Ochoco Gravel Roubaix

Prineville, OR
August 20, 2016

Updated September 6, 2016 at 2:19 PM

10-Mile Family Fun Ride

Name Finish Time Age City
1 Colleen Dod 33:30 46 Bend
2 shiloh binder 37:08 Prineville
3 Beth Lockhart 37:09 Bend
4 Keith Garvis 39:24 63 Prineville
5 Melissa Waltjen 39:52 36 Prineville
6 Cindy Perkins 40:20 47 Bend
7 Seth Crawford 45:18 Prineville
8 Dawn Pultz 46:02 Prineville
9 Maureen Wilkin 52:09 58 Prineville

120-Mile, Masters Men/Women 60+

Name Team Time To Harvey's Gap, Mile 20 Time To Mark’s Sno Park, Mile 44 Time To Scott’s Camp, Mile 66 Time To Ochoco Camp, Mile 93 Finish Time Age City
1 Vincent Sikorski WebCyclery.com 1:29 3:51 6:00 8:04 9:51:47 65 Bend

120-Mile, Men Category 1-3

Name Team Time To Harvey's Gap, Mile 20 Time To Mark’s Sno Park, Mile 44 Time To Scott’s Camp, Mile 66 Time To Ochoco Camp, Mile 93 Finish Time Age City
1 Dillon Caldwell Audi 1:13 2:43 4:06 5:29 6:39:43 27 Bend
2 matt Lieto Endurance Collaborative 1:13 2:43 4:06 5:29 6:39:44 38 Bend
3 Steven Davis Magic Cycle Works 1:13 2:44 4:06 5:29 6:39:50 20 Canyon Country
4 Shane Savage Mighty 1:15 2:52 4:16 5:37 6:51:50 41 Vancouver
5 Andy Redden 1:17 2:50 4:16 5:37 6:53:28 34 Bend
6 Brendan Lehman RockLobster 1:17 2:57 4:33 6:56 8:20:32 Santa Cruz
7 Joel Brazil Sturtevants-Limelight 1:16 2:53 4:23 6:56 8:20:36 49 Ketchum
8 Bill Warburton Murder of Crows 1:16 2:56 4:36 6:56 8:20:37 36 Bend
9 Owen Murphy Murder of Crows 1:16 3:16 4:58 6:57 8:20:37 42 Bend
10 Christopher Wood Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 1:16 2:54 4:23 6:56 8:52:55 28 Portland
11 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 1:15 2:54 4:23 7:01 8:52:55 29 Portland
12 Anthony Monteleone Team Wooly Mammoth 1:15 2:54 4:23 7:01 8:53:47 30 Portland

120-Mile, Men Category 3-5

Name Team Time To Harvey's Gap, Mile 20 Time To Mark’s Sno Park, Mile 44 Time To Scott’s Camp, Mile 66 Time To Ochoco Camp, Mile 93 Finish Time Age City
1 Justin Guidroz Audi 1:15 2:52 4:16 5:40 6:54:50 36 Bend
2 Kyle Kotwica Kyle Kotwica 1:18 3:07 4:49 6:28 7:48:26 52 Corvallis
3 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 1:18 3:39 5:22 6:56 8:20:33 47 albany
4 Tom Maier 1:18 3:08 4:50 6:56 8:20:37 51 Calgary
5 dave waag 1:21 3:13 5:00 6:58 8:20:37 48 hood river
6 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1:18 3:09 4:56 6:56 8:20:37 53 Wilsonville
7 Peter Borowski Audi 1:16 2:53 4:28 7:01 8:20:37 51 Bend
8 Thomas Schulz Olympia Orthopaedic Associates 1:18 3:07 4:46 6:56 8:20:37 45 Olympia
9 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1:18 3:09 4:56 7:01 8:24:03 45 Philomath
10 Timothy Martell 1:21 3:17 5:08 7:01 8:36:55 47 Lake Oswego
11 Matthew Briggs Transient/Picky Bars 1:18 2:57 4:27 7:09 8:47:03 29 Bend
12 Sven MacAller 1:21 3:20 5:19 7:14 8:47:04 30 Portland
13 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 1:17 3:01 4:42 7:08 8:47:55 35 Portland
14 Thomas Pastor Deschutes Brewery 1:22 3:21 5:23 7:24 8:49:52 36 Bend
15 Scott Lindbloom 1:21 3:36 5:31 7:24 9:01:40 41 Bend
16 Alex Ebright 1:21 3:36 5:30 7:22 9:01:40 40 Seattle
17 Guy Polson Stolen Goat 1:27 3:38 5:35 7:26 9:06:46 51 Springfield
18 sue donahugh Alliance Cycling 1:42 4:11 6:38 8:50 10:31:44 52 irvine
DNF Andrew Stewart Mountain View Cycles Racing Team 2:01 5:51 DNF 39 White Salmon
DNF Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 1:18 4:36 7:39 DNF 33 Bend
DNF Matthew Deboodt 1:16 2:56 4:27 8:11 DNF 32 Prineville
DNF Thomas Hatch 1:58 3:01 4:47 DNF Prineville

120-Mile, Women Category 1-4

Name Team Time To Harvey's Gap, Mile 20 Time To Mark’s Sno Park, Mile 44 Time To Scott’s Camp, Mile 66 Time To Ochoco Camp, Mile 93 Finish Time Age City
1 Jennifer Luebke Portland Bicycle Studio 1:18 2:56 4:26 6:57 8:20:37 30 Bend
2 Rachel McBride 1:17 2:57 4:27 6:57 8:20:37 38 Vancouver
3 Jane Quinn Pine Mountain Sports 1:27 3:38 5:36 7:26 9:01:35 38 Bend
4 Heather Pola Dirty Harlots MTB race team 1:29 3:46 5:43 7:36 9:09:30 43 Hood River
5 sue donahugh G2/Girls Ride 2 1:40 4:12 6:33 N/A 10:31:44 52 irvine
6 Cari Young 1:46 4:19 6:53 N/A 10:50:50 40 Prineville
DNF Cindy Werhane Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1:57 3:46 DNF 47 Portland
DNF Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1:27 4:41 DNF 42 Hood River

45-Mile, Masters Men/Women 60+

Name Team Time To Harvey's Gap, Mile 20 Finish Time Age City
1 Sam Medrano 1:29 2:57:24 63 Bend
2 Bob Kuehn Boneyard Cycling 1:33 3:02:30 65 Bend
3 Art Lehman 1:49 3:44:51 65 Bend
4 Mark Clement karen l. clement 2:02 3:48:45 terrebonne
5 Loren Russell 2:02 4:03:32 74 Corvallis
6 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 2:01 4:03:34 65 Corvallis
7 David Moss Flywheel Bicycle Solutions 2:20 4:35:15 65 Bend
8 stephen henderson Stephen Henderson 2:32 4:26:46 64 Prineville
DNF Tad Hodgert Deschutes Brewery 1:32 DNF 70 Bend

45-Mile, Men Category 1-3

Name Team Time To Harvey's Gap, Mile 20 Finish Time Age City
1 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 1:19 2:36:21 50 Medford
2 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 1:13 2:59:53 39 Medford
3 Tad Reeves 2:01 4:25:20 40 Oak Grove

45-Mile, Men Category 3-5

Name Team Time To Harvey's Gap, Mile 20 Finish Time Age City
1 Ed Rogers Ace Window Tinting 1:11 2:27:32 62 bend
3 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery 1:15 2:28:39 57 Bend
3 Brad Haag Murder of Crows 1:13 2:28:40 26 Bend
4 David VanOrden 1:17 2:33:24 36 Pocatello
5 jeff vance 1:13 2:33:25 54 stanford
6 Steve Lamerdin 1:20 2:41:59 53 Bend
7 Chuck Meyer Murder of Crows 1:24 2:49:40 38 Bend
8 Dustin Gouker 1:38 3:27:50 38 Bend
9 Beau Eastes Woodpecker Trucking 1:48 3:28:39 37 Bend
10 Monte Hawkins 1:47 3:29:10 40 Bend
11 Joseph Barker 1:46 3:33:19 36 Prineville
12 Rory O'Neill 1:58 3:34:34 56 Prineville
13 David Porter 1:47 3:35:23 26 Bend
14 Curtis Brawner Ace Window Tinting 1:47 3:35:35 42 Bend
15 Bryan Scholz 1:56 3:44:53 58 Terrebonne
16 Karsten Zuendel Team Oregon/River City Bicycles 1:43 3:55:33 Portland
17 Matt Holter 1:58 3:55:35 41 PORTLAND
18 Don Wright Team World Bicycle Relief 1:38 3:55:41 58 Bend
19 jeff jaren 2:02 3:58:35 36 Gladstone
20 Kevan Olhausen 1:56 4:06:08
21 Jeff Breazile Bike Newport-Bier One 2:07 4:14:00 48 Yamhill
22 Frank Fleetham Boneyard Cycling 2:22 4:14:55 73 Bend
23 Philip Higgins 1:52 4:22:12 48 Newberg
24 Andrew Rees 2:25 4:22:12 47 Dallas
25 Don Hammond 2:32 4:28:40 54 PRINEVILLE

45-Mile, Women Category 1-4

Name Team Time To Harvey's Gap, Mile 20 Finish Time Age City
1 Sarah Max Deschutes Brewery 1:13 2:28:43 41 Bend
2 Sheri Masessa Flywheel Bicycle Solutions 1:20 2:41:20 43 Medford
3 Becky Bjork Hutch's/Bend Dental 1:35 2:41:58 46 Bend
4 Nora Barrett 1:35 3:11:15 43 Bend
5 Kathryn Lewis 1:39 3:17:12 54 Gladstone
6 Renee Pype Team S+M 1:51 3:29:49 58 Portland
7 Becca Reisch 1:46 3:55:32 41 Portland
8 Devon Pfeiffer 2:04 3:55:37 41
9 Lori Gierloff 2:07 4:06:07 41 Bend
10 Jennifer Jordan 2:06 4:15:28 56 Redmond
11 Darlene Henderson Stephen Henderson 2:32 4:22:12 60 Prineville
12 Diana Stevens Green Submarine Records 2:20 4:24:36 38 Bend
13 Deborah Moss Flywheel Bicycle Solutions 2:20 4:27:51 55 Medford

80-Mile, Masters Men/Women 60+

Name Team Time To Harvey's Gap, Mile 20 Time To Mark’s Sno Park, Mile 44 Time To Scott’s Camp, Mile 66 Finish Time Age City
1 Clinton Andring Chinook Cycling Club 1:14 3:05 N/A 4:56:30 61 Richland
2 Darin Swan Trusty Switchblade 1:15 3:13 N/A 5:15:00 46 Vanvouver
3 Mark Pearson Hutch's/Bend Dental 1:27 3:43 4:30 5:23:19 71 Bend
4 Daniel Caldwell Audi 1:16 3:20 4:03 5:23:47 67 Bend
5 Allan King 1:26 3:34 4:17 5:56:07 67 Gardnerville
6 William Emery Misfits 1:21 3:38 4:28 6:03:53 41 Sherwood
7 Jeff (Swami) Swanstrum 1:29 3:53 4:12 6:21:14 61 Prineville
8 kent ellis silver cycling 1:20 4:00 4:49 6:22:33 65 bismarck
9 Matt Henderson 1:30 3:58 4:51 6:35:38 67 Bend
10 Mike Maidl 1:38 4:37 5:37 7:24:22 68 Bend

80-Mile, Men Category 1-3

Name Team Time To Harvey's Gap, Mile 20 Time To Mark’s Sno Park, Mile 44 Time To Scott’s Camp, Mile 66 Finish Time Age City
1 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental 1:08 2:38 N/A 4:20:46 49 Bend
2 Ryan Gracey Marty's Cycles 1:07 2:39 3:11 4:23:39 34 Jacksonville
3 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:09 2:48 3:21 4:35:25 39 Bend
4 Michael Benno Grixsen Brewing p/b West End Bikes 1:08 2:44 3:18 4:35:26 48 Portland
5 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental 1:11 2:56 3:32 4:41:18 57 Bend
6 sean Wilson Stoemper 1:08 2:44 3:21 4:45:49 24 Eugene
7 Sean Thielen HosmerChiro-RPM Mortgage 1:11 2:57 3:35 4:52:06 43 Portland
8 Jonathan Myers Team S+M 1:08 2:58 3:35 4:54:00 49 Portland
9 Matt Russell Hutch's/Bend Dental 1:10 3:08 3:44 4:56:29 37 Bend
10 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental 1:14 3:20 4:02 5:23:16 56 Bend
11 Reny Townsend Desalvo Custom Cycles Racing 1:07 3:37 4:15 5:38:40 38 Medford
DNF Trevor Rice DNF 43 Beaverton

80-Mile, Men Category 3-5

Name Team Time To Harvey's Gap, Mile 20 Time To Mark’s Sno Park, Mile 44 Time To Scott’s Camp, Mile 66 Finish Time Age City
1 Joseph Brubaker Kuhl N/A 3:01 3:37 4:51:31 58 Salt Lake City
2 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental 1:13 3:08 N/A 4:56:16 48 Bend
3 Alexander Hongo 1:16 3:05 3:44 4:56:18 32 Eugene
4 Dan Wolnick Hutch's/Bend Dental 1:17 3:04 3:43 4:56:19 50 Bend
5 Tiago Reis 1:15 3:07 3:47 5:08:57 46 Bend
6 Jeff Boulet Hutch's/Bend Dental 1:15 3:17 N/A 5:17:04 58 Bend
7 Brian Schiller Untapped/Velocio 1:18 3:17 3:56 5:17:07 48 Portland
8 Thomas Gross 1:15 3:14 N/A 5:17:24 39 Beaverton
9 Jeff Stevens Green Submarine Records 1:15 3:08 3:47 5:22:37 40 Bend
10 John Sorlie Hutch's/Bend Dental 1:16 3:23 4:08 5:23:12 53 Bend
11 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 1:16 3:20 4:02 5:23:18 48 Bend
12 Michael Mastin Sunnyside Sports 1:17 3:21 4:04 5:35:29 46 Bend
13 David Leedom 1:17 3:29 N/A 5:42:26 59 Springfield
14 Mark Boissevain 1:17 3:18 4:19 5:49:05 52 Bend
15 Dennis Brodowski Velo Fratello p/b Bay Equity Home Loans 1:21 3:32 4:23 5:53:54 42 Santa Rosa
16 Chris McLeod 1:32 4:14 5:08 6:50:36 44 Vancouver
17 Kevin Perkins 1:39 4:46 5:45 7:23:31 52 Bend
18 Rick Debbout 1:42 4:42 5:39 7:26:22 Corvallis
19 Michael Papenfus 1:38 4:41 5:37 7:41:44 48 Corvallis
DNF Douglas Kile Bike and Trike 1:31 4:41 5:35 8:11:20 53 Burns
DNF Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1:39 DNF 44 lake oswego
DNF Amy Mitchell Pine Mtn Sports DNF 44 Bend
DNF Billy Thomas Deschutes Brewery 2:03 4:53 DNF 55 Bend
DNF Mike Pastore 2:03 DNF 37 Bend
DNF Jesse Blough 1:28 DNF 30 Bend
DNF Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental 1:42 DNF 42 Bend
DNF Henry Abel Pine Mountain Sports 1:19 4:42 5:39 DNF 45 Bend
DNF Chris Nelson Rare Disease Cycling 1:45 1:36 DNF 32 Portland

80-Mile, Women Category 1-3

Name Team Time To Harvey's Gap, Mile 20 Time To Mark’s Sno Park, Mile 44 Time To Scott’s Camp, Mile 66 Finish Time Age City
1 Nicole Pressprich Portland Bicycle Studio 1:14 3:06 3:44 4:56:27 28 Bend
2 Julie Wilson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:18 3:17 3:56 5:17:08 43 Portland
3 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 1:17 3:25 N/A 5:23:15 35 Portland
4 robynn masters Kuhl 1:20 3:32 3:56 5:43:00 57 Slc
DNF Dawn Marie Hargis Team Pedalino 1:38 4:57 DNF 41 Lenexa