MBSEF Thrilla Cyclocross Series

Bend, OR
Thu, September 6 to Thu, October 4, 2018

Updated October 21, 2018 at 7:51 PM

50+ Masters Men

Name Team Total Pts
1 Bob Ludeman Audi 55
2 Jeff Nary Sagebrush Cycles 48
3 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 45
4 David Sjogren Sunnyside Sports 44
5 Kent Reynolds Murder of Crows 32
6 Kyle Gorman Boneyard Cycling 27
7 Matt Engel Murder of Crows 26
8 Billy Thomas Deschutes Brewery 24
9 Devon Alvarez Murder of Crows 24
10 David Lenhart Boneyard Cycling 20
11 Joel Burkland 19
12 Kenny Wolford Sunnyside Sports 17
13 Rodney Trepess Deschutes Brewery 15
14 Christopher Van Tilburg Team Finger 14
15 Gus Baz Team 10 Barrel 12
16 David Anderson Boneyard Cycling 10
17 Walter Mcknight Deschutes Brewery 10
18 David Dorocke Deschutes Brewery 8
19 Chris Valencia Boneyard Cycling 8
20 Eric Schusterman 8
21 Mike Taylor Deschutes Brewery 8
22 Michael Coe Boneyard Cycling 7
23 Rick Clothier 6
24 Alan Thomason Deschutes Brewery 3

50+ Masters Women

Name Team Total Pts
1 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 73
2 Joanne Eastwood Deschutes Brewery 43
3 Mary Skrzynski Deschutes Brewery 40
4 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 38
5 Michelle Mercer Sunnyside Sports 36
6 Sue Monaco 23
7 Laura Gabanski Boneyard Cycling 23
8 Sue Foster Deschutes Brewery 15
9 Kathy Hovermale 10
10 Cary Schusterman Sunnyside Sports 2

60+ Masters Men

Name Team Total Pts
1 Dan Davis 55
2 william rogers 53
3 Gary Klingler 45
4 Samuel Medrano Jr 45
5 Craig Mavis Deschutes Brewery 36
6 David Morrison 14
7 Amory Cheney Deschutes Brewery 12

70+ Masters Men

Name Team Total Pts
1 Tad Hodgert Deschutes Brewery 74
2 Frank Fleetham Boneyard Cycling 15
3 Mark Pearson Hutch's Bend Dental 15

Athena

Name Team Total Pts
1 Kathy Hovermale Deschutes Brewery 15

Category 1/2 Masters Men

Name Team Total Pts
1 Michael Brown Fulcrum Properties/WebCyclery 65
2 Kyle Wuepper Fulcrum Properties/WebCyclery 45
3 Owen Murphy 45
4 Bart Bowen 43
5 Ryan McGlone Boneyard Cycling 37
6 James Coats 35
7 John Frey 35
8 Chris Winans Sunnyside Sports 32
9 Anthony Broadman Evolution Racing Team/Project Bike 28
10 Eric Martin Fulcrum Properties/WebCyclery 21
11 Mike Olson 20
12 Joseph Spampinato 19
13 Luke Mason 19
14 Bruce Rogers Hutch's Bend Dental 18
15 Adam Carroll Boneyard Cycling 16
16 Michael Fusaro 15
17 Marshall Greene 15
18 Mike Martin Sunnyside Sports 13
19 Rodney Trepess Deschutes Brewery 12
20 Devon Alvarez Murder of Crows 8
21 Thane Jennings 7
22 Cody Thomas 7
23 Matt Engel Murder of Crows 4

Category 1/2 Masters Women

Name Team Total Pts
1 Carrie Day Deschutes Brewery 75
2 Lisa Gentz Boneyard Cycling 54
3 Stephanie Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery 52
4 Renee Skjersaa Deschutes Brewery 40
5 Michelle Mills Sunnyside Sports 25
6 Michelle Mercer Deschutes Brewery 11

Category 1/2 Men

Name Team Total Pts
1 James Williams Deschutes Brewery 55
2 Cody Peterson 55
3 Joshua Johnston Murder of Crows 52
4 Jeff Johnston Boneyard Cycling 47
5 Christopher Jones 45
6 Billy Bergen IV 42
7 Ryder Uetrecht 36
8 Brent Poole 36
9 Matthew Paez 29
10 Damian Schmitt 28
11 Matt Fox Deschutes Brewery 24
12 Gabriel Linn Mettle Cycling 23
13 Cliff Eslinger Evolution Racing Team/Project Bike 17
14 Carl Decker 15
15 Matt Russell Hutch's Bend Dental 15
16 Josh Kelley 14
17 Samuel Kieffer 12
18 Paul Armstrong 9
19 Ian Brown 8
20 John Frey 7
21 Andrew Boone 6
22 Henry Jones 4
23 Brent Mattison 2

Category 1/2 Women

Name Team Total Pts
1 Serena Bishop Gordon 43
2 Darragh Hildreth 42
3 Emma Maaranen 41
4 Beth Ann Orton 30
5 Allison Halpin HiFi Sound Cycling Components 13
6 Ava Lilley Bend Endurance Academy 12

Category 3 Masters Men

Name Team Total Pts
1 Jordan Miller Deschutes Brewery 69
2 Paul Hynes 63
3 Drew Moore 55
4 Brandon Gallagher Murder of Crows 50
5 Jason Bavuso 46
6 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 40
7 Christopher VanWaning 37
8 Peter Madsen Murder of Crows 27
9 John Adkins 26
10 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 24
11 David Marchi Murder of Crows 23
12 Curtis Brawner 23
13 George P.S. McConnell 16
14 Andrew Fleming Murder of Crows 16
15 Mark Goodman Murder of Crows 15
16 Jay Campbell 14
17 Eric Birky 10
18 Kiel Fletcher 9
19 Thomas Pastor Deschutes Brewery 7
20 Jordan Roerig 7
21 John Craft 7
22 Chris Thier Boneyard Cycling 5
23 Anthony Morales Boneyard Cycling 3
24 Ryan Chase Deschutes Brewery 3
25 Eric Whitworth 3
26 Greg Rhodes 3
27 Dennis Bennett Boneyard Cycling 2
28 Warren Atkey 2
29 Jon Vlasak 1

Category 3 Masters Women

Name Team Total Pts
1 Mary Dallas Hutch's Bend Dental 68
2 Hannah Yorra Boneyard Cycling 64
3 Cynthia Engel Deschutes Brewery 57
4 Shon Rae Murder of Crows 27
5 Amber Clark Murder of Crows 26
6 Emma Maaranen 15
7 Patti Wolfe 12

Category 3 Men

Name Team Total Pts
1 Reid Curry Murder of Crows 58
2 John Chapman Murder of Crows 57
3 Sam Day Bend Endurance Academy 45
4 Elijah Krause Bend Endurance Academy 43
5 Jacob Olander 43
6 Andrew Young Boneyard Cycling 43
7 Gavin Beer 40
8 Aidan Whitelaw Bend Endurance Academy 36
9 Peter Madsen 19
10 Gavin Bowen 19
11 Cory Tanler 16
12 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 15
13 Ian Brown Bend Endurance Academy 15
14 Tyler Wilson 13
15 Max Loewenstein Hutch's Bend Dental 10
16 Paul Francis 9
17 Colin Dunlap 8
18 Tanner Lujan 8
19 Justin Taylor 7
20 Luke Shoemaker 7
21 Brad Haag 6
22 Greg Rhodes 6

Category 3 Women

Name Team Total Pts
1 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 75
2 Carrie Carney Hutch's Bend Dental 66
3 Bryna Curry Murder of Crows 66
4 Natasha Visnack Bend Endurance Academy 27
5 Annie Pendygraft 23
6 Taylor Johnston Murder of Crows 12
7 Meg Kinnear 12

Category 3/4/5 Junior Men

Name Team Total Pts
1 Henry Winnenberg Bend Endurance Academy 66
2 Parke Chapin Bend Endurance Academy 57
3 Tyler Winans Sunnyside Sports 49
4 Jacob Polachek Oregon Trail Syndicate 40
5 Cameron Zipper Bend Endurance Academy 39
6 Zane Strait Bend Endurance Academy 34
7 Ryan Marks Bend Endurance Academy 28
8 Hayden Gullickson Bend Endurance Academy 26
9 Eli Prochaska Bend Endurance Academy 23
10 Caiden Hartrich Bend Endurance Academy 21
11 Aaron Durate Bend Endurance Academy 18
12 Peter Grover Bend Endurance Academy 16
13 Ian Brown Bend Endurance Academy 15
14 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 15
15 Nyall Trout Bend Endurance Academy 14
16 Thayer Collins Bend Endurance Academy 14
17 Greyson Turner Bend Endurance Academy 11
18 Ethan Neumaier Bend Endurance Academy 9
19 Brady Petz 8
20 Oliver Bond-Welch Bend Endurance Academy 8
21 Tanner Bowen Bend Endurance Academy 7
22 Jack Deaver 6
23 Ethan Lair Bend Endurance Academy 5
24 Reed Wuepper Bend Endurance Academy 3

Category 3/4/5 Junior Women

Name Team Total Pts
1 Zoe Doden Bend Endurance Academy 60
2 Kylie Eckert Bend Endurance Academy 57

Category 4 Masters Men

Name Team Total Pts
1 Rob Shatting Boneyard Cycling 68
2 Mark Goodman Murder of Crows 60
3 Scott Lindbloom 56
4 Phil Crawley Hutch's Bend Dental 51
5 David Visnack 49
6 John DeSapio Team 10 Barrel 48
7 Drexell Barnes 27
8 Beau Eastes Boneyard Cycling 25
9 Tyler Rupe Sunnyside Sports 25
10 Jeff Clay 25
11 Greg Blackmore 21
12 Ben Hein 21
13 Don Thuren 20
14 Noah Winchester 14
15 Austin Kingsley 14
16 Ryan Jones 13
17 David McRobie 13
18 John Lazur 11
19 Ted Taylor Deschutes Brewery 7
20 Jason Gerhart 7

Category 4 Men

Name Team Total Pts
1 Colin Dunlap 45
2 Pat Addabbo 42
3 Lucian Spampinato 39
4 Chris Parco 26
5 Brian Lorenz Boneyard Cycling 24
6 Russell Massine Sunnyside Sports 22
7 Mike Spellacy 22
8 Johnny Schmid 18
9 Justin Taylor 15
10 Tyler Jago 13
11 Dylan C Wood 11
12 Jonathan Wimberly 11
13 Ryan Kruit Murder of Crows

Category 4 Women

Name Team Total Pts
1 Julia Austin Deschutes Brewery 71
2 Hayley McClure 68
3 Shon Rae Murder of Crows 30
4 Jesse Stark 27
5 Beth Steen Murder of Crows 24
6 Camilla Schmitz Murder of Crows 13
7 Jenny Kneece 12

Category 5 Men

Name Team Total Pts
1 Luke Roberts Team 10 Barrel 57
2 Paul Fancis Team 10 Barrel 55
3 Clay Fox 54
4 Derek McReynolds Team 10 Barrel 48
5 Miles Benefield Boneyard Cycling 48
6 Tyler Jago 36
7 Dan St. Germain 35
8 Andrew Houghton 28
9 Ryan Crosby Boneyard Cycling 26
10 Colin DuPlantis 24
11 Brian Harris Team 10 Barrel 24
12 Rodney Billowitz 22
13 Pat Addabbo 15
14 Terry Kinnamen 14
15 Tim Wilson 13
16 Eric Taylor 12
17 Bayen Miller 12
18 Patrick Fowler Deschutes Brewery 11
19 David Sailors 9
20 Keelan O'Brien Deschutes Brewery 8
21 Jay Blakenship 8
22 Jake Hirsch 6
23 Ethan Erickson 6
24 Ben Lewis 4
25 Joshua Sims 4
26 Rick Clothier 4
27 Ben Jago 3
28 David Herman 2

Category 5 Women

Name Team Total Pts
1 Kellie Standish Murder of Crows 59
2 Melinda Halpern 59
3 Jeri Chapin 53
4 Tiffany Renshaw 50
5 Susan Kolb Sunnyside Sports 43
6 Emily Holdsworth 35
7 Tracy Miller Deschutes Brewery 34
8 Kelsey Ward 33
9 Jennifer Winans 23
10 Christina Stavro Boneyard Cycling 19
11 Angela Tye 12
12 Dana Christensen 10
13 Cynthia Lundy 8
14 Jenny Brown 7
15 Lisa Goodman 7
16 Dana Buice 6

Clydesdale Men

Name Team Total Pts
1 Walter Mcknight Deschutes Brewery 59
2 Colter Chancellor Hutch's Bend Dental 58
3 Alan Thomason Deschutes Brewery 51
4 Jimmie Porter 34
5 John Livingston Murder of Crows 31
6 John Scott 26
7 Beau Burggraff 24
8 Ben Brewer 24
9 James Livengood 23
10 David Martin Deschutes Brewery 11
11 Joe Larsen Deschutes Brewery 10
12 Levi Graber

Singlespeed Men

Name Team Total Pts
1 Tiago Reis Hutch's Bend Dental 70
2 Ryan McLaughlin 60
3 Matt Hickey 53
4 Alex Marganski Oregon Trail Syndicate 45
5 Jeff Nary Sagebrush Cycles 36
6 David Anderson Boneyard Cycling 20
7 Thad Jordan 18
8 Jason Bavuso 14
9 Jurgen Fennerl Hutch's Bend Dental 13
10 Luke Shoemaker 12
11 David Dorocke Deschutes Brewery 11
12 Sal Collura 10
13 Wayne Lewis 9

Singlespeed Women

Name Team Total Pts
1 Erin Reis Hutch's Bend Dental 59
2 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 41
3 Mary Skrzynski Deschutes Brewery 41
4 Kelsey Carson Deschutes Brewery 28
5 Jenny Kneece 14