Willamette Valley Classics Tour

Willamette Valley, OR
Sat, March 31 to Sat, May 26, 2018

Updated February 27, 2018 at 3:21 PM

Category 3 Men

Name Team Points
1 Sean Davis 100
2 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint 80
3 Keith McIntire Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 60
4 Jeff Thomas Hutch's Eugene 50
5 Jake Rosenbloum 45
6 John Chapman 40
7 Ben Waters Holtey Brown p/b Peak Condition 36
8 Adam Angert Holtey Brown p/b Peak Condition 32
9 Aaron McClintock Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 29
10 Jesse Coombs Byzick + Company Cycling 26
11 Matthew Toupal 24
12 Tsering Alleyne 22
13 Grant Headley Swift Racing 20
14 No Name 18
15 Crossett Freilinger Grown Rogue Cycling Team 16
16 Eric Zugor 15
17 Matt Kline Land Shark 14
18 Ben Guernsey 13
19 Ryan Menze Team Oregon p/b Rodda Paint 12
20 Charles Hall Hutch's Eugene 11
21 Andrew Neill English Cycles 10
22 Max Lawson 9
23 Mckenzie Sampson 8
24 Ian Jungjohann Landspeed 7
25 Philippe Gauthier Holtey Brown p/b Peak Condition 6
26 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 5
27 Dan Litwora Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 4
28 Bradley Wiltfong Holtey Brown p/b Peak Condition 3
29 Mark-Anthony Sanchez 2
30 Xander Viray 1

Junior Men

Name Team Points
1 Calvin Steele Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 100
2 Isaac Juracich 80
3 Ian Shreve Hutch's Eugene 60
4 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 50
5 Alex Amparo PDX Devo Junior Cycling 45
6 Joshua Morris Word-RCB by Cyclisme 40
7 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 36
8 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 32
9 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 29
10 Gavin Newman 26
11 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 24
12 Evan Ho BBC Bike Gallery Continental 22

Junior Women

Name Team Points
1 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 100
2 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 80
3 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 60
4 Kaylie Ragsdale 50

Masters Men 40-49 (Category 3/4/5)

Name Team Points
1 Jake von Duering Dialed Cycling Team 100
2 Robert Tornai Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 80
3 Stephen McDade Grown Rogue Cycling Team 60
4 Bill Dolan Team Dr Will Bar 50
5 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 45
6 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 40
7 Greg Stokes 36
8 Demian Bailey Marys Bicycle Club 32
9 Greg Steele Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 29
10 Shaun Martin Dialed Cycling Team 26
11 David Boxberger 24
12 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 22
13 David Cloninger 20
14 Mark Adamski 18
15 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 16
16 Robert Callahan 15
17 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 14
18 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 13
19 Carl Anton Dialed Cycling Team 12
20 Dan Litwora Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 11
21 Brady Cowing 10
22 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 9
23 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 8
24 Chris Hanel Dialed Cycling Team 7
25 Kevin Cashatt 6
26 Andrei Amparo 5

Masters Men 50+/60+ (Category 3/4/5)

Name Team Points
1 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 100
2 Tim Marcotte 80
3 Michael Myers Dialed Cycling Team 60
4 Ian Gibson Dialed Cycling Team 50
5 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 45
6 Christophe Berteau-pavy 40
7 David Thielen II Team Dr Will Bar 36
8 Kyle Kotwica 32
9 Timothy Smith Nike Catabana Racing Team 29
10 Tony Dirks Team Oregon p/b Rodda Paint 26
11 Sasha Lacey 24
12 Chad Butler 22
13 Sean Galloway Team Oregon p/b Rodda Paint 20
14 Jay SMALL Dialed Cycling Team 18
15 Peter Serrurier 16
16 David Root Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 15
17 Bruce Connelly 14
18 Greg Luniewski 13
19 Mike Campbell 12
20 Steve Getsiv bicycleattorney.com 11
21 Eric Anderson Team Dr Will Bar 10
22 Bukie Mabayoje BBC Bike Gallery Continental 9
23 Mitch Gold Team Dr Will Bar 8
24 Tony Pawley Team Tomato 7
25 Perry York Team Oregon p/b Rodda Paint 6
26 Tim Culbertson 5
27 David Bussey 4
28 Mo Shaheen 3

Masters Men 60+ (Category 3/4/5)

Name Team Points
1 Harry Phinney Revenge Cycling & Racing 100
2 Michael Manning 80
3 John Wilson 60
4 Tom Webb 50
5 Craig Beavers Capitol Velo 45
6 No Name 40
7 Andy Stahl Hutch's Eugene 36
8 Marc Thompson 32
9 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 29
10 Christopher Soelling 26
11 Tom Kelly 24
12 Jay Hamlin Dialed Cycling Team 22

Masters Women 40+ (Category 3/4/5)

Name Team Points
1 Hazel Gross Team AF 100
2 Debra Krichko Dialed Cycling Team 80

Pro/1/2

Name Team Points
1 Kent Ross 100
1 Jasmine Zamora Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 100
3 Jacob Rathe 80
3 Sara Youmans Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 80
5 Kaler Marshall 60
5 Rachel Geiter 60
7 Wacek Godycki Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 50
7 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 50
9 Erik Hammerquist TCNF.LEGAL Racing Team 45
9 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 45
11 Carl Hoefer Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 40
11 Rachel Lee Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 40
13 Austin Arguello 36
13 Ryan M Levering 36
15 Marek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 32
15 Erin Goodall Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 32
17 Kyle Berg Holtey Brown p/b Peak Condition 29
17 Elise Donovan 29
19 Felipe Nystrom 26
20 Alex Yale Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 24
21 Stephen Bedford 22
22 Jeremy Russell 20
23 Henrique Serra 18
24 Travis Brown Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 16
25 Emmett Culp Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 15
26 Galen Mittermann Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 14
27 Antonio Castaneda JR 13
28 Andrew Sargent Evolution Racing Team/Project Bike 12
29 Sam Harbison Holtey Brown p/b Peak Condition 11
30 Tyler Aquino Holtey Brown p/b Peak Condition 10
31 Brad Carpenter 9
32 Elias Lawson 8
33 Gregory Kell Holtey Brown p/b Peak Condition 7
34 David Kuhns Team Oregon p/b Rodda Paint 6
35 Joshua Nelson 5
36 Patrick Newell Team Wooly Mammoth 4
37 Billy Truelove 3
38 Harrison Harb 2
39 Beth Ann Orton 1

Pro/1/2 40+

Name Team Points
1 Brad Sigurdson Evolution Racing Team/Project Bike 100
2 Anthony Broadman Evolution Racing Team/Project Bike 80
3 Mark Shimahara 60
4 Steve Schwaeber TCNF.LEGAL Racing Team 50
5 Brad Gebhard 45
6 Christian Tresser 40
7 Warren Atkey 36
8 Maikey Lopera 32
9 Karsten Hagen Evolution Racing Team/Project Bike 29

Pro/1/2 50+

Name Team Points
1 Paul Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 100
2 David Sherman Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 80
3 Joe Cooper 60
4 Steve Wright TCNF.LEGAL Racing Team 50

Women 1/2/3

Name Team Points
1 Hilary Luther 100
2 Elyse Johansen Grown Rogue Cycling Team 80
3 Holland LaRue Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 60
4 Kristi Cutter Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 50
5 Andrea Fisk 45
6 Emily Boscacci 40
7 Erica Menze Team Oregon p/b Rodda Paint 36

Women 4/5

Name Team Points
1 Juliet Hochman Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 100
2 Lara Iden Team AF 80
3 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team 60
4 Carla Schubiger 50
5 Mckenna Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 45
6 Jennifer Kuhns 40
7 Elise Lagerstrom 36
8 Parry Sample 32
9 Leah Brown Team 10 Barrel 29
10 Jules "DJ" Allison Grown Rogue Cycling Team 26
11 Remy Maguire 24
12 Epiphany Couch Grown Rogue Cycling Team 22
13 Rebecca Hillary Team AF 20
14 Christy Hawkins Team AF 18
15 Keeley Brownback 16
16 Aleah Davis 15
17 Molly Hetz Team AF 14