Kruger's Crossing CX

Portland, OR
November 22, 2015
If you have questions or corrections, please email Miles Crumley.

Updated November 24, 2015 at 9:20 AM

Athena

Num Name Team Age Laps
1 975 Julie Deal KimMongers Cycle Club 43 4
2 978 Laura Simpson 34 3

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 296 Ryan Nesbit 24 Portland 5
2 168 Artur Grochowski Threshold Velo 30 Portland 5
3 297 Andreas Stridsland 25 Portland 5
4 285 Joshua Rubenstein 5
5 181 Jason Whittinton Team 10 Barrel 5
6 93 Matt Taini 48 Lake Oswego 5
7 187 Carl Aldrich 31 Portland 5
8 405 Kevin Jin 28 Portland 5
9 407 Adam Bruns 18 Portland 5
10 408 Kevin O'Gara 31 Portland 5
11 254 Peter Renziger 5
12 294 Collin Faunt 21 Portland 5
13 406 Carl Steinke Unattached 39 Portland 5
14 299 Mac Bishop 26 Portland 5
15 303 John Hill Athletes Lounge Cycling Team 46 Portland 5
16 14 Kevin Claggett O2 Endurance 48 Canby 5
17 255 John Condon 5
18 7 Scott Coleman Team Planet X USA 45 Beaverton 5
19 196 Ryan Nyberg 28 Portland 5
20 17 Brian Wise 44 Vancouver 5
21 298 Christian Wisdom 45 Portland 4
22 169 Luke Soto Hapi-Go! 12 Sherwood 4
23 301 Matt Martinez 30 Portland 4
24 76 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team 37 Canby 4
25 2 Brian Quigley Capitol Velo 49 Stayton 4
26 295 Emily Baratta 42 Portland 4
27 170 Larry Coates 42 Tigard 4
28 84 Adrian Vogwell 38 4
29 152 Matt Erdman 4
30 410 Kyle Dolittle 18 Troutdale 4
31 267 Ryan Luce 4
32 271 Ursula Mavila 4
33 127 Steven Powell 58 Beaverton 4
34 412 James Emond 46 Portland 4
35 192 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 39 Portland 4
36 21 Zachary Goude Team Planet X USA 33 Portland 4
37 184 Scott Mizée Team Flying Tigers 41 Portland 4
38 172 Michael Ybaben 52 Beaverton 4
39 31 John Degenhardt 60 Portland 4
40 48 sonja ebert 38 Vancouver 4
41 402 Caleb christian 36 Beaverton 4
42 300 Christopher Hudock 33 Beaverton 4
43 401 Timothy Pepper 40 Tigard 4
44 293 Marek Harris 54 BEAVERTON 4
45 404 Larry Light 43 Portland 4
46 409 Jarod Morrow 17 Portland 4
47 411 Libby Edmond 46 Portland 4
48 291 Roberto Diaz 40 Hillsboro 4
49 403 Matt Hunt 37 Byfield 3
50 302 Michael Veraz 32 Portland 3
51 149 Ian Baer 12 Portland 3
52 150 Mark Baer 3
53 292 Samuel Galloway 23 Camas 3
DNF 155 Gabriele Canzi Team Polenta 30 Portland 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 833 Taylor Snider 26 Portland 5
2 801 Kristi Dirks 44 5
3 802 Heather Winfrey Cyclepath Racing 31 Tigard 5
4 743 Jody Rose Grouptrail Cycling 37 Portland 5
5 853 Jen Zak 37 Portland 4
6 849 Rachel Palmer 30 Portland 4
7 854 Kim DiStefano 48 Portland 4
8 789 Pam Guy 4
9 852 Saralinka Rejholec 31 Portland 4
10 848 Elise Cohen Grouptrail Cycling 41 Portland 4
11 850 Jennifer Thoman 32 Portland 4
12 847 Sara Bergonzi Biciclista Test Team 43 Portland 4
13 855 Diem Pham 44 Eugene 4
14 803 Sara Carlson 38 4
15 821 Allison Combs 38 Portland 4
16 846 Kim Usrey 43 Tigard 4
17 851 Rebecca Spencer 32 Portland 4
18 829 Paula Wichienkuer 39 Portland 3

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 168 Joachim Parbo 41 Aarhus 8
2 11 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 44 Portland 8
3 46 Michael Gallagher Breadwinner Cycles 42 Portland 8
4 40 Ira Ryan Breadwinner Cycles 39 portland 8
5 20 Brian Hart Jr. Breadwinner Cycles 16 Washougal 8
6 164 Craig Aaker 38 Portland 8
7 169 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 27 Portland 8
8 132 Stephen Bedford Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 37 Portland 8
9 1 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 vancouver, 8
10 78 David Cushman Grouptrail Cycling 34 Portland 8
11 15 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Vancouver 8
12 62 Curtis Bergquist Bike Central/Barbur Vet 29 Portland 8
13 166 Jacob Hull Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 8
14 73 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 32 Portland 8
15 165 Geoffrey Bee Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 7

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 229 Matt Faunt Allegro Dirt Team 25 Walla Walla 5
2 111 Keelan Ontiveros Smith&Nephew p/b West End Bikes 15 Portland 5
3 31 Adam Moore Grouptrail Cycling 30 Portland 5
4 38 Matt Jamison Grouptrail Cycling 34 Portland 5
5 230 Andy Evans Trusty Switchblade 32 Portland 5
6 143 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 5
7 234 Joel Bradley 32 5
8 46 Nico Parkes-Perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 5
9 75 James Bradley Rogue 34 Portland 5
10 40 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Beaverton 5
11 227 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 5
12 73 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 33 Portland 5
13 202 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 34 Bend 5
14 232 Sam Swan KimMongers Cycle Club 34 Portland 5
15 231 Matthew Wilkins Team Velo Cult 30 Portland 5
16 161 Jesse Boudart Grouptrail Cycling 29 Portland 5
17 9 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 4
DNF 233 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 1

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 87 Michael Collins bicycleattorney.com 33 Portland 6
2 78 Randall Fransen Team Lost Highway 35 Portland 6
3 38 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 5
4 4 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 39 Portland 5
5 14 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 29 Portland 5
6 3 Ian Boggs #HOTDADZ 35 Portland 5
7 13 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 34 Beaverton 5
8 283 Michael Aylward 35 Portland 5
9 150 Stephen Zadrozny Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 32 Portland 5
10 104 Jason Ladwig 36 Portland 5
11 190 Daniel Kirkham Team 10 Barrel 30 Tigard 5
12 179 Sam Pitcavage 23 Beaverton 5
13 330 Nic Drexler 29 Healdsburg 5
14 308 Brad Crowe 34 Portland 5
15 116 Eric Mergen 34 Portland 5
16 325 Ryan Nesbit 24 Portland 5
17 734 Luke Bergerson Capitol Velo 42 Salem 5
18 295 Stefan Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 58 Vancouver 5
19 240 Jerry Pruiett 46 Camas 5
20 320 Jeff Maslow 31 Portland 5
21 331 Aaron Frechette 39 Portland 5
22 292 Jules Johnson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 24 Salem 5
23 229 Tom Nilan Showers Pass MTB/CX Team 53 Portland 5
24 145 Travis Bullard Team 10 Barrel 34 Portland 5
25 306 Patrick Hunt 28 Tigard 5
26 194 Jimmy Gladish 37 Portland 5
27 329 Kevin Wallin 22 Portland 5
28 195 Justin Tunis 35 portland 5
29 317 Cesar Carrillo 33 Hillsboro 5
30 302 Eliott Skopin 4
31 79 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland 4
32 322 Jared McClintock 38 portland 4
33 321 Chris McClintock 29 Napa 3
34 326 Joshua Rubenstein 21 Seattle 3
DNF 291 Travis Dutton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 3
DNF 328 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 52 Portland 2
DNF 76 Ryan Chase Deschutes Brewery 37 Bend 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 960 Greg Talbert 53 Portland 5
2 961 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 31 Beaverton 5
3 950 Pete Conklin Showers Pass MTB/CX Team 52 Portland 5
4 962 Ryan Jarrell Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 41 West Linn 5
5 952 Chad Hartley Hillsboro 5
6 957 Mark Sather Team 10 Barrel 44 Wilsonville 5
7 951 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 5
8 959 Abe Covello Team Planet X USA 37 Portland 4
9 955 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Camas 4
10 953 Ramsey Kail 30 Beaverton 4
11 954 Troy Rabe Portland 4
12 964 Todd Foreman-Kinder Veloforma 29 Portland 4
DNF 958 John Davis 49 Portland 1
DNF 963 Jeremiah Hartley J & K Holdings 32 Portland 1

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 10 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 3
2 1 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 3
3 14 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 12 eugene 3
4 19 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
5 202 Duncan Howell PDX Devo Junior Cycling 15 Portland 3
6 2 Owen L Rogers Beaverton Bicycle Club 12 Portland 3
7 54 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
8 88 Daniel Smith Andromeda 15 Vernonia 3
9 233 Aaron Lopez Pacific Pedaling 18 Keizer 3
10 136 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
11 153 Brennan Pool 16 West Linn 3
12 226 Luke Frechette 13 Portland 3
13 200 Nicholas Rich 16 Portland 3
14 35 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10 Tigard 3
15 227 Federico Spedini Biciclista Test Team 11 Portland 3
16 155 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling 10 Portland 3
17 118 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
18 21 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Washougal 3
19 201 Ketner Mizée 15 3
20 175 Simon Porter Cyclepath Racing 12 Portland 3
21 225 John Bradley 12 Portland 3
22 32 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 10 PORTLAND 3
23 98 Dylan Makowichuk 11 Lake oswego 3
24 17 Sean Harple SWEAT360 16 Hillsboro 2
25 212 Jackson Dale 10 2
26 167 Jake Johansen Team 10 Barrel 10 2
27 6 Jakob Stoller Jake and Dad 13 Portland 2
28 230 Aiden Rinehart 11 Portland 2
29 174 Sage Doggett PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2
30 34 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 11 Portland 2
31 231 Jaden Murphy 12 Hillsboro 2
32 224 Maxwell Patel 12 Corvallis 2
33 91 Nate Dezellem 10 Hillsboro 2
34 182 Tully Carrillo 10 Hillsboro 2
35 228 Felix Cohen 10 Portland 2
36 119 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2
37 229 Caleb Cress 11 Portland 2
38 232 Kai Choto-Mueller 10 Portland 2
39 104 Jackson Avery 10 Oregon City 2
DNF 150 Ian Baer 12 Portland 1

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 14 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 12 eugene 3
2 19 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
3 2 Owen L Rogers Beaverton Bicycle Club 12 Portland 3
4 54 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
5 136 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
6 35 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10 Tigard 3
7 227 Federico Spedini Biciclista Test Team 11 Portland 3
8 155 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling 10 Portland 3
9 118 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
10 21 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Washougal 3
11 175 Simon Porter Cyclepath Racing 12 Portland 3
12 225 John Bradley 12 Portland 3
13 32 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 10 PORTLAND 3
14 98 Dylan Makowichuk 11 Lake oswego 3
15 212 Jackson Dale 10 2
16 167 Jake Johansen Team 10 Barrel 10 2
17 230 Aiden Rinehart 11 Portland 2
18 174 Sage Doggett PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2
19 34 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 11 Portland 2
20 231 Jaden Murphy 12 Hillsboro 2
21 224 Maxwell Patel 12 Corvallis 2
22 91 Nate Dezellem 10 Hillsboro 2
23 182 Tully Carrillo 10 Hillsboro 2
24 228 Felix Cohen 10 Portland 2
25 119 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2
26 229 Caleb Cress 11 Portland 2
27 232 Kai Choto-Mueller 10 Portland 2
28 104 Jackson Avery 10 Oregon City 2
DNF 150 Ian Baer 12 Portland 1

Junior Men 13-14

Num Name Team Laps
1 226 Luke Frechette 3
2 6 Jakob Stoller Jake and Dad 2

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 202 Duncan Howell PDX Devo Junior Cycling 15 Portland 3
2 88 Daniel Smith Andromeda 15 Vernonia 3
3 153 Brennan Pool 16 West Linn 3
4 200 Nicholas Rich 16 Portland 3
5 201 Ketner Mizée 15 3
6 17 Sean Harple SWEAT360 16 Hillsboro 2

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps
1 10 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 3
2 1 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 3
3 233 Aaron Lopez Pacific Pedaling 18 Keizer 3

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 813 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 3
2 836 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3
3 844 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland 3
4 804 Johanna Dezellem 12 Hillsboro 2
5 840 Ana Marie Rich Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland 2
6 820 Samantha Trost Team S+M 15 Battle Ground 2
7 889 Xiomara Choto-Mueller 13 Portland 2
8 888 Maia Schamp 11 2
DNF 887 Bronte' Sniff 10 1

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 813 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 3
2 836 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3
3 844 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland 3
4 804 Johanna Dezellem 12 Hillsboro 2
5 840 Ana Marie Rich Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland 2
6 888 Maia Schamp 11 2
DNF 887 Bronte' Sniff 10 1

Junior Women 13-14

Num Name Age City Laps
1 889 Xiomara Choto-Mueller 13 Portland 2

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 820 Samantha Trost Team S+M 15 Battle Ground 2

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 344 John Weathers Audi 45 Tigard 8
2 520 Jeff Beltramini Mafia Racing NW 47 Anacortes 8
3 463 Patrick Beeson Team Velo Cult 35 Portland 8
4 353 Webster Wilson VMR Racing 43 Portland 8
5 328 Shannon Boroff bicycleattorney.com 40 Portland 8
6 319 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 46 Portland 8
7 471 Dan Porter Cyclepath Racing 43 Portland 8
8 308 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 49 Gresham 8
9 360 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland 8
10 335 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 43 Portland 7
11 355 Joshua DeGraff Grouptrail Cycling 39 Beaverton 7
12 325 Scott Mares Threshold Velo 48 Portland 7
13 393 Devin Bailly Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland 7
14 534 Ted Byram bicycleattorney.com 40 Portland 7
15 313 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 48 Portland 7
16 305 David Pedersen Portland Bicycle Studio 43 Portland 7
17 431 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 44 Portland 7
18 314 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Hillsboro 7
19 362 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 42 Portland 7
20 535 Chris Roberts Hammer Velo 44 Portland 7
21 531 Tony Dirks Rogue 51 Hood River 7
DNF 358 Ronald Kizziar Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 46 Portland 6
DNF 410 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 46 Portland 6
DNF 377 Martin Baker bicycleattorney.com 48 Portland 4
DNF 399 Dan Werle Unattached 43 Portland 4
DNF 478 Peter Rueegger Team Mudman 47 Portland 4
DNF 337 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio 45 Portland 3
DNF 533 Brian Little KimMongers Cycle Club 41 Portland 2
DNF 384 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas 42 Salem 1

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 748 Bradford Goodson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 PORTLAND 5
2 764 Chris Thoman VMR Racing 47 Portland 5
3 612 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 39 Camas 5
4 782 Keith McIntire KimMongers Cycle Club 36 Portland 5
5 589 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 49 Portland 5
6 646 Trig Rogers bicycleattorney.com 49 Portland 5
7 673 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 5
8 852 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland 5
9 656 Terry Campbell KimMongers Cycle Club 41 Portland 5
10 715 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 48 Portland 5
11 690 Billy Holcomb Trusty Switchblade 40 Portland 5
12 696 Jeff Chochon 50 Portland 5
13 669 Erik Carlson 41 Longview 5
14 783 Doug Merritt KimMongers Cycle Club 35 Portland 5
15 766 Ashley Williams Mud Man 47 Portland 5
16 624 Ryan Morgan Trusty Switchblade 41 Portland 5
17 858 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team 41 Hillsboro 5
18 566 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Washougal 5
19 837 Max Frixione 42 Portland 5
20 851 Thomas Lyttle 5
21 580 Dave Dezellem Olympia Cycling Team 45 Hillsboro 5
22 702 Joe Pinzone Threshold Velo 47 Vancouver 5
23 859 Kyle Stephens KimMongers Cycle Club 39 Portland 5
24 832 Eric Pool Team 10 Barrel 49 West Linn 5
25 639 Peter Koonce Grouptrail Cycling 41 Portland 5
26 644 Wade Hewitt Pentangeli 44 Portland 5
27 772 Dean Maclean Team Planet X USA 45 Portland 5
28 833 James Bender Beaverton Bicycle Club 44 West Linn 5
29 738 Sean Stroup KimMongers Cycle Club 41 Portland 5
30 591 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 5
31 573 Mark Chasse Portland Velo Racing Team 48 Portland 5
32 862 Sean Kellogg Ruckus Test Team 38 PORTLAND 5
33 779 Aaron Even VMR Racing 45 Portland 4
34 625 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Lake Oswego 4
35 780 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Hood River 4
36 711 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 41 Portland 4
37 861 John Dendiuk 40 Portland 4
38 860 Jimmy Candelaria Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 4
39 688 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 3

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 705 John Hatfield Audi 47 Portland 5
2 572 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 49 Portland 5
3 320 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 46 Portland 5
4 317 Dan Salvey 46 Sherwood 5
5 607 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 49 Beaverton 5
6 736 Colin Cunningham 47 Portland 5
7 634 Ryan McIntyre 5
8 703 Nolan Restivo Workhorse Cycles 37 Portland 5
9 756 Jeff Barna 39 po 5
10 612 Ken Elser Team Planet X USA 37 Portland 5
11 430 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing 49 Tigard 5
12 757 Phillip M Trost Team S+M 39 Battle Ground 5
13 748 Alec Denes Stumptown Cycling Club 39 Portland 5
14 420 Ben Baltazar 37 Portland 5
15 378 D'Arcy Owen 43 Portland 5
16 622 Joel Gaff Jr. Hagerty Cycling 36 Portland 5
17 593 Raymond Egan The Spokesmen 39 Portland 5
18 760 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 42 Portland 4
19 469 Jeff Copus Team 10 Barrel 46 portland 4
20 423 Chris Wierman 43 tualatin 4
21 589 Chris Rinehart Rolling Thunder p/b The Missing Link 47 portland 4
22 483 David Smith 46 Hillsboro 4
23 495 Dave Petermeier Team Planet X USA 50 Portland 4
24 580 Chris Eves Rolling Thunder p/b The Missing Link 35 Portland 4
25 306 Charles Barrett 48 Portland 4
26 324 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 49 Washougal 4
27 709 Tom Bird 47 Tigard 4
28 387 Andrew Duncan KimMongers Cycle Club 40 Portland 4
29 453 Doug Brecht Multnomah Athletic Club 51 Portland 4
30 616 Fred Smelser 37 Portland 4
31 421 Mark Hand Team Planet X USA 56 Tigard 4
32 750 Mike Hamness 43 Vancouver 4
33 762 Paul O'Connor 41 Portland 4
34 468 Joe Carpenter Team 10 Barrel 46 Portland 4
35 680 Don Moote Athletes Lounge Cycling Team 58 Portland 4
36 390 Sean McCarthy Team 10 Barrel 49 Tigard 4
37 608 Neil Gibson 43 Portland 4
38 428 Greg Espinosa 46 Lake Oswego 4
39 747 Jeff Baratta Team Planet X USA 54 Portland 4
40 587 Ian Harris 37 Portland 4
41 656 Judah Hamnes 38 Beaverton 4
42 763 Paul Barlow Barlow Bikes 45 Saint Helens 4
43 696 Owen Hutchinson Subculture Cyclery 41 Bend 4
44 569 James Sunderland Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 51 Troutdale 4
45 460 Mike Lurie bicycleattorney.com 46 Portland 4
46 447 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 38 oregon city 4
47 658 Martin Matsumura 50 Portland 4
48 353 James Lais 46 PORTLAND 4
49 759 Jeff Dill Team Mudman 43 Portland 4
50 707 Jeffrey H. Garrett Team Lazy Tarantulas 47 Lake Oswego 4
51 352 Marc Brodehl KimMongers Cycle Club 38 Portland 4
52 566 Grant Rochelle 48 Lake Oswego 4
53 484 Jonathan Modie Team S+M 46 Portland 4
54 322 Mark McMurtry VMR Racing 45 Portland 4
55 584 Bodjie Train Grouptrail Cycling 43 Hillsboro 4
56 737 Stone Doggett 42 Portland 4
57 385 Andy Morris 45 Portland 4
58 409 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland 4
59 456 Phil Avery Team Beer 41 oregon city 4
60 330 Ethan Fuld Unattached 50 Portland 4
61 354 Stephen Rich 48 Portland 4
62 749 Glenn Fee 44 Portland 4
63 603 Daniel McKenna 43 Portland 4
64 751 Matthew Hoover Team Mud Man 35 Portland 4
65 361 Wesley Woosley Portland 4
66 549 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 40 Portland 4
67 344 Todd Harple SWEAT360 45 Hillsboro 4
68 758 Brad Alderman Team Planet X USA 35 Brush Prairie 4
69 755 Bryce Wood 35 Portland 4
70 730 Mark Capalbo Pentangeli 44 Portland 4
71 716 Patrick Meigs 4
72 733 John Porter VMR Racing 44 Portland 4
73 697 jim scott 4
74 712 Jeb Hendrix Team Velo Cult 43 Portland 4
75 613 Richard Fattic Ruckus Test Team 44 Portland 4
76 718 David Meyer 4
77 754 Brian Vegter Dogs by Bri-BELLA 44 Baker City 4
78 637 Barry Rich Beaverton Bicycle Club 57 Portland 4
79 372 Chris Valencia Boneyard Cycling 52 Bend 4
80 753 Mike Thomas 56 po 4
81 311 Andrew Kaylor Hapi-Go! 46 Beaverton 4
82 732 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 64 Corvallis 3
83 761 Pete Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Portland 3
DNF 706 Eric McMurtry 1

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 257 Michael Metz bicycleattorney.com Portland 5
2 250 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland 5
3 275 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 50 Portland 5
4 274 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 50 Eugene 5
5 340 Tom Hill bicycleattorney.com 52 PORTLAND 5
6 276 Jon Gove Grouptrail Cycling 53 Portland 5
7 273 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 58 Eugene 5
8 317 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland 5
9 291 Steven Basden Cyclepath Racing 50 Portland 5
10 253 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 51 Brush Prairie 5
11 259 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 54 Portland 5
12 272 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 5
13 350 Ian Kennedy bicycleattorney.com 51 Portland 5
14 278 Paul Mautner Veloforma 57 Portland 5
15 352 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 58 Portland 5
16 323 David Luoma Cyclepath Racing 58 Portland 5
17 426 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 53 Beaverton 4
18 332 Matt Richmond Stumptown Cycling Club Portland 4
19 254 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 59 Tigard 4
20 311 Stefan Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 58 Vancouver 4
21 354 Vern Krist Showers Pass MTB/CX Team 59 Portland 4
22 334 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack Portland 4
23 416 Danny Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 55 Aloha 4
24 286 Tim Broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 50 Eugene 4
25 145 Dave Dallas Laughing Dog Team 53 Bend 4
26 428 Bill Salbador 50 Eugene 4
DNF 294 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57 Milwaukie 3

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 506 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 64 Eugene 5
2 504 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 61 Eugene 5
3 500 Ron Strasser Team S+M 66 Portland 5
4 515 Steven Miller Team S+M 62 Portland 4
5 494 Steve Rapp Allegro Cyclery 63 Walla Walla 4
6 542 Ed Dalton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 60 Portland 4
7 495 Stephen Gomez Super Relax Concept 60 portland 4
8 508 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 62 Portland 4
9 540 Tim Hanrahan unaffiliated at moment 62 Portland 4
10 511 Edward Lanton 65 Portland 4
11 520 Loren Russell 73 Corvallis 4
12 535 Bob Kuehn Boneyard Cycling 64 Bend 3
13 512 Einar Traa Portland Velo Racing Team 72 Portland 3

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 53 Anne Davis Usher Portland Bicycle Studio 36 Portland 6
2 8 Ann Kennedy bicycleattorney.com 47 Portland 6
3 57 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 53 Camas 6
4 34 Erika Miranda Trusty Switchblade 40 Portland 6
5 41 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Beaverton 6
6 46 Erica Lurie bicycleattorney.com 38 Portland 5
7 50 Hazel Gross CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 5

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 558 Sara Thomas 36 Portland 5
2 515 Maya Foty bicycleattorney.com 46 Portland 5
3 529 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 Portland 5
4 520 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland 5
5 506 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 5
DNF 510 Meagan Bozeman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42 Sherwood 2

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 624 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 52 Portland 5
2 633 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental 53 Bend 5
3 600 Donna Rosenberg Donna Rosenberg 51 Renton 5
4 607 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 5
5 652 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 46 Portland 5
6 654 Corrine Veger 50 Baker City 5
7 626 Loraine Blake Cyclepath Racing 50 Portland 5
8 656 Norrene Godfrey Team Chuck 50 Vancouver 5
9 655 Michelle Gross 52 Portland 4
10 602 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 62 Lake Oswego 4

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 687 Kyle Mensing Portland Bicycle Studio 28 Portland 6
2 508 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 6
3 633 Cliff Eslinger StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 37 bend 6
4 666 Mike Bene Jens Voigt's Army 48 Portland 6
5 611 Sam Caviglione 30 Portland 6
6 829 Steve Dale 6
7 613 Scott Barker 46 Portland 6
8 781 Nicholas Leritz Team S+M 44 Portland 6
9 875 Tyler Goforth Portland 6
10 619 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 37 Hillsboro 6
11 531 Jerald Winfrey Cyclepath Racing 40 Tigard 6
12 766 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 34 Portland 6
13 505 Peter Rueegger Team Mudman 47 Portland 6
14 880 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes Portland 6
15 876 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair Portland 5
16 609 Daniel Carter KimMongers Cycle Club 34 Portland 5
17 751 Matthew Wilkins Team Velo Cult 30 Portland 5
18 881 Joe Gomez Team Mudman Portland 5
19 782 Andy Leritz Team S+M 48 Portland 5
20 594 Aaron Even VMR Racing 45 Portland 5
21 544 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 5
22 883 Justin Brauner KimMongers Cycle Club Portland 5
23 879 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes Portland 5
24 785 Dieter Hoffmann Team S+M 58 Portland 5
25 521 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 5
26 878 Chris Rinehart Rolling Thunder p/b The Missing Link portland 5
27 701 John Howe Team Beer 45 portland 5
28 628 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Lake Oswego 5
29 538 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Hood River 5
30 870 Brian Puskas 5
31 882 Jeff Barna Portland 4
DNF 820 Sven Geirnaert 1

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 547 Jade Koide Grouptrail Cycling 32 Portland 5
2 559 Mari Little KimMongers Cycle Club 36 Portland 5
3 538 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Hood River 5
4 524 Jericho Winter KimMongers Cycle Club 30 Portland 5
5 661 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 40 Salem 4
6 624 Sherry Schwenderlauf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 4

Unicycle

Num Name Team Age City Laps
1 U10 Joseph Boquiren Hammer Velo 49 Portland 1
2 U1 Steven Soto Hapi-Go! 42 Sherwood 1

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 858 Susannah Hart Hapi-Go! 18 Washougal 7
2 936 Iris Dougherty Club Taco 27 Portland 7
3 914 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 30 Portland 7
4 930 Anna Vaughn West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 39 portland 7
5 874 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Beaverton 7
6 876 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 29 Beaverton 6
7 887 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 38 Lake Oswego 6

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 121 Hilary Luther 43 Degrees 39 Portland 6
2 132 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 5
3 136 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 33 Portland 5
4 131 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 5
5 159 Kristi Cushman 5
6 163 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32 Portland 5

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 279 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 29 Portland 5
2 353 Gwen Hryciw 24 Portland 5
3 260 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 5
4 379 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 5
5 378 Elise Lagerstrom 23 Gresham 5
6 380 Melissa Cate 34 Portland 5
7 375 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 5
8 352 lyndsay Price 39 Portland 5
9 381 Melissa Powers 45 PORTLAND 5
10 344 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 64 Corvallis 5
11 277 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 43 Portland 4