Skibowl Classic XC

Government Camp, OR
June 18, 2017

Results Questions: Kelli Schauer

Updated June 18, 2017 at 10:38 PM

Category 1 Men 19-44

Num Name Team Age City Time
1 219 Chris Johnston bicycleattorney.com 32 Portland 2:02:48
2 214 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 34 Bend 2:10:18
3 208 Ian Eglitis Team S+M 34 West Linn 2:19:56
4 206 Dustin Einig 33 Portland 2:28:23
DNF 202 Adam DeMarzo Corvallis Cyclery Racing 37 Coos Bay 2:28:23

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Time
1 215 Shane Fletcher Grixsen Brewing p/b West End Bikes 45 Portland 2:05:23
2 201 John Weathers Audi 47 Portland 2:05:24
3 213 Brant Buchholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 46 Lake Oswego 2:12:05
4 204 John McCaffrey 52 Portland 2:16:33
5 211 Lee Bauck 47 Estacada 2:45:20

Category 1 Women

Num Name Team Age City Time
1 205 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 46 Sherwood 2:16:18
2 207 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 34 Portland 2:33:33
3 203 Annie Pendygraft Sagebrush Cycles 33 Bend 2:49:10
4 212 Leslie Copper Portland 3:06:21

Category 2 Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 310 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 27 Portland 1:29:55
2 337 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 32 Vancouver 1:38:24
3 338 Travis Hall 31 Portland 1:41:04

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 314 Richard Rosko Hammer Velo 49 Portland 1:35:32
2 329 Aric Rist Cyclepath Racing 47 Portland 1:39:57
3 336 Chris Page Metropolis Cycle Repair 49 Brightwood 1:40:06
4 330 David Rosen Sage Titanium 44 Beaverton 1:42:14
5 335 ILe Powell Team S+M 48 Portland 1:42:30
6 321 Brian Bertolini 49 Brookings 1:49:34
7 326 Tim Schauer Sage Titanium 49 Camas 1:51:15
8 319 Joshua Hanselman 42 Newberg 1:51:33
9 308 Brandon Cornejo ANTHM Collective 43 Portland 1:59:06
10 307 Edward Knight Camas Bike and Sport 49 Battle Ground 2:00:05
11 320 Erick Taft Camas Bike and Sport 47 Vancouver 2:10:54

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 324 James Gritters Sagebrush Cycles 50 Bend 1:24:36
2 323 William Waring Camas Bike and Sport 52 Camas 1:36:56
3 313 Jeffrey Nary Sagebrush Cycles 52 Bend 1:38:19
4 309 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 51 Beaverton 1:39:06
5 327 David Ripp 51 Camas 1:39:56
6 318 Matthew S Martel 52 Portland 1:44:09
7 311 Timothy Shreve 52 Eugene 1:55:08
8 325 randy jacobs Camas Bike and Sport 53 Camas 1:56:10

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 331 Fred Paxson 60 1:32:55
2 316 David Hankins Camas Bike and Sport 63 Vancouver 1:59:45

Category 2 Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 317 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Portland 1:44:15

Category 2 Women 40-49

Num Name Team Age City Time
1 315 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 44 Portland 1:45:11

Category 2 Women 50+

Num Name Team Age City Time
1 328 Lora Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 58 Trout Lake 1:43:44
2 334 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 58 Portland 2:17:53
3 322 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland 2:23:01

Category 3 Men 10-13

Num Name Team Age City Time
1 1189 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 48:47
2 1179 Trent Knoeppel 12 Camas 51:38
3 1182 Lucas Fies Rebound/Tireless Velo 12 Camas 57:11

Category 3 Men 14-18

Num Name Team Age City Time
1 1183 Mitchell Fies Rebound/Tireless Velo 15 Camas 44:41
2 1173 Jacob Polachek Oregon Trail Syndicate 14 Sisters 45:10
3 1172 Ian Shreve 14 Eugene 47:25

Category 3 Men 40+

Num Name Team Age City Time
1 1178 todd knoeppel Camas Bike and Sport 49 Camas 0:46:03
2 1171 Sam McQuate Bend 0:46:19
3 1175 David Visnack 48 Bend 0:48:12
4 1187 Rob Fleskes Harder Cycling 42 Portland 0:53:33
5 1177 mark revenaugh 53 Mulino 0:53:51
6 1181 Todd Fies Rebound/Tireless Velo 49 Camas 1:03:20
7 1184 Dennis Sweeten 52 Oregon City 1:04:22

Category 3 Women 10-13

Num Name Team Age City Time
1 1174 Natasha Visnack 13 Bend 48:09

Category 3 Women 14-18

Num Name Team Age City Time
1 1169 Sascha Knight Camas Bike and Sport 14 Battle Ground 1:05:08

Category 3 Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 1186 Maggie Creviston 37 Portland 0:56:00
2 1176 Cassie Capone Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 28 Portland 0:58:32
3 1180 katie knoeppel 35 Camas 1:03:07

Category 3 Women 40+

Num Name Team Age City Time
1 1170 Carey McQuate 46 Bend 1:04:27
2 1185 Deanie Hanlon 54 Brookings 1:09:48
3 1188 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 49 Happy Valley 1:34:56

Junior Expert Men

Num Name Team Age City Time
1 332 Jacob Olander 14 Bend 1:37:13

Pro Men

Num Name Team Age City Time
1 218 Sean Babcock Team S+M 34 Corvallis 1:48:34
2 220 James Ceccorulli Team S+M 30 Portland 1:51:29
3 209 Erik Tonkin Team S+M 43 Portland 1:52:33
4 210 Jonathan Myers Team S+M 50 Portland 1:57:29
5 217 James Williams Deschutes Brewery 37 Bend 1:57:59
6 200 Robert Cummings Dialed Cycling Team 23 Potsdam 1:59:14
7 216 Brennan Wodtli Team S+M 29 Bend 2:07:26

Singlespeed

Num Name Team Time
1 306 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 1:22:32
2 312 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 1:22:34