2017 OBRA Hillclimb Time Trial Championship - Presented by Sam Barlow Track & Field

Government Camp, OR
July 16, 2017

For Results Questions, please contact Kelli Schauer

Updated September 21, 2017 at 3:03 AM

Junior Men 10-12

Num Name Team Age Time
1 8177 Fu Gui Slawta Land Shark 11 41:10
2 8036 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 12 52:00

Junior Men 13-14

Num Name Team Age Time
1 8134 Mulu Slawta Land Shark 13 32:56

Junior Men 17-18

Num Name Team Age Time
1 5081 Luke Bolt 17 33:29

Masters Men 40-44

Num Name Team Age Time
1 5139 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental 44 37:02

Masters Men 45-49

Num Name Team Age Time
1 321 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 48 30:29
2 3164 Ron Babcock 47 31:17
3 3163 Joseph Tysoe Portland Velo Racing 46 31:40

Masters Men 50-54

Num Name Team Age Time
1 928 Eric Martin Fulcrum Properties/WebCyclery 51 27:51
2 383 Dan Packman Audi 53 31:09
3 10 Joel Blatt 51 32:34
4 4050 Andrew LaVeine Audi 50 33:47
5 574 Tony Coca 54 37:23
6 13 Todd Hamina 51 59:08

Masters Men 55-59

Num Name Team Age Time
1 880 Kerry Farrell 57 27:40.0
2 4110 Jonathan Sharp 55 29:52.0
3 14 Doug Wetter 57 30:27.0
4 5638 Bryan McBride 55 31:14.0
5 5018 Jens Heycke 56 31:23.0
6 4033 Jim Fox bicycleattorney.com 59 32:06.0
7 376 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 32:50.2
8 4005 Jonathan Lyons Hammer Velo 59 32:50.5
9 510 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 34:02.0
10 639 John Slawta Land Shark 56 34:38.0
11 4143 Ian Gibson Dialed Cycling Team 56 35:27.0
DNS 311 Peter Serrurier 59 35:27.0

Masters Men 60-64

Num Name Team Age Time
1 167 David Zimbelman 63 28:46
2 5877 Chris Marks 61 36:08
3 12 Fred Paxson 60 37:46

Masters Men 65+

Num Name Team Age Time
1 4271 Jeff Golden Hutch's Bend Dental 66 33:32
2 5118 Steve Gerdemann Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 67 35:04
3 16 Randy Bowman 67 36:23
4 5035 Tom Kelly 65 38:44
5 5140 Rob Waldman Word-RCB by Cyclisme 66 41:42
6 5653 Loren Russell 75 46:20
7 5032 Edward Lanton 67 49:50

Masters Women 45-49

Num Name Team Age Time
1 217 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 46 33:42
DNS 7024 Sherri Rohlf Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 33:42

Masters Women 50-54

Num Name Team Age Time
1 400 Jodie Bolt 54 31:08
2 247 Jenny Slawta Land Shark 53 33:45

Masters Women 55-59

Num Name Team Age Time
1 7087 Myra Klettke bicycleattorney.com 57 37:21
2 7318 Aleson Macfarlane Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 56 54:16

Masters Women 60+

Num Name Team Age Time
1 7043 Flo Leibowitz Corvallis Cyclery Racing 66 55:47

Men Category 1/2

Num Name Team Age Time
1 186 Daniel Lincoln Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 37 25:10
2 135 Jonathan Myers Team S+M 50 26:41
3 101 Andrew Coe River City Bicycles 36 27:00
4 816 Brad Carpenter 36 30:14

Men Category 3

Num Name Team Age Time
1 314 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 27 27:38
2 3166 Aaron McClintock Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 31 28:35
3 3010 Josh Mitchell 30 28:47
4 683 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 31 31:13
5 3011 Isaac Tarter 32 31:53
6 395 Bukie Mabayoje BBC Bike Gallery Continental 55 50:52

Men Category 4

Num Name Team Age Time
1 4046 Zachary hibbs Team Cycle Sport 25 25:34.0
2 4308 Marcus Farris US Military Endurance Sports 27 28:07.0
3 5334 Zachary Conklin bicycleattorney.com 24 30:20.1
4 4084 Norm Swygert Team Planet X USA p/b Xiologix 48 32:20.9
5 5029 John Adams Capitol Velo 34 32:53.0
6 4536 Tyler Thessin Portland Velo Racing 52 38:46.0

Men Category 5

Num Name Team Age Time
1 5635 Alex Martin 19 27:04
2 5831 Fred Russell 53 29:25
3 5880 michael khamsot Grouptrail Cycling 41 29:49
4 5674 David Johnson 34 30:10
5 17 Philip Pittsenbarger 35 32:42
6 5699 Stephen Bartnikowski 37 35:31
7 15 Jordan Boutilier 38 38:11

Women Category 1/2

Num Name Team Age Time
1 219 Rachel Lee Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 28 31:31
2 267 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 38 31:36
3 217 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 46 32:57

Women Category 3

Num Name Team Age Time
1 400 Jodie Bolt 54 32:28
2 243 Lori Brault 46 34:29

Women Category 4

Num Name Age Time
1 7045 Juliet Hochman 50 32:36
2 7214 Stephanie Wilson 41 42:35