Willamette Valley Classics Tour: Piece of Cake Road Race

Hubbard, OR
March 31, 2018

Part of the Willamette Valley Classics Tour

For results questions, please contact Terri Camp

** The cat 4-5 Men field results are nullified, per the Chief Referee: Jordan Staples. For further questions, please contact him at: jordan@buckeyepacific.com ** 

Updated April 4, 2018 at 12:05 PM

Junior Men

Num Name Team Age City Time
1 8043 Calvin Steele Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 16 Tigard 38:07.6
2 28 Isaac Juracich 13 Bellingham 38:08.7
3 8064 Ian Shreve Hutch's Eugene 15 eugene 38:08.8
4 24 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 16 Tigard 38:08.8
5 8089 Alex Amparo PDX Devo Junior Cycling 15 Tigard 45:40.7
6 8080 Joshua Morris Word-RCB by Cyclisme 13 Happy Valley 45:40.8
7 8058 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 13 Beaverton 45:41.2
8 8015 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 11 Portland 49:01.1
9 8009 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 15 Portland 50:12.9
10 8046 Gavin Newman 10 Portland 51:09.8
11 8059 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 13 West Linn 57:53.3
12 8098 Evan Ho BBC Bike Gallery Continental 16 Tigard 57:53.9

Junior Women

Num Name Team Age City Time
1 8062 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 13 Portland 0:45:40.9
2 8016 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 14 Tigard 0:47:14.4
3 8017 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 12 tigard 0:51:15.2
4 8031 Kaylie Ragsdale 18 Clackamas 1:00:57.0

Masters Men 40-49 Category 3/4/5

Num Name Team Age City Time
1 327 Jake von Duering Dialed Cycling Team 44 Camas 2:17:08.9
2 354 Robert Tornai Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 45 Wilsonville 2:17:09.0
3 750 Stephen McDade Grown Rogue Cycling Team 46 tigard 2:17:09.6
4 339 Bill Dolan Team Dr Will Bar 41 Portland 2:17:09.8
5 355 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 43 Beavercreek 2:17:10.0
6 4132 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 46 Portland 2:17:10.0
7 508 Greg Stokes 48 Portland 2:17:10.8
8 4213 Demian Bailey Marys Bicycle Club 48 Corvallis 2:17:10.9
9 520 Greg Steele Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 47 Tigard 2:17:11.1
10 5080 Shaun Martin Dialed Cycling Team 44 Camas 2:17:12.2
11 4166 David Boxberger 49 Portland 2:17:12.3
12 324 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Hillsboro 2:17:13.0
13 593 David Cloninger 49 Bend 2:17:13.2
14 503 Mark Adamski 49 Portland 2:17:13.8
15 321 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 49 Vancouver 2:17:15.7
16 5084 Robert Callahan 43 Eugene 2:17:18.6
17 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 48 Portland 2:17:19.6
18 554 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 47 Portland 2:17:24.5
19 344 Carl Anton Dialed Cycling Team 48 Woodburn 2:17:25.0
20 611 Dan Litwora Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 43 Forest Grove 2:17:32.5
21 5385 Brady Cowing 43 portland 2:21:32.7
22 5027 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 46 Tigard 2:21:41.5
23 4105 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 55 Tigard 2:22:14.3
24 5081 Chris Hanel Dialed Cycling Team 48 Portland 2:25:45.2
25 33 Kevin Cashatt 48 Eaglecreek 2:32:16.7
26 5305 Andrei Amparo 45 Tigard 2:52:10.5
DNF 551 Bryant Howard 47 Portland 2:52:10.5

Masters Men 50+ Category 3/4/5

Num Name Team Comments Age City Time
1 370 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 SALEM 2:13:25.6
2 341 Tim Marcotte 54 Eugene 2:13:26.0
3 542 Michael Myers Dialed Cycling Team 51 Camas 2:13:26.0
4 4143 Ian Gibson Dialed Cycling Team 57 Gresham 2:15:47.8
5 550 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52 Vancouver 2:15:48.0
6 5120 Christophe Berteau-pavy 52 portland 2:15:48.8
7 336 David Thielen II Team Dr Will Bar 58 Vancouver 2:15:48.9
8 5157 Kyle Kotwica 54 Corvallis 2:15:49.1
9 581 Timothy Smith Nike Catabana Racing Team 55 Portland 2:15:49.1
10 378 Tony Dirks Team Oregon p/b Rodda Paint 54 White Salmon 2:15:49.2
11 50 Sasha Lacey 51 Portland 2:15:49.3
12 4007 Chad Butler 51 Scio 2:15:49.4
13 4164 Sean Galloway Team Oregon p/b Rodda Paint 53 Portland 2:15:49.4
14 5126 Jay SMALL Dialed Cycling Team 52 Vancouver 2:15:49.5
15 311 Peter Serrurier 60 portland 2:15:49.6
16 636 David Root Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 53 Vancouver 2:15:49.8
17 189 Bruce Connelly TCNF.LEGAL Racing Team 55 Portland 2:15:49.9
18 397 Greg Luniewski 50 Seattle 2:15:50.1
19 4197 Mike Campbell 51 Jacksonville 2:15:50.5
20 619 Steve Getsiv bicycleattorney.com 53 Portland 2:15:50.7
21 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar Relegation for Centerline Advancement 56 Gresham 2:15:47.7
22 395 Bukie Mabayoje BBC Bike Gallery Continental 56 Hillsboro 2:27:25.0
23 539 Mitch Gold Team Dr Will Bar 57 Portland 2:28:33.4
24 4138 Tony Pawley Team Tomato 50 White Rock 2:34:02.0
25 362 Perry York Team Oregon p/b Rodda Paint 50 Battle Ground 2:36:35.1
26 4240 Tim Culbertson 52 Issaquah 2:41:14.0
27 5269 David Bussey 54 Canby 2:47:02.6
28 5023 Mo Shaheen 52 Portland 2:50:48.3
DNF 41 Scott Ballard 52 Portland 0:00:00.0
DNF 4080 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 53 Portland 0:00:00.0

Masters Men 60+ 3/4/5

Num Name Team Age City Time
1 318 Harry Phinney Revenge Cycling & Racing 62 Albany 2:15:47.5
2 558 Michael Manning 63 Portland 2:15:48.0
3 399 John Wilson 60 Corvallis 2:15:48.1
4 559 Tom Webb 66 Portland 2:15:48.4
5 49 Craig Beavers Capitol Velo 60 Woodburn 2:15:48.7
6 orange No Name 2:15:49.8
7 4030 Andy Stahl Hutch's Eugene 62 Eugene 2:15:49.8
8 59 Marc Thompson 68 Canby 2:15:50.2
9 819 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 61 Portland 2:15:50.5
10 4169 Christopher Soelling 63 Redmond 2:15:51.1
11 5035 Tom Kelly 66 Portland 2:44:35.9
12 4139 Jay Hamlin Dialed Cycling Team 68 Gresham 2:49:00.0
DNF 57 Danny Drinkwater 61 Wilsonville 0:00:00.0

Men 3

Num Name Team Comments Age City Category Time
1 56 Sean Davis 25 Bend Men 3 2:07:48.8
2 563 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint 29 Portland Men 3 2:07:48.8
3 309 Keith McIntire Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 39 Portland Men 3 2:07:49.4
4 3026 Jeff Thomas Hutch's Eugene 49 EUGENE Men 3 2:07:49.4
5 601 Jake Rosenbloum 32 portland Men 3 2:07:49.5
6 604 John Chapman 27 Bend Men 3 2:07:49.6
7 328 Ben Waters Holtey Brown p/b Peak Condition 30 Portland Men 3 2:07:49.7
8 358 Adam Angert Holtey Brown p/b Peak Condition 33 Portland Men 3 2:07:49.7
9 379 Aaron McClintock Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 32 Newberg Men 3 2:07:49.8
10 610 Jesse Coombs Byzick + Company Cycling 48 Corvallis Men 3 2:07:49.8
11 547 Matthew Toupal bicycleattorney.com 32 Portland Men 3 2:07:49.9
12 574 Tsering Alleyne 33 Hood River Men 3 2:07:49.9
13 683 Grant Headley Swift Racing 32 Portland Men 3 2:07:50.0
14 sit up No Name 2:07:50.2
15 42 Crossett Freilinger Grown Rogue Cycling Team 32 Portland Men 3 2:07:50.2
16 571 Eric Zugor 27 Portland Men 3 2:07:50.4
17 759 Matt Kline Land Shark 53 grants pass Men 3 2:07:50.4
18 713 Ben Guernsey 34 Portland Men 3 2:07:50.5
19 382 Ryan Menze Team Oregon p/b Rodda Paint 32 Portland Men 3 2:07:50.5
20 587 Charles Hall Hutch's Eugene 55 Eugene Men 3 2:07:50.6
21 352 Andrew Neill English Cycles 31 Eugene Men 3 2:07:50.6
22 346 Max Lawson 49 Ashland Men 3 2:07:50.6
23 347 Mckenzie Sampson 30 Portland Men 3 2:07:50.6
24 591 Ian Jungjohann 36 Eugene Men 3 2:07:50.8
25 337 Philippe Gauthier Holtey Brown p/b Peak Condition 36 Portland Men 3 2:07:51.1
26 383 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 38 Portland Men 3 2:07:51.4
27 611 Dan Litwora Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 43 Forest Grove Men 3 2:07:51.8
28 340 Bradley Wiltfong Holtey Brown p/b Peak Condition 28 Vancouver Men 3 2:07:53.2
29 320 Mark-Anthony Sanchez Centerline Warning 35 Beaverton Men 3 2:07:53.2
30 43 Xander Viray 24 Portland Men 3 2:07:57.3
31 592 Perry Lund Hutch's Eugene Relegation for Centerline Advancement 55 Springfield Men 3 2:07:49.3
32 372 Chris Sarrett Hutch's Eugene Relegation for Centerline Advancement 39 Albany Men 3 2:07:49.6
33 579 Randall Fransen 38 Portland Men 3 2:08:03.6
34 381 Istvan Takacs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 35 Portland Men 3 2:09:56.4
35 564 Weston Martin 33 Portland Men 3 2:10:52.8
36 4246 Shane Johnson 35 Redmond Men 3 2:35:08.5
37 218 Lisa Eriksson Holtey Brown p/b Peak Condition 29 Portland Men 3 2:35:09.8
38 531 Bob Stephens 49 Clackamas Men 3 2:56:07.1
DNF 600 Neil Byzick Byzick + Company Cycling 28 Philomath Men 3 0:00:00.0
DNF 623 Josh Mitchell 31 Portland Men 3 0:00:00.0
DNF 570 Edward Wright Holtey Brown p/b Peak Condition 28 PORTLAND Men 3 0:00:00.0
DNF 60 Dominic Howes 43 Minneapolis Men 3 0:00:00.0
DNF 548 Alan Barton Grown Rogue Cycling Team 34 Portland Men 3 0:00:00.0
DNF 4086 Dylan Carrico Rogers Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 28 portland Men 3 0:00:00.0
DNF 230 Norrene Godfrey Vancouver Men 3 0:00:00.0

Pro/1/2 Men

Num Name Team Age City Time
1 44 Kent Ross 22 Eugene 2:29:31.3
2 64 Jacob Rathe 27 Portland 2:29:31.6
3 53 Kaler Marshall 32 Walla Walla 2:29:32.0
4 864 Wacek Godycki Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 37 Portland 2:29:32.2
5 55 Erik Hammerquist TCNF.LEGAL Racing Team 20 Salem 2:29:34.7
6 107 Carl Hoefer Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 38 Tigard 2:29:35.6
7 142 Austin Arguello 27 Bend 2:30:03.1
8 103 Marek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 38 Beaverton 2:30:03.2
9 822 Kyle Berg Holtey Brown p/b Peak Condition 31 Portland 2:30:03.3
10 106 Felipe Nystrom 35 Vancouver 2:30:03.5
11 811 Alex Yale Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 37 Portland 2:30:03.5
12 777 Stephen Bedford 40 Portland 2:30:03.6
13 101 Jeremy Russell 36 Portland 2:30:03.6
14 175 Henrique Serra 31 Portland 2:30:03.7
15 948 Travis Brown Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 38 Portland 2:30:03.8
16 829 Emmett Culp Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 25 Portland 2:30:03.8
17 141 Galen Mittermann Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 38 Eugene 2:30:03.9
18 54 Antonio Castaneda JR 45 Keizer 2:30:04.0
19 143 Andrew Sargent Evolution Racing Team/Project Bike 48 Bend 2:30:04.0
20 916 Sam Harbison Holtey Brown p/b Peak Condition 28 portland 2:30:04.1
21 45 Tyler Aquino Holtey Brown p/b Peak Condition 27 Portland 2:30:04.3
22 51 Brad Carpenter TCNF.LEGAL Racing Team 37 Portland 2:30:04.3
23 342 Elias Lawson 19 Ashland 2:30:04.4
24 809 Gregory Kell Holtey Brown p/b Peak Condition 32 Portland 2:30:04.8
25 65 David Kuhns 37 Beaverton 2:30:06.5
26 803 Joshua Nelson 40 Klamath Falls 2:30:06.7
27 907 Patrick Newell Team Wooly Mammoth 40 Portland 2:30:07.0
28 922 Billy Truelove 44 Eugene 2:30:07.9
29 62 Harrison Harb 29 Portland 2:32:37.9
30 58 Beth Ann Orton 37 Bend 2:32:37.9
31 138 Tim Reinhart 36 Portland 2:37:18.8
32 827 Zhaolong Wu Team Oregon p/b Rodda Paint 30 Portland 2:37:19.6
DNF 117 Cliff Heaberlin 38 Portland 0:00:00.0
DNF 127 Joel Fletcher Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 30 Portland 0:00:00.0

Pro/1/2 Men 40+

Num Name Team Age City Time
1 156 Brad Sigurdson Evolution Racing Team/Project Bike 46 Keizer 2:29:32.8
2 810 Anthony Broadman Evolution Racing Team/Project Bike 40 Bend 2:30:03.8
3 162 Mark Shimahara 44 Portland 2:30:03.9
4 814 Steve Schwaeber TCNF.LEGAL Racing Team 49 portland 2:30:05.8
5 824 Brad Gebhard 54 Portland 2:32:29.0
6 860 Christian Tresser 51 portland 2:32:30.6
7 128 Warren Atkey 49 Bothell 2:32:31.0
8 171 Maikey Lopera 49 Eugene 2:32:32.1
9 196 Karsten Hagen Evolution Racing Team/Project Bike 49 Bend 2:32:34.1
DNF 197 Mathew Braun 45 Portland 0:00:00.0

Pro/1/2 Men 50+

Num Name Team Age City Time
1 109 Paul Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 50 Eugene 2:30:03.6
2 161 David Sherman Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 53 Lake Osego 2:32:29.2
3 174 Joe Cooper 51 Ashland 2:32:31.2
4 61 Steve Wright TCNF.LEGAL Racing Team 51 Beaverton 2:32:38.5

Women 1/2

Num Name Team Age City Time
1 48 Jasmine Zamora Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 34 Portland 2:31:57.3
2 217 Sara Youmans Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 23 ketchum 2:31:57.8
3 52 Rachel Geiter 27 Walla Walla 2:31:58.5
4 205 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40 Portland 2:31:58.6
5 201 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 47 Sherwood 2:31:58.9
6 219 Rachel Lee Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 29 Bend 2:31:59.8
7 246 Ryan M Levering 40 Bend 2:32:00.1
8 46 Erin Goodall Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 28 Portland 2:32:01.2
9 273 Elise Donovan 38 Klamath Falls 2:32:02.1

Women 3

Num Name Team Age City Time
1 256 Hilary Luther 42 Portland 2:31:58.9
2 228 Elyse Johansen Grown Rogue Cycling Team 30 Portland 2:32:00.1
3 237 Holland LaRue Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 41 Hood River 2:32:00.3
4 400 Kristi Cutter 42 Bend 2:32:00.4
5 225 Andrea Fisk 31 Portland 2:33:40.8
6 404 Emily Boscacci 33 Portland 2:35:27.2
7 435 Erica Menze Team Oregon p/b Rodda Paint 31 Portland 2:35:54.8
DNF 421 Sharon Anderson Grown Rogue Cycling Team 49 Portland 0:00:00.0
DNF 235 Vivian Satterfield Grown Rogue Cycling Team 33 Portland 0:00:00.0
DNF 262 Alexandria Schultz Grown Rogue Cycling Team 32 Portland 0:00:00.0

Women 40+ Category 3/4/5

Num Name Team Age City Time
1 222 Hazel Gross Team AF 42 Portland 1:57:47.4
2 411 Debra Krichko Dialed Cycling Team 58 Ridgefield 2:01:06.1

Women Category 4/5

Num Name Team Age City Time
1 7045 Juliet Hochman Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 51 Portland 1:52:46.2
2 27 Lara Iden Team AF 49 Portland 1:52:48.1
3 7029 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team 28 Vancouver 1:57:18.0
4 7072 Carla Schubiger 42 Corvallis 1:57:39.6
5 8088 Mckenna Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 15 Vancouver 1:57:40.8
6 38 Jennifer Kuhns 30 Beaverton 1:57:42.4
7 7126 Elise Lagerstrom 26 Gresham 1:57:43.2
8 482 Parry Sample 29 Portland 1:59:39.6
9 7011 Leah Brown Team 10 Barrel 31 portland 2:01:38.4
10 420 Jules "DJ" Allison Grown Rogue Cycling Team 33 Portland 2:03:30.1
11 7123 Remy Maguire 39 Portland 2:03:30.8
12 7090 Epiphany Couch Grown Rogue Cycling Team 31 Portland 2:04:28.2
13 7153 Rebecca Hillary Team AF 42 Portland 2:09:29.8
14 3 Christy Hawkins Team AF 41 portland 2:09:32.7
15 8093 Keeley Brownback 17 Hood River 2:09:34.1
16 7156 Aleah Davis 28 Portland 2:21:07.2
17 26 Molly Hetz Team AF 29 Portland 2:26:16.3
DNF 7222 Emily McNary Grown Rogue Cycling Team 27 Portland 0:00:00.0
DNF 7038 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 34 Tigard 0:00:00.0