Vernonia Springs MTB Shortrack Series

Vernonia, OR
May 25, 2016

Part of the Vernonia Springs MTB Shortrack Series

Result questions should go to Kelli Schauer

Updated May 26, 2016 at 10:54 AM

Category 2 Men

Num Name Team Laps
1 36 Nathan Agalzoff 5
2 37 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 5
3 34 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 5
4 10 Erik Goodfriend Hammer Velo 5
5 28 Ruben Gonzalez-Crumley Bullwinkle Farm 5
6 29 Matt Hooge 5
7 32 Kelly Myers Portland Velo Racing Team 5
8 18 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 5
9 27 Mark Sather Team 10 Barrel 5
10 26 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
11 38 Mike Murphy Lynskey/CCR 5
12 31 Dean Maclean Team Planet X USA 5
13 22 Will Cortez League of Sportsing Gentlemen 5
14 23 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 5
15 25 Brian Johnson League of Sportsing Gentlemen 5
16 35 Paul Barlow Barlow Bikes 5
17 33 Chester Artman 5
18 14 Ron Strasser Team S+M 4
19 30 Jason Jones 4
20 15 Mark Hand Team Planet X USA 4

Category 2 Women

Num Name Team Laps
1 5 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 4

Category 3 Men

Num Name Team Laps
1 20 Chris Wierman 5
2 16 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 5
3 17 Greg Eyerly Holtey Law p/b Peak Condition 5
4 12 Quint Davison 5
5 11 Sean Whitacre 4
6 13 Kevin Bunce 4

Category 3 Women

Num Name Team Laps
1 7 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 4
2 3 Jennifer Phillips 4
3 40 Maria Patla River City Bicycles 4
4 2 Jamie Keiser Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4
5 6 Natalie Renner Oregon Bike Shop Racing Team 4

Elite and Category 1 Men

Num Name Team Laps
1 44 James Ceccorulli Team S+M 8
2 39 Gabe Doebler Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 8
3 43 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 8
4 19 Nick Wood 8
5 24 Shawn Rader 8
6 41 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 8
7 45 Nick Boswell 7
DNF 21 John Weathers Audi 6
DNF 42 Andy Edick 3

Elite and Category 1 Women

Num Name Team Laps
1 1 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 7
2 8 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 7
3 4 Kendra Senlow 6

Singlespeed

Num Name Team Laps
1 105 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 8
2 102 Nat Johnson Green Submarine Records 8
3 103 Christian Reed Green Submarine Records 8
4 101 John Gulick Green Submarine Records 8
5 106 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7
6 104 Scott Barker 7
7 100 Greg Eyerly Holtey Law p/b Peak Condition 6