River City Bicycles Cyclocross Crusade: Series Overall

Portland, Oregon
Sat, October 8 to Sun, November 13, 2016

Part of the River City Bicycles Cyclocross Crusade

Three event minimum. Results that don't meet the minimum are listed in italics. See the series rules.

Updated December 31, 2016 at 3:00 AM

Athena

Name Team Points
1 Kathy Hovermale Deschutes Brewery 154
2 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 112
3 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 107
4 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 104
5 Sonja Ebert 87
6 Sarah Umberhandt 56

Clydesdale

Name Team Points
1 Aaron Coker Sage Factory Racing 170
2 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 116
3 Walter Mcknight Deschutes Brewery 106
4 Michael Smelser 87
5 David Taylor Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 82
6 David Rosen Sage Factory Racing 79
7 Tim Schauer Sage Factory Racing 61
8 Peter Iverson 51
9 Jon Pearson Sage Factory Racing 51
10 Chris Wierman 51
11 Jack Trumbull Hood River Velo 48
12 Greg Talbert 46
13 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components 45
14 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 42
15 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas 37
16 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 35
17 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 34
18 Michael Clark Stumptown Cycling Club 29
19 Pete Conklin Showers Pass MTB/CX Team 27
20 John Droege Filth and Fury 23
21 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing 23
22 Ben Conte Athletes Lounge Cycling Team 16
23 Daniel Kirkham Team 10 Barrel 13
24 John Martin Team Lazy Tarantulas 12
25 Mark Sather Team 10 Barrel 10
26 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair 10
27 Scott Rath HiFi Sound Cycling Components 7
28 Jon Bouffleur 6
29 brian westhaver Team Lazy Tarantulas 5
30 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
31 Abe Covello Team Planet X USA 4
32 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 3
33 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 2
34 jimmy Pacheco Mountain View Cycles Racing Team 2
35 Earl Hazekamp Capitol Velo 1
36 Dave Wrast The Spokesmen 1

Elite Junior Men

Name Team Points
1 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 134
2 Joseph Lukens Bend Endurance Academy 134
3 Caleb Trumbull Hood River Velo 116
4 Peter Newlands PDX Devo 91
5 Adam Valls BBC Bike Gallery Continental 88
6 Jace Petersen Hood River Velo 70
7 Duncan Howell PDX Devo 51
8 Elijah Krause Bend Endurance Academy 42

Elite Junior Women

Name Team Points
1 Ava Lilley Bend Endurance Academy 172
2 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 132
3 Gabrielle Lehnert Hutch's Eugene 94
4 Jennelle Holmes WebCyclery.com 85

Junior Men 10-12

Name Team Points
1 Ian Brown Bend Endurance Academy 182
2 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 140
3 Zachary Smith PDX Devo 106
4 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 105
5 Evan Grover Bend Endurance Academy 98
6 Jake Johansen Team 10 Barrel 90
7 Aidan Haynie Hood River Velo 84
8 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 74
9 Benicio Thorne PDX Devo 59
10 Cole Hagedorn PDX Devo 55
11 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 53
12 Zane Strait Bend Endurance Academy 50
13 Jonathan Hart Hapi-Go! 47
14 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45
15 Jack McCarthy Newmaforma 37
16 Halen Harrison PDX Devo 34
17 Sam Tate BYRDS 32
18 Ryan DeVries bicilista 23
19 Keanu Hayden-Lewis 23
20 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 22
21 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 18
22 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 9
23 Ryan Marks Bend Endurance Academy 6
24 Luke McCarthy Newmaforma 5
25 Chance Brown 3
26 Jackson Avery Team Root Beer 2
27 Calvin Nary Bend Endurance Academy 1

Junior Men 13-14

Name Team Points
1 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 170
2 Gavin Bowen Bowen Sports Performance 158
3 Ian Shreve Hutch's Eugene 125
4 Jacob Smith PDX Devo 112
5 Carter Hagedorn PDX Devo 92
6 Oscar Powell Hood River Velo 87
7 Miles Revenaugh 81
8 Jacob Olander Bend Endurance Academy 77
9 Aidan Whitelaw BendBroadband/WebCyclery.com 71
10 Owen Rogers BBC Bike Gallery Continental 54
11 Collin Turner PDX Devo 38
12 Aaron Duarte Bend Endurance Academy 34
13 Simon Porter Cyclepath Racing 30
14 Henry Winnenberg 29
15 Benjamin Wicker PDX Devo 28
16 Hayden Wierman 27
17 Sage Doggett PDX Devo 20
18 Isaac McCarthy Newmaforma 19
19 Justin Saunders Half Penny Cycling Team 18
20 Robert Porter 15
21 Jakob Stoller Jake and Dad 11
22 Carter Hanley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 7

Junior Men 15-16

Name Team Points
1 Jesse Polay 159
2 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 154
3 Gavin Beer Bend Endurance Academy 144
4 Carson Schutt Hood River Velo 74

Junior Men 17-18

Name Team Points
1 Jesse Newman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 139
2 Spencer Scott Bend Endurance Academy 82
3 Sean Harple SWEAT360 62

Junior Men 3/4/5

Name Team Points
1 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 166
2 Gavin Bowen Bowen Sports Performance 152
3 Ian Shreve Hutch's Eugene 119
4 Jacob Smith PDX Devo 99
5 Gavin Beer Bend Endurance Academy 95
6 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 94
7 Jesse Polay 92
8 Ian Brown Bend Endurance Academy 88
9 Carter Hagedorn PDX Devo 61
10 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 55
11 Aidan Whitelaw BendBroadband/WebCyclery.com 52
12 Oscar Powell Hood River Velo 47
13 Miles Revenaugh 42
14 Jacob Olander Bend Endurance Academy 26
15 Spencer Scott Bend Endurance Academy 24
16 Jesse Newman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 20
17 Evan Grover Bend Endurance Academy 13
18 Collin Turner PDX Devo 13
19 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 13
20 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 9
21 Carson Schutt Hood River Velo 8
22 Zachary Smith PDX Devo 7
23 Hayden Wierman 6
24 Owen Rogers BBC Bike Gallery Continental 4
25 Aaron Duarte Bend Endurance Academy 4
26 Jake Johansen Team 10 Barrel 2
27 Benjamin Wicker PDX Devo 1
28 Sean Harple SWEAT360 1
29 Aidan Haynie Hood River Velo 1
30 Henry Winnenberg 1

Junior Men 9

Name Team Points
1 Liam Harrison PDX Devo 128
2 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 107
3 hans Lanners 103
4 Max Harris 103
5 Israel Jr. Melson Hutch's Eugene 103
6 Beckett Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 90
7 Joshua McCarthy 85
8 Gavin Newman 58
9 Cameron Wescott 39
10 Conner VanderStoep 31

Junior Women 10-12

Name Team Points
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 156
2 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 115
3 Madeline Stover PDX Devo 112
4 Natasha Visnack Bend Endurance Academy 87
5 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 57

Junior Women 13-14

Name Team Points
1 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 182
2 Allyson Selander BYRDS 96

Junior Women 15-16

Name Team Points
1 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 182
2 Emma Royce The Spokesmen 95
3 Rylee C McConnell Ace Window Tinting 74
4 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 60
5 Ellie Darnall Hapi-Go! 45

Junior Women 17-18

Name Team Points
1 Kristina Owen Capitol Velo 182
2 Alexandra Jagielski PDX Devo 66

Junior Women 3/4/5

Name Team Points
1 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 164
2 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 158
3 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 120
4 Kristina Owen Capitol Velo 95
5 Madeline Stover PDX Devo 85
6 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 83
7 Allyson Selander BYRDS 75
8 Natasha Visnack Bend Endurance Academy 55
9 kayden mckee PDX Devo 54
10 sydney little BeerMongers Cycle Club 50
11 Rylee C McConnell Ace Window Tinting 39
12 Emma Royce The Spokesmen 37
13 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32
14 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 30
15 Alexandra Jagielski PDX Devo 25
16 Ellie Darnall Hapi-Go! 17

Junior Women 9

Name Team Points
1 kayden mckee PDX Devo 156
2 sydney little BeerMongers Cycle Club 152

Masters 35+ 1/2

Name Team Points
1 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 182
2 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 146
3 Reny Townsend Desalvo Custom Cycles Racing 100
4 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 98
5 Owen Murphy Murder of Crows 89
6 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 85
7 Michael R Wilson Team S+M 72
8 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 64
9 Brian Anthony ANTHM Collective 62
10 John Weathers Audi 55
11 Bart Bowen Deschutes Brewery 46
12 Andrio Abero Cycle Sport Specialized 40
13 Michael Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 38
14 Michael Moody Team Cycle Sports 36
15 John Frey Hutch's/Bend Dental 33
16 Joe Santos Cyclepath Racing 29
17 Craig Aaker 29
18 Steve Chapin 24
19 Webster Wilson VMR Racing 21
20 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bicycles 19
21 Rick Metz bicycleattorney.com 12
22 Chad Swanson Team S+M 10
23 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 9
24 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 8
25 Ryan Brown Chinook Cycling Club 8
26 Shane Fletcher Grixsen Brewing p/b West End Bikes 6
27 Devin Bailly HosmerChiro-RPM Mortgage 5
28 Andy Olsson Hood River Velo 4
29 Mark DeResta Hood River Velo 3

Masters 35+ 3

Name Team Points
1 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 97
2 Dustin Henderson Murder of Crows 91
3 Joshua Johansen Team 10 Barrel 91
4 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 89
5 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 88
6 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 84
7 David M Miller Team Lazy Tarantulas 81
8 Curtis Brawner Ace Window Tinting 65
9 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 59
10 George P.S. McConnell Ace Window Tinting 46
11 David Hewett The Spokesmen 45
12 Ken Elser Team Planet X USA 41
13 Steve Williams Half Penny Cycling Team 40
14 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37
15 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 29
16 Lance Heppler Belgium Bike Bio Racer 29
17 David Rasca Half Penny Cycling Team 25
18 David Marchi Murder of Crows 21
19 Doug Minarik bicycleattorney.com 21
20 Bryce Jenkinson Hood River Velo 19
21 Thomas Pastor Deschutes Brewery 18
22 Chris Page Metropolis Cycle Repair 16
23 Jeff Chochon Athletes Lounge Cycling Team 13
24 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 8
25 Dan Shepherd Team Cycle Sport 7
26 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 6
27 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 6
28 Eric Hagstette 5
29 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 5
30 Josh Gobershock Boneyard Cycling 5
31 Greg Schutt Jet City Velo 5
32 Ian Boggs Portland Bicycle Studio 5
33 Troy Nelson Twin Six, KTM Bikes 4
34 Wally Hockman WebCyclery.com 2
35 T. Kenji Sugahara Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2
36 Mike Schrankel Hood River Velo 2
37 Timothy Breault Team Planet X USA 1

Masters 35+ 4

Name Team Points
1 Rob Beard Team Eastside Cycling 88
2 James Owen Capitol Velo 83
3 Eric Mergen Team Planet X USA 74
4 Eric Cress Team 10 Barrel 70
5 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team 66
6 David Kuzma The Spokesmen 62
7 Chad Fischer SWEAT360 62
8 mike Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 57
9 Eric Marshack Team Velo Cult 55
10 Ryan Chase Deschutes Brewery 55
11 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 52
12 Randy Scott Deschutes Brewery 48
13 Gary Kim Grouptrail Cycling 48
14 Nolan Restivo 44
15 Jason Reynolds Rare Disease Cycling 43
16 Curtis Haynie Hood River Velo 37
17 Brad Crowe 25
18 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling 23
19 Peter Hettinga SWEAT360 22
20 Dan Dellitt 19
21 Peter Hand 18
22 Michael Clark Stumptown Cycling Club 18
23 James Green 17
24 Christopher Landon 14
25 Joshua Boelter Cyclepath Racing 14
26 Chris Thier Boneyard Cycling 13
27 Gavin McGregor Portland Velo Racing Team 11
28 Dave Petermeier Team Planet X USA 8
29 Dave Torrance 7
30 Rob Kerr Boneyard Cycling 7
31 Jason Dotts Grouptrail Cycling 4
32 William Petersen 4
33 Brian Wise 3
34 Jared Lathrop 3
35 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 3
36 mark Skiffington Chinook Cycling Club 3
37 Ian Stromquist Team Finger 3
38 Chris Rinehart Rolling Thunder p/b The Missing Link 2
39 Jeff Baratta Team Planet X USA 2
40 Eric Evans 2
41 Jerry Pruiett PNW Maniacs 1

Masters 50+

Name Team Points
1 Rodney Trepess Deschutes Brewery 176
2 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 138
3 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 103
4 Bob Jacobs bicycleattorney.com 99
5 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 97
6 Christopher Van Tilburg Hood River Velo 90
7 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery 90
8 Perry Lund Hutch's Slocum Comotion 81
9 james coats SPOKESMAN CYCLOCROSS 78
10 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 65
11 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 53
12 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 53
13 John Foulston Team Velo Cult 49
14 Joe fabris Plus3 41
15 Steve Petersen Hood River Velo 30
16 Jeffrey Whitaker 28
17 Steven Thorne BikeFlights.com 25
18 Michael Metz bicycleattorney.com 22
19 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 22
20 Jon Gove Grouptrail Cycling 21
21 Timothy Shreve Hutch's Eugene 19
22 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 16
23 Norm Kreiss morgan Stanley 15
24 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 15
25 Alan Thomason Deschutes Brewery 11
26 John Napier Metropolis Cycle Repair 11
27 Eric Power Murder of Crows 7
28 Daniel Melkonian Hood River Velo 6
29 Scott Ballard Cyclepath Racing 3
30 Tom Hill bicycleattorney.com 2
31 Stephen Smith The Hub Cyclery, 10 Barrel Brewing, Kendall Imports of Bend 2
32 Tim Rathbun Molalla River BMX 1

Masters 60+

Name Team Points
1 jeff townsend Plus 3 150
2 Mark Schwyhart bicycleattorney.com 140
3 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 116
4 Craig Mavis Deschutes Brewery 103
5 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 87
6 Ron Strasser Team S+M 82
7 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 79
8 Amory Cheney Deschutes Brewery 71
9 Rick Gregory Black Dog Velo 61
10 Tim Hanrahan Team Velo Cult 40
11 Steven Miller 38
12 Edward Lanton 37
13 Mark Miller Corvallis Cyclery Racing 35
14 John Nicholas DNR Cycling 24
15 Bob Kuehn Boneyard Cycling 16
16 Albyn Jones 12
17 John Degenhardt 10

Masters 70+

Name Team Points
1 Russell Speirn Cyclepath Racing 164
2 Tad Hodgert Deschutes Brewery 150
3 Einar Traa Portland Velo Racing Team 50

Masters Women 35+ 1/2

Name Team Points
1 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 155
2 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 126
3 Sarah Max Deschutes Brewery 113
4 Erica Wescott Sunnyside Sports 102
5 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 97
6 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 80
7 Jill Hardiman Hood River Velo 74
8 Michelle Mills Sunnyside Sports 72
9 Carolyn Day Deschutes Brewery 69
10 Renee Skjersaa Deschutes Brewery 68
11 Meg Hamilton Hutch's Eugene 67
12 Linda Tesman 67
13 Juliette Oldfield Biciclista Test Team 64
14 Patricia Strange Deschutes Brewery 41
15 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 34
16 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 28
17 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary 25
18 Margi Bradway bicycleattorney.com 22
19 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 18
20 Jill Petersen Hood River Velo 17
21 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 14
22 Ellene Smith bicycleattorney.com 13
23 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 10
24 Anna Saltonstall Hood River Velo 9
25 Amber Clark Murder of Crows 6
26 Tracey March Deschutes Brewery 6
27 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 3
28 Holly Pfeiffer Deschutes Brewery 1

Masters Women 35+ 3

Name Team Points
1 Sierra Domaille Team Lazy Tarantulas 150
2 Lisa Gentz Boneyard Cycling 110
3 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 88
4 Kim Robinson Hood River Velo 73
5 Cate Hass Boneyard Cycling 72
6 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary 72
7 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 71
8 Christy Hawkins Highfive Cycling 70
9 tina Shaner bicycleattorney.com 62
10 Hannah Yorra Boneyard Cycling 61
11 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 47
12 Patti Wolfe Murder of Crows 46
13 Sarah Eustis bicycleattorney.com 36
14 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 28
15 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 20
16 Charlotte Gregson Hood River Velo 16
17 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 13

Masters Women 50+

Name Team Points
1 Lora Melkonian Hood River Velo 148
2 Susan Foster Deschutes Brewery 124
3 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 119
4 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 104
5 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 76
6 Donna Metz bicycleattorney.com 73
7 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 62
8 Katherine Christensen bicycleattorney.com 62
9 Cheryl Januzzi Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 51
10 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental 50
11 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44
12 Corrine Vegter Dogs by Bri-BELLA 38
13 Jan Moss Hammer Velo 36
14 Christie Scheer Team Rose City 31
15 Flo Leibowitz 20

Men 1/2

Name Team Points
1 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 138
2 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 133
3 Sean Babcock Team S+M 124
4 James Williams Deschutes Brewery 106
5 Paul LaCava Giant 92
6 Christopher Jones 88
7 Donovan Birky Hutch's/Bend Dental 83
8 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB 82
9 Leland Gilmore The Athletic/RCB 78
10 Patrick Means Team S+M 68
11 James Ceccorulli Team S+M 67
12 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 55
13 Ian Megale Team UpCycle Boise 45
14 Jeff Johnston Boneyard Cycling 42
15 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 41
16 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 36
17 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 27
18 Steven Beardsley Portland Bicycle Studio 27
19 Anthony Monteleone The Athletic 25
20 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 17
21 Billy Bergen Hutch's/Bend Dental 16
22 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11
23 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 10
24 Quinn Keogh Team S+M 6
25 Bradford White Team VBaS 6
26 James Williams Adventures Edge 3
27 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes 1
28 Kyle Berg Sage Factory Racing 1

Men 2/3

Name Team Points
1 Davis Melkonian Hood River Velo 134
2 Robert Cummings 96
3 Thomas McDonagh B.Y.R.D.S. 92
4 Paul Armstrong Audi 82
5 Brian Little BeerMongers Cycle Club 80
6 David Cushman David Cushman 79
7 Duncan Ellinwood Team S+M 70
8 Trevor Lane Boneyard Cycling 69
9 Mike Chamblin 62
10 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 59
11 Brendan Sheerin Hutch's Eugene 51
12 Kellen Kjera Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 51
13 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 44
14 Scott Conover UpCycle 43
15 Jonathan Maus River City/Giant/BikePortland 29
16 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 25
17 Justin Guidroz 25
18 Adam Moore Grouptrail Cycling 21
19 Michael Bernal 20
20 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 18
21 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 16
22 Adam Kachman Cascadia CC 15
23 Cory Solovewicz Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 15
24 Jordan Wilson Corvallis Cyclery Racing 11
25 John Pearson Byzick + Company Cycling 10
26 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 8
27 Randall Fransen Mettle Cycling 8
28 Kyler Ervin Grixsen Brewing p/b West End Bikes 7
29 Craig Harrison Team Velo Cult 7
30 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 6
31 Matt Jamison Grouptrail Cycling 5
32 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 4
33 Mckenzie Sampson Trusty Switchblade 4
34 Charlie Douthwaite 3
35 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 3
36 Nathan Abel Adventures Edge 2
37 Eric Hoffman Berger Hardware Bikes 2
38 Paolo Zanetti Biciclista CX Pdx 1
39 Dan Porter Cyclepath Racing 1

Men 4

Name Team Points
1 Brad Petersen 125
2 Ryan McLaughlin 115
3 Russell Walker 96
4 Skyler Bastian BYRDS 84
5 Maxwell Southam Next-BMB 80
6 Jeffrey Baratta II Team Planet X USA 72
7 Christopher Page 60
8 Sam Appelbaum 58
9 Sean Wallace Athletes Lounge Cycling Team 58
10 Chris Sarrett Hutch's Eugene 51
11 Cory Nann Team Planet X USA 50
12 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 41
13 Chris Parco Ace Window Tinting 35
14 Elijah Smith 32
15 Gabriele Canzi Team Polenta 29
16 Andrew Usher Athletes Lounge Cycling Team 25
17 Howard Draper Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 24
18 Andy Borell Perthes Awareness p/b PANW 24
19 Travis Power Team Planet X USA 21
20 Kyle D'Auria 20
21 Corey McManus 20
22 Ben Swanson Murder of Crows 18
23 Casey Varnum 18
24 Jordan Miller Deschutes Brewery 16
25 Jordan Taylor 16
26 David Polansky 7
27 Aaron Kravitz 6
28 Spencer Roedel 4
29 Jason Whittington Team 10 Barrel 4
30 Eric Hogenboom 3
31 Stefan Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 1

Men 5

Name Team Points
1 Joshua Murphey Cycle-Smart, Inc. 83
2 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental 71
3 Jordan Taylor 66
4 chris wisdom 66
5 Bertrand Morin Team Mayhem 62
6 Jake Davis Barlow Bikes / Blitz Fire Leather 62
7 Chad Eder Chinook Cycling Club 61
8 Steven Hyde bicycleattorney.com 57
9 JD Jaspersen 52
10 Benjamin Beckerich Dirty Thirty powered by Fairweather Roofing Co. 50
11 Eric Steimer Team 10 Barrel 40
12 Justin Smith Rolling Thunder p/b The Missing Link 36
13 Zachary Conklin unknown 35
14 Matt Monbouquette Mountain View Cycles Racing Team 34
15 Matthew Boelter 34
16 Joshua Kubisch 28
17 Paul Del Vecchio bicycleattorney.com 27
18 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 27
19 Erik Barber 17
20 Ryan Smith 15
21 David Visnack 15
22 Kieran Stover 12
23 Scott Coleman Team Planet X USA 6
24 James McDonagh B.Y.R.D.S. 5
25 Matt Erdman Oregon Bike Shop Racing Team 4
26 Christopher McCarthy Glady-ators p/b Gladys Bikes 3
27 Archie Wann Metropolis Cycle Repair 2
28 Judd Dunlap 1

Singlespeed

Name Team Points
1 Steven Beardsley Portland Bicycle Studio 182
2 Gabriel Linn Trusty Switchblade 117
3 Ryan Weaver Giro/River City Bicycles 107
4 David Boerner Ruckus Test Team 104
5 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 99
6 Joseph Reynolds Giro/River City Bicycles 94
7 Cliff Eslinger Murder of Crows 88
8 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 84
9 Matt Fox Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 73
10 Christopher Jones 62
11 Brian Kesselman Audi 61
12 Kyle Berg Sage Factory Racing 49
13 Michael Gallagher Breadwinner Cycles 46
14 Jason Britton Ruckus Test Team 45
15 Lee Ordonez Ruckus Test Team 35
16 Kyle Ireton Giro/River City Bicycles 34
17 Bo Thunell 32
18 Tim Joslin Cyclepath Racing 16
19 Sven Geirnaert 16
20 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 11
21 Mike Bene Tuite Bicycle Repair 10
22 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 8
23 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 7
24 Byron Breeden Mountain View Cycles Racing Team 6
25 Jens MacAller Bad Beaver Bikes 3
26 Tony Kic Gentle Lovers 2

Singlespeed Women

Name Team Points
1 Susannah Hart Hapi-Go! 176
2 Holland LaRue Team Finger 128
3 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 93
4 Ashley Lance BeerMongers Cycle Club 92
5 Jade Koide Metropolis Cycle Repair 90
6 Mielle Blomberg Team S+M 88
7 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 88
8 Melissa Sher Team S+M 77
9 Mari Little BeerMongers Cycle Club 76
10 Tina Brubaker Speedvagen Family Racing 59
11 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 48
12 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 48
13 Cate Hass Boneyard Cycling 43
14 Allison Quick BeerMongers Cycle Club 36
15 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 34
16 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 34
17 Kelsey Carson Deschutes Brewery 31
18 Beth Flanagan BeerMongers Cycle Club 22
19 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 20
20 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 20
21 paisley Meerin 16
22 Hilary Luther 43 Degrees 11
23 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 11
24 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 9
25 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 6
26 Suzy Renn Team Slow 6
27 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 2
28 Roxanna Hart Hapi-Go! 1

Women 1/2

Name Team Points
1 Clara Honsinger Team S+M 134
2 Angharad Porteous bicycleattorney.com 130
3 Allison Halpin HiFi Sound Cycling Components 117
4 Anne Davis Usher Athletes Lounge Cycling Team 115
5 Beth Ann Orton Team S+M 106
6 Rebeccah Bieri Desalvo Custom Cycles Racing 78
7 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 73
8 Serena Bishop Gordon LIV | Giant Co-Factory 58
9 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 58
10 Julie Baird Olympia Cycling Team 58
11 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team 56
12 Anna Megale Team Digest Health Clinic/Boise VeloWomen 55
13 Emily Van Meter River City Bicycles 48
14 Laura Winberry Speedvagen Family Racing 47
15 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 43
16 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 38
17 Abby Watson The Athletic 28
18 Gabrielle Lehnert Hutch's Eugene 23
19 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 18
20 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 11

Women 3

Name Team Points
1 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 127
2 Julie Russell Athletes Lounge Cycling Team 121
3 Taylor Snider 113
4 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 85
5 Summer Baird Boneyard Cycling 69
6 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 66
7 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 58
8 Taylor Shekell Murder of Crows 58
9 Laura Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 57
10 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 51
11 Erin Blenkiron bicycleattorney.com 49
12 Kayt Mathers Olympia Cycling Team 46
13 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 44
14 Nikki Hollatz Team Finger 43
15 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 38
16 Jennifer Phillips Team 10 Barrel 21

Women 4

Name Team Points
1 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 110
2 Anna Buckley 93
3 Elyse Johansen Olympia Cycling Team 92
4 Sara Thomas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 81
5 Hannah Yorra Boneyard Cycling 72
6 Brittany Stover 71
7 Gwen Hryciw 71
8 Jennifer Li Tri Town 67
9 Julia Gonzales Hood River Velo 66
10 Carolyn Ortenburger Adventure's Edge 64
11 Rebecca Hillary Portland Triathlon Club 64
12 Katie Linton 57
13 Kate Drennan 56
14 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 48
15 Cassie Capone Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 47
16 Gritchelle Fallesgon Team Velo Cult 39
17 Holly Baird 37
18 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 36
19 Emily Baratta Team Planet X USA 34
20 Renee Beard 28
21 Nikki Beckwith 27
22 Taylor Phillips Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 25
23 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 21
24 Amy Solana 17
25 Megan Horst Glady-ators p/b Gladys Bikes 16
26 Alana McDonough Athletes Lounge Cycling Team 8
27 Milli Chennell 6
28 lyndsay Price Team 10 Barrel 5
29 Leilani Barney Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 4
30 Adrienne Farabee Chinook Cycling Club 3
31 Felicity Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 1
32 Nadege Dubuisson Glady-ators p/b Gladys Bikes 1

Women 5

Name Team Points
1 Anne Liggett 102
2 Shelly Boelter 94
3 Julia Gonzales Hood River Velo 92
4 Emily Baratta Team Planet X USA 85
5 Molly Quan 73
6 Ashley Toner Glady-ators p/b Gladys Bikes 67
7 Erin Smith Team Velo Cult 65
8 Katherine Valls Unattached 62
9 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 61
10 Holly Baird 56
11 Erin Mensing 47
12 Jannel Waldron 45
13 Ursula Mavila Team Planet X USA 40
14 Julie Hughes Sweetpea Ladies Auxiliary 33
15 Dawn Stender Beerded Clams 25
16 Saralinka Rejholec Glady-ators p/b Gladys Bikes 23
17 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 17
18 Dana Buice 15
19 Lisa Luna River City Bicycles 13
20 Stacey Stromberg Glady-ators p/b Gladys Bikes 11
21 Rebecca Pool 11
22 Shellie Cowling Team Velo Cult 10
23 Cathy Jensen Glady-ators p/b Gladys Bikes 6
24 Nicole Villegas Glady-ators p/b Gladys Bikes 5
25 sara Davidson Grouptrail Cycling 4
26 Jessica Marcello Glady-ators p/b Gladys Bikes 3