2016 Oregon Junior Cyclocross Series

OR
Sat, September 17 to Sat, November 12, 2016

Updated January 23, 2017 at 7:39 PM

Elite Junior Men

Name Team Points
1 Henry Jones Bend Endurance Academy 120
2 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 102
3 Joseph Lukens Bend Endurance Academy 100
4 Jace Petersen Hood River Velo 92
5 Adam Valls V.C Cascade p/b Slocum 76
6 Calvin Keane Bend Endurance Academy 72
7 Duncan Howell PDX Devo 62
8 Ryder Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 56
9 Caleb Trumbull Hood River Velo 50
10 Brady Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 39
11 Tyler Lovejoy Bend Endurance Academy 38
12 Elijah Krause Bend Endurance Academy 33
13 Spencer Severance BYRDS 18
14 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 17
15 Peter Newlands PDX Devo 15

Elite Junior Women

Name Team Points
1 Ava Lilley Bend Endurance Academy 120
2 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 112
3 Jennelle Holmes WebCyclery.com 50
4 Gabrielle Lehnert Hutch's Eugene 26
5 Makena Gove Sweetpea Ladies Auxiliary 26
6 Natasha Visnack Bend Endurance Academy 22

Junior Men 13-14 3/4/5

Name Team Points
1 Gavin Bowen Bowen Sports Performance 120
2 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 114
3 Ian Shreve Hutch's Eugene 110
4 Jacob Smith PDX Devo 102
5 Carter Hagedorn PDX Devo 81
6 Jacob Olander Bend Endurance Academy 71
7 Connor Gizinski Cycle U 70
8 Owen Rogers BBC Bike Gallery Continental 64
9 Jacob Enos 62
10 Collin Turner PDX Devo 59
11 Robert Porter 47
12 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 46
13 Aidan Whitelaw BendBroadband/WebCyclery.com 44
14 Aaron Duarte Bend Endurance Academy 43
15 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo 40
16 Oscar Powell Hood River Velo 37
17 Miles Revenaugh 36
18 Isaac McCarthy Newmaforma 30
19 Carter Hanley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 30
20 Alexander Bennett Cycle University 22
21 Benjamin Wicker PDX Devo 22
22 Benjamin Tai Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 21
23 Jasper Pollock 18
24 Luke Soto Hapi-Go! 18
25 Chance Lamer 17
26 Justin Saunders Half Penny Cycling Team 15
27 Seth Bowman 14
28 Ronan Myers 13
29 Henry Winnenberg 13
30 Hayden Wierman 13
31 jackson currier 13
32 Austin brown 12
33 Michael Zoormajian PDX Devo 12
34 Hayden Turner 10
35 Haydn Rupe Hutch's/Bend Dental 8
36 Jakob Stoller Jake and Dad 7
37 Michael Metz bicycleattorney.com 7

Junior Men 15-16 3/4/5

Name Team Points
1 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 118
2 Jesse Polay 110
3 Gavin Beer Bend Endurance Academy 108
4 Carson Schutt Hood River Velo 46
5 Riley Hooks Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44
6 Bradley Bennett 44
7 Henry Jones Bend Endurance Academy 30
8 Mack Fee 30
9 Sean McMahon 28
10 Calvin Keane Bend Endurance Academy 28
11 Cassell Lefevre Hood River Velo 28
12 Joseph Lukens Bend Endurance Academy 26
13 Tyler Lovejoy Bend Endurance Academy 24
13 Ketner Mizee Grouptrail Cycling 24
15 Daniel Smith Andromeda 24
16 Austin Tuburski 22
17 Lucas Ventura 20
18 Jack Hanline 20
19 Santo Mallon Word-RCB by Cyclisme 18

Junior Men 17-18 3/4/5

Name Team Points
1 Cooper Irwin Hapi-Go! 120
2 Spencer Scott Bend Endurance Academy 110
3 Jesse Newman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 106
4 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 28
5 Nicholas Rich 26

Junior Men 9-12 3/4/5

Name Team Points
1 Ian Brown Bend Endurance Academy 120
2 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 112
3 Evan Grover Bend Endurance Academy 108
4 Israel Jr. Melson Hutch's Eugene 104
5 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 100
6 Liam Harrison PDX Devo 98
7 Joshua McCarthy 94
8 Zachary Smith PDX Devo 86
9 Zane Strait Bend Endurance Academy 86
10 Gavin Newman 68
11 Benicio Thorne PDX Devo 67
12 Jack McCarthy Newmaforma 63
13 Keanu Hayden-Lewis 59
14 Cole Hagedorn PDX Devo 56
15 Halen Harrison PDX Devo 49
16 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 47
17 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 47
18 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 46
19 Jake Johansen Team 10 Barrel 41
20 Jonathan Hart Hapi-Go! 40
21 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 40
22 Ryan Marks Bend Endurance Academy 39
23 Beckett Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35
24 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33
25 Aidan Haynie Hood River Velo 33
26 Luke McCarthy Newmaforma 33
27 Beck Marshall 30
28 Emmett Loftus Team Lazy Tarantulas 30
29 Samuel Cordova 28
30 McEwan "Mac" Tomkins Voler/Clif/HRS/Rock Lobster 28
31 Max Harris 26
32 hans Lanners 24
33 Mats Fisher Grouptrail Cycling 24
34 Calvin Nary Bend Endurance Academy 23
35 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 23
36 Owen Rogers BBC Bike Gallery Continental 22
37 Daniel Milander Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20
38 Ethan Neumaier Bend Endurance Academy 20
39 Peter Grover Bend Endurance Academy 18
40 Lance Wong 18
41 Josiah Hanson 16
41 Tristan Peterson BRYDS 16
43 Charley Myers 14
44 Joshua Neumaier Bend Endurance Academy 14
45 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 12
46 Nate Dezellem 11
47 Joseph Cromwell Bend Endurance Academy 10
48 Issac Hoffman 10
49 Andrew Metz bicycleattorney.com 7
50 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 4

Junior Women 13-14 3/4/5

Name Team Points
1 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 120
2 Linnea Owen Capitol Velo 104
3 Allyson Selander BYRDS 28
4 Anna Rosenberg BBC Bike Gallery Continental 28
5 Johanna Dezellem 28
6 Kloe Pfannmuller BYRDS 26

Junior Women 15-16 3/4/5

Name Team Points
1 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 120
2 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 114
3 Emma Royce The Spokesmen 98
4 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 52
5 Robin Cordova 26
6 Rylee C McConnell Ace Window Tinting 26
7 Olivia Hewett The Spokesmen 26
8 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 20

Junior Women 17-18 3/4/5

Name Team Points
1 Kristina Owen Capitol Velo 120
2 Natasha Visnack Bend Endurance Academy 30
3 Breanna Mizee 28
4 Olivia Hewett The Spokesmen 28

Junior Women 9-12 3/4/5

Name Team Points
1 kayden mckee PDX Devo 120
2 Natasha Visnack Bend Endurance Academy 116
3 sydney little BeerMongers Cycle Club 112
4 Madeline Stover PDX Devo 110
5 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 90
6 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 78
7 Kayleigh Maloney 28
8 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 28
8 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 28
10 Kate Middleton 26
11 Hannah Middleton 24
12 Mahika Peterson BYRDS 24
13 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling 24
14 Madison Orr 22
15 KATIE HANLINE 22
16 ANNA DETHLEF 20