Blind Date at the Dairy: September Standings

Portland, OR
Wed, September 7 to Wed, September 28, 2016

Part of the Blind Date at the Dairy

Updated December 31, 2016 at 3:03 AM

Category 1/2 Men

Name Team Points
1 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 49
2 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 46
3 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 45
4 Michael Gallagher Breadwinner Cycles 41
5 Stephen Bedford HosmerChiro-RPM Mortgage 20
6 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 13
7 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11
8 Quinn Keogh Team S+M 10
9 Kyle Berg Sage Factory Racing 10
10 James Ceccorulli Team S+M 9
11 Ryan Comeau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 9
12 Jason Elstad Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 8
13 Jake Szymanski Speedvagen x MAAP 7
14 Paul Valentine Ruckus Test Team 7
15 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 7
16 Josiah Zukowski Portland Bicycle Studio 7
17 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes 6
18 Craig Aaker 6
19 Christopher Wood Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 5
20 Andrej Miske Dr Will Bar p/b Atmosera 4
21 Joseph Dengel Dr Will Bar p/b Atmosera 4
22 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2

Category 2/3 Men

Name Team Points
1 Brian Meyer 48
2 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 42
3 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 30
4 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 29
5 Paul Valentine Ruckus Test Team 24
6 Jared Holm Mettle Cycling 20
7 Scott Conover UpCycle 16
8 Greg Adams Cyclepath Racing 15
9 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 15
10 Alan Barton Olympia Cycling Team 11
11 Randall Fransen Mettle Cycling 9
12 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 9
13 Eric Hoffman Berger Hardware Bikes 8
14 David Cushman David Cushman 7
15 Kellen Kjera Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 7
16 Stephen Laurent Ruckus Test Team 7
17 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 6
18 Cory Solovewicz Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 6
19 James Graves Holtey Law p/b Peak Condition 5
20 Peter Newlands PDX Devo 3
21 Adam Kachman Cascadia CC 1
22 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 1

Category 3/4 Men

Name Team Points
1 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 42
2 Adam Valls BBC Bike Gallery Continental 40
3 Robert Cummings 34
4 Ben iwasa Athletes Lounge Cycling Team 32
5 Maxwell Southam Next-BMB 31
6 Cory Solovewicz Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 21
7 Michael Aylward Portland Bicycle Studio 16
8 Ian Boggs Portland Bicycle Studio 12
9 Ken Elser Team Planet X USA 12
10 Brandon Bilyeu BBC Bike Gallery Continental 11
11 Eric Hoffman Berger Hardware Bikes 10
12 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 10
13 Dustin Henderson Murder of Crows 9
14 Russell Walker 8
15 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 7
16 Nathan Agalzoff 6
17 Nic Kytlica Team Planet X USA 6
18 Andrew Nelson Athletes Lounge Cycling Team 6
19 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair 3
20 David M Miller Team Lazy Tarantulas 3
21 Kyle D'Auria 2
22 Mike Selinger 2
23 Brian Ostlind 2
24 Travis Power Team Planet X USA 1
25 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 1
26 Charlie Douthwaite 1

Category 5 Men

Name Team Points
1 Brad Petersen 37
2 Scott Chamberlain 36
3 Halsey McGowan 32
4 Gabriele Canzi Team Polenta 27
5 Mark Gyulafia River City Bicycles 20
6 Matt Wilkin Team S+M 20
7 Benjamin Beckerich Dirty Thirty powered by Fairweather Roofing Co. 17
8 Maxwell Southam Next-BMB 15
9 Jeffery Crist Team Mayhem 12
10 Travis Power Team Planet X USA 10
11 Paul Del Vecchio bicycleattorney.com 10
12 mark mattecheck 10
13 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental 9
14 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 9
15 matthew giem CVC Racing 9
16 Eric Steimer Team 10 Barrel 9
17 Pascal Chureau 8
18 John Hughes Cyclenow NW 7
19 Owen Rogers BBC Bike Gallery Continental 7
20 Jacob Smith PDX Devo 5
21 Carter Hagedorn PDX Devo 5
22 Nick Plazza 4
23 kalani Scott kalani Scott 3
24 Jake Davis Barlow Bikes / Blitz Fire Leather 2
25 Jason Fleming 2
26 Scott Coleman Team Planet X USA 2
27 Matthew Boelter 1

Junior Men 14-18

Name Team Points
1 Peter Newlands PDX Devo 39
2 Duncan Howell PDX Devo 37
3 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15
4 Adam Valls BBC Bike Gallery Continental 15
5 Eben Horacek PDX Devo 9
6 Calvin Steele 8

Junior Men 9-13

Name Team Points
1 Jacob Smith PDX Devo 60
2 Collin Turner PDX Devo 48
3 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 40
4 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 36
5 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30
6 Jake Johansen Team 10 Barrel 23
7 Halen Harrison PDX Devo 21
8 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas 12
9 Cole Hagedorn PDX Devo 11
10 Max Smith 10
11 Brady Inman 7
12 Max Campbell Team Lazy Tarantulas 7
13 Jaack Pringle 6
14 Jacob Litton 4
15 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 4
16 Max Harris 3
17 Declan Mitchell 2
18 Calum pierce 2
19 Zach Fredericks 1
20 Luke Westhaver Team Lazy Tarantulas 1

Junior Women 14-18

Name Team Points
1 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 45
2 Kristina Owen Capitol Velo 27
3 Anna Rosenberg BBC Bike Gallery Continental 24
4 Alexandria Jagielski PDX Devo 12

Junior Women 9-13

Name Team Points
1 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 60
2 Madeline Stover PDX Devo 44
3 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 30
4 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 28
5 Sophia Long Team Lazy Tarantulas 17
6 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12

Masters Men 1/2 40+

Name Team Points
1 John Weathers Audi 46
2 Joe Santos Cyclepath Racing 45
3 Webster Wilson VMR Racing 43
4 Brian Anthony ANTHM Collective 31
5 Martin Baker bicycleattorney.com 26
6 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 26
7 Devin Bailly HosmerChiro-RPM Mortgage 18
8 Jason Musengo ANTHM Collective 18
9 Andrew Hawley Mettle Cycling 14
10 Rick Metz bicycleattorney.com 8
11 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team 8
12 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bicycles 7
13 Scott Ballard Cyclepath Racing 7
14 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 5
15 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 5
16 Andy Meeks bicycleattorney.com 4
17 Aric Rist Cyclepath Racing 3
18 Steve Chapin 3
19 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 3
20 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 2
21 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 2

Masters Men 2/3 40+

Name Team Points
1 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 39
2 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 31
3 Jesse Lea Cyclepath Racing 30
4 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 30
5 Matt Radich Dr Will Bar p/b Atmosera 24
6 Scott Willson Gentle Lovers 23
7 Josh Platis BeerMongers Cycle Club 21
8 Quinn Jackson DNR Cycling 17
9 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 14
10 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 13
11 Marc Angelo Marc Angelo 11
12 Derek Bowers 10
13 Casey Davidson bicycleattorney.com 10
14 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team 8
15 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 8
16 Chris Thoman VMR Racing 7
17 Joshua Johansen Team 10 Barrel 7
18 Kenneth Pace Team S+M 4
19 Troy Nelson Twin Six, KTM Bikes 4
20 Peter Rueegger ANTHM Collective 3
21 Dave Dezellem Olympia Cycling Team 3
22 Juston Manville MTBPDX.com 3
23 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 2
24 Aaron Even VMR Racing 2
25 Rob Thompson Olympia Cycling Team 1
26 Anthony Smith Bear Creek Bicycle 1
27 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 1
28 Mike Abel 1

Masters Men 3/4 40+

Name Team Points
1 Bryce Jenkinson Hood River Velo 49
2 Joshua Johansen Team 10 Barrel 28
3 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26
4 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 23
5 David Rosen Sage Factory Racing 23
6 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team 23
7 Don McKie 17
8 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 15
9 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13
10 Lance Heppler Belgium Bike Bio Racer 12
11 Stewart Gray Contender Bicycles 12
12 Jeff Copus Team 10 Barrel 11
13 Marc Angelo Marc Angelo 10
14 Chad Fischer SWEAT360 10
15 Matt Hooge 9
16 Tom Palke ANTHM Collective 9
17 joel West 8
18 Dean Maclean Team Planet X USA 6
19 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas 5
20 Erik Offner Team Planet X USA 4
21 Brandon Bohling 4
22 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components 3
23 Christopher Moore 3
24 Jeff Chochon Athletes Lounge Cycling Team 2
25 David Hewett The Spokesmen 2
26 Michael Clark Stumptown Cycling Club 1

Masters Men 50+

Name Team Points
1 Jeff Otto Audi 60
2 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 36
3 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 35
4 Bob Jacobs bicycleattorney.com 32
5 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 31
6 Greg Talbert 30
7 Jeffrey Whitaker 18
8 Tim Rathbun Molalla River BMX 17
9 Eric Pool Team 10 Barrel 14
10 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 10
11 Donald Newlands bicycleattorney.com 9
12 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 9
13 Rick Boston VMR Racing 7
14 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
15 Mike Mercer Grouptrail Cycling 5
16 Ian Kennedy bicycleattorney.com 3
17 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 3
18 Jason Bietz 1
19 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team 1

Masters Men 60+

Name Team Points
1 Dave Burnard 60
2 Ed Locke Cyclepath Racing 42
3 Ron Strasser Team S+M 41
4 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 34
5 John Nicholas DNR Cycling 27
6 Steve Rearden Blondie Velo 26
7 Russell Speirn Cyclepath Racing 16
8 Einar Traa Portland Velo Racing Team 15
9 Gary Holm 14
10 Edward Lanton 11
11 Terry Atwood 11
12 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 10
13 Loren Morse 5
14 Josh Folick 3
15 Bill Alsup bicycleattorney.com 1

Singlespeed

Name Team Points
1 Brian Kesselman Audi 51
2 Steven Beardsley Portland Bicycle Studio 49
3 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 32
4 David Boerner Ruckus Test Team 31
5 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 26
6 andrew loaiza Cyclepath Racing 24
7 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 21
8 Peter Rubijono Poler 16
9 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 16
10 Joseph Reynolds Giro/River City Bicycles 11
11 Nat Johnson Green Submarine Records 9
12 Sven Geirnaert 9
13 Brian Lynch Dr Will Bar p/b Atmosera 9
14 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 8
15 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 6
16 Adrian Richardson Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 5
17 Ryan Barrett Polerstuff.com 2
18 Dustin Henderson Murder of Crows 2
19 John Gulick Green Submarine Records 1

Stampede

Name Team Points
1 David Bussey Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 39
2 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 31
3 Brian Dessinger 31
4 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 30
5 Einar Traa Portland Velo Racing Team 27
6 Rubin Field Field Jerger Cycling 24
7 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 23
8 Colleen Douglas 18
9 Greg Eyerly Holtey Law p/b Peak Condition 15
10 Ryan Comeau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
11 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 12
12 Cameron Rachel 10
13 Keith Solano Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 7
14 Gary Holm 7
15 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing 6
16 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 4
17 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 4
18 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team 4
19 Christian Reed Green Submarine Records 3
20 Rachel Cameron 3
21 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team 2
22 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team 2
23 Michael Aylward Portland Bicycle Studio 1
24 Rebecca Hillary Portland Triathlon Club 1
25 Colleen Kawamoto BriHOP Racing 1

Women 1/2

Name Team Points
1 Julie Browning Cyclepath Racing 50
2 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34
3 Anne Davis Usher Athletes Lounge Cycling Team 30
4 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30
5 Mielle Blomberg Team S+M 26
6 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team 24
7 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 17
8 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 16
9 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 15
10 Erica Lurie bicycleattorney.com 13
11 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 13
12 Julie Baird Olympia Cycling Team 12
13 Erin Goodall Olympia Cycling Team 7
14 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 7
15 Marayah Deese Ruckus Test Team 6
16 Holly Henderson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 4
17 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
18 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 3
19 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 2
20 Annick Chalier 1

Women 3

Name Team Points
1 Kristi Cushman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 48
2 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 40
3 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 30
4 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23
5 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team 20
6 Jennifer Phillips Team 10 Barrel 19
7 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 17
8 Colleen Kawamoto BriHOP Racing 15
9 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 12
10 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 9
11 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 6
12 Christy Hawkins Highfive Cycling 5
13 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 2

Women 4

Name Team Points
1 Sierra Domaille Team Lazy Tarantulas 41
2 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 38
3 Taylor Snider 30
4 Christy Hawkins Highfive Cycling 26
5 Leah Iwasa 19
6 Rebecca Hillary Portland Triathlon Club 18
7 tina Shaner bicycleattorney.com 18
8 lyndsay Price Team 10 Barrel 16
9 Nikki Hollatz Team Finger 15
10 Colleen Kawamoto BriHOP Racing 15
11 Alana McDonough Athletes Lounge Cycling Team 15
12 Taylor Phillips Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 13
13 Kristen Dahlquist 12
14 Gwen Hryciw 9
15 Catherine Cooper Olympia Cycling Team 9
16 Brittany Stover 8
17 Cassie Capone Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 6
18 steve shaw Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 5
19 Cindy Werhane Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 4
20 Milli Chennell 4
21 Amy Solana 2
22 Colleen Douglas 2
23 Leah Bazzano Sprout Cycles/Lucky Lab 2
24 Nicole Davenport Glady-ators p/b Gladys Bikes 1

Women 5

Name Team Points
1 Katie Linton 45
2 Kathryn Lewis Glady-ators p/b Gladys Bikes 34
3 Cassie Capone Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 28
4 Emily Baratta Team Planet X USA 27
5 tina Shaner bicycleattorney.com 27
6 Christine Hubert West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 21
7 Jannel Waldron 21
8 Kate Drennan 19
9 Elizabeth Parry Sample 19
10 Leah Iwasa 15
11 Casey Ferguson 13
12 Ursula Mavila Team Planet X USA 13
13 Monica Bilodeau BATTLEKAT 13
14 Anne Liggett 10
15 Jennifer Bonifacio 5
16 Megan Horst Glady-ators p/b Gladys Bikes 5
17 Elizabeth McKnight Trusty Switchblade 4
18 Reagan Mergen 3
19 Rachel Palmer Glady-ators p/b Gladys Bikes 3