Keizer Rapids Cyclocross Race: Final Series Standings

Keizer, OR
August 24, 2016

Part of the Keizer Rapids Cyclocross Race

Results Question: Virginia Xing

Updated August 25, 2016 at 9:53 AM

Junior

Num Name Team Points
1 61 Sean Broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 78
2 223 Jesse Newman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62
3 93 Joshua Bussey Showers Pass MTB/CX Team 61
4 236 Sean Miller 41
5 190 Tyler Pearson Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 37
6 273 Andrew Pearson Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 36
7 219 Jake Johansen Team 10 Barrel 25

Junior Women

Num Name Team Points
1 91 Kristina Owen Capitol Velo 62
2 280 Sequoia Oar 31
3 227 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 25
4 235 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 25
5 224 Linnea Owen Capitol Velo 22

Men 1

Num Name Team Points
1 34 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 93
2 216 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 75

Men 2

Num Name Team Points
1 204 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes 93
2 21 Logan Trammell Hapi-Go! 66
3 217 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 32
4 243 Racer Rob Russell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 32
5 288 Jason Elstad Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 25
6 262 Lucas Strain Stoemper 25
7 203 Josiah Zukowski Portland Bicycle Studio 25
8 192 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22
9 261 sean Wilson Stoemper 19
10 205 Dusty Miller Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19
11 289 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair 17
12 215 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 17
13 232 Stuart Pearson Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15
14 207 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 13
15 256 Billy Holcomb Trusty Switchblade 9
16 218 David Rasca Half Penny Cycling Team 9
17 255 Steve Black Trusty Switchblade 7
18 213 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7

Men 3

Num Name Team Points
1 214 Steve Williams Half Penny Cycling Team 84
2 65 Christopher Moore 63
3 62 Sid Hariharan Byzick + Company Cycling 44
4 220 Joshua Johansen Team 10 Barrel 36
5 232 Stuart Pearson Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 31
6 234 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 30
7 286 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 25
8 212 Nathan Agalzoff 25
9 267 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 15
10 256 Billy Holcomb Trusty Switchblade 11
11 285 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 9
12 275 Spencer Sorenson Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 7

Men 4

Num Name Team Points
1 69 Timothy Breault 63
2 97 James Graves 62
3 72 Mark Rasmussen Ridge Cyclosport 56
4 244 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 50
5 177 Jeff Copus Team 10 Barrel 45
6 37 Scott Kelley Capitol Velo 42
7 90 Luke Bergerson Capitol Velo 27
8 264 Brian Ostlind 25
9 98 Stuart Pearson Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 25
10 92 Robert Mansolillo 24
11 73 Josh Kneedler Cyclepath Racing 20
12 269 Ty Goldsby 17
13 175 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 15
14 276 Brian Malloy The Spokesmen 13
15 226 James Owen Capitol Velo 13
16 263 Ben iwasa Athletes Lounge Cycling Team 11
17 252 Jules Johnson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 9
18 202 Matt Haughey Matthew A Haughey 9
19 18 Daniel Kirkham Team 10 Barrel 7
20 22 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team 7
21 241 Scott Winkels Portland Velo Racing Team 5
23 225 Brian Quigley Capitol Velo 2
24 278 Jorge Lara Capitol Velo 1

Men 5

Num Name Team Points
1 174 Tony Tellache 66
2 74 Fabio Bellini 63
3 63 Jeff Irwin 63
4 38 Mitchell Johnson 41
5 96 John Hughes Cyclenow NW 40
6 36 JP Petrin Capitol Velo 35
7 277 Jordan Ward 31
8 238 Brian Ostlind 31
9 95 Kevin Claggett Athletes Lounge Cycling Team 30
10 231 Dan VanBrabant 25
11 66 Jim White 19
12 239 Michael Tarbert 13
13 266 Mitch Archibald 11
14 265 David Groskopf 9
15 247 Perry Trammell 7

Men 50+

Num Name Team Points
1 24 David Saltzberg 87
2 75 David Luoma Cyclepath Racing 78
3 59 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 55
4 191 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42
5 60 Tim Broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 33
6 94 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 31
7 237 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 30
8 67 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team 29
9 284 Ed Locke Cyclepath Racing 22
10 58 Craig Mavis Deschutes Brewery 22
11 240 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 20
12 71 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20
13 228 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 19
14 89 Robert Luoma 14
15 268 Jeff Poulsen Hutch's/Bend Dental 13
16 87 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 13
17 176 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 7
18 64 Jeff Spencer Team S+M 7
19 248 Christopher Luby 3
20 210 Edward Lanton 3
21 20 Darell Provencher Team Rose City 3
22 283 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1
23 178 Greg Eyerly Holtey Law p/b Peak Condition
24 270 Loren Russell

Singlespeed

Num Name Team Points
1 88 Dustin Henderson Murder of Crows 87
2 33 Sal Collura Hutch's Eugene 67
3 254 Steve Black Trusty Switchblade 44
4 287 Jason Elstad Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 31
5 207 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 22
6 279 Sharon Trammell Hapi-Go! 19

Singlespeed Women

Num Name Team Points
1 208 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 62

Women 1

Num Name Team Points
1 23 Sharon Trammell Hapi-Go! 62
2 291 Julie Wilson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25

Women 2

Num Name Team Points
1 260 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 62
2 23 Sharon Trammell Hapi-Go! 31

Women 3

Num Name Team Points
1 251 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 31
2 211 Erin Corcoram Trusty Switchblade 31
3 209 Amy Seymour Trusty Switchblade 25

Women 4

Num Name Team Points
1 25 Michelle Cleland 93
2 35 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 42
3 179 Teresa White 41
4 272 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 25
5 68 Renee Beard 25
6 221 Jordan Faulds Highfive Cycling 22

Women 5

Num Name Team Points
1 242 Donna Russell Half Penny Cycling Team 56
2 250 Cheryl Raeburn 42
3 253 Sarah McMillen 31
4 68 Renee Beard 31
5 245 Erin Shear 22
6 229 Shelley Starkey Corvallis Cyclery Racing 19

Women 50+

Num Name Team Points
1 19 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 62
2 230 Shelley Starkey Corvallis Cyclery Racing 50
3 274 Loraine Blake Cyclepath Racing 31
4 271 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 22