1 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39
2 Jeff Otto Audi 30
3 Dave Burnard 19
4 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 19
5 Joe Field Field/Jerger 17
6 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 17
7 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 15
8 Danny Knudsen bicycleattorney.com 15
9 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 14
10 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12
11 Jon Gove Grouptrail Cycling 10
12 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
13 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 7
14 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 7
15 Barry Rich Beaverton Bicycle Club 6
16 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 5
17 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 3
18 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 3

Masters Men 60+

Name Team Points
1 Steve Lacey Team S+M 42
2 Ron Strasser Team S+M 32
3 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 28
4 Steve Rearden Blondie Velo 27
5 Edward Lanton 25
6 Gary Holm 22
7 Einar Traa Portland Velo Racing Team 18
8 Bill Alsup bicycleattorney.com 7

Masters Men A 40+

Name Team Points
1 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 39
2 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team 24
3 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 20
4 Bob Jacobs bicycleattorney.com 20
5 Ronald Kizziar Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 17
6 John Weathers Audi 16
7 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 13
8 Aaron Leritz Team S+M 12
9 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 12
10 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 12
11 Shannon Boroff bicycleattorney.com 11
12 Rick Metz bicycleattorney.com 10
13 Martin Baker bicycleattorney.com 9
14 Webster Wilson VMR Racing 8
15 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 8
16 Devin Bailly Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 4
17 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 4
18 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 2
19 Michael Risner Guinness Cycling Team 2
20 Andy Meeks bicycleattorney.com 2
21 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1

Masters Men B 40+

Name Team Points
1 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 28
2 Terry Campbell KimMongers Cycle Club 26
3 Paul Zagacki bicycleattorney.com 25
4 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team 23
5 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 18
6 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 17
7 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 15
8 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 15
9 Jesse Lea Cyclepath Racing 12
10 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 9
11 Scott A Rider Grouptrail Cycling 9
12 Kelly Myers Portland Velo Racing Team 8
13 Matt Radich Dr Will Bar 8
14 Peter Rueegger Team Mudman 8
15 Troy Nelson Twin Six 6
16 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
17 Brian Little KimMongers Cycle Club 4
18 Tom Palke Team Mudman 3
19 Doug Minarik bicycleattorney.com 3
20 David Rosen Sage/Lucky Envelope Brewing 2
21 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 1
22 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 1
23 Matt Hooge 1

Masters Men C 40+

Name Team Points
1 Chris Thoman VMR Racing 34
2 Joshua Johansen Team 10 Barrel 32
3 Troy Nelson Twin Six 24
4 Scott Goodrich Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 21
5 Banjo Weymouth West End Bikes/Specialized 20
6 Jeff Chochon 17
7 Kelly Myers Portland Velo Racing Team 15
8 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing 11
9 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team 10
10 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 8
11 Joe Gomez Team Mudman 8
12 Eric Pool Team 10 Barrel 7
13 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team 7
14 Aaron Even VMR Racing 6
15 David Smith 5
16 Jeff Copus Team 10 Barrel 5
17 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
18 Michael Clark Stumptown Cycling Club 3
19 Joe Tysoe 3
20 Dean Maclean Team Planet X USA 2
21 Peter Iverson 2
22 Max Frixione 1
23 Matthew Jetton 1

Men A

Name Team Points
1 Michael Gallagher Breadwinner Cycles 30
2 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 29
3 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 27
4 Joel Madrone Breadwinner Cycles 24
5 James Ceccorulli Team S+M 17
6 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 15
7 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 12
8 Leland Gilmore The Athletic 12
9 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11
10 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 10
11 Andrej Miske Dr Will Bar 9
12 Colin Rowan Portland Bicycle Studio 8
13 Jason Elstad Portland Bicycle Studio 8
14 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 7
15 Andrio Abero Muscle Milk/Specialized 6
16 Craig Aaker 4
17 Joshua DeGraff Grouptrail Cycling 4
18 Chris Johnston bicycleattorney.com 3
19 Stephen Laurent Ruckus Test Team 3
20 David Cushman Grouptrail Cycling 3
21 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 3
22 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 1

Men B

Name Team Points
1 Matthew Piekutowski 25
2 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing 21
3 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 18
4 Shawn Small Ruckus Test Team 16
5 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 16
6 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 16
7 Kyle Berg 15
8 Stephen Laurent Ruckus Test Team 15
9 Alan Barton Olympia Cycling Team 15
10 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 13
11 Christopher Wood Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 12
12 Jacob Hull Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
13 Geoffrey Bee Athletes Lounge Cycling Team 10
14 Mike Chamblin 10
15 Matthew White Corvallis Cyclery Racing 8
16 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 7
17 Micah Sardell Hutch's-Slocum-Co-Motion 5
18 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 4
19 Doug Minarik bicycleattorney.com 3
20 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 2
21 Nathan Agalzoff 2
22 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 1

Men C

Name Team Points
1 Geoffrey Bee Athletes Lounge Cycling Team 30
2 Brian Meyer 27
3 David George 26
4 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 25
5 Jared Holm 25
6 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 19
7 Ian Boggs #HOTDADZ 14
8 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling 13
9 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 12
10 John Berrigan Twin Six 10
11 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 8
12 Kyle D'Auria 7
13 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 5
14 Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes 5
15 Brandon Bilyeu Beaverton Bicycle Club 5
16 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair 4
17 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 3
18 Russell Walker 2
19 Matthew Paez CX Pistols p/b Gigantic Brewing 2
20 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 2
21 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 1
22 John Pearson GET FIT Cycling 1

Singlespeed

Name Team Points
1 Brian Kesselman Ruckus Test Team 42
2 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 29
3 Brian Lynch Dr Will Bar 25
4 Steven Beardsley HiFi Sound Cycling Components 24
5 Lee Ordonez English Cycles 20
6 David Boerner Ruckus Test Team 19
7 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 18
8 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 12
9 Chris Snyder bicycleattorney.com 9
10 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 8
11 Sven Geirnaert 7
12 David M Miller Team Lazy Tarantulas 6
13 Mike Bene Jens Voigt's Army 6
14 Joseph Reynolds Rapha/River City Bicycles 5
15 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 4
16 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
17 Cole Sprague 3
18 Ryan Barrett Polerstuff.com 2
19 Jerald Winfrey Cyclepath Racing 2
20 Kevin Neidorf River City Bicycles 1

Stampede

Name Team Points
1 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 25
2 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 25
3 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 25
4 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 20
5 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 20
6 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 19
7 Einar Traa Portland Velo Racing Team 17
8 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 16
9 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team 15
10 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 12
11 Brad Winn Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 10
12 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team 9
13 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 9
14 Colleen Douglas 8
15 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team 7
16 Zach Weins 6
17 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 6
18 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
19 Joseph Boquiren Hammer Velo 3
20 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 2

Women A

Name Team Points
1 Julie Browning Cyclepath Racing 45
2 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32
3 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 22
4 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 22
5 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 19
6 Julie Baird Olympia Cycling Team 18
7 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 16
8 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 13
9 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 13
10 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 12
11 Kristen Minarik bicycleattorney.com 8
12 Erica Lurie bicycleattorney.com 8
13 Mielle Blomberg Team S+M 7
14 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 5
15 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 2
16 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 1

Women B

Name Team Points
1 Holland LaRue Team Finger 39
2 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 33
3 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 23
4 Katy Applin 22
5 Julie Russell Athletes Lounge Cycling Team 18
6 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 18
7 Starla Teddergreen Ruckus Test Team 15
8 Cecilia Becerra BikeFlights.com 14
9 Erinne Goodell Team Slow 10
10 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team 9
11 Iris Dougherty Club Taco 7
12 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 7
13 Mari Little KimMongers Cycle Club 6
14 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 5
15 Tanya Littrell Cyclepath Racing 4
16 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club 3
17 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 3
18 Sarah Eustis bicycleattorney.com 3
19 Laura Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 2
20 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 2
21 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1
22 Val Griffeth 1

Women C

Name Team Points
1 Christy Hawkins Monkey Wrench Bicycle Club 32
2 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 30
3 Paisley Meekin 27
4 Alana McDonough Athletes Lounge Cycling Team 25
5 Sarah Heckles Feist Club 20
6 Leah Bazzano Sprout Cycles/Lucky Lab 17
7 Melissa Powers 16
8 Leah Medure West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 12
9 Amanda Abel Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 11
10 Melissa Chureau 10
11 Rebecca Hillary Portland Triathlon Club 8
12 Taylor Phillips Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 6
13 Lisa DiTommaso 6
14 Colleen Douglas 5
15 Sherry Schwenderlauf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 4
16 Halley Shultz Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 4
17 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 4
18 Lisa Campbell Beaverton Bicycle Club 2