GPCM: Luscher Farm Crosstoberfest

Lake Oswego, WA
October 28, 2017

Part of the GPCM

For questions on results, contact Candi Murray cmurray@obra.org

Updated October 28, 2017 at 5:19 PM

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 716 Tim Schauer Sage Titanium 49 Camas 6 45:23
2 764 Nikolas Heagy Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 West Linn 6 45:53
3 705 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 lake oswego 6 47:24
4 730 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 45 Tigard 6 48:18
5 767 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas 45 Portland 6 48:43
6 708 Sam Radakovich 31 Lake Oswego 5 40:55
7 740 Bill Salbador 52 Eugene 5 41:59
8 783 Jacques LaFortune 31 Tigard 5 43:05
9 713 Scott Rath HiFi Sound Cycling Components 47 Wilsonville 5 43:21
10 751 Dave Wrast The Spokesmen 48 Vancouver 5 44:00
11 717 Mike Reddig Camas Bike and Sport 46 Camas 5 45:15
12 701 Ed Waters 58 Eagle Creek 4 41:07
13 781 Demetric Sanchez 41 Lake Oswego 3 40:46
14 784 Ed Tanous 30 Portland 3 41:08
DNF 780 Matt Begin 39 Lake Oswego 3 53:03
DNF 762 Ben Conte Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 47 portland 2 53:03
DNF 782 Neil Bower 38 Hillsboro 2 53:03

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 508 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 25:04
2 515 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12 Tigard 3 25:59
3 503 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 11 Portland 3 28:01
4 664 Leo Cook 12 Lake Oswego 3 28:33
5 510 Emmett Loftus Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 28:35
6 661 Nevin Ruegger 11 Portland 3 28:43
7 598 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling 10 West Linn 3 30:56
8 602 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 12 Beaverton 3 31:25
9 546 Jack Hampson Sage Titanium 10 Lake Oswego 3 31:27
10 662 Hunter Westerfield 10 Portland 3 31:58
11 665 Kade Kaluza 11 Lake Oswego 3 32:57
12 536 Max Harris 10 OR 3 32:58
13 660 Beckett Olson 10 Portland 2 25:39

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 505 Benjamin Tai Camas Bike and Sport 14 Camas 3 24:08
2 623 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 14 Portland 3 24:34
3 562 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 24:59
4 659 Aaron Bailey 13 Corvallis 3 26:15

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 547 Parker Green Grixsen Brewing p/b West End Bikes 15 Fairview 3 23:39
2 554 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 15 Tigard 3 25:42
3 518 Carter Hanley 15 Vancouver 3 26:25
4 666 Eric Tervo 16 Portland 3 26:37

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 547 Parker Green Grixsen Brewing p/b West End Bikes 15 Fairview 3 23:39
2 505 Benjamin Tai Camas Bike and Sport 14 Camas 3 24:08
3 623 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 14 Portland 3 24:34
4 562 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 24:59
5 508 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 25:04
6 554 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 15 Tigard 3 25:42
7 515 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12 Tigard 3 25:59
8 659 Aaron Bailey 13 Corvallis 3 26:15
9 518 Carter Hanley 15 Vancouver 3 26:25
10 666 Eric Tervo 16 Portland 3 26:37
11 503 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 11 Portland 3 28:01
12 664 Leo Cook 12 Lake Oswego 3 28:33
13 510 Emmett Loftus Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 28:35
14 661 Nevin Ruegger 11 Portland 3 28:43
15 529 Elliot Werner 9 Portland 3 29:52
16 598 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling 10 West Linn 3 30:56
17 602 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 12 Beaverton 3 31:25
18 546 Jack Hampson Sage Titanium 10 Lake Oswego 3 31:27
19 662 Hunter Westerfield 10 Portland 3 31:58
20 665 Kade Kaluza 11 Lake Oswego 3 32:57
21 536 Max Harris 10 OR 3 32:58
22 549 Gavin Newman Sage Titanium 9 Portland 3 32:58
23 660 Beckett Olson 10 Portland 2 25:39
DNF 663 Solomon Parson 9 Hood RIver 1 25:39

Junior Men 9

Num Name Team City Laps Time
1 529 Elliot Werner Portland 3 29:52
2 549 Gavin Newman Sage Titanium Portland 3 32:58
DNF 663 Solomon Parson Hood RIver 1 32:58

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 2 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 30:28
2 4 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10 lake oswego 3 30:45
3 45 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 11 Tigard 2 27:03

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 2 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 30:28
2 4 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10 lake oswego 3 30:45
3 45 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 11 Tigard 2 27:03
4 44 Cordelia Megowan 9 lake oswego 2 28:45

Junior Women 9

Num Name Age City Laps Time
1 44 Cordelia Megowan 9 lake oswego 2 28:45

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 312 John Weathers Audi 47 Portland 9 1:01:52
2 323 Webster Wilson Cyclepath Racing 45 Portland 9 1:01:52
3 307 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 9 1:03:02
4 321 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Portland 9 1:03:02
5 377 Christopher Ramsey Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 44 Beaverton 9 1:03:11
6 346 Scott Bradway bicycleattorney.com 46 Portland 9 1:03:21
7 300 Mathew Braun 44 Portland 9 1:03:34
8 319 Michael Szwaya bicycleattorney.com 47 Portland 9 1:03:34
9 403 John McCaffrey 52 Portland 8 0:57:02
10 305 Rick Metz bicycleattorney.com 49 Portland 8 0:58:10
11 306 James Tervo Team S+M 47 Portland 8 0:58:57
12 308 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Hillsboro 7 0:57:55
13 404 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Lake Oswego 7 0:59:54

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 332 Jay Small Dialed Cycling Team 51 Vancouver 6 44:02
2 344 Nathan Dramer bicycleattorney.com 43 Gresham 6 44:08
3 347 Gavin McGregor Portland Velo Racing 42 Portland 6 45:09
4 534 Nikolaus Kashey 45 Portland 6 45:10
5 415 Daniel Dellitt 44 Portland 6 45:54
6 488 Joel Sherman 39 Portland 6 46:20
7 352 Tony Pitone 49 Portland 6 46:37
8 512 Casey Antonson Team Velo Cult 43 Portland 6 47:09
9 406 Josh Kneedler Cyclepath Racing 45 Portland 6 47:16
10 403 Greg Witt 57 Portland 6 47:23
11 314 David Kaysen 53 Portland 6 47:28
12 409 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 51 Tigard 6 47:32
13 322 Joe Pinzone 49 Vancouver 6 47:48
14 343 Ethan Fuld 52 Portland 6 48:07
15 538 Craig Carter Harder Cycling 47 Portland 6 48:19
16 361 Matt Taini 50 Lake Oswego 6 48:21
17 354 Chris Bathke 45 Portland 6 48:22
18 313 Thomas Smith Bicycleway.com/OPS 56 eugene 6 48:23
19 341 Jake Davis 41 Scappoose 6 48:39
20 398 Brandon Cornejo ANTHM Collective 43 Portland 6 49:09
21 353 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 48 Camas 6 50:22
22 537 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 47 Lake Oswego 5 41:13
23 422 Lorne Cross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Gresham 5 41:32
24 306 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 37 Brush Prairie 5 42:33
25 469 Bodjie Train Grouptrail Cycling 44 Hillsboro 5 42:45
26 393 Mitch Gold Dr Will Bar p/b Atmosera 56 Portland 5 43:06
27 531 Paul Barlow 47 Saint Helens 5 43:33
28 532 Kevin Claggett 50 Canby 5 43:43
29 536 Justin Baxter 43 West Linn 5 44:27
30 535 Barry Pieratt 39 Oregon City 5 44:33
31 436 David Smith 58 Portland 5 45:20
32 533 John Hughes Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 48 Canby 5 45:32
33 457 Phil Avery oregon city 5 46:37
34 479 Bjoern Brunner 48 Portland 5 48:43
35 334 Matt Haughey 45 McMinnvile 5 49:51
36 377 Andrew Kaylor Team Planet X USA p/b Xiologix 48 Beaverton 5 50:51
37 301 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Clackamas 4 41:46
DNF 329 Matthew Jetton 48 portland 3 41:46

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 333 Philip Hatton Bethany Bike Repair pb CycleOne Racing Academy 44 Portland 6 44:01
2 342 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 6 44:22
3 355 Carl Werner 39 Portland 6 45:19
4 309 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 46 Portland 6 45:41
5 518 Chris Brown 46 Lake Oswego 6 45:52
6 326 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 48 CAMAS 6 45:58
7 320 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 52 Portland 6 46:01
8 340 David Hewett The Spokesmen 42 Vancouver 6 46:22
9 450 Joel West Cyclepath Racing 46:22
10 500 Banjo Weymouth 41 Portland 6 46:39
11 458 Howard Draper Ruckus Test Team 40 Portland 6 47:18
12 395 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland 6 47:27
13 368 Colin Howard Hammer Velo 38 Portland 6 47:35
14 325 John Hatfield Audi 49 Portland 6 47:49
15 336 Peter Gutwald Sage Titanium 48 Lake Oswego 6 48:03
16 366 Jerry Inscoe HiFi Sound Cycling Components 48 Lake Oswego 6 48:13
17 312 Christopher Moore 43 Salem 6 48:17
18 504 Gregory Gohmon 5 42:25
19 517 Eric Aldinger Team Finger 46 Portland 5 42:51
20 402 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 5 43:40
21 495 Ian Harris 39 Portland 5 43:51
22 486 Brian Johnson Tuite Bicycle Repair 47 Lake Oswego 5 47:58
23 520 Michael Aylward 37 Portland 3 44:27
DNF 323 Mike Loftus Team Lazy Tarantulas 40 Portland 2 44:27
DNF 394 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 2 44:27
DNF 519 James Green 46 Portland 1 44:27

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 26 Jeff Otto Audi 55 Beaverton 6 41:26
2 7 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52 Hillsboro 6 41:37
3 89 Brian List Bike Central/Barbur Vet 50 Portland 6 42:30
4 6 Michael Metz bicycleattorney.com 55 Renton 6 42:42
5 51 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Wilsonville 6 42:52
6 155 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 Portland 6 43:47
7 57 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 53 Portland 6 43:59
8 70 Greg Talbert 55 Portland 6 44:08
9 63 Dave Metz 52 Cottage Grove 6 44:23
10 17 Daniel Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 57 Trout Lake 6 44:33
11 19 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 52 Portland 6 44:35
12 52 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 56 Portland 6 44:41
13 16 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 50 Portland 6 45:17
14 72 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 51 Camas 6 45:44
15 32 William Goritski Rebound/Tireless Velo 55 Camas 6 46:14
16 83 Mark Emry 53 Gresham 6 46:22
17 151 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 58 Portland 6 46:35
18 101 Andrew Malakoff Recycled Cycles Racing 59 Portland 6 46:45
19 21 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 59 Sherwood 6 46:48
20 99 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 59 Milwaukie 6 47:16
21 80 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 53 Portland 6 48:08
22 60 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 51 Washougal 6 48:17
23 102 Paul Mautner Veloforma 59 Portland 6 48:36
24 160 Michael Gohmon 6 48:41
25 79 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 61 Vancouver 6 48:43
26 74 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57 Beaverton 5 41:02
27 46 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Wilsonville 5 41:35
28 53 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Vancouver 5 43:38

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 9 Tom Webb Team Rose City 65 Portland 6 46:03
2 17 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 61 Vancouver 6 48:06
3 11 Hugh Givens bicycleattorney.com 60 Portland 5 41:47
4 1 Ron Strasser Team S+M 68 Portland 5 43:04
5 22 John Nicholas 62 portland 5 44:44
6 50 Larry Walsh 60 Clackamas 5 47:18
7 16 Gil Ormerod Team S+M 64 Portland 5 47:48
8 5 Loren Russell 75 Corvallis 5 48:32
9 20 Albyn Jones Rolling Thunder p/b The Missing Link 65 Portland 4 42:48

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 50 Ashlyn Johnson 36 Portand 6 44:36
2 13 Elise Huggins Point S Racing 48 Portland 6 48:37
3 4 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Hood River 5 42:25
4 51 Remy Maguire 38 Portland 5 43:59

Masters Women 35+ 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 543 Fay Mobbs Audi 41 Wilsonville 6 48:18
2 505 Rebecca Hillary Team AF 41 Portland 5 43:18
3 542 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 47 Portland 5 45:36
4 508 Christy Hawkins Team AF 40 portland 5 46:07
5 535 Jordan Faulds 37 Portland 5 46:30
6 509 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 44 Portland 5 52:17

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 603 Lora Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 58 Trout Lake 6 48:18
2 601 Donna Metz bicycleattorney.com 53 Renton 5 44:02
3 635 Myra Klettke bicycleattorney.com 57 Lake Oswego 5 44:06
4 620 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 58 Portland 5 45:12
5 621 Melissa Boyd Corvallis Cyclery Racing 62 Corvallis 5 49:57
6 608 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 64 Portland 4 43:17
7 604 Flo Leibowitz Corvallis Cyclery Racing 66 Corvallis 4 46:34

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 54 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes 45 Portland 9 0:56:59
2 41 Evan Murphy 29 Portland 9 0:57:03
3 20 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland 9 1:03:55
4 18 Seth Patla PDX TI 40 Forest Grove 8 0:58:33
5 79 Xander Viray 23 Portland 8 1:00:26
DNF 33 Erik Tonkin Team S+M 43 Portland 4 1:00:26
DNF 89 Felipe Nystrom 34 Vancouver 4 1:00:26

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps Time
1 118 Jordan Barber 33 Eugene 6 38:03
2 10 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 37 Portland 6 38:09
3 89 Scott Bradway bicycleattorney.com 46 Portland 6 39:23
4 80 Tyler James 22 Wilsonville 6 39:33
5 84 David Cushman 36 Portland 6 39:49
6 77 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Portland 6 40:07
7 149 Christopher Ramsey Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 44 Beaverton 6 40:08
8 69 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 38 Portland 6 40:24
9 11 Rob Thompson Olympia Cycling Team 46 Portland 6 42:08
10 141 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 46 Portland 6 42:21
11 155 Dan Werle 45 Portland 6 42:27
12 94 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 45 Portland 6 43:14
13 209 Owen Rogers 14 Portland 6 43:27
14 208 Trig Rogers 51 Portland 6 43:48
15 42 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 6 44:50
16 152 Joshua Hanselman 42 Newberg 6 45:09
17 210 Ian Penner 47 Portland 5 38:08
18 211 Saul Lopez 46 Hillsboro 5 41:29

Men 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 106 Ivor van Maaren 34 Portland 6 43:33
2 6 Elijah Smith 37 vancouver 6 44:40
3 84 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Portland 6 46:26
4 76 Mike Schwoebel 35 Tigard 5 42:18
5 81 Austin Ellerbruch Corvallis Cyclery Racing 22 Corvallis 5 44:05
6 74 Phillippe avery 43 oregon city 5 46:15
DNF 64 John Degenhardt 63 Portland 3 51:10
DNF 107 Andrzej Stadnik 28 Lake Oswego 2 51:10

Men 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 121 Kevin Ryan 35 Portland 6 44:12
2 175 David Johnson 34 Portland 6 44:16
3 189 Brady Cowing 42 portland 6 45:32
4 52 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 53 Camas 6 46:14
5 238 Dirk VanderHart 34 Portland 6 46:14
6 786 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Portland 6 47:30
7 43 Wendell Walker Portland 6 47:56
8 32 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 45 Tigard 6 48:43
9 6 John Condon Dialed Cycling Team 56 Camas 6 49:49
10 101 Dave Sanderling 41 Portland 6 50:29
11 205 Jonathan Palmer 6 50:54
12 233 Kevin Saborit-Guasch 35 Lake Oswego 6 51:14
13 71 Morten Bulow 45 Portland 6 51:14
14 10 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 52 Sherwood 5 43:58
15 144 Jonathan Meyer 29 Vancouver 5 44:19
16 785 Sean Jennart Bend 5 44:40
17 237 Joel DeWit Rebound/Tireless Velo 60 Portland 5 45:12
18 157 Michael Ybaben 54 Beaverton 5 45:14
19 210 Jim Coppa 53 Portland 5 46:05
20 234 Reed Newcomer 28 Oregon City 5 46:19
21 141 Jamie King Holtey Law p/b Peak Condition 40 Portland 5 46:43
22 232 Craig Bradford 49 Portland 5 46:53
23 242 Charlie Wilcox 44 Yakima 5 46:55
24 236 Lee Tyler 59 Lake Oswego 5 48:20
25 143 Larry Coates 44 West Linn 5 48:29
26 240 Seth Sakamoto 34 Portland 5 49:13
27 231 Todd Briscoe 49 West Linn 5 49:24
28 118 Isaac Zak 39 Portland 5 49:32
29 203 Brian Colony 57 WILSONVILLE 5 50:05
30 229 Aydin Erhan 56 Portland 4 45:03
31 239 Ivan Anderholm 47 Portland 4 46:11
DNF 235 Demian Bailey 47 Corvallis 4 46:11
DNF 230 Scott Turner 51 West Linn 3 46:11
DNF 241 Jeff Maslow Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 33 Portland 2 46:11

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 604 Seth Patla PDX TI 40 Forest Grove 6 40:02
2 615 Brian Lynch Dr Will Bar p/b Atmosera 41 Portland 6 40:05
3 613 Cassidy Bigsby Grixsen Brewing p/b West End Bikes 27 eugene 6 40:19
4 826 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 6 41:05
5 709 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 6 41:10
6 707 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Portland 6 41:23
7 608 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 6 41:29
8 605 Davis Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 18 Trout Lake 6 41:59
9 851 Andrzej Stadnik 28 Lake Oswego 6 42:34
10 686 Richard Lorenz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 42 Portland 6 42:41
11 645 Sal Collura 48 Corvallis 6 42:58
12 853 Slate Olson 44 PORTLAND 6 43:11
13 720 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 30 West Linn 6 43:20
14 700 Trevor Rice 44 hood river 6 43:25
15 825 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Vancouver 6 43:41
16 714 Jason Zadow 41 Lake Oswego 6 44:15
17 750 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing 41 Portland 6 44:17
18 854 Peter Rueegger ANTHM Collective 49 Portland 6 44:33
19 859 Jimmy Lingwood 36 Portland 6 44:51
20 672 Richard Rosko Hammer Velo 49 Portland 6 45:05
21 779 Scott Barker 48 Portland 6 45:50
22 855 Erik Weeman Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 43 Portland 5 38:38
23 857 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 5 39:37
24 726 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 34 Portland 5 40:17
25 682 Hagai Tavori Hammer Velo 40 Portland 5 40:56
26 852 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 59 Milwaukie 5 41:24
27 699 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Hood River 5 41:42
28 675 Suzy Renn Team Slow 48 Portland 5 42:30
29 856 Geoff Rogers Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 48 Portland 5 43:22
30 850 Kevin Saborit-Guasch 35 5 46:49
31 688 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 5 47:05
32 723 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 48 Portland 5 47:41
DNF 858 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 2 47:41
DNF 703 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Lake Oswego 1 47:41

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 853 Hilary Luther 41 Portland 6 49:45
2 833 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 34 Portland 6 49:56
3 814 Suzy Renn Team Slow 48 Portland 6 51:14
4 854 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Beaverton 5 44:23
5 806 Hazel Gross Team AF 41 Portland 5 46:05

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 893 Kayt Mathers Olympia Cycling Team 34 Portland 8

Women 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 107 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 33 Portland 6 48:58
2 125 Holly Baird 31 portland 6 49:45
3 138 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Portland 5 43:50
4 139 Sarah Layton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 35 Portland 5 46:00
5 150 Alynda Lingwood 34 Portland 5 47:28

Women 4

Num Name Team Age Laps Time
1 315 Amy Vaillancourt-Sals Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 5 47:57
2 328 Cindy Werhane Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 5 49:01

Women 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 731 Erica Spiritos 28 Portland 5 46:59
2 797 Eva Gifford 25 portland 5 47:14
3 811 Reed Newcomer 27 Oregon City 5 50:50
4 812 Leah Brown 30 portland 4 42:29
5 813 Angela Amundson 48 Aurora 4 45:06
6 723 Kellie Ward 44 Salem 4 49:28
7 703 Jodi Gaylord 43 Vancouver 4 49:48
DNF 814 Kristine Nelson 55 Lake Oswego 4 49:48