Sagebrush Cycles TT and Duathlon Series

Bend, OR
May 16, 2018

Part of the Sagebrush Cycles TT and Duathlon Series

For results questions, please contact Matthew Lasala

Updated May 17, 2018 at 8:43 AM

Duathlon Men

Num Name Team Bike Run Overall
1 691 Michael Dennis 21:28.0 20:29.6 41:57.6
2 93 Marti Marquez 23:51.7 20:49.5 44:41.2
3 4254 Brad Haag 22:03.6 23:01.0 45:04.6
4 85 Robert Ripley 22:29.0 22:40.0 45:09.0
5 96 Mike Widmer 22:25.9 23:22.8 45:48.7
6 98 Kraig Erickson 24:05.0 25:29.9 49:34.9
7 5518 Lloyd Fassett 24:42.1 26:33.9 51:16.0
8 5502 Jason Wiener 25:15.3 26:29.3 51:44.6
9 5488 David Presland 25:13.2 28:25.9 53:39.1
10 5490 Justin Ripley 26:07.5 29:02.6 55:10.1
11 5479 Luke Shoemaker 25:04.7 30:51.1 55:55.8
12 70 Matt Henderson 27:34.7 29:32.5 57:07.2

Duathlon Women

Num Name Team Bike Run Overall
1 10 Jessica Passage 23:58.9 23:38.2 47:37.1
2 7204 Catherina Simones 24:42.1 24:51.5 49:33.6
3 7047 Kim Ely 25:12.4 24:51.5 50:03.9
4 7226 Leah T Vetsch 24:23.4 26:18.2 50:41.6
5 7209 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 24:12.2 27:42.7 51:54.9
6 7220 Mary Carroll 25:52.7 29:18.1 55:10.8

TT - Junior

Num Name Team Overall
1 8008 Ian Brown Bend Endurance Academy 21:46.1
2 8033 Evan Lilly 22:24.3
3 8076 Zane Strait Bend Endurance Academy 23:56.6
4 8127 Tanner Bowen 24:01.6
5 8124 Natasha Visnack Bend Endurance Academy 24:25.3
6 8101 Bjorn Blankenship 29:04.6

TT - Men 1/2

Num Name Team Overall
1 143 Andrew Sargent Evolution Racing Team/Project Bike 18:31.7
2 115 Kyle Wuepper Fulcrum Properties/WebCyclery 19:01.1
3 810 Anthony Broadman Evolution Racing Team/Project Bike 19:15.7

TT - Men 3

Num Name Team Overall
1 366 Thomas Hainisch Fulcrum Properties/WebCyclery 18:27.3
2 567 Justin Guidroz 19:08.1
3 3000 Paul Armstrong 19:55.3
3 632 Paul Hynes 19:55.3
5 541 Rob Angelo 20:06.4
6 733 Todd Berger 20:32.7
7 606 Michael Brown 20:57.8
8 3016 Brandon Gallagher 22:13.5

TT - Men 4/5

Num Name Team Overall
1 4283 Mickey Mcdonald 19:56.3
2 8048 Ryder Uetrecht 19:58.4
3 8126 Gavin Bowen 20:47.6
4 13 Michael Van Skaik 21:10.8
5 4048 Steve Kjobech 21:17.4
6 5357 James Dayton 21:42.9
7 5346 Mark Goodman 21:55.1
8 4180 Scott Wilcox 22:25.0
9 97 Gavin Beer 22:40.9
10 4050 Daniel Caldwell Audi 23:08.3
11 5590 Curtis Brawner 23:23.1
12 12 Ryan Altman 24:05.5
13 4094 Bob Kuehn 24:22.6
14 99 Thom Meyers 28:26.0

TT - Men Eddy

Num Name Team Overall
1 176 Bart Bowen 20:49.3
2 4112 Peter Madsen 21:27.0
3 4177 Dirk Hall 22:51.7
4 11 Barry Galvin 22:54.4
5 4088 Jeff Boulet Hutch's Bend Dental 23:12.7
6 5412 Eric Blankenship 23:16.8
7 5406 Gary Tepe 24:19.2
8 5207 Kevin Olhausen 24:57.9

TT - Women 1/2/3

Num Name Team Overall
1 252 Julie Cutts 20:27.4
2 400 Kristi Cutter 21:51.1

TT - Women Eddy

Num Name Team Overall
1 7097 Stephanie Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery 24:27.5
2 7046 Susan Kolb Sunnyside Sports 24:42.3
3 7105 Lori Gierloff Sunnyside Sports 30:09.6