OBRA Criterium Championship 10 Barrel Brewing

Bend, OR
July 07, 2018

For results questions, please contact Terri Camp

Updated July 7, 2018 at 8:36 PM

Junior Men 10-13

Num Name Team Age City
1 8008 Ian Brown Bend Endurance Academy 13 Bend
2 8127 Tanner Bowen Bowen Sports Performance 13 Bend
3 8101 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy 10 Bend
4 8015 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 11 Portland
5 8046 Gavin Newman Sage Titanium 10 Portland

Junior Men 14-17

Num Name Team Age City
1 8126 Gavin Bowen Bowen Sports Performance 16 Bend
2 8033 Evan Lilly Bend Endurance Academy 16 bend
3 8018 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 16 Tigard
4 8079 Jacob Olander Bend Endurance Academy 15 Bend
5 8089 Alex Amparo PDX Devo Junior Cycling 15 Tigard

Junior Women 10-13

Num Name Team Age City
1 8017 Summer westerfield Dialed Cycling Team 12 tigard

Junior Women 14-17

Num Name Team Age City
1 8016 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 14 Tigard
2 8031 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 18 Clackamas

Masters Men 40-49

Num Name Team Age City
1 893 Chris Kutach Chris Kutach 46 Bend
2 121 Cliff Eslinger Evolution Racing Team/Project Bike 40 bend
3 162 Mark Shimahara 44 Portland
4 60 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 46 Lake Oswego
5 810 Anthony Broadman Evolution Racing Team/Project Bike 40 Bend
6 3026 Jeff Thomas Hutch's Eugene 49 EUGENE
7 813 Sal Collura Hutch's Eugene 49 Corvallis
8 3016 Brandon Gallagher StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 43 Bend
9 541 Rob Angelo Evolution Racing Team/Project Bike 44 Bend
10 750 Stephen mcdade Grown Rogue Cycling Team 46 tigard
11 606 Michael Brown Fulcrum Properties/WebCyclery 47 Bend
12 631 Eric Whitworth Murder of Crows 41 Bend
13 611 Dan Litwora Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 43 Forest Grove
14 5027 Mark westerfield Dialed Cycling Team 46 Tigard
15 4071 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Clackamas
16 4344 John W Siwinski 46 Portland

Masters Men 50-59

Num Name Team Age City
1 928 Eric Martin Fulcrum Properties/WebCyclery 52 BEND
2 890 James Coats 54 Bend
3 726 Steve Simone Team Evolution 51 Bend
4 592 Perry Lund Hutch's Slocum Comotion 55 Springfield
5 614 Scott Seaton Hutch's Bend Dental 59 Bend
6 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar 56 Gresham
7 62 David Showalter America First 54 Boise
8 521 Jurgen Fennerl Hutch's Bend Dental 50 Bend
9 920 Doug Smith Fulcrum Properties/WebCyclery 58 Bend
10 637 Ian Gibson Dialed Cycling Team 57 Gresham
11 365 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 51 Portland
12 883 James Kramer Fleming Wealth Strategies 50 Scottsdale
13 4014 Ben Needham Team Oregon p/b Rodda Paint 57 PORTLAND

Masters Women 50+

Num Name Team Age
1 425 Kristi Roberts Kristi Roberts 57
2 7209 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 54
3 252 Julie Cutts Baker Loves Bikes/Powered by Cyclesoles 50

Men Category 3

Num Name Team Age City
1 387 Brent Poole Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 31 Bend
2 372 Chris Sarrett Hutch's Eugene 39 Albany
3 339 Bill Dolan Team Dr Will Bar 41 Portland
4 379 Aaron McClintock Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 32 Newberg
5 328 Ben Waters Holtey Brown p/b Peak Condition 30 Portland
6 570 Edward Wright Holtey Brown p/b Peak Condition 28 Portland
7 541 Rob Angelo Evolution Racing Team/Project Bike 44 Bend
8 4171 Justin Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 20 Tigard
9 592 Perry Lund Hutch's Slocum Comotion 55 Springfield
10 603 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 35 Portland
11 4173 J Brett Sicilian Landspeed 34 Eugene
12 632 Paul Hynes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 35 Bend
13 567 Justin Guidroz 38 Bend
14 678 James Wood PCP Racing 36 Hood River
15 365 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 51 Portland
16 858 Eric Romney BBC Beaverton Bicycle Club 45 Bend
17 548 Alan Barton Grown Rogue Cycling Team 34 Portland

Men Category 4

Num Name Team Age City
1 64 William Kerker Baker Loves Bikes/Powered by Cyclesoles 20 Bend
2 4112 Peter Madsen Murder of Crows 35 Bend
3 4027 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix 27 McMinnville
4 4286 Eric McKinley 28 Corvallis
5 4104 Travis Power Bonk Collective 37 Beaverton
6 4287 Matt Reeves Fulcrum Properties/WebCyclery 39 Bend
7 4073 Paul Wroblewski The Club Roule 37 Portland
8 4344 John W Siwinski 46 Portland

Men Category 5

Num Name Team Age City
1 5671 Connor Shimamoto 24 Portland
2 5101 Connor Donahue 31 Bend
3 63 August Lehnert 24 EUGENE
4 5392 Joshua Azar Landspeed 42 Eugene
5 5027 Mark westerfield Dialed Cycling Team 46 Tigard
6 5864 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 49 Camas
7 8018 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 16 Tigard
8 8089 Alex Amparo PDX Devo Junior Cycling 15 Tigard

Men Maaster 60+

Num Name Team Age City
1 61 Robert Sheasby Hutch's Bend Dental 60 Bend
2 4012 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 60 Portland
3 4139 Jay Hamlin Dialed Cycling Team 68 Gresham

Senior Men

Num Name Team Age City
1 175 Henrique Serra 31 Portland
2 65 Dillon Caldwell The 303 Project 29 Bend
3 864 Wacek Godycki Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 37 Portland
4 834 Sean Hollenbeck Team Oregon p/b Rodda Paint 25 Walla Walla
5 115 Kyle Wuepper Fulcrum Properties/WebCyclery 46 Bend
6 162 Mark Shimahara 44 Portland
7 603 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 35 Portland
8 387 Brent Poole Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 31 Bend
9 800 Andrew Loaiza Cyclepath PDX Racing 31 Portland
10 339 Bill Dolan Team Dr Will Bar 41 Portland
11 188 Joseph Dengel Team Dr Will Bar 35 Tigard

Women 4

Num Name Team Age
1 7052 Patricia Strange Deschutes Brewery 47
2 7097 Stephanie Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery 48
3 7105 Lori Gierloff Sunnyside Sports 43

Women 5

Num Name Team Age City
1 7302 Carley Leins Team Nonstop 31 Portland
2 8016 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 14 Tigard
3 8017 Summer westerfield Dialed Cycling Team 12 tigard

Women Category 1/2

Num Name Team Age City
1 252 Julie Cutts Baker Loves Bikes/Powered by Cyclesoles 50 Bend
2 246 Ryan Levering 40 Bend
3 210 Gabrielle Lehnert V.C.Cascade/Slocum 17 Eugene
4 260 Sophie Russenberger Point S Nokian 21 Bend
5 240 Heidi Wood 33 Hood River
6 266 Megan Horner 36 Bend

Women Category 3

Num Name Team Age City
1 400 Kristi Cutter Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 42 Bend
2 262 Alexandria Schultz Grown Rogue Cycling Team 32 Portland
3 414 Victoria Jansen 22 Portland
4 405 Hannah McDade BriHOP Racing 21 Tigard