Mt. Tabor Series

mt tabor, OR
Wed, May 31 to Wed, July 5, 2017

Updated June 22, 2017 at 9:01 AM

Category 3 Men

Name Team Points
1 Eric Zugor 326
2 Randall Fransen Mettle Cycling 321
3 Josh Mitchell 287
4 Kelsey Ramsey Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 248
5 Calon Russell Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 216
6 Istvan Takacs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 164
7 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 147
8 Edward Wright Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 131
9 Adam Angert Holtey Law p/b Peak Condition 124
10 Weston Martin 124
11 Xander Viray 118
12 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 101
13 Kyle Berg Sage Titanium 100
14 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 100
15 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair 97
16 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 85
17 Ben Waters Holtey Law p/b Peak Condition 82
18 Paul LaCava 66
19 Tyler Aquino Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50
20 Isaac Tarter 50
21 Brenna Wrye-Simpson LA Sweat 47
22 Arthur Schocken Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 40
23 matthew toupal 36
24 Gabrielle Lehnert 30
25 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 30
26 Shane Fletcher Grixsen Brewing p/b West End Bikes 28
27 Emmett Culp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28
28 Eric Brodell 24
29 Aaron McClintock Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 24
30 Clara Honsinger Team S+M 20
31 Robert Cummings Dialed Cycling Team 20
32 Bennett Shane Trusty Switchblade 16
33 Christopher Connelly Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 14
34 Zach Rotstein 14
35 Eric Nelson 13
36 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 12
37 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 12
38 Alexandra Burton Point S Racing 11
39 Alan Barton Olympia Cycling Team 11

Category 4 Men

Name Team Points
1 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 448
2 Nick Kendsersky 372
3 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 256
4 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 230
5 Chris Clancy 200
6 Brendan Marnell Hammer Velo 200
7 Marty Moran 150
8 Michael Collins bicycleattorney.com 135
9 Daniel Pasley 134
10 Philippe Gauthier Mettle Cycling 108
11 Erk Babrizius 100
12 Erik Fabrizius 100
13 Emmanuel Guzman 94
14 Charlie Douthwaite Team Coastal 92
15 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair 80
16 Duncan Howell V.C. Cascade p/b Slocum 79
17 Ryan P. Gilles 70
18 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52
19 Tsering Alleyne 40
20 Patrick Connor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40
21 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix 32
22 Fred mills Point S Racing 31
23 Zachary Conklin bicycleattorney.com 30
24 John Pearson Byzick + Company Cycling 27
25 Norm Swygert Team Planet X USA p/b Xiologix 26
26 Ian Wilkson 24
27 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 16
28 Craig Aaker 16
29 Douglas Kile 15
30 J Pearce Beissinger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 14
31 Ben Tankus Byzick + Company Cycling 14
32 Travis Hall Stages Cycling 14
33 Ian Wilkinson 13
34 Gavin McGregor Portland Velo Racing 13
35 Keith Solano Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
36 Ivan Duka Olympia Cycling Team 12
37 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 12
38 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix 11
39 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 11
40 Dylan Wiggins 11

Category 4/5 Women

Name Team Points
1 Lara Iden 670
2 Lindsay Jackson Olympia Cycling Team 260
3 Anne Liggett Stages Cycling 220
4 Holly Baird 200
5 Janis Denning 162
6 Jules DJ Allison Olympia Cycling Team 112
7 Juliet Hochman 100
8 Chanda Willse 70
9 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 64
10 Christy Hawkins Team AF 64
11 Victoria Jansen 50
12 Gina Arcouette 40
13 Joanna Fleskes Harder Cycling 40
14 Leah Medure 36
15 Abigail Cox 36
16 Sarah Layton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36
17 erika almskaar Team Coastal 36
18 Stephanie Wilson 32
19 Flo Leibowitz Corvallis Cyclery Racing 28

Category 5 Men

Name Team Points
1 Peter Jennings Grixsen Brewing p/b West End Bikes 358
2 Everett Stilley 332
3 Kevin Brosnan 319
4 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair 240
5 Zachary Conklin bicycleattorney.com 224
6 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 206
7 James Green 153
8 Andy Borell 137
9 Jeremy Wright River City Bicycles 116
10 Nathan Dramer bicycleattorney.com 114
11 Trevor Pratt 106
12 Mike Ott Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 100
13 Erik Fabrizius 100
14 Quinn Rohlf 72
15 Ari Grayzel 68
16 Michael Roberts 64
17 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 54
18 Garrett Holbrock 50
19 David Johnson 47
20 Petr Honek Team Planet X USA p/b Xiologix 44
21 Ryan Simpson 40
22 Joel West Cyclepath Racing 40
23 Andrew Landstrom 36
24 Greg Scuitt 28
25 Andrew Baxter River City Bicycles 28
26 greg schmitt Trusty Switchblade 26
27 Ken Gerts Portland Velo Racing 25
28 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 24
29 Sam Trachtenberg Cyclepath Racing 24
30 Zach Rose 22
31 David M Miller Team Lazy Tarantulas 15
32 Ty James 15
33 Andrew Harrington Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15
34 Tyler Clark 14
35 Fabio Bellini Capitol Velo 13
36 Ryan LaBarre Team Velo Cult 13
37 Chris Lind Cyclepath Racing 12
38 Dylan Woock Sagebrush Cycles 12
39 David Davies 11

Masters Men 40+

Name Team Points
1 Mark Shimahara 438
2 Webster Wilson Cyclepath Racing 338
3 Steve Schwaeber Grixsen Brewing p/b West End Bikes 286
4 Christian Tresser 275
5 Ryan Weaver River City Bicycles 162
6 Chris Thoman Cyclepath Racing 162
7 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes 148
8 Mathew Braun 148
9 Hans Ibold Cyclepath Racing 142
10 Jon Frommelt bicycleattorney.com 142
11 Mike Easter 100
12 Craig Aaker 88
13 John Mitchem Grixsen Brewing p/b West End Bikes 82
14 Shannon Skerritt 80
15 Seth Patla PDX TI 78
16 Jeff Thompson Cyclepath Racing 64
17 Nathan Koch Mountain View Cycles Racing Team 63
18 Pete Lindeman Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 61
19 Michael Szwaya bicycleattorney.com 61
20 Yann Blindert 56
21 Michael Medina Monster Media Racing p/b Cyclesoles 55
22 Casey Patton 44
23 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42
24 Matt Radich Dr Will Bar p/b Atmosera 40
25 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix 36
26 Craig Shommer 32
27 Aaron Coker Sage Titanium 15
28 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15
29 Joe Santos Cyclepath Racing 14
30 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 14
31 Joseph Reynolds River City Bicycles 13
32 Terry McLeod 13
33 Craig Schommer 13
34 David Klipper Guinness Cycling Team 13
35 Neil Green 12

Masters Men 50+

Name Team Points
1 Pete Lindeman Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 480
2 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 440
3 Mark Crawford Olympia Cycling Team 336
4 Eric Anderson Dr Will Bar p/b Atmosera 248
5 Peter Serrurier 214
6 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix 208
7 Jeff Thompson Cyclepath Racing 200
8 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 164
9 Tom Hill bicycleattorney.com 90
10 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 81
11 Larry Hiday Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 75
12 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 72
13 Martin Baker bicycleattorney.com 68
14 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 68
15 Tom Kelly 64
16 John Prosser Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 60
17 Jim Middaugh 58
18 Bob Jacobs bicycleattorney.com 54
19 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 46
20 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 40
21 David Root Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 40
22 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team 35
23 Jeff Standish Sage Titanium 33
24 Loren Russell 33
25 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26
26 Craig Schommer 24
27 christophe berteau-pavy 24
28 Bret Berner River City Bicycles 14
29 Kevin Boblillod 13
30 Jamin AAsum 13
31 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12
32 Kevin Bobillot 11

Senior Men

Name Team Points
1 Evan Murphy 400
2 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 356
3 Jeremy Russell River City Bicycles 348
4 Nathan Dills 206
5 Jacob Rathe Jelly Belly Cycling 200
6 Henrique Serra 182
7 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 164
8 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 150
9 Andrew Coe PDX TI 147
10 Wacek Godycki Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 124
11 Kyle Berg Sage Titanium 112
12 Kyle Mensing Stages Cycling 109
13 Duncan Ellinwood Team S+M 104
14 Harrison Harb Guinness Cycling Team 98
15 William Erik Hofland Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 67
16 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 66
17 Brendan Sheerin V.C. Cascade p/b Slocum 50
18 James Ceccorulli Team S+M 44
19 Sean Hollenbeck Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40
20 Keelan Ontiveros V.C. Cascade p/b Slocum 40
21 Kyle Roberts Holtey Law p/b Peak Condition 36
22 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes 28
23 Stephen Bedford Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 28
24 Calon Russell Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 28
25 Anthony Monteleone 27
26 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes 26
27 Max Ritzow PDX TI 24
28 Martin Acosta Bethany Bike Repair pb CycleOne Racing Academy 24
29 Mark Shimahara 22
30 Leland Gilmore 20
31 Tim Reinhart River City Bicycles 13
32 Jordan Barber Hutch's Eugene 13
33 Smith Brandon River City Bicycles 13
34 Emmett Culp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
35 Carl Hoefer Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 12
36 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 12
37 Cole Lalomia 11
38 Will Hahn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11

Senior Women

Name Team Points
1 Angharad Porteous bicycleattorney.com 640
2 Sue Butler River City Bicycles 322
3 Lisa Eriksson Holtey Law p/b Peak Condition 250
4 Starla Teddergreen 200
5 Alexandra Burton Point S Racing 176
6 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 150
7 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 136
8 Hazel Gross Team AF 119
9 Taylor Phillips Olympia Cycling Team 108
10 Laura Parsons Point S Racing 106
11 Holland LaRue Team Finger 84
12 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 74
13 Gabrielle Lehnert 72
14 Jordan Faulds Team AF 72
15 Lori Brault 64
16 Sharon Anderson Trusty Switchblade 54
17 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair 48
18 Isabella Taylor Olympia Cycling Team 40
19 Erin Goodall 40
20 Stephanie Chase Point S Racing 40
21 Christine A Holland Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39
22 Mallory Miller Point S Racing 32
23 Libby Painter 27
24 Elyse Johansen Olympia Cycling Team 20
25 Laura Mullen 15
26 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 13
27 Mielle Blomberg Team S+M 11