Ochoco Gravel Roubaix

Prineville, OR
August 18, 2018

For results questions, please contact Terri Camp

Updated August 25, 2018 at 4:20 PM

Masters Men 50+ (10-Miles)

Num Name Home Town Elapsed Time Age
1 506 Bob Trautner Prineville 38:02.03 66

Masters Men 50+ (45-Miles)

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 302 David Corthell Reno 2:22:32.21 61
2 355 Stephen Hopkin Redding 2:29:59.15 51
3 313 Ed Rogers bend 2:29:59.15 64
4 308 Pete Luty Portland 2:36:41.19 54
5 315 Alan Thomason Deschutes Brewery Redmond 2:37:56.78 58
6 358 Thane Jennings Sunnyside Sports Bend 2:38:11.26 57
7 301 David Anderson Boneyard Cycling Bend 2:38:31.44 52
8 314 Daniel Slauson Bend 2:44:06.50 56
9 306 Gary HOCKING Kirkland 2:44:06.50 63
10 354 Stan Kiefer Boneyard Cycling Bend 2:44:14.64 63
11 309 Rob May Philomath 2:50:39.91 58
12 312 Clark Reames Prairie City 3:00:31.66 56
13 307 Tad Hodgert Deschutes Brewery Bend 3:00:31.66 72
14 318 Don Wright Bend 3:00:31.66 60
15 303 Kyle Gorman Boneyard Cycling Redmond 3:06:49.51 52
16 305 Randell Henningsen Sherwood 3:25:19.89 60
17 311 jess polakoff Bend 3:27:41.30 63
18 304 stephen henderson Prineville 4:46:13.52 66
19 362 Dale Burton Salem 4:51:31.15
20 317 Gary Williams Powell Butte 4:51:44.45
DNF 310 John Peterson Bend 55

Masters Men 50+ (80-Miles)

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 115 Eric Martin Fulcrum Properties/WebCyclery BEND 4:18:10.35 52
2 119 Bruce Rogers Hutch's Bend Dental Bend 4:22:33.09 51
3 193 Scott Seaton Hutch's Bend Dental Bend 4:29:59.15 59
4 122 David Sjogren Sunnyside Sports Bend 4:29:59.15 51
5 102 Clinton Andring Hutch's Bend Dental Bend 4:37:56.78 63
6 111 Kyle Kotwica Corvallis 4:37:56.78 54
7 183 Jurgen Fennerl Hutch's Bend Dental Bend 4:44:06.50 50
8 105 James Coats Bend 4:50:03.72 54
9 112 Andrew LaVeine Dialed Cycling Team Newberg 4:50:03.72 51
10 113 Bob Ludeman Audi Bend 4:50:03.72 52
11 191 Richard Botto Bend 5:00:43.00
12 125 dave waag hood river 5:06:38.57 50
13 104 Jeff Boulet Hutch's Bend Dental Bend 5:08:32.54 60
14 127 Kenny Wolford Sunnyside Sports Bend 5:10:06.31 50
15 189 John Sorlie Hutch's Bend Dental Bend 5:14:29.35 55
16 114 Gregg Marioni San Anselmo 5:30:26.23 62
17 116 Henric Meldgard whistler 5:32:42.29 65
18 123 Brian Smith Bend 5:32:42.29 60
19 117 John Nunes Winston 5:38:44.54 55
20 121 David Schmitz Team Finger Hood River 5:38:45.40 50
21 126 Scott Weinberg Boise 5:51:18.78 52
22 124 Patrick Treleaven Bend 6:06:13.52 59
23 101 Jeff (Swami) Swanstrum Prineville 6:10:26.76 63
24 185 Scott Meredith 0.0 6:12:48.51 54
25 106 Blaine Croy Armstrong 6:15:27.04 52
26 120 Bill Salbador Eugene 6:18:58.60 53
27 108 David Dorocke Deschutes Brewery Bend 6:25:14.93 56
28 107 Dan Davis Bend 6:25:15.85 60
29 118 Paul Pettyjohn Kennewick 7:28:08.90 56
DNF 109 Thomas Hatch Prineville 58

Masters Women 50+ (10-Miles)

Num Name Home Town Elapsed Time Age
1 505 Ann Page Powell Butte 36:18.42 53

Masters Women 50+ (45-Miles)

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 319 Lynn Albrow Hutch's Bend Dental Bend 2:38:27.88 57
2 328 Chris Vergona Bend 2:44:06.50 53
3 325 Sally Pressler Bend 2:52:30.26 54
4 322 Karen Kenlan Sunnyside Sports Bend 2:56:41.27 58
5 326 Pam Reid Team Rose City Portland 3:06:35.05 61
6 327 Barbara Thiele Team Rose City Hillsboro 3:06:35.05 65
7 323 Dana Moody Bend 3:27:41.30 59
8 324 James Moody Bend 3:27:41.30 65
9 320 Sandra Coats Bend 4:15:50.83 52
10 321 Darlene Henderson Prineville 4:45:18.59 62

Masters Women 50+ (80-Miles)

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 128 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery Bend 5:46:42.99 54

Men Category 1-3 (45-Miles)

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 329 Peter Madsen Murder of Crows Bend 2:19:54.72 35

Men Category 1-3 (80-Mile)

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 186 matt Lieto Bend 4:12:23.43 40
2 187 Carl Decker Bend 4:12:23.81 43
3 133 Thomas Hainisch Fulcrum Properties/WebCyclery Bend 4:16:01.57 45
4 141 Max Ritzow Eugene 4:16:43.96 17
5 137 Michael Moody Team Cycle Sport Jacksonville 4:18:09.23 48
6 138 Jonathan Myers Team S+M Portland 4:30:12.91 51
7 184 Sean Wilson Hutch's Eugene Prineville 4:37:56.78 25
8 139 Seth Patla PDX TI Forest Grove 4:37:56.78 41
9 132 Cliff Eslinger Evolution Racing Team/Project Bike bend 4:38:02.03 40
10 134 Kevin Hasley Bellevue 4:38:02.03 44
11 136 Doug Merritt BeerMongers Portland 4:40:29.69 38
12 140 Tiago Reis Hutch's Bend Dental Bend 4:40:29.69 48
13 192 Sean Bunce Seattle 4:40:29.69 32
14 143 Greg Stokes Hammer Velo Portland 4:48:32.21 48
15 131 Troy Duppenthaler Sherwood 4:50:03.72 28
16 135 Ti Hays Boise 5:08:41.04 40
17 142 Aaron Sander Cyclepath Racing Vancouver 5:20:28.93 44
DNF 129 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions Medford 41
DNF 130 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions Ashland 45

Men Category 4/5 (10-Miles)

Num Name Home Town Elapsed Time Age
1 503 Will Singleton Sisters 1:01:13.15 7

Men Category 4/5 (45-Miles)

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 361 Brad Haag Bend 2:27:26.29 28
2 339 Aaron Tarnow Boneyard Cycling Bend 2:29:59.15 40
3 332 Clay Fox Murder of Crows Bend 2:29:59.15 40
4 356 Russell Massine Sunnyside Sports Bend 2:38:02.03 46
5 331 Colin DuPlantis Bend 2:40:29.69 48
6 330 James Collins Falmouth 2:42:39.07 37
7 357 Jason Singleton Yreka 2:44:18.55 48
8 336 Tom Huminski Portland 2:48:38.33 46
9 360 Karsten Zuendel Portland 3:00:31.66 48
10 335 Mathew Holter Bend 3:32:42.29 43
11 340 Ted Taylor Deschutes Brewery Bend 3:37:02.90 46
12 333 Lynn Green Portland 3:39:11.43 51
13 338 Chris Sutton Roseburg 3:43:02.03 41
14 334 Derek Hayton Boise 4:14:02.99

Men Category 4/5 (80-Miles)

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 161 Rick McQuet Boise 4:29:59.15 50
2 168 Seth Sivinski Missoula 4:37:56.78
3 165 Brad Petersen Bonk Collective Beaverton 4:38:02.03 30
4 155 Mark Goodman Murder of Crows Bend 4:40:29.69 37
5 166 Travis Power Bonk Collective Beaverton 4:48:32.21 37
6 157 Forest Hietpas Sequim 4:56:16.67 34
7 160 Scott Lindbloom Bend 4:58:22.42 43
8 152 Andrew Fleming Murder of Crows Bend 5:10:04.69 41
9 163 Chris Nelson Portland 5:14:21.79 34
10 162 Eric Mitchell Corvallis 5:18:40.56 23
11 153 Richard Ford Emmett 5:18:41.19 46
12 148 Ryan Chase Deschutes Brewery Bend 5:20:28.93 40
13 145 Chris Antle Los Gatos 5:22:15.11
14 158 Alex Koeberle Cobleskill 5:22:31.18 27
15 170 David Volkov Lake Oswego 5:26:29.99 40
16 156 Thomas Gross Beaverton 5:32:54.96 41
17 144 John Adams Byzick + Company Cycling Salem 5:36:53.02 35
18 147 Anthony Berberich Palmer 5:40:12.85
19 169 Ian Stromquist Team Finger Hood River 5:46:42.97 41
20 149 Brady Cowing portland 5:48:37.49 43
21 146 Charles Barrett Cyclepath Racing Portland 5:54:47.37 51
22 154 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Gladstone 6:01:06.88 39
23 164 Thomas Pastor Deschutes Brewery Bend 6:10:25.96 38
24 150 Jason Crane Salem 6:15:34.86 48
25 159 James Lais PORTLAND 6:22:27.84 49
26 167 Abner Satterthwaite-Phillips Eugene 6:29:02.00 38
27 171 Chris Wawrousek Newburyport 6:51:20.62 38
28 151 Konstantin Divilov Newport 7:38:48.93 27
DNF 188 Ryan Dillon Bend 34

Women Category 1-4 (10-Miles)

Num Name Home Town Elapsed Time Age
1 504 Kate Singleton Sisters 0:58:54.78 10
2 502 Bryn Singleton Sits 1:01:13.15 40

Women Category 1-4 (45-Miles)

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 351 Pam Power Bonk Collective Beaverton 2:38:27.88 36
2 349 Colleen Peterson Bend 2:44:06.50 48
3 352 Amy Tarnow Boneyard Cycling Bend 2:50:20.44 44
4 346 Cammy Fox Bend 2:52:40.50 39
5 344 Jessica Dorothy Thompson Seattle 2:58:39.87 27
6 359 Becca Reisch Portland 3:00:31.66 43
7 341 Jennie Alvarez Bend 3:00:51.56 40
8 348 jessica johnson Boise 3:08:58.47 47
9 350 Devon Pfeiffer Bend 3:32:54.96 43
10 347 Lynn Green Portland 3:39:10.29
11 345 Jennifer Ford Emmett 3:40:45.14 43
12 343 Karen Cammack Bend 4:34:37.16 50
13 353 Jessica Williams Redmond 4:51:45.37 30

Women Category 1-4 (80-Mile)

Num Name Team Home Town Elapsed Time Age
1 182 Starla Teddergreen Vancouver 4:48:38.33 39
2 180 Erin Reis Hutch's Bend Dental Bend 4:54:38.71 41
3 177 Elise Donovan Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Klamath Falls 4:54:40.00 38
4 176 Carrie Carney Hutch's Bend Dental Bend 5:06:32.35 44
5 342 Sharon Birkle Boise 5:06:32.35 47
6 179 Caitlin McAllister Seattle 5:22:13.30
7 175 Leah Brown Team 10 Barrel portland 6:25:14.22 31
8 174 Mielle Blomberg Team S+M Portland 6:29:01.08 47
9 190 Christine Hall Windham 6:51:19.08 46