Mt. Tabor Series

Portland, OR
Wed, June 1 to Wed, July 6, 2016

Part of the Mt. Tabor Series

Updated December 31, 2016 at 3:01 AM

Category 3 Men

Name Team Points
1 Anthony Monteleone The Athletic 520
2 Kyle Berg Sage Factory Racing 376
3 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 330
4 Andrew Warren Olympia Cycling Team 206
5 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 182
6 Jordan Barber Hutch's Eugene 134
7 Will Hahn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 132
8 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 114
9 Edward Wright 105
10 Kelsey Ramsey Team Western 86
11 Xander Viray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 83
12 Kevin Wallin 80
13 Shane Fletcher Grixsen Brewing p/b West End Bikes 80
14 Jordan Babb 72
15 Andrew Hawley Mettle Cycling 64
16 Isaac Tarter 54
17 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 51
18 Timothy Welsh Hedrick Racing 50
19 Justin Rackley HosmerChiro-RPM Mortgage 44
20 Mike Selinger 40
21 Andrew Palmer 40
22 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 36
23 Daniel Recordon Portland Bicycle Studio 30
24 Brent Casady 28
25 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team 28
26 Josiah Zukowski Portland Bicycle Studio 26
27 Steven Mitchell 24
28 Daniel Kurylo 24
29 Zach Rotstein 22
30 Preston Weeks 20
31 Shawn Small Ruckus Test Team 20
32 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 20
33 Richard Fattic Ruckus Test Team 16
34 Kellen Kjera Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 16
35 Andrew Baxter River City Bicycles 15
36 Emmett Culp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 14
37 Joel Crouch Olympia Cycling Team 12
38 Michael Risner Guinness Cycling Team 11
39 Trevor Rice Indie 11

Category 4 Men

Name Team Points
1 Josh Mitchell Trailhead Coffee Roasters 570
2 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 298
3 Sid Hariharan Byzick + Company Cycling 272
4 Brendan Marnell Hammer Velo 220
5 Jeff Baertsch Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 168
6 Michael Collins bicycleattorney.com 132
7 Trey Read Portland Bicycle Studio 112
8 Tim Sipe Holtey Brown p/b Peak Condition 100
9 Aaron McClintock Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 100
10 Kellen Rear Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 95
11 Evan Tufte BBC Bike Gallery Continental 92
12 Michael Sather Guinness Cycling Team 76
13 Nick Gibb Team Roger C. Peace 70
14 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 70
15 John Pearson Byzick + Company Cycling 70
16 Stephen Laurent Ruckus Test Team 59
17 Charlie Douthwaite 54
18 Jordan Rickards Monster Media Racing p/b Western Bike Works 52
19 Ryan P. Gilles 50
20 Xavier Lopez 50
21 Matthew Paez CX Pistols p/b Gigantic Brewing 50
22 Eric McKinley 48
23 Ian Boggs Portland Bicycle Studio 39
24 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 36
25 Robert Cummings 32
26 Bryan Swisshelm Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32
27 Joseph Taylor 30
28 Michael Aylward Portland Bicycle Studio 28
29 Parker Green Grixsen Brewing p/b West End Bikes 25
30 Alan Barton Olympia Cycling Team 24
31 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 23
32 Fergus Kinnell Word-RCB by Cyclisme 22
33 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 16
34 Emmanuel Guzman Rapha Racing NW 16
35 Charlie Owen 15
36 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15
37 Soren Wolf de Gavia 14
38 Chris Thomas Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14
39 Jason Feudner 11
40 Chris Roberts Hammer Velo 11
41 Conor Fitzgerald Portland Bicycle Studio 11

Category 4/5 Women

Name Team Points
1 Taylor Phillips Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 636
2 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 420
3 Robin Harkless Highfive Cycling 210
4 Isabella Taylor Olympia Cycling Team 200
5 Christy Hawkins Highfive Cycling 144
6 Kayt Mathers Olympia Cycling Team 140
7 Elyse Johansen Olympia Cycling Team 100
8 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 80
9 calah schlabach 70
10 Sarah Layton 60
11 Makena Gove Sweetpea Ladies Auxiliary 50
12 Pamela Power 50
13 Cathleen Wilde 40
14 Janis Denning 36
15 Ann Thomas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 32
16 lara iden 24
17 Flo Leibowitz 20

Category 5 Men

Name Team Points
1 Nick Kendsersky 600
2 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 386
3 Sven Geirnaert 256
4 Ian Wilkinson 184
5 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 162
6 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 138
7 Josh Kneedler Cyclepath Racing 124
8 Jeff Condry 120
9 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 112
10 Dave Petermeier Team Planet X USA 106
11 Josh Platis BeerMongers Cycle Club 100
12 Stephen Hartzel Metropolis Cycles Repair 80
13 Ryan LaBarre Team Velo Cult 77
14 Andrew Landstrom 74
15 Drew Harrington 72
16 Cory Duncan 68
17 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 53
18 zaine stapleton 46
19 Ken Elser Team Planet X USA 45
20 Andrew Baxter River City Bicycles 45
21 Andy Borell Perthes Awareness p/b PANW 44
22 Kevin Brosnan 43
23 Joseph Taylor 41
24 Devin Bailly HosmerChiro-RPM Mortgage 40
25 Garret Holbrook Metropolis Cycles Repair 36
26 Yuji Sumimoto 28
27 Duncan Howell PDX Devo 27
28 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 24
29 Dylan Wiggins 24
30 John Paden 15
31 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 15
32 Zach Rose Team Iron Bike Tyson 14
33 Chris Kee 12
34 Deven McCoy 12
35 David Johnson daves vegan citybikes 12
36 Travis Hall 11

Masters Men 40+

Name Team Points
1 David Sherman Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 490
2 Brian Kesselman Audi 420
3 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes 364
4 Mark Shimahara 294
5 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bicycles 266
6 Steve Schwaeber Grixsen Brewing p/b West End Bikes 194
7 John Mitchem Grixsen Brewing p/b West End Bikes 155
8 Webster Wilson VMR Racing 104
9 Brad Sigurdson Evolution Racing Team/River City Bicycles 92
10 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 76
11 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 76
12 Michael Medina Monster Media Racing p/b Western Bike Works 68
13 Johnny Burrell Metropolis Cycles Repair 61
14 Hans Ibold VMR Racing 60
15 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 56
16 Jeff Thompson VMR Racing 53
17 Christian Tresser 32
18 Brent Casady 32
19 Mark Krause Land Shark 28
20 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 28
21 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW 27
22 Jonathan Nelson Belgium Bike Bio Racer 27
23 Casey Patton 26
24 Mark Crawford Olympia Cycling Team 25
25 Neil Green Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 23
26 Luis Valls Audi 22
27 Scott Powell Grixsen Brewing p/b West End Bikes 20
28 Rob Thompson Olympia Cycling Team 20
29 Ronald Kizziar HosmerChiro-RPM Mortgage 20
30 Ryan Linville 16
31 Yann Blindert Isabel 15
32 Jason Feudner 15
33 Brion Barnett Audi 14
34 Trevor Rice Indie 14
35 Robin Wessel HosmerChiro-RPM Mortgage 12
36 John Weathers Audi 11
37 Michael Myers Hefler Performance Cycling 11

Masters Men 50+

Name Team Points
1 David Sherman Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 600
2 Peter Serrurier 400
3 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 270
4 Eric Anderson Dr Will Bar p/b Atmosera 208
5 Tom Hill bicycleattorney.com 192
6 Mark Crawford Olympia Cycling Team 170
7 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 164
8 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 132
9 Tom James Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 112
10 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 90
11 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 78
12 Jeff Chochon Athletes Lounge Cycling Team 60
13 Eric Brainich 56
14 Luis Valls Audi 56
15 Tom Kelly 54
16 Brion Barnett Audi 50
17 James Chocon 40
18 Tom Dempsey Harder Cycling 36
19 Greg Eyerly Holtey Brown p/b Peak Condition 34
20 Dean Vacheresse VC Roger 32
21 Bob Jacobs bicycleattorney.com 32
22 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 28
23 Kyle McTeague 24
24 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20
25 Flo Leibowitz 16

Senior Men

Name Team Points
1 Kent Ross HosmerChiro-RPM Mortgage 400
2 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 346
3 Brad Winn HosmerChiro-RPM Mortgage 260
4 Cole Lalomia Team Wooly Mammoth 258
5 Adrian Richardson Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 230
6 Trevor Spahr HosmerChiro-RPM Mortgage 200
7 Tim Reinhart Giro/River City Bicycles 148
8 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 130
9 Andrew Warren Olympia Cycling Team 124
10 William Erik Hofland Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 107
11 Evan Murphy 100
12 Keelan Ontiveros V.C Cascade p/b Slocum 96
13 Steven Beardsley Portland Bicycle Studio 84
14 Quinn Keogh Team S+M 83
15 Eben Horacek PDX Devo 72
16 Zach Bowden Audi 62
17 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46
18 Lonny Knabe Team Novo Nordisk Elite 44
19 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 40
20 Leland Gilmore The Athletic/RCB 39
21 James Ceccorulli Team S+M 39
22 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes 37
23 John Morehouse HosmerChiro-RPM Mortgage 28
24 Daniel Lincoln HosmerChiro-RPM Mortgage 28
25 Kyle Roberts Western Bikeworks 27
26 Timothy Lang Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24
27 Kevin Wallin 24
28 Cliff Heaberlin Giro/River City Bicycles 20
29 Ryan Comeau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20
30 Keegan O'Neill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20
31 Christopher DuBois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 16
32 Joseph Reynolds Giro/River City Bicycles 16
33 Adrian Bennett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15
34 Patrick Means Team S+M 15
35 Anthony Monteleone The Athletic 14
36 Colin Rowan The Athletic Racing Squad 14
37 Harrison Harb Guinness Cycling Team 13
38 Austin Arguello Grixsen Brewing p/b West End Bikes 12
39 Christopher Wood Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 12
40 Nathan Gibson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11
41 Stephen Bedford HosmerChiro-RPM Mortgage 11

Senior Women

Name Team Points
1 Clara Honsinger Team S+M 374
2 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team 340
3 Beth Ann Orton Team S+M 230
4 Anne Davis Usher Athletes Lounge Cycling Team 228
5 Colleen Kawamoto BriHOP Racing 202
6 Brianna Walle Team TIBCO-Silicon Valley Bank 200
7 Holland LaRue Team Finger 170
8 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycles Repair 166
9 Mikayla Maier Portland Bicycle Studio 150
10 Abby Watson The Athletic 138
11 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 131
12 Sue Butler River City Bicycles 128
13 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 127
14 Annick Chalier 93
15 Lisa Eriksson Holtey Brown p/b Peak Condition 78
16 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 70
17 Mariasol Johannes Holtey Brown p/b Peak Condition 68
18 Stefanie Bergh Athletes Lounge Cycling Team 48
19 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 31
20 Amy Sheppard Stages Cycling 28
21 Christine A Holland Portland Bicycle Studio 26
22 Robin Harkless Highfive Cycling 24
23 Margi Bradway bicycleattorney.com 24
24 Mielle Blomberg Team S+M 22
25 Norrene Godfrey Team M.E. 20
26 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 13
27 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 11