Alpenrose Velodrome Challenge: Friday

Portland, OR
July 14, 2017

Part of the Alpenrose Velodrome Challenge

Updated July 14, 2017 at 10:06 PM

Elite Men 4K Pursuit

Name Team Time
1 Sam O'Brien BriHOP Racing 05:04.19
2 Emile de Rosnay 05:04.80
3 Zachary LaBry 05:05.76
4 Emmet Culp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 05:13.00
5 Parker McKean BriHOP Racing 05:14.59
6 Adam Angert Holtey Law p/b Peak Condition 05:19.39
7 Ben Waters Holtey Law p/b Peak Condition 05:23.20
8 Roberto Betancourt 05:35.73

Elite Men Kilo

Num Name Team Time
1 104 Jack Lindquist Olympia Cycling Team 01:09.60
2 103 Ethan Boyes 01:10.74
3 113 Sam O'Brien BriHOP Racing 01:11.48
4 118 Adam Reddy 01:12.36
5 114 Parker McKean BriHOP Racing 01:12.56
6 100 Andy Omara 01:16.06
7 119 Kyler Ervin Grixsen Brewing p/b West End Bikes 01:17.80

Elite Women 3K Pursuit

Name Team Time
1 Jasmine Zamora 04:01.28
2 Heather Johnson BriHOP Racing 04:28.21
3 Lisa Eriksson Holtey Law p/b Peak Condition 04:28.51
4 Sawyer Taylor 04:32.27
5 T Rabbit 04:33.89

Masters 35+ 3K Pursuit

Name Team Time
1 Carl Hoefer Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 03:57.98
2 Joseph Holcomb 04:04.77
3 Mark Godfrey Bike Central/Barbur Vet 04:04.92
4 Paul Mautner Veloforma 04:19.43
5 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 04:54.06

Masters 35+ Kilo

Num Name Team Time
1 317 Chris Deardorff BriHOP Racing 01:16.14
2 Nils Tillstrom BriHOP Racing 01:18.35
3 James Kramer 01:20.47
4 michael risner Guinness Cycling Team 01:22.16
5 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 01:33.05

Masters 35+chariot

Num Name Team
1 104 Jack Lindquist Olympia Cycling Team
2 117 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
3 Bobby Walthour
4 Nils Tillstrom
5 316 Kenneth Dong
6 michael risner

Masters 50+ 2K Pursuit

Name Team Time
1 David Klipper Guinness Cycling Team 02:32.48
2 Brian List Bike Central/Barbur Vet 02:41.34
3 Paul Mautner Veloforma 02:47.41
4 Michael Cooper 02:57.41
5 Chris Antsey 03:02.03

Masters 50+ 500

Num Name Team Time
1 318 Bobby Walthour 35.11
2 300 James Thiele 37.72
3 319 Eric Anderson Dr Will Bar p/b Atmosera 38.58
4 316 Kenneth Dong 38.75
5 Steve Troseth 39.38
6 302 Darell Provencher BriHOP Racing 40.54
7 Michael Cooper 40.88
8 315 Vincent Plaza 40.93
9 John Forbes 47.70
10 301 Ruth Gustafson 48.15

Women 500m

Num Name Team Time
1 214 Hannah McDade BriHOP Racing 39.30
2 213 Erin Glover BriHOP Racing 39.47
3 212 Alexandra McKay 39.52
4 211 Jenna Nestman 39.56
5 203 Andrea Fisk Bike Central/Barbur Vet 40.11
6 210 Alexandra McLaughry Bike Central/Barbur Vet 40.26
7 201 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 41.38
8 205 T Rabbit 44.61
9 D'marlyd Salort 45.23
10 208 Meg Mautner BriHOP Racing 45.64